Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kuzey Çevreyolu 4. Kez İhalede

Kuzey Çevreyolu 4. Kez İhalede
 • 12.02.2016

Karayolları Genel Müdürlüğü, sonuncusu 27 Temmuz 2015 tarihinde yapılan, ancak tümü çeşitli nedenlerle iptal edilen 3 ihaleden sonra, Malatya Kuzey Çevre Yolunun yapımı için 4’ün kez ihaleye çıkılacağını açıkladı.

İhale içeriğine ve şartlarına ilişkin verilen bilgilere göre “Malatya Çevre Yolu Km: 0+000 – 44+800 Kesiminin (Bağlantı Yolu Km: 0+000 – 8+667.39 Kesimi Dahil) Yapım İşi” başlığını taşıyan ihale için, son teklif verme tarihinin 18 Mart 2016 olduğu belirtildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü Yapım ve Danışmanlık İhaleleri Şube Müdürü İlhan Aytekin tarafından yürütüldüğü öğrenilen ihale sürecinde, yaklaşık 54 km’lik  ‘Malatya Çevre Yolu’ işi, şu şekilde tanımlanıyor: “Birim Fiyat Teklif Cetvelinde nev’i ve miktarları belirtilen 53,46 km’lik ‘Toprak işleri, sanat yapıları, köprüler, plentmiks alttemel, plentmiks temel ve bitümlü sıcak karışım kaplama vs. işleri’nin yapımıdır”.

54 km’lik yolun yapımı içim 3 yıldan fazla süre

İhaleye ilişkin idare şartname ve sözleşme taslağını da yayınlayan Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Şubat 2016 tarihinde onaylanan ihale şartnamesine göre, yolun yapım işi için müteahhit firmaya tanıyacağı süreyi ise, 1150 gün, yani 3 yıl 1 ay 15 gün olarak açıkladı.

Buna göre, ihalenin yapılmasından sonra muhtemel herhangi bir itiraz sonucunda ihale 4. defa iptal edilmez ve herşey kağıt üzerinde öngörüldüğü şekilde yürüdüğü takdirde, ihaleyi yapan Karayolları Genel Müdürlüğü ile işi yüklenecek müteahhit firma arasında imzalanacak sözleşmeden sonra 15 gün içinde yer teslimi yapılacak ve Kuzey Çevre Yolu 1150 gün sonra ‘geçici teslime hazır’ hale getirilecek.

Açık usul ihale

Malatya Kuzey Çevre Yolu’nun yeni yapım işi ihalesi, Ankara’da, Karayolları Genel Müdürlüğü Program ve İzleme Dairesi Başkanlığı binasında yapılacak. Açık usulle yapılacak ihalede, ihale konusu işin yaklaşık maliyeti açıklandıktan sonra zarflar isteklilerle birlikte hazır bulunanlar önünde alınış sırasına göre açılacak ve daha sonra değerlendirme süreci başlatılacak. İhale sonucunun ise Nisan ayı içinde açıklanması bekleniyor.

2016 yılı için proje ödeneği % 10 olarak belirlendi

Malatya Kuzey çevre Yolu Yapım İşi İhalesi Sözleşme Taslağı’na göre, yolun yapım ödeneği 4 yıla yayıldı. Buna göre,  projenin ödeneği “2016 yılında % 10, 2017 yılında  % 30,  2018 Yılında % 30, 2019 yılında % 30” şeklinde planlandı.

Son ihalede, en düşük teklif 135 milyon, en yüksek teklif 245 milyon TL’ydi

Projesinde 10 adet farklı seviyelerde Köprülü Kavşak, 3 adet DDY Geçit ve 4 adet köprü bulunan Kuzey Çevreyolu’nun geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yapılan son ihalesinde, ihalesinde 8 firma teklif vermişti. Bu ihalede, en düşük teklif 135 milyon 500 bin TL, en yüksek teklif ise, 245 milyon 300 bin TL şeklinde gerçekleşmişti.

Kuzey Çevre Yolu’nun mülkiyet sorunlarının çözümü için gereken parasal miktarın ise 123 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mahmut dedi ki:

  Yazık kuzeyin ağaçlarına ben çiftçiyim 1 ağacı 10 yılda zorla yetiştiriyoruz oda çoçuk gibi bakılarak 10 yıldan sonra verim alınıyo burda binlerce Kaysı ağacı gidecek ya bırakın rantı Allah Rıza’sı için düzgün iş yapın .duyduğum kadarıyla Selahattin Başkan sahil yolunu açalım demiş tebrik ediyorum ?şimdi Güney açılsa artı sahilde açılsa ?kısa yol Güney uzun yol sahil kim nerden gitmek isterse ordan gider ve ozaman ne ağaç gider nede rant kalır ve mükemmel bir şehir olur

 2. ahmet dedi ki:

  malatya için çok büyük gereksinim çok açayıp trafik var.. her büyük şehirde var maltyamız geç kaldı bence…

 3. gürsel dedi ki:

  malatyanın kuzeyi komple kaysı bahçesi şahıs malı güney mera bahçe yok şahız malı çok az rant kuzeydemi güneydemi doğru konuşalım şanlıurfada vatandaş evinin önündeki dut ağacını kestiği için şanlıurfa büyükşehir belediyesi yasal işlem başlatıyor adam fakir olduğu için 30 ağaç dikme cezası veriliyor ben şanlı urfayı tebrik ediyorum malatyada tahrip olan tarım arazisi ve kesilen ağaçlar için ödül verilmesi gerek o zaman rant nerde elinizi vicdanınıza koyun karar verin

 4. Bekir dedi ki:

  Şu unutulmasın ki güney çevre yolu yapılsa bile, muhakkak kuzey çevre yolu yapılmalı çünkü kuzey çevre yolu bir gereksinimdir. Malatya nın nefes borusudur. ranta gelince bazı bölgeler de yola denk gelen arazi yeteri kadar değerini bulmuş yol yapılsa da yapılmasa da dönümü aynı fiyattır.ve illaki kuzey diyorum…

 5. ali yalçın dedi ki:

  yalan ne yolu ya palavra atmaktan başka bir şey değil bunların yaptığı hani kaç yıldır yol geliyor …….şaka yapıyolar

 6. sedat dedi ki:

  malatyanın vekillerine sesleniyorum artık bunun gibi önemli hizmetleri oy malzemesi yapmaktan vazgeçin birazda malatyaya hizmet edinki birdahaki secimlerede vatandaşın karşısına geçip oy istemeye yüzünüz olsun

 7. necmettin boyraz dedi ki:

  Bu çevre yolu haberleri yıllardır seçimden seçime oy ugrunaaaaa, malatyayı kandırmayın, zaten % 70 oy veriyorlar, sözleri ve konustukları yalan çıkmayacak adam gibi vekil lazım geriye dönü bakın konusulanlara hangi vekilin dedigi çıktı Bundan soraki oyları heba etmeyelim derim vesselam

 8. i.lal dedi ki:

  Bana kalırsa yol işinde uzman tek firma var ihaleye girdimi bilmem ama yol işinde tek elle gosterilecek tek firma kolin inşaat..

 9. gürsel dedi ki:

  kuzeyden çok güzel arazi kaysı bahçeleri var güneyde mera tarımsal alan tahrip olmuyor yazık oluyor

 10. yusuf dedi ki:

  Güney ısrarının altında rant var . Yaziklar olsun . Proje belli iste birakin kuzey cevre yolu yapilsin . Ayip be .

 11. kadir dedi ki:

  kuzey çevre yolu güzergahındaki baskilli ve adıyamanlı nüfusunun çokluğunu herkes bilir.buradaki arazileri yakın zamanlara kadar çok uygun fiyatlara aldı bu vatandaşlar.hepsinin ortak hayali tarımsal üretimi bir an önce bırakıp rantsal tüketimin dibine vurmak.bazı siyasilerin de buralarda yüzlerce dönüm yer aldığı biliniyor.şu an bile bilmem kaç kat değerlendi buralar. eeey güneyi isteyenleri rantçılıkla suçlayanlar , rantın tillahı sizde, çok iyi biliyoruz.

 12. yusuf ziya gültekin dedi ki:

  kuzey cevre yolu mutlaka hızlı bir sekilde yapılmalıdır.cevre yolu altı diye tabir edilen geri kalmış bölgelerin ve icinde yaşayan insanları 2.sınıf insanlar olarak kabul edemezsınız. o cevre yolu kuzeyden geçmeli ve cevre yolu üstü diye tabir edilen güney kesimi zaten değerini kıymetini bulmuş. kuzey cevre yolu mahalindeki halk yolun gecmesini istiyor.aksi durum olması yani iptal olması şeklinde haberler var.bunlar gerçekleşirse o bolge haklarının tepkileri mutlaka olacaktır.yukardaki diger yorumcuların söylemlerini ve tepkının olacagı yanı güneyci rantçıların dediği oldu v.s malatya milletvekilleri belediye başkanlarının bu konuya daha dikkatli olacaklarından şüphemiz yoktur.Allah yardımcıları olsun.

 13. bekir bulut dedi ki:

  malatya malatya bulunmaz eşin konumuz yolu bulunmayan tartışması bitmeyen ne biçim bir yol muş malatya sevdalısı yok, çıkar sevdalıları çok olan bir ilimiz eğer ki çıkar sevdalıları olmasa hala kuzey veya güney diye işe sekte vurmazlar yeter Allah aşkına cahil bir insana da sorsanız oda bilir ki kuzeyde bir çok belediye ve köyler var siz güneyi açsanız bile kuzey geç kalmıştır ben demiyorum ki güneyde açmayın tabiki kuzeyin ve güneyin açılması gerekiyor kuzeyde ki yolumuzun ihalesi ne bitmez bir ihaleymiş millet vekillerine sesleniyorum artık seçmeninizlen alay etmeyin işinizi bırakın bu iş ile ilgilenin bir an öce bitirin nasıl ki 2015 in 1. dönem kızgınlıktan oy vermedik vekillerimize kızdık oy kullanmadık 2015 in 2.döneminde verdeğimiz oyları millet vekillerine vermedik bu oyları biz oylarımızı sayın cumhurbaşkanımızın hatırası için verdik…

 14. Mehmet dedi ki:

  800 bine yaklaşan nüfuslu bir büyükşehirin doğru dürüst çevreyolu yok yıllardır ihale yapılacak diyen vekiller ancak kendi seçmenlerini kandırıyorlar. Nüfusları daha az ve büyükşehir olamayan elazığ ve sivas şehirlerinin bile elle tutulur trafiği rahatlatan çevreyolları varken biz hala ihale yapıyoruz. 20 yıldır bir tüneli açamadınız siz yol mol yapamazsınız.

 15. Kemal dedi ki:

  Alır ihaleyi hayatında hiç yol yapmamış bir kıytırık firma yüzüne gözüne bulaştırır 3 yılda bitecek iş 10 yılda bitermi oda belli eolmaz.erkenek tünelinde, karahan tünelinde, beylerderesi viyadük ünde hep böyleoldu.bu işleri hiç yapmamış firmaların yaptıkları ortada rezil ettiler.viyadük hak getire tam bir dandini yol.eeee burası malatya.kesinlikle malatya firmalarına verilmemeli yoksa berbat olması kaçınılmaz.

 16. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Film Devam Ediyor :))

 17. Bulent dedi ki:

  Zanneden beylerderesi Köprüsünün ihalesi gibi olur. Yetkin bir firma 4. De ihaleyi alır. Gerisi hakgetire.

 18. akem dedi ki:

  Bu ihale hakkımıza hayırlısı olur inşallah benimde yerim Var değerlenir ise iyi olur benim yerim şuuya da girmedi hoş birşey ben memnun olurum tepki olmaz bende

 19. Kerim Dayı dedi ki:

  Zor bizim vekiller bu ihaleyide iptal ettirirler.işte buraya yazıyorum.

 20. a.gür dedi ki:

  kamuyu yok ederek kamu yararına işmi yapılırmış.işin bilimsel yönüyle alakalı ciddi kurumlar.bu iş yalnış diyor.neden dikkate alınmıyor.şehrin ovası na yazık günah degilmi niçin ısrar ediliyor.anlamak mümkün degil.halihazırdaki yol 30 km güney 20 km kuzey 56 km kimin yararı olacak bu mesafe uzatılması.neresi rantabıl bu işin

  1. Kerim Dayı dedi ki:

   Agür kardeş kuzeyin maliyeti 200 milyon güneyinki 600 milyon bunu biliyonmu.bilmeden konuşmayalım.

 21. a.gür dedi ki:

  milletin arazisi cebren alınmış.büyük bir kısım toprak sahibinin rızası olmamış .kimin malını ihale edeceksiniz.idareye yapılan itirazlara düzgün bir cevap verilmemiş bile ben yapıyorum olur mantıgı ile.yagmamı başladı ey idarecilr.kimi kandırıyorsunuz.milletin malı denizmidir.kul hak kı burada hasır altımı edilmek isteniyor.

  1. ramo dedi ki:

   güneyde yol rantçıların hayali

  2. AB dedi ki:

   Arkadaş malatya nın acele cevre yoluna ihtiyacı var kuzeymi güneymi tartışması yapmak hoş değil bir yermi sene daha beklemek malatya lı olarak istemiyoruz bence güney malatya yı dağın dibine haps etmektir tarım alanı deniliyor zaten sen istemesende fırat doğru gelişi güzel gidiyor şehir

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."