Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Lisanslı Depoculuk

Lisanslı Depoculuk
  • 27.12.2015

Mustafa Bahadır ALTAŞ

SM. Mali Müşavir

[email protected]

Zaman, zaman okurlarla bilgi paylaşımında bulunduğum Bakış Gazetesi’nde 23 Ekim 2009 tarihinde yazdığım yazımda (Bu yazı ayrıca malatyahaber.com sitesinde de yayınlanmıştır.)5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ile standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin lisanslı depoculuk kapsamında gerçekleştirilen ticaretin 5904 sayılı kanunla 31.12.2014 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisna olduğunu. Kayısı Lisanslı depoculuk uygulaması ile ilimizde yetişen kayısının gerçek değerini bulabileceğini, yıllardır hedeflenen kayısı borsasının Malatya’da oluşabileceğini en önemlisi üreticilerin ürünlerini istedikleri anda nakde dönüştürebileceğini belirterek, Malatya olarak kayısıdan elde ettiğimiz gelirin birkaç kat artabileceğini, çünkü kayısının uzun süre muhafaza edilebilmesinin yanında standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünü statüsünde olduğunu yazmıştım 

Ayrıca Malatya SMMMO başkanı bulunduğum dönemde 29.Temmuz 2010 tarihinde Anemon otelde yapılan odamızın 20. kuruluş yılı etkinlikleri ve yeni meslek mensupları ruhsat töreninde yapmış olduğum konuşmam da ; “Sizlerle bir aradayken Malatya’mızın sorunlarına çözüm olacak iki önerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan birincisi kayısının geleceğine önemli bir katkı sağlayacak “Lisanslı Depoculuk”un ilimizde kurulması ikincisi ise, yıllardır atıl duran vagon onarım fabrikasına “Turgut Özal Teknik Üniversitesi”nin kurulmasıdır. Bu projelerin hayata geçilmesi ile Malatya’nın ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı önemli ölçüde gelişim gösterecektir” şeklinde konuşmuştum. 

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Malatya Milletvekili Sayın Ömer Faruk ÖZ ile paylaştığım bu görüş ve düşüncelerimin çok kısa bir süre içinde sayın vekilimiz tarafından ilgili mercilere iletilerek altı ay gibi kısa sürede uygulamaya konulması bu konuda önemli bir gelişmedir. 

12 Nisan 2013 Tarihli ve 28616 Sayılı Resmî Gazete de Kuru Kayısı Lisanslı Depo Tebliği dışında Fındık Lisanslı Depo Tebliği, Hububat, Baklagiller ve Yağlı Tohumlar Lisanslı Depo Tebliği, Pamuk Lisanslı Depo Tebliği, Zeytin Lisanslı Depo Tebliği, Zeytinyağı Lisanslı Depo Tebliğinin de yayınlandığı dikkate alındığında Lisanlı depoculuk konusunda yapılan bu çalışmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. 

Genel bir bakış açısı olarak kayısının bir depolama sorunun olmadığı veya lisanslı depoculuğunun ek bir maliyet getireceği ifade edilse de kayısının Malatya ekonomisi ve sanayisi için katma değer oluşturmaya başladığı seksenli yıllardan sonra bu konuda alınmış en önemli karar olup bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde sisteme uygun hale getirilmesi ile kayısıya tarımsal kimliği (hasat dönemi ve menşeine) yanı sıra yeni bir ekonomik ve sanayi kimliği (grubu, tipi, sınıfı, menşei ve endüstriyeller hariç boy numarası ile yıl olarak hasat dönemi) verilmiş olacaktır.

Bu konun artıları ve eksileri tabiî ki olacaktır alışıla gelmiş alışkanlıklarımızı bırakmamız kola olmayacak şartlar ne olursa olsun dünya ticaretine uyum sağlamak için ürün standardı TS 485 Kuru Kayısı Standardında tanımlanan kükürtlenmiş ve kükürtlenmemiş (gün kurusu) belirlenmiş kayısının emniyetli ve uygun koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılması, finans aracı olarak da değer kazanmasını sağlamak için Bundan sonraki hedef “Dünya Kayısı Borsasının Malatya’da Kurulmasıdır.”

Kuru Kayısı Lisanslı Depoluk yasal düzenlemesinin hayata geçirilmesinde başta Malatya Milletvekili Sayın Ömer Faruk ÖZ’e ve diğer yetkililere teşekkür ederim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."