Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’daki En Büyük Türk Kim?”

“Malatya’daki En Büyük Türk Kim?”
 • 01.09.2017
 • Genelkurmay Başkanı Akar, sınırda nöbet tutan askerin Malatyalı olduğunu öğrenince, sordu..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Süleyman Şah Türbesi’ni ziyaret ederek, bölgede inceleme ve denetlemelerde bulundu. Orgeneral Akar, Dergah Camisi’nde kıldığı bayram namazının ardından vatandaşlarla bayramlaştı. Akar, daha sonra Süleyman Şah Türbesi’ni ziyaret etti. Burada dua eden ve askeri personel ile bayramlaşan Akar, askerlerle tokalaşarak bayram hediyesi verdi.

Akar, sınır nöbeti tutan bir askerden türbenin karşısındaki bölge hakkında bilgi aldı. Askere, sınırın karşısındaki terör örgütü YPG’nin kontrolündeki bölgede kaç terörist olduğunu soran Akar, “Şu anda 5 kişi gözetleme yapıyor. Daha önce daha kalabalıklardı, 20 kişi bulunuyordu. Güneybatı istikametindeki Kobani’ye doğru gidiyorlar, değişim yapıyorlar.” karşılığını aldı. Asker, Akar’ın nöbet sistemine yönelik sorusu üzerine de gün batımında aşağı indiğini, güneş doğumunda da tekrar döndüğünü anlattı. Bu arada Suriye sınırının karşısındaki bölgede oyun oynayan çocuklar da görüntülere yansıdı.

Orgeneral Akar, bölgedeki birlikleri denetimi esnasında tank içerisinde nöbet tutan bir askerle de sohbet etti. Akar, yeni doğmuş bir bebeği olduğunu anlatan askere, “Gözün aydın. Gece uyutmuyor değil mi? ‘Nöbetim var’ diye evden kaçıyorsun.” esprisini yaptı. Malatyalı olduğunu öğrendiği askere “Malatya’daki en büyük Türk kim?” diye soran Akar, “İsmet İnönü” karşılığını aldı. Bunun üzerinde askere Malatya’daki ikinci büyük Türk’ün kim olduğunu soran Akar’a asker “Turgut Özal” olduğunu söyledi.

Asker, Malatya’daki üçüncü büyük Türk’ün de Battal Gazi olduğunu ifade etti. “Peki dördüncüsü kim?” diyen Akar, askerden yanıt alamayınca, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel olduğunu belirtti. Akar, daha sonra “Entegre Sınır Güvenliği Sistemi”ne ilişkin bilgi aldı. Akar’a ziyaretlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel de eşlik etti.

Şanlıurfa, AA- hurriyet.com.tr

Etiketler: /

Yorumlar
 1. turgut dedi ki:

  1) eşref bitlis 2) babam 3) ben 4) mehmet ali ağca

 2. Aras dedi ki:

  Malatyalı budur işte.inkar etmez.ama akp nin mitingine bakıyoruz inönüyü anmıyor.ama hemşerilerimiz utanarak söylüyorum alkışlıyolar.duruş sergilemiyolar.ama kılıçdaroğlu geliyor mitingde İnönü .Turgut özal,recai kutan hepsini sayıyo.fark bu işte.

 3. Demirel dedi ki:

  Ne mutlu ki ismet İnönü gibi bir kahraman yetistirmisiz Turgut Özal gibi siyasetçi siz neyin PESİNDESİNİZ ismet İnönü yu yok sayan zatlar sizin malatya li olusunuzdan şüphem var

 4. Turgay dedi ki:

  Bir malatyalıya yakısan cevabı vermıs allahına kurban onlar orda vatanı beklerken oturdugunuz yerde bos bos yorumlar yapmayın allah tırnaklarını tasa degdırmesın

 5. Ömer Ali dedi ki:

  Konuyu nerden nereye getirmişsiniz. Battalgazi’nin efsane olduğunu söyleyecek kadar bilgi birikiminiz yok. Kulaktan duymayıp, 10 km uzaklıkta Eskimalatya’yı ziyaret etsin o arkadaş bir zahmet.

 6. murat dedi ki:

  bırakın bu işleri. ne yapmış, ne kazandırmış inönü türkiye’ye ve malatya’ya? 12 adaları yunanistan’a hediye etmiş, kuranı kerim okumayı yasaklatmış, milletin inancına, dinine karışmış, bu yüzden chp zihniyeti yıllardır iktidar olamıyor, bir kere de dönün aynaya bakıp kendinizle yüzleşin.

  1. Erkan dedi ki:

   Ayıp be ayip sen 1. Ve 2 . Inonu savaslarinda kahramanlik yazan ve hemsehrin olan bir adama hic hak etmedigi laflar ediyorsun.
   Namusun icin savasmis anladın mı?

   1. serdar aslan dedi ki:

    Erkan bey herhalde senin de memleker bitlis.Inonuye hemsehrim dediğine göre

  2. tolga tekin dedi ki:

   senin bu söylediklerini 30 senedir tüm familyalarıyla beraber feto da diyordu…toplumda önlenemez bir atatürkçülük dönemi başladı bu yalanlar sizin o feslinin fettonun işleri…

   1. murat dedi ki:

    tolga bey, siz önce çanakkale şehitliğinde içki içip dans eden ayyaşlarınıza bakıp sonra yorum yapın isterseniz. bu arada bilip bilmeden herkese fetöcü diye iftira atmayın yoksa soluğu adliyede alırsınız.

    1. tolga tekin dedi ki:

     kimseye fetto metto dendiği yok..senin söylediğin kuranın yasaklanması v.b seyler 30 40 yıldır tüm tekke ve zaviyelerin(şuanki cemaatlerin) söylediği şeylerdi..muhtemelen sende bu dezenfarmosyondan etkilenmişsin.

  3. Aras dedi ki:

   murat bey kuranı yasaklatmış diyosun .çıkar belge varmı.kulaktan dolma bilgilerle burda konuşma .İnönü evinde kuran okuyan biri.eski bir Osmanlı subayı.neden bahsediyosun.sen.cephelerde senin namusunu ırzını korumak için savaşmış bir adam.içki olayına gelince partiden atıldı o adamlar.peki akpde allahın bütün sıfatları tayyip beyde toplanmış diyerek şirk koşan adam neden hala partide.efkan ala biz şımarmadık ama peygamber bile mekkenin fethinde kibirlendi diyen adam hala neden partide.daha sayayımmı.böyle adamlarsınız işte.iki kelime de öbür tarafa etsene.

 7. Mustafa SÜLÜ dedi ki:

  Malatyalı olmak dört kategoride ele alınır.1 Ana baba Malatyalı Malatya’da doğmuştur 2.malatya dışında doğmuştur ana baba malatyalıdır.3. Anası malatyalıdır. 4. Malatya’da doğmuştur bu güzel şehrin suyunu içmiştir ekmeğini yemiştir,ana baba başka başka yerlidir.
  5. Olarak şu varki her ne sebeple olursa Malatyayada belli bir zaman diliminde yaşamıştır kendisini Malatya’ya ve Malatyalıya yakın hissediyorsa bize düşen o kardeşimizi Malatyalı görmektir.
  Selam olsun Malatyalıyım diyenler

 8. Özkan dedi ki:

  Sağolasın asker hemşerim

 9. 44malatya dedi ki:

  Malatyaya.hizmet.edenler.herkes.malatyali.herkesin.kurban.bayramini.kutlarim

 10. Ali dedi ki:

  Kahraman askerimizin verdiği cevap her türlü övgüyü hak ediyor.
  Verilen bu cevaptan belli olduğu kadar AKP li olanlar çok rahatsız olmuş

 11. murat dedi ki:

  malatya’daki en büyük türk diye sorulmaz ama ben sırasıyla cevap vereyim: 1. battalgazi 2. somuncu baba 3. niyaz-i mısri 4. turgut özal ( ismet inönü aslen bitlislidir, malatyalı değildir.)

  1. Süleyman dedi ki:

   Eğer öyle düşünürseniz hiç birisi Malatyalı değildir.

  2. Mahmut dedi ki:

   Murat üfürükten bir sıralama yapmışsın.Şöyle,ilk sıraya koyduğun Battal Gazi’nin gerçekte yaşayıp yaşamadığı bile belli değil,efsane.Somuncu Baba demişsin,rahmetliye Darende’nin sahip çıkmasına bakma Aksaray Vilayeti’yle ilişkisini araştır gerçeği öğrenirsin,yani o da ne Malatyalı,ne Darendeli.Niyazi Mısri demişsin,Malatya doğumludur ama,Osmanlı’nın padişahlarına yani halifelere isyan ettiği için sürgündür,dinlerarası diyalogcular pek severler,iyice okursan nedenini görürsün.Onunla öğünüp öğünmeyeceğin sana kalmış.Turgut Özal’a Malatyalı demişsin,orada isabet var.İsmet İnönü için kulağına üfürülenlerle yetindiğin, ona kör baktığın ve sadece muhalif olduğun için,nereli olduğunu karıştırmışsın.Babası Malatya doğumlu,tam 12 dönem Malatya milletvekilliği yapmış.Dedesinin geldiği yerden dolayı Bitlisli demişsin,senin bu bakışına göre sayın Tayyip Bey reisimiz İstanbul doğumlu ama İstanbullu değil,aslen Rizeli,kendi öyle diyor,memleketim diye sahip çıkıyor.Ama sana göre bununda doğru olmaması lazım.İnönü’ye bakış açına göre Tayyip bey Rizeliyim derken doğruyu söylemiyor.Sana göre Tayyip bey nereli acaba.Şimdi Gürcistanlı demeyesin.

  3. tolga tekin dedi ki:

   30 yıl malatya milletvekilliği yapmış malatyalı değil öylemi 🙂

  4. Ali dedi ki:

   Sen nerelisin? önce onu yaz kökenin nereli?

  5. Semih dedi ki:

   Aslını düşüneceksek hiçbirimiz Malatyalı değiliz o zaman

  6. ZİBETRA dedi ki:

   Sadece Battalgazi yazmak doğru değil. Onun doğru ve tam ismi “Seyyid Battalgazi”dir. Adından da anlaşılacağı gibi bektaşidir kendisi. Filimlerindeki gibi Seyyid Battalgazi, Bizasnsla değil, Osmanlı ile mücadele etmiştir. Bir diğer Osmanlı ile mücadele eden İshak Paşa’dır. Ayrıca “en büyük Türk” diye birşey yoktur. İyi Türk, iyi Kürt veya iyi Ermeni vardır.

  7. Hüseyin demircan dedi ki:

   Battalgazi Malatya’lı değil ARAP kökenlidir.İsmet İnönü nün dedeleri Doğudan Batıya göç eden ANADOLU kökenli ailedir .Ölene kadar Malatya sevdalısı idi. 1970 de Liseyi bitirdiğimizde sınıfımızda 3 arkadaş hariçinde Üniveristeyi kaZanmış idik çoğunluk Tıp ve Mühendislik fakültüleri bitirdik.İnönü’nün en iyi öğretmenleri Malatya’ya tayin etmişti.Allah rahmet etsin.Siz insanpğlunun kurduğu siyasi parti duygusallığile davranıyorsun.

  8. a.gürbüz dedi ki:

   HACI MURAT ASKERE SORULMUŞ OYSAKİ CEVABI SEN VERİYORSUN.ÇOK GÜSEL

  9. Kürşad dedi ki:

   Somuncu baba Malatyalı mı peki.

 12. Mehmet dedi ki:

  Helal olsun sana ne mutlu senin gibi bir evladı olan anaya babaya Malatyalı adam gibi adamdır plakası gibi dort4 dortluk4 tür siyasilere örnek davranış

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."