Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

“85 İlim İnsanı Malatya ve Çevresinden Çıktı”

“85 İlim İnsanı Malatya ve Çevresinden Çıktı”
 • 17.11.2017

Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları Sempozyumu: Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğinde uluslararası katılımlı düzenlenen “Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” sempozyumu 17 Kasım Cuma günü başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin organize ettiği sempozyuma Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı  Vedat Ahmet, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlim, kültür ve sanat bir şehrin kimliğidir

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan sempozyumda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fikret Karaman yaptığı açılış konuşmasında ilim, kültür, fikir ve sanatın bir şehrin kimliği olduğunu söyledi.

Karaman, “Malatya hem antik çağlarda, hem Selçuklu, hem Osmanlı,  hem de Cumhuriyet döneminde bulunduğu konum itibari ile ilim insanı, fikir insanı, sanat insanının yetiştiği bir merkezdir. Osmanlı döneminde yetişen ilim insanları ile ilgili 5 ciltlik bir eser var. Bu eserlere baktığımızda 85 kadar ilim insanı Malatya ve çevresinden çıkmıştır. Sempozyum süresince dinleyebileceğimiz 85 tebliğ olacaktır. Bu tebliğde Malatyalı 62 bilim insanı gündeme gelecek. Sempozyumda bu bilim insanları hakkında bilgi sahibi olacağımız muhakkaktır. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen Malatya Büyükşehir Belediyesine ve İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne, Rektör Yardımcılarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Kalplerimiz aynı şehadetle atıyor

Zengin bir kültüre sahip Malatya’da bulunmaktan dolayı şeref duyduğunu belirten Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı  Vedat Ahmet ise yaptığı konuşmada mesafe olarak uzak olmalarına rağmen  gönüllerinin aynı inançla, kalplerinin aynı şehadetle atığını dile getirdi.

Ahmet, “Bizler 1000 yıldan beri aynı havayı soluyor, aynı duyguları paylaşıyoruz. Dilimiz aynı, kültürümüz aynı, yolumuz aynı. Bulgaristan’da yaklaşık 1.5 milyon Müslüman kardeşimiz yaşıyor. Bulgaristan’daki kardeşlerimiz büyük zorluklar çekerek  bugüne kadar kalmışlardır. Tabi bu zorlukların sonucunda elde edilen bazı değerler vardır. Bizleri biz yapan da bu değerlerdir. Bulgaristan da her türlü asimilasyon ve zorluğa rağmen varlığımız koruduk, korumaya da devam edeceğiz” dedi.

Malatya birçok medeniyete ev sahipliği yaptı

Malatya’nın yaklaşık 8000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay da Malatya’nın tarihi çağlardan beri bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını, fikir, sanat ve ilim konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

Rektör Kızılay,  “-Coğrafya kaderdir- der İbn_i Haldun.  Bazı coğrafyalar insanların hayatını kolaylaştırır, bazıları da zorlaştırır. Ne mutlu ki bizler şanslı bir coğrafyanın evlatlarıyız. Çünkü Malatya’mız her dönem sanatın, ilimin ve fikrin üretildiği bir aksiyon şehri olmuştur. Şehrimizin bu güzel kaderini yeniden canlandırmamız gerekiyor. Malatya’mız Sadreddin Konevi’den Niyaz-i Mısri’ye Mor Rabod’dan Ebü’l Ferec’e Fethi Gemruhlu’dan Şemsi Belli’ye , Asım Orhan Barut’tan Mustafa İnan’a kadar çok sayıda mütefekkir, mutasavvıf sanatçı, tarihçi ve bilim insanı yetiştirmiştir. Sempozyumumuza katılan tüm konuklara teşekkür ediyor, emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Malatya, medeniyetimize örnek bir şehir

İl dışı programı nedeniyle sempozyuma katılamayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın selamlarını ileten, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün de bir konuşma yaptı. Malatya’nın tarihi süreç içerisinde yaşayan ilim, sanat ve fikir adamları ile medeniyetimize örnek bir şehir olduğunu belirten Şengün, “Son yüzyıla baktığımızda Malatya’da değerli simalara şahit oluyoruz. Bunlara en iyi örnek  başta Cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü ve Turgut Özal’dır. İlimizde sanat, fikir ve siyaset alanında yetişen değerli insanları tanıtmak için bu tür sempozyumlar yapmalıyız. Bu vesile ile bu sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Sempozyum farklı konu ve konuklarla 19 Kasım Pazar gününe kadar İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek.

24 oturum yapılacak

‘Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları’ Sempozyumu 19 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek. Sempozyum kapsamında toplam 24 oturum gerçekleştirilecek.

Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  İlim, ilim, ilim.
  Ayrımcılık, kayırmacılık, ötekileştirme almış başını gitmiş.
  daha ilim diyorsunuz.
  Bunu yapamadınız bari bilim, bilim, bilim deyiniz.

 2. ömer dedi ki:

  beyaz giyinen bey tüm salonu doldurmuş gibi….

 3. Kerem dedi ki:

  İbn-i Haldun, coğrafyanın ve iklimin toplumsal, kültürel ve siyasal biçimlenme üzerindeki etkilerini ilk defa sistematik biçimde ortaya koyan isimdir. Ancak, Sayın Rektör Ahmet Kızılay’ın konuşmasında ifade ettiği şekilde “Coğrafya kaderdir” şeklinde bir cümlesi yoktur. Bu ifade, sosyal medyanın, internet alemindeki özlü sözleri birbirinden alıp kopyalayan sitelerin bir uydurmasıdır. Rektör konumundaki bir akademisyenin konuşurken uyduruk kaynaklara değil, sağlam kaynaklara dayanması gerekir.

  1. Batu dedi ki:

   Katılıyorum. Sayın rektör ağır ol molla desinler. Rektör olmak her şeyi bilmek değildir.

 4. Mehmet Ali dedi ki:

  Bu müftü ancak reklam yapar oradaki kalabalık belediye üniversite ve müftülüğün ağırlığını gösteren resimdir

 5. AYDIN dedi ki:

  RESİM DE SALONUN HALİNE BAKARMISINIZ İNSAN UTANIR BİRİ BÜÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DİĞERİ ÜNİVERSİTE MALESEF SALON BOŞ SANIRIM İLAHYAT FAKÜLTESİNDEN BİR SINIF ÖĞRENCİ GETİRMİŞLER DİĞERİ DE BOŞ YAZIKLAR OLSUN 1 HAFTADIR YÜZLERCE FÜGÜRANI MALATYADA MİSAFİR EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SALONU DOLDURMAYI DÜŞÜNMEMİŞ PROGRAMIN ADI DA MALATYALI İLİM VE FİKİR İNSANALRI SENPOZYUMU MALATYANIN İLİM VE FİKİR İNSANI SENPOZYUMUNU DİNLEMEK 50 TANE ÖĞRENCİYA KALDIYSA VAY BU ŞEHRİŞN HAKLLİNE YAZIKLAR OLSUN

  1. Ahmet YIlmaz dedi ki:

   Liyakat olmayınca salon dolmuyor

  2. murat dedi ki:

   Aydın bey haklısınız.salonun arka kisimdakiler zoraki getirilmiş öğrenciler. Resmin sol kisimdakiler sempozyum düzenleme komitesi, görevliler veya konuşmacılar. Yani hepsi 10-15 kişiden oluşan gerçek dinleyici veya katılımcı var. üniversitenin geldiği konuma düştüğü duruma varın siz karar verin..

   1. Ahmet Genc dedi ki:

    tamamen akademik teşviş için yapıldığı belli

  3. Batu dedi ki:

   O sınıfın yoklamasını hocaları salonda alacakmış yoksa onlarda gelmeyeceklerdi.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."