Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Mali Tatil Hatırlatmaları

Mali Tatil Hatırlatmaları
  • 27.12.2015

1-20 Temmuz tarihleri arasındaki Mali Tatil nedeniyle vergi dairelerine verilen beyannameler, bildirimler ve ödeme yükümlülüklerinin tatil bitiminden sonraki 7 gün içerisinde yerine getirilebileceği hatırlatıldı.

Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Bahadır Altaş, Mali Tatil ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“28.03.2007 tarih ve 26476 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak aynı tarihte yürürlüğe girmiş bulunan 5604 sayılı Malî Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanunla Ülkemizde 01.Temmuz ile 20.Temmuz tarihlerini kapsayan dönemde Mali tatil uygulanmaya başlamış bulunmaktadır.

Buna göre 2009 mali tatili 1.Temmuz.2009 çarşamba günü başlayacak, 20.Temmuz.2009 pazartesi tarihinde sona erecektir.

Mali Tatil Uygulandığı tarihlere denk gelen;
Vergi Dairelerine verilen beyannameler bildirimler ve ödemeleri,
* 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi işverenlerin, beyan, bildirim ve ödemeleri,
* 4447 sayılı İşsizlik Sigortası beyan bildirim ve ödemeleri,
* 4857 sayılı İş Kanununa göre işverenlerce yapılması gereken, beyan bildirim ve ödemeleri,
* 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar beyan bildirim ve ödemeleri,
* 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi sigortalıların, bildirim beyan ve ödemeleri, mali tatilin bitiminden itibaren (27.Temmuz.2009 tarihine kadar) 7 gün içinde yerine getirilecektir. Mali tatile rastlayan sürelere ilişkin tebligat işlemlerinde süre, malî tatilin son gününden itibaren işlemeye başlayacak. Malî tatilin sona erdiği günü izleyen yedinci gün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılacaktır.

Ayrıca Malî tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazı talep edilmeyecektir.

Mali tatil uygulama süresinde Gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlar ile ÖTV ilişkin beyan, bildirim ve ödemelere normal süresi içerisinde yerine getirilecektir.

Mali tatil sadece bildirim ve beyanların sürelerinin ertelenmesine yönelik olup Mali tatile rastlayan döneme ilişkin Muhasebeci ve Mali Müşavirler tarafından yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin dışında Vergi daireleri ve diğer kuruluşlar tarafından kayıt dışı işlemlere ait denetim ve kontrol normal şekilde devam edecektir.

Mükelleflerin mali tatil süresinde yasalarda öngörülen şekilde düzenlemesi gereken (Fatura, Fiş vb.) belgeleri düzenlemeleri ve Mükelleflerin bu konudaki yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir.

Mali tatil süresi içinde Tüm meslek mensupları bürolarında özellik arz eden konular için gerekli eleman bulunduracak olup ;bu işlemler dışında yapılması gerek iş ve işlemler mali tatil uygulaması bitiminden sonra yerine getirilecektir. Bu konuda mükelleflerin duyarlı olmalı ve farkı bir talepte bulunmamalarını önemle rica ederiz.

Şunun özellikle bilinmesini isteriz ki yaptığımız işin önemi ve özelliği gereği bedenen ve fikren yoğun bir çalışma isteyen mesleği icra etmekteyiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gelişen teknoloji bizlerin bu çalışmayı yapmasını zorunlu kılmaktadır Tüm kamuoyunun bu çalışmamızın karşılığında da hem yaptığımız işe hem de bizlerin sosyal kazanımlarına saygı duyması en büyük isteğimizdir.

Bu yıl üçüncüsünü kutlayacağımız mali tatilin Başta meslek camiamız olmak üzere ülkemize ve tüm iş dünyasını hayırlı olmasını diler.

Tüm meslektaşlarım güzel bir tatil geçirmesini temenni ederim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."