Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Mali Tatil ve Uyarılar

Mali Tatil ve Uyarılar
  • 27.12.2015

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Malatya Şube Başkanı Mustafa Bahadır Altaş, “Mali tatil süresince mükelleflerin duyarlı olmalı ve farkı bir talepte bulunmamalarını önemle rica ederiz” dedi.

SMMMO Malatya Şube Başkanı Mustafa Bahadır Altaş, oda binasında yaptığı basın açıklamasında, “2010 yılı mali tatil uygulaması 1-20 Temmuz tarihleri arasındadır. Mali Tatil uygulandığı tarihlere denk gelen sürelerde; Vergi Dairelerine verilen beyannameler bildirimler ve ödemeleri, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi işverenlerin, beyan, bildirim ve ödemeleri, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası beyan bildirim ve ödemeleri, 4857 sayılı İş Kanununa göre işverenlerce yapılması gereken, beyan bildirim ve ödemeleri, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar beyan bildirim ve ödemeleri, 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa tabi sigortalıların, bildirim beyan ve ödemeleri, Mali tatilin bitiminden itibaren 7 gün içinde (27.Temmuz.2010 tarihine kadar) yerine getirilecektir. Mali tatile rastlayan sürelere ilişkin tebligat işlemlerinde süre, mali tatilin son gününden itibaren işlemeye başlayacak. Mali tatilin sona erdiği günü izleyen yedinci gün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ayrıca Mali tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazı talep edilmeyecektir. Mali tatil uygulama süresinde Gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarla ile Özel Tüketim Vergisine ilişkin beyan, bildirim ve ödemelere normal süresi içerisinde yerine getirilecektir” diyen Altaş, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Mali tatil sadece bildirim ve beyanların sürelerinin ertelenmesine yönelik olup Mali tatile rastlayan döneme ilişkin Muhasebeci ve Mali Müşavirler tarafından yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin dışında Vergi daireleri ve diğer kuruluşlar tarafından kayıt dışı işlemlere ait denetim ve kontrol normal şekilde devam edecektir. Mükelleflerin mali tatil süresinde yasalarda öngörülen şekilde düzenlemesi gereken (Fatura, Fiş vb.) belgeleri düzenlemeleri ve mükelleflerin bu konudaki yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir.

Mali tatil süresi içinde Tüm meslek mensupları bürolarında özellik arz eden konular için gerekli eleman bulunduracak olup; bu işlemler dışında yapılması gerek iş ve işlemler mali tatil uygulaması bitiminden sonra yerine getirilecektir. Bu konuda mükelleflerin duyarlı olmalı ve farkı bir talepte bulunmamalarını önemle rica ederiz”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."