Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Masa Başında Oturarak Rekolte Belirlenmez”

“Masa Başında Oturarak Rekolte Belirlenmez”
 • 24.06.2020

“MALATYA LOKOMOTİF BAKIM MERKEZİ OLACAK..” AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, Malatya’ya yatırım müjdesi vererek, “Ulaştırma Bakanımızın talimatıyla Malatya lokomotiflerin bakım merkezi yapılacak. İnşallah önümüzdeki 3 ay içerisinde bunun müjdesini Malatyalılarla paylaşmış olacağız” dedi.

Milletvekili Tüfenkci gündemdeki konulara ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Mazlumun babasıydı, yetimin babasıydı”
Sözlerine geçtiğimiz günlerde Vedat eden Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük’ü anarak başlayan Tüfenkci, “Vahap Başkanımız Doğanşehir’in babasıydı. Mazlumun babasıydı, yetimin babasıydı. Doğanşehir’e ve Malatya’ya büyük hizmetleri oldu. Malatya’da kurduğu bir markayı tüm dünyaya tanıtarak bizleri onurlandırdı. Böyle bir şahsiyeti biraz da beklemediğimiz bir zamanda kaybetmek, bu bizi derinden üzdü. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Doğanşehir’in her yerinde eseri var. Bu eserlerle inanıyorum ki hayır çeşmesi her zaman akacak” şeklinde konuştu.

“Malatya lokomotiflerin bakım merkezi yapılacak”
Malatyalılara yatırım müjdesi de veren Tüfenkci, lokomotif bakım merkezinin kısa süre içerisinde kurulacağını kaydederek, “Malatya bölgenin önemli kentlerinden birisi. Türkiye’de hızlı kalkınan illerin başında Malatya geliyor. Gerek tarımı ile gerekse sanayisi ile. Sanayinin gelişmesi bizim için çok önemli. 6. Bölge teşvikleri kapsamında Malatya’yı cazibe merkezlerinden biri haline getirerek önemli bir potansiyeli olan il haline getirmiştik. Bu noktada Organize Sanayi’deki yatırımlar hızla ilerlerken mevcut arıtmanın yetmediği ve yeni arıtma noktasında Ak Parti olarak sanayi bölgesine yeni arıtma projesi gerçekleştirdik. Şuanda bitti. İhale aşaması salgından dolayı ertelendi. Bakanımızla görüşme sonucunda temmuz ayında ihale gerçekleşecek. Model fabrikanın kurulmasında bakanımız talimat verdi. İnşallah bunu da en yakın zamanda hemşerilerimize hem bilgi olarak, hem de görsel olarak sunacağız. Bu da Malatya’daki sanayinin verimli bir şekilde üretimini sürdürerek rekabetçi bir il olmasının önünü açacak. Ulaştırma Bakanımızın talimatıyla Malatya lokomotiflerin bakım merkezi yapılacak. İnşallah önümüzdeki 3 ay içerisinde bunun müjdesini Malatyalılarla paylaşmış olacağız. Demiryolları Malatya için çok önemli. Bölge olarak onların bakımında çok önemli bir işlev görecek” ifadelerini kullandı.

“Masa başında oturarak rekolte belirlenmez”
Kayısıda rekolte tartışmalarına da değinen Tüfenkci, rekoltenin masa başında belirlenemeyeceğini belirterek, “Kayısı Malatya için önemli bir ürün. Esasında Türkiye için önemli. Kayısının değerinde alınıp satılması, üreticiyi memnun etmesi bu işin ticaretini ve ihracatlarını yapanların kazanması önemli. Bu noktada masa başında oturarak rekolte belirlenmez. Ben inanıyorum ki sahayı dolaşarak en az kayısı tüccarı kadar ihracatçının da Malatya’da ne kadar üretim var, rekolte ne kadar diye tahmin edebilme gücüne erişebilmesi lazım. Kayısının değerlendirilmesi noktasında adım atmamız gerekir. Herkesin kayısıya sahip çıkması lazım. Kayısının muhatabı yok, sahibi yok. Eğer sahibi olsaydı kayısı birlikleri rekolteyi çok rahat açıklayabilirdi. Malatya’da sevindiren bir gelişme oldu. Lisanslı Deponun birisi tamamlandı. Büyükşehir’in yapmış olduğu depo inşallah önümüzdeki sezona yetişecek. Bu noktada çiftçi ürünlerini ücretsiz bir şekilde depoya koyması, nakliye parasının bir kısmının devletçe karşılanması, yine depoya koyulan ürünün bankaca teminat kabul edilmesi, düşük kredili faize vesile olması, fiziki sağlıklı koşulların olması Malatya kayısısı, üreticisi ve tüccarı için önemli bir dönüm noktası olacaktır diye düşünüyorum. Üreticilerimiz acele etmesin, bu sene monolya hastalığı ve ilaç yetersizliği verim düşüklüğüne yol açtı. Salgın ve depremin de üzerine gelmesi bu durumlara neden oldu” diye konuştu.

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Alp dedi ki:

  Bu kadar…insan ne yaptığına bir bakmalı…hesaba çekmeli…yazık…sanki bu dünya baki…herkes kendi netini çıkarabilmeli…bırakmalı…menfaat için beklememeli…perde arkasında iş çevirmemeli…birilerinin oyuncağı…merdiveni olmamalı…yani yaźık…hepsi zahiri ancak batıni yok…

 2. 44 dedi ki:

  Sayın tufenkci 3 yıl önce yine talihsiz bir şekilde kayisinin sahibi yok demiştiniz eğer samimiyseniz meclistede böyle konuşun 1.yıllarca iktidar partisinin il başkanlığıni yaptınız kayısı için ne yaptınız 2.yıllardır vekilsiniz kayısı için ne yaptınız 3.bu ülkede gumruklerin ve Ticaretin başına getirildiniz sizin cabalarinızla herhangi bir ülkeye kayısı ihraç edebildik mi 4.muhalefet değil iktidarsınız siz sahip çıkamayacaksınız da kim sahip çıkacak 5. 20 yılda kayısı üreticisinin problemini cozemediniz bu saatten sonrada cozeceginizi beklemiyoruz …

 3. Ahmet dedi ki:

  Çıldıracak gibi oldum okurken koskoca başkanlık yapmış kişi kayısı sahipsiz diyo 3 dönem vekillik yapı adam dediğine bak ya biz kimlere oy vermişiz allahım aklıma mukayyet ol

 4. sedat dedi ki:

  Kayısı Tüccarı Ağalarının parasını pulu bol ve her yerde etkili adamları var ve bu 2020 malatya kayısı rekoltesini ‘de kendi lüks residanslarında belirleyenlerde onlar Malatya’da 40 yıllık bahçedemde ve hiçbir tanıdığımın bahçesine rekolte belirlemeye kimse gelmemiştir malatya kayısı üretisinden onları görende yoktur bu 85000 ton kuru kayısı tamamen uydurma kurğu , çifçinin malını ucuza alınması için üretilmiş bir yalandır bu yorumumun ihbar kabul edilmesini çok isterim.

 5. Pırasa dedi ki:

  Herkesin kayısıya sahip çıkması lazım. Kayısının muhatabı yok, sahibi yok diyebilen birisi bakanlık yapmış ve 19 yıllık iktidarın kaç dönemdir milletvekili ise ; Yarabbim kopsun artık kıyamet demekten başka bir söz bulamıyorum.

 6. Selami dedi ki:

  Ayrica kayisi sahipsiz diyor. Muhtarlaar mi sahip cikacak kayisiya sayin vekil. Size niye oy veriyoruz biz. Ha biz size oy vermiyoruz. Biriniz haric belki ama siz digerleriniz aday olsaniz bu sehirden tek oy alamazsiniz.

 7. Selami dedi ki:

  Hep diyorum. Veli ağababa bakan olsaydı vallahi daha fazla faydası olurdu memleketime. Boştan yere sevindik bakanımız var diye. Yazık oldu bunca yıllara.

 8. İSMAİL HAKKI GÖÇMEZ dedi ki:

  Cennet Kolay Değil Cehennem Lüzumsuz Değil
  Rab öyle bir terazi kurmuşki orada ne Olursan Ol herkes eşit İşte ozaman makamların yetkilerin haklarını verenler ödüllendirilecek veremeyip adamcılık ayrımcılık haksızlık yapanlar KUL HAKKI (ALLAHIN AF ETMEDİĞİ) günah ile yargılanacak Ben hak yemişsem kimse helal etmesin eğer ben TC Vatandaşı olarak ne hakkım varsa helal etmiyorum

 9. bulut dedi ki:

  sayın bakanım kusura bakmayın ama siz bana hiç inandırıcı gelmiyorsunuz, sanki suya sabuna dokunma riskini bile göze alamayan bir muhalefet partisinin vekili gibi konuşuyorsun, sen önce bakanlığın döneminde malatyaya ne yaptın onu anlat, ama lütfen uzun konuşma zira sizi dinlerken uykum geliyor

 10. muharrem dedi ki:

  Sayın vekilim.. siz yaklaşık bir yıl öncede ve bakanlık döneminizde de aynı şeyleri söylemiştiniz..Değişen birşey olmadı neden insanların aklıyla dalga geçilir ki ..

 11. Memet dedi ki:

  Masa başında oturarak rekolte belirlenmez sayın vekilim çok doğru demiş evet belli olmaz peki kendi ne yapmış acaba Malatya için masa başında oturarak??? Malatya için hangi taşın altına elini sokmuş???

 12. Ankara dedi ki:

  Bahsedilen lokomotif bakım merkezı malatya loko bakım atölyesi yan tarafında ki vagon atelyesi ve atıl durumdaki iki hangar yıkılarak bir bina yapılıcak

 13. ziya dedi ki:

  Peki sayın vekilim o koskoca 40 yıldır boş kalan vagon fabrika binaları bildiğimiz kadarıyla kızılay konteyner üretimi için düzenleniyor.Lokomotif tamir merkezi içinde büyük binalara ihtiyaç yokmu?O nereye yapılacak?

 14. Akın dedi ki:

  Sayın vekil madem lokomotif akım merkezi olacakta Malatya senelerce boş duran Vagon onarım fabrikasını Kızılay’a devrettiniz, bir an unuttunuz galiba atayım ya tutarsa hesabı.

 15. Emrah dedi ki:

  Vagon fabrikası yıllarca atıl kaldı her seçim dönemi yeni bir proje ile karşımıza çıktı. Sonra Kızılay’a devroldu inşallah ekonomiye kazandırılacak. Peki şimdi yine yeni bir tren sektörü projesi. Boyle bir proje olacaktı neden vagon fabrikasi değerlendirildi. Garip çelişkiler. İnşallah hayırlısı olur.

  1. Akın dedi ki:

   Açık hava çarpmış sayın vekili ondan bir an şaşırmış olsa gerek demek danışmanları da başta uyarmıyor, lokomotif bakım merkezi olacak diyor ama yine bir gün vagon fabrikasını gezerken ekonomiye katkı sağlayacak demişti, hani diyordu ya ekonimimiz şahlanacak, madem öyle niye devrettiniz.

   https://malatyahaber.com/haber/ekonomiye-buyuk-katki-saglayacak/

 16. Malatyalı dedi ki:

  Sayın bakanım sizin bahsettiğiniz ve çok doğru olan bu konuda elinizi taşın altına koymalısınız

 17. berk dedi ki:

  Hep lafta

 18. şahin dedi ki:

  İlk defa dayın eski bakanımız bülent bey doğru bir konuya temas etmiş Evet doğru malatya kayısısının sahibi yok on sekiz senedir akp iktidarda malatya kayısı üreticisine zerre kadar faydası olmadı bu bir itiraftır, malümün ilanıdır. Fiyat garantisi yoktur çiftçinin kaderi üç tane tüccarın dudaklarının arasına sıkıştırılmıştır bu yılki rekolte de onların istekleri doğrultusunda açıklanmıştır.

  1. Bavey dedi ki:

   Yüreğine sağlık.bu vekil Malatya’nın vekilimi acaba?bakanda olmuştu bu galiba Kuzey çevre yolunu,hava alanı olmayan bir şehir Malatya hava alanını hatta hızlı treni Malatya’ya kazandıran hatta Malatya’da bulunan bölge mudurluklerini malatyadan gitmesine ses çıkamayan bu degilmiydi.hani derlerya vekil bek sen çok yaşa

 19. Ahmet dedi ki:

  Ahmet çakır ve devamı olanlar yüzünden öğlen yemeğinden sonra akşam trafiği başlıyor, saat3 vardiya servisleri istasyondan organizeye 10 tane lamba bekliyor, bu konulara ne zaman değineceksiniz

 20. Selami dedi ki:

  Bülent bey gümrük bakanı olarak kayısı ihracatına ne fayda sağladı ticaret bakanı olarak(TSO Ve Borsa) kendine bağlı idi ne yaptı. vagon fabrikalarına şükür yıllar sonra Kızılay sahip çıkmış bir arıza ekibi kuruldu mutlu olduk hemi

 21. Murat dedi ki:

  Önce Türkiye ziraat odası başkanı aklıselim ve gen birisi olacak ki bu işleri takip edebilsinler. 80 yaşında ki Türkiye ziraat odası başkanı Türkiye’de bugüne kadar neyi keşfetmiş ne yapmış acaba. Neye yön vermiş çiftçinin ürünü nasıl açmış görmek lazım. Artık bu insanların huzurevi zamanı gelmis

  1. Ahmet dedi ki:

   Önce kendi iline ilçene bi bak ziraat oda başkanları tahsiline bak hep derim ziraat oda başkanları ziraat müh olacak ki çiftçiye fayda sağlasın

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."