Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

MASKİ’den ‘Çeşme Suistimali’ Tepkisi

MASKİ’den ‘Çeşme Suistimali’ Tepkisi
 • 16.10.2020

ŞİRE PAZARI’NDA 50 AKTİF ESNAF VAR, 15’İ SU ABONESİ!. MASKİ, umumi yerlere yapılan çeşmelerin suistimal edildiğini öne sürerken, mevcut Şire Pazarı’nı buna örnek gösterdi. Pazarda 50 faal işletmesinin bulunmasına rağmen bunun 15’inin içmesuyu abonesi olduğu, pazardeki çeşmelerin kullanılması nedeniyle gerekli önlemlerin alındığı belirtilirken, açıklama ekinde gönderilen fotoğrafta, çeşmelerin musluklarının sökülmüş olduğu görüldü.

MASKİ’den konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından ilimizin önemli mekânlarından biri olan mevcut Şire Pazarındaki çeşmeler, pazarda bulunan duyarlı birçok esnafımızın Genel Müdürlüğümüze yaptıkları şikâyet üzerine geçici olarak kapatılmıştır. Şire Pazarında; alışverişe gelen turistlerin gözlerinin önünde ilkel şartlarda, her türlü hijyen ve sağlık kurallarının dışında özellikle de içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde kayısı, kayısı çekirdeği ve diğer ürünlerin yıkanmasının olumsuz görüntüler oluşturmaktadır.

Hâlihazırda Şire Pazarında 50 tanesi aktif olmakla beraber toplamda 115 dükkân bulunmaktadır. Bunların da 15’inde abonelik aktif olup, geriye kalan 35 işletmenin aboneliği bulunmamaktadır. Şire Pazarı içerisinde gerek esnaflarımızın, gerekse pazara gelenlerin içme suyu ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla konulmuş olan çeşmeler, maalesef zaman içerisinde birileri tarafından usulsüz bir şekilde kayısı, kayısı çekirdeği ve diğer ürünlerin yıkandığı noktalar haline gelmiştir. Bu gibi durumlar zaman zaman vatandaşların genel kullanımı için inşa edilen çeşmelerimizin su istimal edilerek, sularımızın israf edilmesine ve özel işlerde kullanılmasına sebebiyet vermiştir.

Bu gibi durumlara kayıtsız kalmayan duyarlı esnaflarımızın ve vatandaşların yoğun şikâyetleri üzerine Genel Müdürlüğümüz tarafından, hem usulsüz su kullanımının önlenmesi hem de aboneliği bulunmayan esnaflarımızın aboneliklerini yaptırmalarını sağlamak amacıyla gerekli görülen işlemler gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın ortak kullanımı için yaptırılan su çeşmelerimizin, toplum yararına inşa ettirildiği unutulmamalıdır. Gerek su israfını önlemek gerekse de dünyada hızla tükenen tatlı su kaynaklarının doğru ve bilinçli kullanımını artırmak için tüm vatandaşlarımızın aynı hassasiyeti göstermelerini rica ederiz.”

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hasan Hüseyin dedi ki:

  O çeşmeler 3 yıldır iç kısım boruları patlaktı alttan sızdırıyordu. MASKİ ihbar hattına yaptığımız ihbarların hiç birini dikkate almayan Maski şimdi israftan neden söz ediyor anlamış değilim.

 2. MUSTAFA dedi ki:

  İnsanımızı kısaca özetlemişler.
  Orada para kazanıyorlar.
  Fakir fukara su parası öderken, kendileri belediyenin suyunu kullanıyorlar.

 3. Aslan 4444 dedi ki:

  Meydandaki mescidin altında Çeşme ve artezyen vardı . Mescid kalktı Yeri Değişti. Bu dini bütün müslümanları oraya bekliyoruz. Restorasyon çalışmaları sırasında bu Çeşme yapıldı. Ve artezyen kurutuldu. O artezyen esnafa hayli hayli yetiyordu. Şimdi Çeşme yi bilip bilmeden suçlusu belli iken kapat. Kayısıya ve esnafa bu pandemi döneminde verilen destekler tabiki geri dönecek

 4. ABDURREZZAK dedi ki:

  MASKİ’yi anlamak mümkün değil… Şire Pazarı’nın tam ortasına inşa ettikleri çeşmenin yerinde, birkaç yıl öncesine kadar çok güzel bir cami vardı. Şire Pazarı Camii, özellikle Cuma günleri, bölgenin ihtiyacını karşılıyor, Cuma Namazı için onlarca insan bu camiyi kullanıyordu. Ancak, dönemin bir AKP milletvekili ve dönemin TSO bazı yöneticilerinin de desteğini alan Şire Pazarı’ndaki bir grup esnaf, Caminin dükkanlarının görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle, Camiyi yıktırma kampanyası başlattılar ve başarılı oldular. Daha fazla para kazanmak için, dükkanlarının cephesi Camiye bakmasın diye, Şire Pazarı’ni gezmeye ve alışverişe gelenler dükkan vitrinlerini görsünler diye, o güzelim Camiyi bir gece yarısı gizlice yıktılar. Şire Pazarı Camii, Şire Pazarı’nın muhafazakar geçinen bazı esnaflarının başlattığı, AKP’nin TSO ile ilişkili bir milletvekililin ve TSO’dan kayısıcı bir yöneticinin desteği ile kanunsuzca, şuursuzca yıkıldı; yok edildi, Şimdi MASKİ kalkmış, Cami yıktıran bu esnaftan, çeşmeden haksızca yararlanmasından, çeşme suyu ile kayısı yıkanmasından şikayetçi oluyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi yıkılan o cami yerine yaptığı çeşmenin, bu şekilde kullanılacağını bilmiyor muydu? Bal gibi biliyordu. Ama orada rant uğruna bir Cami yıkıldı; dönemin Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mehmet Asiltürk, Caminin imamı ve yıkımın ardındaki rant planını deşifre eden, SP İl Başkanı Mehmet Asiltürk’ün Cami yıkımına karşı yürüttüğü mücadeleyi defalarca haberleştiren Gazeteci Güler Hazar dışında kimse sesini yükseltmedi. Mehmet Asiltürk çok mücadele etti; ama rantiyecilerin Şire Pazarı Camii’nin yıkımına engel olamadı. Bu durumda, MASKİ’nin, asla şikayet hakkı olamaz. Bu manzarayı siz yarattınız, şikayet etmeye hakkınız yoktur.

  İşte Şire Pazarı Camii’nin geceyarısı yıkımı haberi.

  http://malatyahaber.com/haber/ve-gece-cami-yerle-bir/

 5. Abdurrahman dedi ki:

  MASKİ belediyenin rant merkezi olmaktan kurtulamadı. Selahattin başkan da oraya dinamik insanlar getiremedi hantal yapı devam ediyor.

 6. Darbukator Baryam dedi ki:

  Şu tesisatı olmayan dükkana belediye çalışma ruhsatı vermezse bu işler bir ölçüde düzene girer.Ayrica sire pazarına bedava su akıtan çeşme koyarsan esnafın kayısı vs. yikamasina, belesciligine razı olacaksın ey Malatya Belediyesi.

 7. Malatyalı dedi ki:

  Maski nin başındaki müdür heralde ordu emeklisi askerde nirkişi yüzünden tüm bölük sürünür. MASKİ deki kafa aynı kafa. suyu yanlış kullanan varsa onlara cezayı kes tüm vatandaşa oraya gelen insanlar bu pandemi döneminde elini yıkayacak su yok yazıklar olsun sebze pazarında maydonuz yıkıyorlar diğer köşe yerlerde taksi yıkayırlar oraya gelene kadar…..

 8. 44malatya dedi ki:

  Bedaveci kisiler bir cukur bulsalar gorseler mezar
  Diye icine girerler

 9. Çımıhtılı dedi ki:

  Sadece oramı. Tecdede ki seyyar Karpuzcu o büyük çeşmeye hortum bağlamış yazın elinden hortum düşmüyordu. O yeri de parsellemiş kışın kapatıyor yazın açıyor ohh miss, yeride sulak. Denetimi varmı işgaliyesi varmı, bakan kim. İkincisi merkezdeki taksiciler özellikle çok kullanıyor kova kova araba yıkıyorlar. PTT önündeki çeşmede o bölgenin esanfı dükkanlarında wc lavabo olmasına rağmen orda paspas yıkıyorlar

 10. mehmet dedi ki:

  Yazıklar olsun orada iş yeri bulunan esnafa bu kadarmı öldünüz kaysı tüccarıyım diye o meydanda salına salına geziyorsunuz.

 11. Alacadagli dedi ki:

  Selahattin başkanım maski sırtında kambur oldu kusura bakmasın kimse aynı adamlarla aynı sistemle çöküş kaçınılmaz
  Maski emekliler parkına dönmüş
  Anca ölünce gidiyorlar ordakiler dinamizm yok aidiyat yok ancak yiyeler içeler

 12. Kündübegli dedi ki:

  Abone olmak isteyeni abone yapmıyorsunuz ne yapalım kaçak su kullanmamak için kaçak bina mı yapalım bahçeme abonelik vermediniz bina yok diye yandaki kaçak binaya abonelik verdiniz kanunları çiğneyen maski hangi kanunla CEZA KESECEK
  Çölde bir damla suya muhtaç kalsanız bile allah sizi maskiye düşürmesin
  Şehrin merkezinde suyun çıktığı yerde bizi bir yudum suya muhtaç ediyorlar

 13. Malatya dedi ki:

  Cok iyi olmus,tebrikler

 14. 44malatya dedi ki:

  Sayin baskan adeletli halka su dagitarak ucret
  Alina vatandasa allahin suyunu ucretli vereceksiniz oy ugruna esnafa ucretsiz verecek
  Siniz kul haki yiyorsunuz

 15. Ülkü KOÇAK dedi ki:

  Kaçak kullanımı engellemek için kesin çözüm bütün şehrin suyunu kesin. Herkesin kullandığı Çeşmenin suyunu kesmek marifet değil marifet Kaçak kullanana yersiz kullanana ceza uygulamak

 16. Malatyalı dedi ki:

  O çeşmeler içme suyu için yapılmış ama araba yıkama kaysi yıkama halı yikama vb her türlü iş için kullanılıyor yapılan doğrumu kesinlikle yanlış.

 17. Ali İhsan dedi ki:

  Sayın maske yetkilileri lütfen Malatya eğitim ve araştırma (yeni devlet)hastanesinin önündeki çeşmeyi özellikle yazın akar hale getirin parası olan var olmayan var .kantin satış yapsın diye musluklar bilginize

 18. Suat yildirim dedi ki:

  Pazara gelen maski gorevlisi arkadas dukkana girdiginde abonesi olmayan bir abimizi yakaladi.abi hayirdir aboneligin yok suyu acmis kullaniyorsun dedi abimizde vallahi sadece abdeslerde kullaniyorum simdide abdest aliyorum sadece cevabini verince arkadas ne yapacagini sasirdi.

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Kocaeli’de yine böyle bir vaka yakaladılar evin Su kullanımı ikiye ayrılmış yemek vb işler için kullanılan su saate bağlı lavabo vb ihtiyaçlar için kullanılan su kaçak vatandaşın verdiği cevap tam ibretlik haram suyla yapılan yemeği nasıl yiyeyim demekki lavaboda kaçak su kullanmak haram değilmiş anlamı çıkıyor ne günlere kaldık Allah’ım.

  2. hasan kaçan dedi ki:

   o abdestle kıldığı namazda kabul olur zaten. ne yapacağını niye şaşırıyor, ne yaparsa yapsın suyla sonuçta kaçak kullandığı için cezayı kesecek.
   çeşmenin musluklarını sökmekte nedir? çeşme yapmışsın insanlar kullansın diye, çok kullanıyorlar diye de geri söküyorsun. oradaki esnafın dışında bir sürü köylü geliyor onlar ne yapacak?

 19. MALATYAPLATFORMU dedi ki:

  Teşekkürler Maski. Şikayetlerimizi dikkate aldığı için…

 20. Hüseyin Karademir dedi ki:

  Kasap pazarı karşısındaki çeşme de ayni durumda .Bunlar kul hakkı. Benim senin hepimizin parası ile yapılıyor

 21. Avsin dedi ki:

  Şikayetlerie madem bu kadar kayitsiz kalmiyorsunuz maski müdürlüğü HEKIMHAN da mayis haziran temmuz ağustos eylül bu ay dahil her gun su kesiliyor bazen gün boyu su yok o kadar aradik sikayet ettik neden bu eziyet bitmedi çözülmedi. Insan yasiyor hekimhanda

  1. Halo dedi ki:

   Hekimhanda su yok diyon kardeşim oraya 3000 km kanal yapıldı yok yok 30000 yok yok 300000
   Tamam tamam santim olsun

 22. Has Malatyalı dedi ki:

  Suyun kesilmesi yerinde olmuş ama vahim olan bu tedbirin alınmasına mecbur bırakadan insanların “esnaflık” yapıyor olmasıdır. Nerede kul hakkını gözeten ideal esnaflık kültürü, nerede bu kimden ne çıkartırım diye en ufak şeylere dahi tenezzül eden esnaf takımı…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."