Final

OpelMalatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Neye Hayır Dediysek, Haklı Çıktık”

“Neye Hayır Dediysek, Haklı Çıktık”
 • 27.03.2017

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, referandum sürecinde ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’yi bölen değil bütünleştiren bir kampanya yürüttüklerini belirtti. Ağbaba, “Kimseyi ötekileştirmeden kimseyi terörist ilan etmeden verilen kararlara saygı duyarak bir kampanya yürütmeye çalışıyoruz. Maalesef bu kampanya dönemi birileri tarafından toplumu kamplaştırma, bölme vesilesi yapılıyor. Sürekli bir mağduriyet yaratılmaya çalışılıyor. AKP bu dönemde de çok mağduriyet yaratmaya çalıştı ama Türkiye’de bunu bulamadı şimdi Avrupa’dan mağduriyet ithal etmeye çalışıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP’nin 2014 seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan İnci ile birlikte basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.

“Neye hayır dediysek haklı çıktık”
CHP olarak bugüne kadar hayır dedikleri konularda haklı çıktıklarını aktaran Ağbaba, “Bakın biz bugüne kadar neye hayır dedik? 12 Eylül 2010 referandumuna hayır dedik. O dönemde de bu şekilde kampanya yapıldı. Meydanlara köprülere evet pankartları asıldı. Bağımsız yargı gelecek diye pankartlar asıldı. Ama biz o zaman da evet çıkarsa Türkiye yargısı bir gurubun eline geçer ve demokrasi yok edilebilir diye uyardık. Dediğimiz çıktı. 12 Eylül 2010 referandumunda ‘Hayır’ çıksaydı Türkiye’de darbe olmazdı. O referandumdan sonra Türkiye’nin bütün özel yetkili mahkemelerine cemaatçi hakim ve savcılar atandı. Onların eliyle Türk Silahlı Kuvvetlerinde, bayrağına, milletine bağlı, vatansever subaylar tutuklanıp hapse atıldı. Darbeci diye tutuklandı. Yargı, basın ve siyasi güçlerle el ele verilerek vatanseverlere karşı, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi bildiğimiz o siyasi davalar başlatıldı. Yargısız infazlar yapıldı.” dedi.

“Kendi ceplerinden ödesinler ”
Devletin tüm olanaklarının ‘evet’ kampanyası için kullanıldığını iddia eden Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerinin yaptırdığı afişlere tepki gösterdi. ‘Bizim cebimizden, hayır oyu kullanacakların vergisi ile ‘evet ‘ kampanyası yapılıyor’ diyen Ağbaba, “Hayır bildirisi dağıtmak yasak. Hayır broşürü dağıtmak suç. Ama evet propagandası serbest. Bu kadar açık. Kendi ilimize bakın. Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, vatandaşın parasıyla, bizim cebimizden aldığı paralarla kocaman kocaman ‘evet pankartları’ asıyorlar. Evetler, duvarlara, yollara, köprülere asıyorlar. Hayır vereceklerin vergisiyle afiş yaptırmak, siyasi ahlaka da, siyasi etiğe de uymaz. Malatya milletvekilleri, belediye başkanları yiğitlerse, bu kadar evete inanıyorlarsa, ceplerinden yapsınlar. Belediyenin imkanları kullanılarak, bizim vergilerimizle yapılıyor. Bunları araştırıyoruz. Gerekirse bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Bir taraftan da bizim kıt kanaat imkanlarla yaptırmış olduğumuz pankartların asılmasına izin verilmiyor. Bu kadar rezalet hiçbir seçim döneminde yaşanmamıştı” diye konuştu.

‘Siyasetteki fetöcülerin ablası-abileri kim araştırılsın’
Ağbaba, operasyonların bir tek siyasilere ve yerel yönetimlere yapılmadığını belirterek, “Buradan bir kez daha çağrı yapıyorum. Her yerde fetöcü var, her yerde operasyon yapılıyor. Memura operasyon yapılıyor, işçiye yapılıyor, askere, polise yapılıyor, taşerona yapılıyor, müteahhide yapılıyor, operasyonunun yapılmadığı tek yer var o da siyaset. TBMM ve yerel yönetimler. Buradan açıkça çağrı yapıyoruz, bu siyasi ayağı bulunmadığı sürece darbe ile hesaplaşamazsın. Gelin bakalım, siyasetteki fetöcülerin ablası kim, abileri kim? Milletvekillerinin abisi- ablası kim? Malatya’daki fetöcülerin abisi ablası kim, araştırılsın. Hodri meydan diyoruz. Gel bakalım, samimiysen geçmişte kimin ne ilişkisi var, bugün fetöcü diye aldığınız iş adamlarının kimlerin seçim kampanyalarına destek vermiş, hangi milletvekiline para aktarmış, hangi siyasi partinin kürsüsünü donatmış hodri meydan. Araştıralım diyoruz. Malatya’daki siyasetçilere de hodri meydan diyoruz” şeklinde konuştu.

Kiraz: Belediyeler işi gücü bırakmış evet peşindeler
Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Enver Kiraz da, Malatya’da belediyelerin halka hizmet gibi aslı görevlerini bırakarak ‘evet’ kampanyası için çalıştığını söyledi. CHP’nin kampanyaya yönelik afişlerinin indirildiğini, hayır diyenlere baskı yapıldığını savunan Kiraz, “Malatya belediyeleri Malatya’ya hizmet getiremezken, aslı görevlerini bırakıp ‘Hayır’ yazılı pankartları kaldırmakla meşguller. Biz şunu ifade ediyoruz: Bu sadece CHP’nin meselesi değil, bir parti seçimi değil, ne kadar pankart indirirseniz indirin, bir taraftan devletin imkanları ile bir taraftan cumhuriyet ve demokrasiye inanan, bunları bu ülkede yaşatmaya kararlı olan geniş bir halk kitlesi var. Bizim dışımızda farklı siyasi partilere oy vermiş vatandaşlarımızın da memlekete sahip çıkma açısından çalışma yaptığını görüyoruz. Vatandaşlarımızın, ülkemizin geleceği açısından, vatanın birliği bütünlüğü ve hepimizin kardeşliği açısından hayır çıkması için herkesin üzerine görev düşüyor” dedi.

“Ciddi ekonomik kırılma bekliyoruz”
2014 yılındaki yerel seçimlerde CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Hakan İnci ise, ekonomideki kırılganlık sürecine değindi. İş dünyasını uyaran İnci, “Ben aynı zamanda bir işadamıyım. Şu anda piyasada ciddi bir belirsizlik var ve ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Şu anda kredi garanti fonundan iş adamlarına kaynak aktarılıyor. Ama bu kaynak aktarımı bile piyasayı rahatlatmış değil. Buradan özellikle Malatya’daki iş adamlarımız başta olmak üzere, tüm Türkiye’deki iş adamlarımızın 16 Nisan sonrasına çok hazırlıklı olmalarını belirtmek istiyorum. Çünkü 16 Nisan’dan sonra çok ciddi bir ekonomik kırılma bekliyoruz. Kredi garanti fonundan bu kaynak aktarılmasaydı 31 Mart itibariyle birçok firma iflas bayrağını çekmiş olacaktı. Yardımlar bile ekonominin canlanmasına yeterli olmuyor. Belirsizlik devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Güler HAZAR, Ferdi DURDU- Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Pkk da Hayır diyor ..Bu anayasa chp nin çalışmayan idaresinin sonu olabilir..yani chp ye fesih getirecektir

 2. Ethem dedi ki:

  Hangi köprülerden veya hava alanlarından bahsediyorsunuz mesela maliyeti 2 milyar iken müteahhide verilen yıllık araç geçiş garantisi ile geçmeyen aracında parasını ödediğimiz ve vatandaşa 20 milyara mal olacak Osmangazi köprüsü mü,yada müteahhide yıllık 900 bin yolcu garantisi verip parası ödenen 45 bin yolcuyla yılı tamamlayan Kütahya havalimanı mı,yada müteahhitlerin aldığı kredilerin bile kefilinin devlet olduğu ve yine yıllık yolcu sayısının para garantisi verildiği yapılmakta olan 3. Havaalanımı( havaalanı müteahhitlerine aldırılan sabah grubunu burda analım) bitmedi musluktan biraz hallice akan derenin dahi üstüne HES barajı yapıp üretmediği elektriğin dahi parasını devletten alanların yaptığı barajları mı kastediyorsunuz.bu yazdıklarım ilk aklıma gelen örnekler ve rakamlarda sayıştay raporlarından biraz vakit ayırıp internetten kolayca ulaşabilirsiniz.daha yüzlerce örnek var hizmet diye yaptırılıp çocuklarımızın geleceğini ipotek altına alanların yaptıklarına bir uyan artık Türkiyem.

  1. Kenan dedi ki:

   Senin bu mantiğinla herşeyi devlet kendi imkanlarıyla yapsın,sonra halk beleş geçsin.Bunlarda sende iyi biliyorsun,devletten para çıkmadan biten işler vede yap işlet devret modeliyle yapılıyor.

 3. timur dedi ki:

  eğer o boş beleşi yazan editörse vay halinize :)))))))))))
  EDİTÖR: Elbette değil!..

 4. Osman dedi ki:

  İkinci yorumumda tarafınızdan silindiğini gördüm memnun oldum teşekkür ediyorum bağımsız basın hur basın ne yazmışım veya ne yazarmisimda haberim yokmuş sayenizde öğrendim yazmak böyle birşey olsa gerek

 5. Osman dedi ki:

  Yaptığım yorumları neden siliyorsunuz anlamıyorum ben demokratik HAKKIMI kullanıyorum saygısızlık yapmıyorum yalan yanlış şeyler yazmıyorum iftira atmiyorum sıradan bir vatandaş olarak DEMOKRATİK HAKKIMI kullanarak yorum yapıyorum yok bizim forum da yorum yapamazsın diyorsanız yasak koyun saygı değer moderator hayırlı akşamlar diliyorum
  EDİTÖR: ‘Boş Beleş’ olduğu için uygun görülmedi!..

  1. Osman dedi ki:

   Ben bu iki insanı malatya ve CHP gibi köklü BIR partide görmek istemiyorum mahvettiler insanları kusturduler ya

 6. Tuncay dedi ki:

  Sayın ağbaba. Cumhuriyet tarihinde yapılan her güzel faydalı işlere Hayır dediniz kalkınmak, güçlü olmak, için yapılan köprülere, Havaalanlarına yollara, hep Hayır dediniz. Arkadaşın biri 15 yıldır neler yaşadık arkadaşım chp iktidarları döneminden bu yana zerre faydası olmadığı gibi yapılan doğru işlerede hep köstek oldu 1923 de kazanılan ne vardı’da kaybettik. Tam tersi kaybedilenleri kazanmak için yapılan mücadeleye biraz sayıgnız olsun herkes ile düşman olduk dediginiz kelimelere Kargalar güler, hangi komşu Suriye mi yoksa Irak mı zaten toprak bütünlüğünü kaybetmiş ve ordan sürekli saldıran avrupa Haçlı seferlerini değişik yollardan başlatmış. Siz ne yapıyorsunuz chp istedi diye Hayır demek Vatanseverlik ile bağdaşmayan bir tutum. Her doğum sancılı olur bunlarda geçecek. Geleceğimiz için EVET

 7. muhlis dedi ki:

  cesur yürek cidden çok yorgun chp anayasa mahkemeseine götürdüğü şeylere bakın görürsünüz nelere hayır dediklerini google yazın yeter 🙂

 8. Mayer dedi ki:

  Anlaşılan Malatya alışmak zorunda kalacak hergün bu şehirde silahların patlamasına polis uygulamalarında hacizli araç aramaktan suçlu arasa dersin şehrimizde asayiş yok bu durum güzelim şehrimize yakışmıyor sokaklarımızda polis istiyoruz

 9. necdet savaş dedi ki:

  Anlaşılan Sayın vekil CHP nin siyaset tarihini hiç bilmiyor.Sen önce haklı çıktığın olayları bir sırala bakalım .Her zaman darbeden yana oldunuz. Hıdır arkadaş güzel sıralamış .Buna ilave edilecek daha nice olaylae var .Menderes ve arkadaşlarını şehit ettiniz , haklı mı çıktınız. Sayın Demireli Avrupadaki işçilere döviz göndermeyin dediniz haklı mı çıktınız. İşte CHPnin şanssızlığı siyaseti ve ne dediğini bilmiyen vekiller topluuğu olmasıdır .

  1. Cengiz karaca dedi ki:

   Siz CHP ‘yi veya diğerlerini bırakın siz anlamıyorsanız hukuku iyi bilenlerden Yen’i anayasa maddelerini anlamaya çalışın.Yoksa CHP’de AKP’de birbirinden çok farklı değilönemli olan ülkemiz,boş konuşmalara bakmayın konuyu öğrenin oyunuzu ona göre verin

 10. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  15 yıllık AKP iktidarında hangi işimiz doğru dürüst yürüdü.O kadar olumsuzluk var ki saymakla bitmez.Şu an itibariyle tüm komşularla kavgalıyız.Dünyada yalnızlığa itildik.16 nisan referandumunda evet çıkarsa o zaman 1923’den bu yana elde ettiğimiz tüm değerler yok olacak ve üçüncü sınıf bir ülke durumuna düşeceğiz.Bu arada 367 garabetinden bahsedenler şunu unutmasın yeni anayasada 400 garabetine ne diyecekler.

 11. Hıdır dedi ki:

  Köprülere hayır dediniz haklı mı çıktınız.367 garabetine sahip çıktınız haklı mı çıktınız.Osmangazi köprüsüne hayır dediniz haklı mı çıktınız.16 nisana hayır. Diyorsunuz haklımı çıktınız.sizin işiniz gücünüz yalan ve yetersizlik.

  1. Ozan dedi ki:

   Belki Osmangazi köprüsünden geçmemiş olabilirsin, senin ve herkesin cebinden köprüyü yapanlara ne kadar para çıktığını acaba araştırdın mı? Araştırırsan sende hayır dersin

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."