Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“O Farklıdır”

“O Farklıdır”
  • 27.12.2015

 
Malatya Belediyesi ve Aktif Kadınlar Derneği  işbirliğiyle “Peygamberimiz ve İslam Kardeşliği” konulu bir konferans programı düzenlendi.
 
Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Müftü Yardımcısı Ünal Tan, AKAD Başkanı Mine Karaca ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın başka bir programı dolayısıyla konferansa gecikmeli katılmasından dolayı açış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu yaptı. Kardeşlik denilince aynı anneden aynı babadan olma olarak bir kan bağı şeklini ifade etmesi olarak bilindiğini anımsatan Mumcu, “İslam anlayışında kardeşliğin, tamamen akide temeli üzerine oturtulduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm mümin erkek ve mümin bayanların, hangi ülkede yaşıyor olursa olsun, hangi renkten hangi ırktan olursa olsun mümin insanların akide temeli üzerinde kardeş olduğunu Cenab-ı Allah bizlere bildiriyor. Allah-u Teala, ‘Müminler ancak kardeştir’ diyor. Ve inşallah bu temelden hareketle toplumsal hayatımızda bu kardeşlik anlayışımızı; ticaretimize, eğitimimize, ailemize, hayatımızın bütün anlarına dokundurarak yaşamak ümidi ve nasibiyle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
 
AKAD Başkanı Mine Karaca ise Peygamber Efendimiz’in, Veda Hutbesi’nde bile kadınları ihmal etmediğini kaydederek, “Efendimiz, ‘kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum’ buyurmuşlardır. Bu konferansta da peygamberimizin örnek kişiliği, yaşantısı ve bu çerçevede Müslümanlar olarak İslam kardeşliğinin ne olduğu ve buna hayatımızda ne kadar yer verdiğimiz konularında, kıymetli hocamız bizleri bilgilendireceklerdir. Böylesi bir programın düzenlenmesinden dolayı Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır ve bizleri bilgileri ile aydınlatacak olan değerli hocamız Prof. Dr. Mehmet Emin Ay beyefendiye tekrar teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, konferansında Hz. Peygamber’i elmas ve yakuta benzeterek, “Bir elmas düşünün. Hani ülkemizde şu kaşıkçı elması denilen, dünyada eşi benzeri olmayan bir elmas düşünün. Güneşe karşı tuttuğunuzda onu, hangi tarafını tutarsanız size farklı renklerde ışıltılar sunar. Bazen yeşil, bazen mor, bazen sarı, bazen kırmızı ışıltılar yayar. Çünkü, Cenab-ı Hak, o elmasın her bir molekülüne, her zerresine o özelliği vermiştir ama farklı güzellikte vermiştir. O sebeple hangi tarafından bakarsanız elmas size farklı güzellik verir. İşte Efendimiz de şairin dediği gibi evet ‘Hz. Muhammed, bir insandır ama sıradan bir insan değildir’. Taşların arasında bir yakut parçası nasıl faklıysa bir kıymetli, bir değerli taş olarak; Efendimiz de işte öylesine farklıdır” ifadelerini kullandı.
 
Çeşitli yönleriyle Hz. Peygamber’i anlatan Prof. Ay, “O’nun aile hayatına baktığınız zaman O’nu Salih bir evlat olarak görürsünüz; iyiliksever bir akraba; eşine karşı nezaketli ve şefkatli bir hayat arkadaşı. Çocuklarının yine aynı şefkat dolu yüreğiyle babası, torunlarının merhametli ve sevecen dedesidir. Her yönüyle mükemmel bir aile ferdi ve aile reisidir. Ticari hayatında daha peygamberlik gelmeden önce Mekke piyasası onu el-emin olarak vasıflandırmıştı. Kendisine güvenebileceğiniz, özü sözü doğru bir tacir olarak bilinmişti. Medine’de devletini kurunca adaletli bir idareci oldu. Onun yönetiminde olan Müslüman, gayrı-Müslim bütün insanlar huzur içinde yaşadılar. Ve ordusunun başında yine şefkat ve merhamet dolu yüreğiyle bir dirayetli komutan. Sıradan bir insanın da kendisinde çok şeyler bulabileceği müstesna bir insan. İşte Efendimiz’in bu özelliklerini; Diyanet İşleri Başkanlığımız, her yıl birini öne çıkartmak suretiyle O’nu anlamamıza vesile kılacak programlar düzenliyor. Bu yılki konu İslam Kardeşliği” diye konuştu.
 
Ayet ve Hadis’lerle “İslam’da Kardeşlik” konusunu ve Hz. Peygamber’i anlatan Prof. Ay, şöyle devam etti:
 
“Hucurat Süresi 13’üncü ayette Allah Teala şöyle buyuruyor; ‘Ey İnsanlar. Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Birbirinizle tanışıp anlaşasınız diye de sizi kabilelere ve soylara böldük. Bilin ki Allah katında en üstün olanınız en çok takva sahibi olanınızdır…’ O halde ırk, renk, dil gibi farklılıklar üstünlük aracı olamazlar, üstünlük takva sahibi olmaktadır. Kur’an’da kardeş anlamına gelen kelimeler pek çok ayette geçmektedir. Bu da İslam dininin kardeşliğe verdiği değeri ortaya koymaktadır. Cennet ehlinden bahseden ayetlerde onlar ‘kardeşler’ olarak zikredilir. Bir Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor; ‘Ne Arapların, Arap olmayanlar üzerinde bir üstünlüğü vardır… Ne de Arap olmayanların Araplar üzerinde bir üstünlüğü… İnsanlar tarağın dişleri gibi eşittirler. Sizler Adem’in evlatlarısınız, Adem de topraktan yaratılmıştır.”
 
Kardeşliğin daima geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Ay, hased, gıybet edilmemesinin ve kişilik haklarına saygı gösterilmesinin önemine değindi.
 
Konferansın sonunda Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Prof. Ay’a kayısı hediye etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."