Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

O Zatın Bundan Haberi Var mı?!.

O Zatın Bundan Haberi Var mı?!.
 • 15.02.2016

Kanalboyu’nda bir süre önce başlatılan ‘düzenleme’nin, önemli bir konu gözardı edilerek sürdüğü ifade ediliyor. Kanalboyu Projesi’nin, geçtiğimiz yıl Nisan ayındaki İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Vali Süleyman Kamçı’ya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mimar Zeki Sarılar tarafından görsel materyal eşliğinde anlatılan projenin tamamen dışında başka bir proje olduğunun ortaya çıkmasından sonra, şimdi de, belediyenin Derme Kanalı’nın ‘sel suları’ tahliye işlevinden haberdar olup olmadığı, yeni projesinde bunu hesaba katıp katmadığı gündeme geldi.

Mimar Sarılar’ın, uygulamaya başladıkları mevcut proje ile ilgili “Kanalboyunu Malatya’ya yakışır hale getireceğiz. Güzel bir çalışma ortaya çıkacak. Şuan orada bulunan çirkin görüntülerin tamamını ortadan kaldıracağız. Kanal ve ağaç dokusu korunacak. Kamuoyunda kanal kapatılacak diye bir söylenti var. Kesinlikle kanal kapatılmayacak. Kanal içinde düzenleme yapılarak suyun biraz daha üste çıkmasını sağlayacağız, su görselini kullanacağız.” sözleri endişe yarattı.

Derme Kanalı’nın, aynı zamanda sel sularının tahliyesi için önemli bir su yolu olduğu da belirtilirken, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, dağ eteğine ve meyilli bir arazide kurulmuş Malatya’da sel sularının tahliyesi konusunda herhangi bir endişe taşımadıkları, Derme Kanalı için “Kanal içinde düzenleme yapılarak suyun biraz daha üstüne çıkmasını sağlayacağız” sözleriyle ortaya çıktı.

Sarılar’ın bu sözlerinin, kanalın zemininin yükseltilip su görselinin öne çıkarılmasını hedeflediği anlaşılırken, Derme Kanalı’nın “sel suyu tahliye” işlevinden ise haberdar olmadığı gibi, böyle bir tehlikeyi öngöremediğini ortaya koyduğu belirtildi.

Malatya’da 2013 yılının Haziran ayında yaşanan yoğun yağışlı bir günden sonra, Derme Kanalı tamamen taşmış, Kanalboyu’nu sular altında bırakırken, kanalın suyu kent merkezine de akarak büyük sıkıntı yaratmıştı. (Fotoğraflar o günden)

Bostanbaşı ve Fahri Kayahan’da planlanan “havuzcuklu” kanallarda da aynı hatanın yapıldığını belirten vatandaşlar, “Beydağı’nın eteklerinde kurulu Malatya’da daha önce doğal sel yatakları vardı. Plansız ve öngörüsüz yapılaşmayla, bu yatakların büyük bir bölümü kapandı. Hatta Hasanbey ve Cengiz Topel caddelerindeki kanal da, sel suyu tahliye kanalıydı, onun da üstünü kapatarak kaldırım yaptılar. Kanalboyu olarak da adlandırılan Derme Kanalı’nın geçtiği kanal ile Fahri Kayahan ve Bostanbaşı’nda planlanan kanallarda da, sel suyu tahliye işlevi mutlaka gözönüne alınmalı. Malatya’yı bilmeyen insanlardan oluşturulan belediye kadrosunun bu bilgisizliğine Malatya kurban edilmemeli.” diye konuştular.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

(2013 Haziran ayındaki yoğun yağış sonrası Kanalboyu’ndan görüntüler)

kanal2

kanal1

Etiketler:

Yorumlar
 1. yavuz dedi ki:

  hem oy verin hemde kızın olmaz malatya bunu seçerek haketti

 2. fevz dedi ki:

  Kernek gölü ve oradan çıkan kaynak suyu doldurulup betonla kapatılırken ana kaynak kanala verilecek denildi. Şimdi kernek kanalı çalışma ndeniyle kapalı yukarıdan su gelmiyor su yok KAYNAK SUYU nereye gitti ?

 3. murat dedi ki:

  Ahmet çakır ve zeki sarılar’a birkaç hatırlatma: ateşten bir gömlek giydiniz. yaptığınız her işten Allah’a hesap vereceksiniz. israf, haram, liyakat, ehliyet ve yanlış icraatlardan hesaba çekileceksiniz. bir icratınızı 10 kişiden 9’u eleştiriyorsa önce aynaya bakıp kendinizi bir gözden geçirin. bu işin vebali büyük. 800 bin nüfusun kul hakkı üzerinizde. kernek’te yanlış yaptınız. yeşili, suyu kurutup kerneği betona çevirdiniz. sorarım size: kerneğin tepesine çıkmak isteyen yaşlı veya engelli bir vatandaş nasıl çıkacak? kuruttuğunuz, söktüğünüz, soldurduğunuz ağaçların vebali büyük. suya %300 zam yaptınız, ulaşımda İstanbul’dan bile daha pahalıyız. mesafe daha az olduğu halde. motaş, fuarcılık, megsaş borç batağında. işçilerin maaşı ödenemiyor. yeni bir alt merkez, bölge parkları ve yeni yollar açamadınız. çevre iller Malatya’yı geçmek üzere. yaptığınız tek şey: eski hallerini mumla aradığımız icraatlar( kernek-hürriyet parkı-kanalboyu) tabi bu vebalde sadece siz değil, ak partili yöneticilerde sorumlu.

  1. Hasan dedi ki:

   İmzamı atarım altına

 4. Kuheylan dedi ki:

  Sizleri anlamak çok güç. Hem Ahmet Çakıra oy veriyorsunuz hem de elestiriyorsunuz. Malatya insanına az bile yapıyor. Aklını kullanamayani, aklı olan mutlaka kullanır. Malatyalinin ders alacağı yok. Bir daha seçim olsa, yine Ahmet Çakır başkan olacaktır. Malatya hiçbir zaman yanıltmadi beni.

  1. Murat Ciğ dedi ki:

   EFENDİM..
   Küheylanım cıvanım iki gözümün çiçeği mirim üstadım.
   İnsan tabiki de oy verdiği partiyi eleştirecek yoksa partizan olup kafatascı biri olarak ölmez mi güzel kardaşım. Yine Ahmet ÇAKIR gelir ise seninde buyurduğun üzere demek ki insanlar yeterince sorgulayıp eleştirmemiş öyle değil mi. Eleştirmek sorgulamak yaradılışımızın ikinci emridir ilk emri de okumaktır yani araştırmak ve bilmek. Hülasa sen oturup eleştirdin elinde ne var kardeşim senin fikrin nedir diye sormazlar mı adama bu cihetiyle de bilmek lazım. UNUTMAYINIZ; ELEŞTİRİ KILIÇ BİLGİ KALKANDIR.
   Hürmet ile efendim..

 5. mehmet sinan özdemir dedi ki:

  arkadaşlar şehir katl ediliyor paramız çarcur hurra çep yapılıyor kanal boyumdan evine ekmek götüren esnaf bitti bugün 120 gündür bitti esnaf şehrine sahip cık diyecem malatya ama cıkmadınız allahın emrine uymadınız

 6. Murat Ciğ dedi ki:

  Efendim;

  HER KUŞU YEDİK DE PELİKAN MI KALDI?

  Pek değerli aziz milletim siz buradan kendinizi paralayıp aman efendim şöyle olacak yaman efendim fuzuliyi kışlayı su basacak vay babam orduzuya su gitmeyecek ne bileyim fahrikayahan bilmem nolacak desenizde demokrasi denilen sistemde siz sizi yönetenleri seçip oy verdiğiniz zaman sizin uygulamalara onlar istemediği sürece dahil olma durumunuz lüksünüz yok. Hoş bir yerde okumuştum ”demokrasi sandık seçimler bunlar iyi şeyler olsaydı muhtemelen olmazdı” diye. Gel gelelim neticeye seçilmiş olan seçkinlerin her defasında millet adına milletin derisini yüzdüğü bu ortamda akp chp mhp sonu p veya muhtelif tüm harfler ile biten oluşumların tek maksadı rant’dır rant. Yanlış duymadınız RANT dedim evet. Bu minvalde çevre ve toplum yararı gözetmelerini beklemek her halükarda ahmaklık olur cancağızlarım böyle bir beklentiniz olmasın. Yapılan yollar sökülüp sökülüp yapılan kaldırımlar o dikilen saksılar turgut özal bulvarına 1 günde yerleştirilen (ki sayın devlet böyüğümüzün malatyaya teşrif buyurdukları o gün) yapay çimler bunların maliyetini denetleyip hesap soran bir düzen olmadığından bunlar bunları bunlara hizmet adı altında yedirip yoluna bakan pişkinler amaan şey pardon seçkinler ordusu. Siz kime laf anlatıyorsunuz aylık geliriniz 1300 lira alın oturun poponuzun üzerine ekmeğe de zam gelmedi yine iyiyiz bakın siz bunları tasa edinin milyonlarca vatandaşımız gibi size ne selmi basmış yol mu kapanmış milletimizin parası heba olup güya ranta mı dönüşmüş sizi ilgilendirmez baylar.Bu pişkinler amaan yine dilim sürçtü bu seçkinler ordusu birde düşünen insanları sevmez tefekkür eden insanı sevmez bunlar. Bunların burada kendi allahları kendi milli duyguları kendi mezhepleri dinleri vardır ve sen buna hayır dersen direnirsen zaten otomatik olarak bi alt potaya diğeri olma durumunda olacağından işine bak güzel kardeşim 1300 liranı al nefes al ver sonra da yaşıyorum diye ölürsün o belediye de senin cenazene ettiği hizmetten sebep ödülünü alır bu devran da böyle gider.

  İşte böyle cancağızım.

  Hürmet ile..

 7. Hasan dedi ki:

  Zeki sarılar ı neredeydi getirdiler bu şehrin başına musallat ettiler.Adamın tek bildiği ağaç kes beton dök. Kanalboyundan sonra sırada neresi var acaba.

 8. murat dedi ki:

  malatya malatya yazık sana malatya. işi ehline vermeyen kıyameti beklesin hadisini hatırlatayım tekrar. önce kernek’te doğal Şelale’nin üstü kapatılıp suni şelale yapıldı. şimdi kanal boyundaki doğal su borunun içinden geçirilip üstü kapatılarak kernekteki gibi yapay su yapılacak. dünyada doğal şelaleyi kapatıp üstüne yapay şelale yapan mimarımızı tebrik ederim!!!! nasıl bir zekadır, anlamak imkansız. benden söylemesi kernek, kanalboyu ve Fuzuli’yi sel götürür. ağaçları katleden, suları kurutanları yüce Allah’a havale ediyorum. bir ak partili olarak da Malatya’daki yöneticilerin vurdumduymazlığını da Allah’a havale ediyorum. borç batağındaki en kötü belediyeler arasında yer alan malatya büyükşehir için hiçbir şey yapmadılar. ama unutmayın . eden bulur.

 9. ferhat dedi ki:

  Malatya’yı Malatya yapan güzel insanıdır belediye başkanının yaptıkları ne yazık ki doğru degil.! Ağaçları keserek yerine beton dökmek hiçbir vicdana sığmıyor…

 10. fevzi dedi ki:

  kanal tabanı yükselirse sel taşacağı gibi yaz sulamalarında da eskimalatya ve orduzuya da daha az su verilebilecek

 11. akig gelenberi dedi ki:

  Zeki Sarılar kimdir ve neden vazgeçilmezdir ?

  1. Emre Polat dedi ki:

   Yeşile düşman uygulamalar devam ediyor bu memlekete yazık oluyor

 12. lider dedi ki:

  Fahri Kayahan da düşünülen kanal için de zaten çile sizden kendi cazibesi ile akan bir kanal var daha önceden burada güzel bir düzenleme yapıldı yürüyüş parkuruna uygun oturma alanlarının yapılabileceği suyun akış yönünde cazibe merkezi olacak geniş ferah mekanlar oluşturulabilir Oysa fahri kayahan da bu imkanlar yok kal diki araç trafiğinin çok yoğu olduğu bir alanda böyle bir düzenleme kimseye kazanç sağlamaz sadece yapılmış olmak için yapılır. Lütfen halkında görüşleri dikkate alınsın halka rağmen olumsuz işlere devam edilmesin.

 13. lider dedi ki:

  Eğer kanal boyuna böyle bir düzenleme yapılırsa resmen intihar olur kanal boyunda dükkanların çoğu bodrum katta evleri ve dükkanları hesaba katmamak büyük gaf bu karardan geri dönülmeli aksi olursa telafisi olmayan sonuçlar doğurur . yetkililerime sesleniyorum aklın yolu birdir yanlışı kabul etmekte bir erdemliliktir.

 14. murat dedi ki:

  Ne Zeki Sarılarmış arkadaş..Kimin torpiliyle geldi demekki kuvvetli biri. Ama olsun YOL YAPTILAR ALLAH RAZI OLSUN a benim güzel Malatyam.

 15. Emrah dedi ki:

  Ak partili yapiyorsa yanlış demeye eleştirmeye hakkınız yok onlar en doğrusunu güzelini yapar…

  1. Emre Polat dedi ki:

   Aynen öyle on numara uygulamalar

 16. aydın tosun dedi ki:

  Şehircilik adı altında saçma sapan bir sistem içerisinde ne büyükşehir olmayı becerebildik ne de normal bir şehir. Anlaşılan o ki arada kalmaya devam edeceğiz…

 17. Hasan Tas dedi ki:

  Malatya sehir duzenlemede, imar planlamada, trafik duzeninde orta cagi yasiyor. Trafik lambalarini kaldirsaniz hayat bundan daha rahat akardi. Fahri Kayhan diye bir sehir/bolge kuruldu. Eski Malatya da ne kadar sorun varsa alip oraya tasindi. Ne anladim ben bu duzenden.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."