Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Okulların Güvenlik Standartları..

Okulların Güvenlik Standartları..
  • 27.12.2015

Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün Okul Güvenlik Standartları Projesi tamamlanarak, okulların çevresel ve fiziksel durumları masaya yatırılıyor.

Malatya’daki okul müdürleri Okul Güvenlik Standartları konusunda bilgilendirildi. Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Sezer Işıktaş, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Belediye İtfaiye Müdürü Hanifi Acar ile okul müdürleri katıldılar.
Toplantının açılışında konuşan Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Selim Özdemir, “Okul Güvenlik Standartları Projesinin amacı; hukuki mevzuat çerçevesinde, okullarımızın güvenlik karnesinin çıkarılarak, kurumlarca alınması gereken tedbirlerin alınması, toplumun beklentileri çerçevesinde tüm öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerinin bu sürece katılımının teşvik edilmesidir” dedi.

Özdemir şöyle konuştu;

“Güvenli Okul Projesinin aşamalarından ve tamamlayıcı çalışmalarından biri olan ve bir çok faktörü bir araya getirerek okullarımızda eğitim ve öğretimlerine devam eden çocuklarımızın, güvenli ortam ve mekanlarda öğrenimlerini sürdürmelerini amaçlayan ‘Okul Güvenlik Standartları’ konulu projemiz tamamlanmıştır. Bu çalışmayla; her çocuğumuzun güvenlik endişesi duymadan, güvenli ortam ve mekanlarda, güvenlik ihtiyaçlarının belirlendiği, çevresel ve fiziki olumsuzluklardan arındırılmış yerlerde öğrenimlerine
devam etmeleri hedeflenmiştir. Bu itibarla okul sıralarında eğitim ve öğretimlerini sürdüren çocuklarımızın, hiçbir güvenlik endişesi duymadan, sağlıklı, elverişli, güvenli ortam ve mekanlarda daha etkili ve kaliteli bir şekilde öğrenimlerini sürdürebilmeleri, olumsuz çevresel ve fiziki faktörlerin etkilerinden korunabilmeleri amacı ile Valilik Makamının onayıyla, ”Okul Güvenlik Standartları” çalışma komisyonu oluşturulmuştur. İlgili kurumların katılımıyla oluşturulan komisyon yaptığı çalışmalar neticesinde;
okul güvenliği konusunda yasal olarak yapılması zorunlu uygulamaları ortak bir zeminde, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonla daha etkili, ekonomik, hızlı ve teşvik edici bir şekilde yürütülebilmesi için, kontrol listelerine dönüştürmüştür. Malatya Valiliğince ‘Okul Güvenlik Standartları Yönergesi’ oluşturularak uygulamaya konulmuştur.”

Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Sivil Savunma Uzmanı Selçuk Açıkgöz ise okullarda yapılacak olan denetimlerde hem okulun fiziki şartlarının öğrenciler için güvenli olup olmadığına bakılacağını ve hem de oluşturulan komisyonun kantinlerde hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını da kontrol edeceğini ifade etti.

Çocuk Şubesi’nde görevli Dr. Halis Taksim, ‘Okul Güvenlik Standartları Yönergesi hakkında bilgi vererek, “İl Emniyet Müdürlüğünün koordinesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı (İtfaiye Müdürlüğü) ve Malatya Makine Mühendisleri Odasının katkıları ile Malatya ilimizdeki okullarda; Acil Afet Durum, Eğitim ve Yangın Tedbirleri, Gıda ve Hijyen Güvenliği, Okul Sağlık Hizmetleri, Okul Güvenlik Donanımları ve Uygulamaları
başlıkları altında toplanan kontrol listeleri, görevli kurum temsilcileri tarafından puanlanarak değerlendirilecektir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."