Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Önceki Karara Kim Uydu ki!..

Önceki Karara Kim Uydu ki!..
  • 27.12.2015

Temiz havanın sağlanması ve gürültü kirliliğinin önlenmesi için Mahalli Çevre Kurulu tarafından bazı kararlar alındı. 2011 yılının Eylül ayındaki Mahalli Çevre Kurulu toplantısında alınan kararda ise ‘il genelinde havai fişek atılmasının yasaklanması’ denilmesine rağmen bu karara çoğunlukla uyulmadığı ve yaz boyu düğünlerde havai fişek atılmasına devam  edildiği gözlendi. Kararda; “Çok hassas, hassas ve az hassas alanlarda patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlemek gibi benzeri faaliyetlerin ilimiz sınırları içerisinde özellikle gece yapılan söz konusu faaliyetler neticesinde doğal yaşamında (kuş vb. türler üzerinde ses, ışık ve patlatma etkileri) olumsuz etkilenebileceğinden dolayı tamamen yasaklanmasına, sadece resmi törenlerde ilimizin en büyük mülki amirliğinden izin alınması kaydıyla izin verilebilir.” denilmişti.

Malatya Valiliği Toplantı Salonu’nda Vali Yardımcısı Çağrı Erdinç başkanlığında toplanan Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı yeni kararlar ise şöyle; 

“Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereği, insan sağlığı ve çevre açısından önemli olan hava kalitesi limit değerlerinin azaltılarak AB standartlarına uyum sağlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde yayınlanmış olan Ulusal Temiz Hava Eylem Planı (2010-2013) dikkate alınarak, yönetmelikte 2014 yılına kadar belirtilen hava kalitesi limit değerlerini ve 2014 yılından sonra Avrupa Birliği limit değerlerini sağlamaya yönelik Temiz Hava Eylem Planları’nın hazırlanması ve hava kalitesi konusunda ilimizde hava kirliliğini önlemeye yönelik yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, yapılacak çalışmaların ve ilave alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi gerekmektedir. Alınması gereken önlemlerin uygulanması konusunda sorumlu kurum/kuruluşun belirlenmesi, uygulama zamanının belirlenmesi, varsa yatırım programındaki maliyeti ve fizibilite çalışmalarının 2012 Aralık ayında yapılacak olan Mahalli Çevre Kurulu’na sunulmasına ve Mahalli Çevre Kurulu’nda bu konuda karar alınmasına karar verildi. Ayrıca, 04/06/2010 tarih ve 27601 sayılı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nin 23. maddesinin (ç) fıkrasına göre; ‘kamu yararı gerektiren baraj, köprü, tünel, otoyol, şehir içi anayol, toplu konut gibi projelerin inşaat faaliyetleri ile şehir içinde gündüz trafiği engelleyecek inşaat faaliyetleri gündüz zaman diliminde çalışmamak koşuluyla Ek-VII‘de yer alan Tablo-5‘teki gündüz değerlerinden akşam için 5 dBA, gece için 10 dBA çıkartılarak elde edilen sınır değerlerin sağlanması ve bu kapsamda alınacak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile sürdürülebilir’ denilmektedir. Bahse konu yönetmelik hükmü gereği mücavir alan sınırlarında Bakanlığımızca yetki devri yapılan belediyeler tarafından, mücavir alan sınırları dışında Bakanlığımızca yetki devri yapılan İl Özel İdaresi tarafından, yetki devri bulunmadığı takdirde İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından bu tür faaliyetlere gerekli sınır değerleri sağlaması şartıyla izin verilmesine karar verildi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."