Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Önder Bir Üniversite Olma İddiasındayız”

“Önder Bir Üniversite Olma İddiasındayız”
 • 12.05.2016

Prof. Dr. Cafer Özkul,  İnönü Üniversitesi Rektörlük seçimleri için adaylığını açıkladı.

Ulusal ve uluslararası alanda edindiği 40 yıllık akademik birikimini Malatya’ya aktarmak istediğini belirten, İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden, Fransa Rouen Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Özkul, “Üniversitemizi eğitim, bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında daha saygın bir statüye kavuşturmak, uluslararası düzeydeki tanınırlığını artırmak, birçok Avrupa üniversitesiyle rekabet edebilecek, üretken, sorgulayan, kente, bölgeye, ülkeye ve insanlığa katma değer sağlayan bir eğitim, bilim ve inovasyon merkezine dönüştürmek için rektörlüğe aday olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Prof. Dr. Özkul, AR-Ge alanında tanınırlığı yüksek, eğitim alanında nitelikli ve girişimci mezunlar yetiştiren, öncü ve önder bir üniversite olma iddiasında olduklarını kaydetti.

Bilimsellik, katılımcılık ve şeffaflık vurgusu

Prof. Dr. Cafer Özkul, Avşar Otel’de düzenlediği basın toplantısında,  İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne neden aday olduğunu açıkladı.

Uzun yıllar Fransa Rouen Üniversitesi’nde bölüm başkanlığı, dekanlık, bilimsel araştırma kurulu başkanlığı, rektör yardımcılığı ve iki dönem de rektörlük yaptığını, uluslararası düzeyde faaliyette bulunan birçok bilimsel platformda başkanlık, başkan yardımcılığı ve koordinatörlük görevlerine seçilerek, buralarda edindiği akademik bilgi ve yöneticilik deneyimlerini Malatya’ya aktarmak istediğini ifade eden Prof. Dr. Özkul “Her ne kadar yıllardır Malatya’dan uzakta yaşayan biri olsam da Malatya’ya ve ülkesine aşinalığını yitirmeyen bir evlat olarak, sahip olduğum bilgi ve deneyimi, var olan tüm enerjimi artık kendi ülkemizin ve memleketimizin yararına seferber etmek istiyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Özkul, katılımcı ve şeffaf bir yönetim tarzını kurumsallaştırarak İnönü Üniversitesini bugün bulunduğu konumdan daha ileri bir seviyeye taşımayı hedeflediğini vurguladı.

“Bilgi ve teknoloji üreten bir toplumun öncüsü olmalıyız”

İnönü Üniversitesi’nin dinamik ve donanımlı öğretim elemanlarına sahip olduğunu, üniversite bünyesindeki idari personel ile işbirliği içinde kurumun büyük bir gelişme potansiyeli barındırdığını vurgulayan Prof. Dr. Özkul, şöyle konuştu:

“Bu potansiyele dayanarak, bilgi ileten ve teknoloji tüketen değil, daha çok bilgi ve teknoloji üreten bir toplumun öncüsü olmalıyız:  AR-GE alanında bilimsel tanınırlığı yüksek, buluş ve yenilikleri ekonomiye artı değer olarak kazandıran, eğitim ve öğretim alanında ise nitelikli ve girişimci mezunlar yetiştiren, tercih edilen, öncü ve önder bir üniversite olma iddiasını taşımalıyız.

Bu amaçla, idarenin modernleşmesi yanında, katılımcı ve şeffaf bir yönetim tarzını kurumsallaştırmalıyız. Üniversite bulunduğu şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına öncü olurken, yine şehrin kültürel, sanatsal ve entelektüel hayatının canlandırılmasına katkıda bulunmalıdır. Şehrin markası olarak üniversitenin uluslararası görünürlüğü, Malatya’nın da uluslararası görünürlüğünü artıracaktır. İnönü Üniversitesi’nin cazibesi, bir bakıma şehrin cazibesi demektir. Bir taraftan ortak projeler çerçevesinde şehir ile bütünleşirken, diğer taraftan uluslararası akademik ilişkiler açılımında mutlak bir sıçrama yapmalıyız. Hem üniversitenin, hem de şehrin markası olan Turgut Özal Tıp Merkezi’nin çok eksenli gelişmesine hız vermeye devam ederken, dünya üniversiteleri sıralamalarında iddia sahibi olabilmek için; sağlık sektörü yanında, beşeri bilimler dâhil, tüm temel bilimlere, ayrıca mühendislik bilim ve teknolojilerine önem vermek zorundayız. Özet olarak, geniş perspektifli bir üniversite vizyonu kapsamında, kısa, orta ve uzun vadelere yayılacak projelerden oluşan stratejik bir yaklaşım ortaya koymalıyız. Türkiye’mizin 2023 hedeflerine görünür katkılarda bulunmak ülküsünü taşımalıyız.”

Emeği geçenlere teşekkür

Konuşmasının sonunda İnönü Üniversitesi’ne bugüne kadar emeği geçen idareci, akademik personel, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri ve üniversiteye destek veren hayırseverlere teşekkür eden Prof. Dr. Özkul, “Temmuz ayında yapılacak olan seçimin üniversitemize yakışır bir şekilde huzur ve barışın hâkim olduğu, tatlı bir heyecan ve yarış ortamında geçmesini; seçim sonucu rektör olarak atanacak öğretim üyesinin üniversitemiz, Malatya’mız ve Türkiye’mize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Rektör adayı Özkul’un basın açıklamasında, eşi Çağlayan Özkul da yer aldı.

Selahattin GÖKATALAY, Güler HAZAR- Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet Avcı dedi ki:

  Yurtdışındaki yetişmiş, Bilim İnsanlarımızın Ülkemize dönüp Bilgi ve Birikimleri ile Üniversitemize , İlimize ve Ülkemize Yararlı olacaktır. Cafer Hocama başarılar dilerim.

 2. doğan izciler dedi ki:

  cafer hocama cok güveniyorum büyük bir değer fransada herkesi rektör yapmazlar ben inanıyorumki rektör olursa üniversitemizi dünya sıralamasında bir yere gelmesi icin elinden gelen gayreti gösterecektir kendisine başarılar diliyorum

 3. Akış dedi ki:

  Malatya’da yaşamayan Malatyalı bir akademisyenim. Hocayı tanımıyorum ama özgeçmişi çok çok iyi. Sürekli dile getirilen uluslararasılaşma, evrenselleşme, bilimsellik vb. gibi başlıkları taşıyan bir isim. Atanırsa hem üniversite hem de Malatya için çok büyük kazanç olur. Sevgiyle.

  1. taner dedi ki:

   ben de Malatyada 20 yıldan fazla hizmet etmiş ve mobbinge dayanamayıp ayrılmış Malatyalı bir akademisyenim. Adayın en büyük sıkıntısı şu anki rektörün arkadaşı olmasıdır. Şu anki rektörün adayı getirerek etkisi altında tutma ihtimali yüksek görünüyor. zaten böyle yapınca rektörün devamı bir zihniyet devam edecek gibi anlaşılıyor. Tabi bunu rektörün altın halkası da görüyor ki aday hakkında ileri geri konuşarak ve adayla bir bağlantılarının olmadığını duyurarak seçilmesini istiyorlar.
   Vaadler ise bağlayıcı olmuyor. Üniversiteyi barış adası yapacağını söyleyen rektör ve ekibi pekçok tecrübeli hocanın ayrılmasına neden oldu.

 4. Bekir dedi ki:

  Malatyaya yakışan bir isim Aziz sancardan ne farkı var illa Nobel ödülü alması lazım Aziz Sancar gibi adam işte akademik kariyeride insanlığıda malatyalı olması memleket için büyük şans bence inş hayırlı olur

 5. Hasan dedi ki:

  Başarılar

 6. salih dedi ki:

  Dışardan gelen hiç bir Rektör Malatyamıza fayda sağlamıyor Mehmet Yücesoy geldi,Ömer Şarlak geldi, Cemilçelik beyler geldiler Malatyaya nekadar fayda sağladı. Kadroyu tanımıyorlar bir kaç kişinin sözüyle rektörlük yapıyorlar. Bir kaçkişi saltanat sürüyor eskiden kini olanlar birilerini eziyor.DİŞARDAKİYLE OLMUYOR .Kanseri ancak kendi vucudun kan üretirse kanseri yener insan yoksa herzaman biryerlere bağımlı olur……..

  1. Mahmut Aslan dedi ki:

   Yahu adam 8 yılda Üniversiteyi tanıyamaz, Fransa’nın sistemine alışkın, Türkiye sistemi çok farklı işliyor. Emekli olmuş öyle gelmiş, dinlenmeye gelmiş adam. Üniversiteye faydadan çok zarar verir. Yapmayın Lütfen!

 7. yilmaz Kilinc dedi ki:

  Insaallah Malatya´miz büyük bilim adamina sahip cikar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."