Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Onlar Basın Şehidi

Onlar Basın Şehidi
  • 27.12.2015

 
DOĞAN Haber Ajansı, tüm yurdu yasa boğan Van depreminde enkaz altında kalan, göz bebeği iki değerli mensubu Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz’ı şehit verdi. Cem’in cansız bedeni depremin üçüncü gününde, dün akşam saat 22.40’ta enkazdan çıkartıldı. Depremden 54 saat 42 dakika, Cem Emir’den de 5 saat 20 dakika sonra Sebahattin Yılmaz’ın cansız bedenine ulaşıldı. Umutla beklediğimiz mucize gerçekleşmedi, sağ salim kurtulmaları için dua ettiğimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, görev şehitlerimiz oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci’yi arayarak başsağlığı dileklerini iletirken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bir taziye mesajı yayınladı.
 
DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile DHA Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, 23 Ekim’deki 7.2’lik depremde hasar gördüğü gizlenerek faaliyetini sürdüren, geçen çarşamba gecesi meydana gelen 5.6’lık depremde de yerle bir olan Bayram Oteli’nin enkazı altında kaldı. Depremin ardından enkaz başında 49 saat 13 dakika gözlerini kırpmadan umutla bekleyen DHA yöneticileri, Yılmaz ve Emir’in meslektaşları ile yakınları Cem ve Sebahattin’in cansız bedenleri enkazdan çıkarılırken gözyaşlarına boğuldu.
 
DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, çarşamba günü gün boyu deprem bölgesinde bakanların temaslarını ve diğer gelişmeleri izleyip haberlerini geçti. Yılmaz ve Emir, saat 20.30 sıralarında günün son haber ve görüntülerini DHA merkezine geçmek için diğer basın mensuplarının ve bölgeye yardıma gelen ekiplerin de kaldığı Bayram Oteli’ne geçti. Otelin lobisinde cihazlarını kurdu, haber ve görüntüleri merkeze ulaştırıp teyit aldı. Dışarıya yemeğe gitmeden önce cihazlarını üçüncü kattaki odalarına bırakmak için lobiden ayrılıp yukarı çıkan Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, kısa süre sonra 5.6’lık depreme yakalandı.
 
ENKAZDA CAN PAZARI   
 
Saatler 21.23’ü gösterirken büyük bir gürültüyle bina sallanmaya başladı, ardından da koca otel, kartondan kule gibi çöktü. Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir de binadaki onlarca kişiyle enkaz altında kaldı. Kaçışan, ağlayan insanlarla mahşer yerine dönen Van’da tıpkı 23 Ekim’deki 7.2’lik depremde olduğu gibi büyük panik yaşandı. Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’i yemeğe gitmek için bekleyen DHA ekibindeki arkadaşları hemen Bayram Oteli’ne koştu, ancak bina yerine enkaz yığınıyla karşılaştı.
 
KURTARMA ÇALIŞMALARINDAN GÖRÜNTÜLER
 
Haberin DHA merkezine ulaşmasıyla birlikte müthiş bir organizasyon başladı. DHA’nın bir çok başarıya imza atan, ödüller kazanan gözü pek iki muhabiri enkaz altındaydı, kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılmalıydı. DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci, bir yandan Van’daki arkadaşlarına gerekli talimatları verirken, bir yandan da ekip oluşturup ilk bulduğu uçakla Van’a uçtu.
 
HER ŞEY YAPILDI….
 
Arama kurtarma ekipleri enkazda zamanla yarışırken, onlara her türlü bilgi ve destek de verildi. GSM operatörüyle temasa geçildi. Sebahattin Yılmaz’ın cep telefonunu depremden önce en son 21.09’da, Cem Emir’in ise saat 20.35’te kullanıldığı saptandı. En son sinyal alındığı yer belirlendi, arama kurtarma ekiplerine iletildi. Bu bilgilerden habersiz kişiler, Cem Emir’in bazı arkadaşlarına mesaj gönderdiğini haberlerini yaydı. Ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıktı.
 
Umutlu bekleyiş hiç eksilmeden sürdü, hep bir mucize beklendi. Enkazdan yaralılar çıkarıldıkça umutlar daha da arttı. Otel enkazı olduğu ve çok sayıda yatak bulunduğu için ekipler demirleri kesip güçlükle ilerlerken, zaman giderek daralıyordu.
 
ARKADAŞLARIMIZIN ODASINA ULAŞILMIŞTI
 
Arama kurtarma ekipleri, aralıksız sürdürdükleri çalışmalarda otel enkazı olduğu ve çok sayıda yatak bulunduğu için, hemen her adımda demir engellerle karşılaştı. Bunları testereler ve diğer teknolojik aletlerle kesip adım adım ilerleyen ekipler, sarsıntıdan 15 saat sonra DHA’nın gözü pek muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in kaldığı üçüncü katın enkazına ulaştı.
 
Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği’nden bir ekip, arkadaşlarımız Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in kaldığı odaya büyük bir umutla girdi. Toz toprak içindeki odada, Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in kameraları ve fotoğraf makineleriyle, basın kartları ve çantalarıyla elbiseleri bulundu.
 
Ekipler izlerine rastlayamadıkları Yılmaz ve Emir’in, deprem anında odada olmadıkları, koridorda veya lobide bulanabilecekleri görüşüne vardı. Arama kurtarma çalışmaları bu değerlendirme üzerine o bölümlere kaydırıldı.
 
’SİNYAL ALINDI’ HABERİ UMUTLARI ARTIRMIŞTI
 
Aralıksız çalışan ekipler cuma günü boyunca da Bayram Oteli’nin enkazında çalışmalarını sürdürdü. Cuma gününe kadar enkazdan 8 kişinin cesedi çıkarıldı.
 
Cuma günü öğlen saatlerinde ise herkesi umutlandıran bir gelişme oldu. GSM şirketinin yaptığı araştırmada enkazdaki muhabirlerimizden Cem Emir’in deprem sonrası hiç sinyal alınamayan cep telefonuna 13.38’de bir SMS ulaştı. Cem Emir cep telefonunun saat 13.59’da 16 saniye ve saat 14.07’de ise 7 saniye açıldığı tespit edildi. Bu bilgi tüm arama kurtarma ekiplerine de iletildi. Kar yağışının da başlamasıyla dondurucu soğuk altında çalışmalar daha da hızlandırıldı.
 
…VE KAHREDEN AN
 
Enkazdaki çalışmaları gözlerini kırpmadan izleyen Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in sağ çıkacağı umudunu hiç yitirmeyen ve ’sinyal’ haberiyle daha da umutlanan DHA mensupları ve yakınları, hep onların kurtarıldığı mutlu anı bekledi. Ancak bu akşam saat 22.40’ta kahreden an gelip çattı.
 
Arama kurtarma ekipleri gözü pek muhabirlerin bulunduğu bölüme ilerlerken Cem Emir’in cansız bedeniyle karşılaştı. Umutla kurtulmasını beklenen iki arkadaşımızdan Cem enkazdan cansız çıkarılırken, kahredici sessizliği hıçkırıklar bozdu.   
 
VE MAALESEF SABAHATTİN DE GÖREV ŞEHİDİ
 
Depremden 54 saat 42 dakika, Cem Emir’den de 5 saat 20 dakika sonra Sebahattin Yılmaz’ın cansız bedeni enkazdan çıkarıldı.
 
Meslek yaşamlarında hafızalara kazınan haberlere imza atan, ödüller kazanan, göz bebeğimiz Sebahatin Yılmaz ve Cem Emir, artık DHA mensuplarının, meslektaşlarının ve sevenlerinin kalplerinde yaşayacak.
 
Sebahattin Yılmaz’ın cenazesi ambulansa memleketi Erzurum’a götürüldü. Yılmaz’ın cenazesi hastaneden çıkartılırken mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı.
 
‘BU KEZ MUCİZE HABERİ VEREMEDİK’
 
DHA Diyarbakır Muhabiri Ferit Arslan, hastane önünde yaptığı açıklamada, mesai arkadaşlarının enkaz altında kaldıklarına ilişin haberle birlikte sarsıldıklarını, otelin enkazının başına geldiklerini ve hep bir mucize olmasını istediklerini söyledi.
 
Arslan, “Üç gündür herkesten dualarını esirgememelerini istedik. Mucize haberlerini hem ailesine hem dostlarımıza hem Türkiye kamuoyuna vermek istedik. Olmadı ama… Bu kez mucize haberi veremedik. Maalesef ikisinin de Bayram Oteli’nin enkazından cenazeleri çıkarıldı” dedi.
 
Enkazdan önce Cem Emir’in, daha sonra Sebahattin Yılmaz’ın cesetlerini çıkarıldığını belirten Arslan, Emir’in cenazesinin Tunceli’ye gönderildiğini, Yılmaz’ın cenazesinin ise Erzurum’a doğru yola çıkartıldığını söyledi. Arslan, “Başımız sağ olsun, diyecek başka bir şey bulamıyorum” diye konuştu.
 
Sebahattin Yılmaz’ın mesai arkadaşı DHA Van Muhabiri Osman Bekleyen de 3 gündür enkazın başında mucize olmasını ve bir ses gelmesini beklediklerini ifade ederek, “Çünkü onun sesini hep özlüyorduk, hep istiyorduk. O bizi karşılıyordu burada ama bundan sonra karşılamayacak. Başımız sağ olsun” dedi.
 
DHA Diyarbakır Büro Şefi Gurbet Gökçe ise Cem Emir ile 2.5 yıl önce tanıştıklarını ifade ederek, “Çok çalışkandı. Cem’i Tunceli’den Diyarbakır’a getirdik. Adliye ve siyaset muhabiri olarak çalıştı. Çalışkan, başarılı, mesai kavramı olmayan bir gazeteciydi” diye konuştu.
 
‘BAŞBAKAN’I TAKİP ETTİKTEN SONRA DÖNERİM’ DEDİ
 
Cem Emir’in Çarşamba günü görevinin bittiğini anlatan Gökçe, şunları söyledi:
 
“Erciş’te ekip değiştirdik. Erzurum’dan ekip gelince onları dinlendirmeye karar verdik. Van’a geldiler. Çarşamba günü kendisine araç ulaştırdığımızı söyleyip, o araçla gitmesini istedim. O da ‘Ağabey Cuma günü Başbakan gelecek, onu da takip edeyim, ondan sonra dönerim’ dedi. Depremin olduğu gün bir bakan vardı. Sebahattin Yılmaz, ben ve Cem, otelde aynı odada kalıyorduk. Sebahattin ağabeyi dinlenmesi için otele bıraktık. Yemeğe çıktım ben bir arkadaşımla. Cem beni telefonla aradı. Bakanla işinin bittiğini söyledi. Lokantaya gelip bizimle yemek yemesini söyledim. Haberi beraber yazacağımızı söyledim, ama kabul etmedi. Otele gidip haberi kendi yazmak istedi. Otele gitti, ondan sonrası malum.”
 
CENAZELER YARIN TOPRAĞA VERİLECEK
 
DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ile Cem Emir’in cenazeleri yarın toprağa verilecek.
 
Sebahattin Yılmaz Erzurum’da, Cem Emir de Tunceli’de yapılacak törenlerle son yolculuklarına uğurlanacak. Sebahattin Yılmaz yarın öğleyin Erzurum Gürcükapı Camii’nde kılınan namazın ardından Eski Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek.
 
Cem Emir için de yarın saat 10.00’da Tunceli Cemevi’nde cenaze namazı kılınacak, ardından DHA Tunceli Bürosu önünde tören yapılacak. Cem Emir, Hozat İlçesi’ne bağlı Çığırlı Köyü’nde toprağa verilecek.
 
CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci’yi telefonla arayarak, muhabirlerimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in çarşamba günkü ikinci Van depreminde yaşamlarını yitirmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi ve başsağlığı diledi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, “Biliyorum ikisi de çok değerli insan, çok değerli gazetecilerdi. Özgeçmişlerini okudum, güzel haberler yapmışlar. Çok başarılıydılar. Büyük üzüntü duydum” dedi.
 
ARINÇ: “MİNNETLE ANACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ”
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazeteciler Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in ulvi bir görevi yerine getirirken hayatlarını kaybettiklerini, her zaman minnetle anılacaklarını ve unutulmayacaklarını belirtti.
 
Arınç, depremde yıkılan Bayram Oteli’nin enkazında hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir için taziye mesajı yayınladı.
 
Arınç’ın mesajı şöyle:
 
“Meslek hayatlarında unutulmaz haberlere imza atan ve ödüller alan Doğan Haber Ajansı Van bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile Diyarbakır muhabiri Cem Emir’in Van depreminde görevlerini yerine getirirlerken enkaz altında kalarak şehit oldukları haberini teessürle öğrenmiş bulunuyorum.
 
Van’da yaşanan depremle ilgili halkımızı bilgilendirmek için zor şartlarda görevlerini yerine getirirlerken basın mensuplarının ve vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmeleri hepimizi derinden üzmüştür.
 
Ulvi görevlerini yerine getirirlerken hayatlarını kaybeden basın mensuplarını minnetle anacağız, unutmayacağız. Merhumlara Allah’tan rahmet, yaslı ailesine, basın camiasına ve halkımıza başsağlığı dilerim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."