Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

“Parası Çıktı, Temelini 2018’de Atacağız”

“Parası Çıktı, Temelini 2018’de Atacağız”
 • 03.11.2017
 • Malatya’ya gelen Bakan Tüfenkci, Ziraat Odası başkanlarıyla toplantı yaptı. Bilgi kirliliği olduğuna değinen bakan, kesilen kayısı ağacı sayısının 200 bin civarında olduğunu söyledi. Bakan, lisanslı depoculukla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Ziraat Odası’nda Malatya’daki Ziraat odaları Başkanları ile bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi. Toplantıya Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da katıldı.

Yapılan toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin konuşmasının ana başlıkları şu şekilde:

“KAYISI TÜRKİYE’Nİ SÖZ SAHİBİ OLDUĞU ÜRÜNLERDEN BİRİSİDİR
-Türkiye’nin üretimde birinci olduğu ve baktığımız zamanda dünya üretimde söz sahibi olduğu bir takım tarım ürünleri var, incir gibi, kuru üzüm gibi, fındık gibi ve bunlardan biriside Malatya Kayısısı. Malatya Kayısısının üretimine baktığımız da gerçekten; yaş kayısı üretiminin yüzde 55’ini karşıladığını görüyoruz. Dünya yaş kayısı üretiminin yüzde 12’sini, Türkiye kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ını, yine dünya kuru kayısı üretiminin de yüzde 70’ini Malatya tarafından sağlandığını biliyoruz. Malatya’da yaklaşık 40 bin aile geçimini kayısı üretimi yaparak sağlamaktadır. Tabi bu 40 bin rakamına başka işlerde çalışıp da kayısı ile iştigal edenler dahil değil. Dolayısıyla bu kıymetli ürünün ülkemize yıllık ortalama olarak yaklaşık 350 milyon dolar getirisi olmakta. Ve 2016 yılı rakamları ile Malatya’mız da toplam 7 milyon 558 bin kayısı ağacı bulunmaktaydı.

KESİLEN KAYISI AĞAÇLARI KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİ VE BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR
-Bu kayısı ağaçlarının esasında kamuoyunda yanlış bir bilgilendirme ve bilgi kirliliği de var, kimisi 1 milyon, kimisi 2.5 milyon ağacın 2017 yılı içerisinde kesildiğini ifade ediyorlardı. Ama bugün Tarım İl Müdürlüğümüzün de açıklamalarından anlaşıldığı gibi, Türkiye’de, Malatya’da, kendi tespitlerine göre yaklaşık 200 bin bir ağacın kesildiğini görüyoruz. Bu ağaçların bir kısmı toplulaştırmadan dolayı, ama önemli bir kısmı, ben her zaman söylediğim gibi Malatya kurak bir iklime doğru gidiyor, 2017 yılındaki sulama suyu sıkıntılarından dolayı ki Ziraat Odası Başkanlarımızda bu konuyu bizlere ilettiler, sulama sıkıntılarından dolayı kuruyan ağaçlarımız bunların içerisinde mevcut ve bir kısmı da hastalıklardan dolayı kesildiği ifade ediliyor. Tabi hastalıklarla mücadele noktasında Tarım İl Müdürlüğümüz İnşallah 2017 ve 2018’de bu konuya daha da ciddi anlamda yaklaşarak çözüm üreteceklerine ben burada inanıyorum. Bu noktada kendilerine bir talimat olarak da ifade etmek istiyorum.

-GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI AHMET EŞREF FAKIBABA GELİYOR…
Önümüzdeki ay içerisinde inşallah Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızı da Malatya’da ağırlayacağız. Çiftçilerimizin, oda başkanlarımızın ve birlik başkanlarımızın sorunlarını bizzat aktarma noktasında, çözme noktasında bir çalışmamızda olacak.

LİSANSLI DEPONUN TEMELİNİ 2018’DE ATACAĞIZ, PARASI ÇIKTI
-Yine Malatya için önemli olan ve daha öncede gündeme getirdiğimiz Lisanslı Depo ile ilgili arkadaşlarımızla bilgilerimizi paylaştık. Lisanslı Deponun Malatya için ne kadar önemli olduğu noktasında arkadaşlarımızda ifade ettiler. Burada Kalkınma Bakanlığımız 12 milyon TL’lik bir desteği çıkarttı. Toplam 10 bin tonluk bir depo, 18.5 milyon TL yada 19 milyon TL’ye mal oluyor. Bu noktada daha şehir olarak konuşmadık, ama ikinci bir alternatif olarak da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de bir iştiraki olan İzmir’de LİDAŞ şirketini de bu lisanlı depoya ortak ederek 2018 yılında inşallah bununda temellerini atmış olacağız. Veya başka alternatiflerde çıkarsa, yani Büyükşehirle, Borsayla da, odalarla da, hep beraber de yapılabilinir. Ayrıda yapılabilinir. Bu noktada bir alternatifi de ortaya koymuş olduk.

KAYISI ÜRETİCİ BİRLİĞİ İÇİN ÇAĞRI…
-Malatya kayısının Pazar sorununu çözme adına Akçadağ Ziraat Odamızın bir projesi var. Onu da sonuna kadar İnşallah destekleyeceğiz. Ama bütün bunların ötesinde Malatya Kayısının sahipliği noktasındaki çağrımı bir kez daha yeniliyorum. Özellikle birlik oluşturma noktasındaki bu işin dünyadaki örneğinin üretici birlikleri olduğunu, üretici kooperatifleri olduğunu biliyoruz.

KÜKÜRT CEZALARI SORUNU ÇÖZÜLÜYOR…
-Tabi kayısıda diğer bir sorun, Kükürt ile ilgili sıkıntılar yaşıyordu. Özellikle Malatya esnafımız veya tüccarımız, kayısı ticareti yapan arkadaşlarımız çeşitli kentlere pazarladıkları kayısıda kükürt oranlarından dolayı ciddi anlamda cezalar yiyorlardı. Şimdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşmemiz neticesinde önümüzdeki haftadan itibaren Malatya kayısını izlenebilir ürün kapsamına alarak, bu ceza sorununu da minimum düzeye indirecekler. Ama burada esas sorun bizim kükürtleme noktasında standartlara uymamız gerekiyor. Çünkü standartlara uymadığımız zaman hem ihracatta sorun yaşıyoruz, hem de çeşitli kentlerde farklı işlemlerle karşı karşıya kalıyoruz.

SULAMA SORUNU İÇİN TEDBİR VE ÖNLEMLER ALINACAK…
-Sulama Malatya’nın 2018 yılında da en önemli sorunlarından birisi olacak ve biz bunlara çözüm üretme noktasında gerek barajların yeni kanallarla desteklenmesi veya en önemlisi kapalı sisteme geçmesi. Bununla ilgili proje var, ama çok yavaş işlediğini gördük. İnşallah onu da 2018 yılında hızlandıracağız. 2017’de yaşadığımız sıkıntıları 2018’de yaşamamak için tedbir ve önlemleri alacağız. “

HABUR SINIR KAPISINDAKİ SON DURUM…
Habur Sınır Kapısının karşısındaki Peşmergelerin kontrolündeki Halil İbrahim Sınır Kapısının Irak merkezi yönetimine teslim edilmesi sonrasında süreç hakkında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci şunları söyledi:

“Biz, hep şunu ifade etmiştik, biz Irak toprağının bütünlüğünden yanayız ve baktığımız zamanda uluslar arası hava limanları, sınır kapılarının merkezi Irak Hükümetinin denetiminde ve yetkisinde olması gerektiğini ifade etmiştik. Bunun Irak Anayasasına göre de olması gerekenin bu olduğunu söylüyorduk. Netice itibariyle yapılan görüşmelerde, Irak merkezi hükümeti gerek hava limanlarında, gerekse de kapılardaki denetimleri sağladıklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde de bilindiği gibi merkezi Irak hükümeti Habur Sınır Kapısının karşısı olan Halil İbrahim Sınır Kapısında devri gerçekleştirdi. Şuanda sıkıntısız bir şekilde araçlar giriş ve çıkışlarını yapıyor. Bizde oradaki gelişmeleri yakinen izliyoruz. Gelişmelere göre de tavrımızı belirliyoruz.”

Bakan Tüfenkci, Cumartesi günü de Malatya’da İl Koordinasyon Kurulu’nun yanı sıra çeşitli programlara katılacak.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. AZİZ dedi ki:

  Fotoğrafa bakınca olay anlaşılıyor.Bakan konuşmuş diğerleri
  uyumak üzere ben uyandırayım bari komple.
  Sayın sadece bakanım Lisanslı depoculuk 10.05.2015 de 5300 sayılı kanunla çıktı bize daha parası çıkmadı.
  Sayın sadece söylemci belediye başkanım seçim döneminde
  Belediyemiz iştiraklerinden Esenlik bünyesinde konsantre meyve suyu fabrikası kurulması konusunda etüd-proje-fizibilite ve yatırım ile ilgili çalışmalar tamamlanmış durumdadır demiştin ne oldu..?
  Beyler millet yemiyor artık sizde farkına varın artık sizden Atomun çekirdeğini çözmeniz beklenmiyor bırakın artık tribünlere oynamayı.
  Karadeniz Sivas üzerinden 5 saat gidip bakın Fındığı inceleyin.
  Aynı sistemi Kayısıya uygulayın hepsi bu.
  Ya da bi bırakın gidin Allah aşkına.

 2. Murat Bey dedi ki:

  Orduzu da çok ciddi su sikintisi var ve hala tarim arazisi vasfından cikarilamadi..Insanlar agaclarindan verim alamıyor, olan kaysi su yeterli olmadıgından kucuk kalıyor ve ağaç %100 verimle urun veremiyor…Baska urun de ekilemiyor çünkü su sikintisi çok fazla var..Bu arada su sikintisi nasil oluyor diye çok bilmiş vatandaşlar icin yazayım: Orduzunun büyük bir kısmı pinarbasi göletinden sulanmakta ve Pinarbasi göletini Büyükşehir belediyesi yazın yapilan fuar veya diger aktiviteler icin mumkun oldugunca dolu tutmaya calisiyor…Dolayisiyla tarim ürünleri icin gerekli su tarlalara verilemiyor…Dolayisiyla tarim yapılamayacak bir hale geldi…Ne zaman Orduzu tarim arazisi vasfından cikarilacak???

  1. Hakan dedi ki:

   Haftaya çıkarılacak, 35 kat imar verilecek, kesilen kayısı ağaçları mişmiş parka yığılacak, kayısı fuarında törenle yakılacak. Devasa ateşin etrafında emlakçılar, inşaatçılar ve bahçe sahipleri kolkola girip çılgınca sabahlara kadar dansedecekler…

 3. Yunus dedi ki:

  İyi bir matematik uzmanı değilim ama bakanımız kayısının ülkemize 350 milyon dolar getirisi olduğunu söylemiş bu 350 milyon çarpı düz hesap 4 dersek 1 milyar 400 milyon tl mi yapar bu paranın kaçta kaçı Malatya KAYISI üreticilerin cebine yansıyor pastanın büyük dilimi kime gidiyor tabağın dibindeki kırıntılar üreticiye mi yediriliyor diğer bir deyimle köylü zengine hamallık mı yaptırılıyor ki şahsi fikrim ve görünen öyle bahsedilen rakam çok büyük rakam bu rakam Malatya yı ve Malatya daki KAYISI üreticilerini ihya eder ama gel gör ki bu rakamlar 4 tane firmanın cebine giriyor yazık yazık hemde çok yazık

 4. Ahmet dedi ki:

  Yazıklar olsun yazıklar tek sayın bakanı severdim artık oda diğerlerinden biri insanlar herşeyin farkında örnek vereyim sırf bizim köyde 10 bin civarı ağaç kesildi Ortamı sakinleştirmek için 200bib diyo neyse herkes herşeyin farkında bu defa ondan yazıp kendimi sinirlendirmek istemiyorum burada bakan geliyorsa halkın üreticinin sorunlarını dinlesin yetkililere göre herşey güllük gülistanlık tıpki sizin olayları gördüğü gibi herşey normal gibi

 5. Vatansever dedi ki:

  Sayın bakanıma hemşehrime
  Kayısı ile ilgili bunca yıllık çalışmalarıma rağmen kayısı ile ilgili fikrim sorulmuyor. Yanlış yanlış ile kapatılıyor. Sorunun özüne inilmiyor. Sayın bakanım ve devlet büyüklerim sorunlara neden tepeden bakıyorlar halen. Halka insinler halka. Ara sıra Abdülhamid dizisini izlesinler yada arşivden devlet nasıl yönetilire baksınlar. Haddimiz değil ama bizimki tabanın gerçek devlet sahiplerinin sesine kulak vermek. Kayısı dünyada tek ülkemde tek MALATYAM da tek. Rabbimin verdiği bu değerli ürünün kredisi bitiyor. Bu üürnün kıymetini bilelim ve işi ehlin everelim yeter artık
  Saygılarımla

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."