Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduk”

“Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduk”
 • 13.01.2018

İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulan İsmet İnönü ve Turgut Özal Müzelerinde 5 parça eserin kayıp olduğu haberinin basında yer almasının ardından açıklama yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, konunun güncel bir konu olmadığını ifade ederek “Rektörlüğü devraldıktan sonra yaptırdığımız sayım sonucunda eşyaların kayıp olduğunu belirledik ve konuyla ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Bugün basında 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal müzelerinden eserlerin çalındığı yönünde çıkan haberlerin ardından konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay “Üniversitemiz ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün adına kurulmuş, hastanemiz ise sekizinci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal adına kurulmuştur. Biz her iki kıymetli cumhurbaşkanımızın adını yaşatmak için üniversitemizde müze de açmıştık” diye konuştu.

Her ikisi de “özel müze” statüsündeki müzelerden İsmet İnönü Müzesinin 2007, Turgut Özel Müzesinin ise 2010 yılında hizmete açıldığını ifade eden Kızılay “Her iki Cumhurbaşkanımız için biz bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca her ölüm yıl dönümlerinde de çeşitli etkinliklerle kendilerini anıyoruz” dedi.

“Bakanlığın takibindedir”

Kızılay, şöyle devam etti:

“Ben rektörlüğü devraldıktan sonra 31 Ekim 2016’da Turgut Özal Müzesi’nde yaptırdığım sayımda tespit edildi. Müze envanterine kayıtlı 2 eserin kayıp olduğu tespit edildi, Müze Müdürü Yüksel Göğebakan tespit etti ve adli idari soruşturma başlatılması için Rektörlüğümüze, Başhekimliğimize suç duyurusunda bulundu. Adli ve idari süreci hem Cumhuriyet Başsavcılığında hem de kendi bünyemizde başlattık. Adli ve idari süreç devam ediyor. Turgut Özal Müzesindeki kayıp eserlerle ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlü ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili mercileriyle iletişim kurduk. Bakanlığın takibindedir”

İsmet İnönü Müzesinde ise Şubat 2017’de Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün rutin envanter denetimi sırasında 3 eserin kayıp olduğunun anlaşıldığını kaydeden Kızılay, “Müze Müdürü Prof. Dr. Sabit Duman konuyu aynı gün rektörlüğe intikal ettirdi. Rektörlük adli ve idari süreci başlatarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyu takibe aldı.” ifadelerini kullandı..

Üniversite bünyesinde bulunan iki müzeyi kent merkezinde daha geniş bir mekana taşımak için çalışma yaptıklarını kaydeden Kızılay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Malatya Büyükşehir Belediyesinin koordinesinde görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Kızılay, kayıp eserlerin tespitinin daha önce yapıldığını anımsattı.

Kızılay, kayıp eserlerle konusunda müze çalışanlarıyla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini, soruşturmanın tamamlanmasının ardından sonucun kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden Açıklama

Öte yandan Kültür ve Turizm Malatya İl Müdürlüğünde yapılan yazılı açıklamada, “Turgut Özal Müzesinde 31 Ekim 2016 tarihinde yapılan envantere kayıtlı eserlerin sayımında, sergi salonunda V-12 numaralı vitrinde bulunan 95 envanter kayıt numaralı saat ile V-27 numaralı vitrinde bulunan 54 envanter kayıt numaralı dürbünün; İsmet İnönü Müzesinde 06 Şubat 2017 tarihinde yapılan rutin denetleme ve envantere kayıtlı eserlerin sayımında ise 37 envanter kayıt numaralı köstekli saat, 42 envanter kayıt numaralı pirinç mühür ve 60 envanter kayıt numaralı plaketin yerinde olmadığının tespit edildiği” belirtildi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Bakanlığımız Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığımız tarafından kaybolan bütün eserler için rutin bir tedbir işlemleri olarak kayıp envanter fişleri ve fotoğrafları yaklaşık bir yıldır Bakanlığımızın web sitesinde yayınlanmakta ve 81 il müdürlüğü yazılı olarak uyarılmaktadır. İl Müdürlüğümüze konu ile ilgili gelen 28.12.2017 tarihli emir yazısını müdürlüğümüz üst yazısı ile ilimizde ki özel müzelere, kaymakamlıklara ve İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne 04.01.2018 tarihinde iletti. Söz konusu eserler kayıp eser olarak nitelendirilmekte olup adli süreç devam etmektedir. Ülkemizin bütün kültürel mirasının korunması için Bakanlığımız ciddi bir mücadele vermekte olup taşra teşkilatı olarak da bizler gece gündüz ve aralıksız olarak çalışmalarımızı yürütmekteyiz.”

AA- iha

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. metin gönüllü dedi ki:

  inşallah bunlarla kalmıştır mı demeliyiz koca üniversite arkasını dönüncemi oluyor bu işler yoksa sıkıntı başkamı…..

 2. 44malatya dedi ki:

  2016-teslim.allirken.bildirmediniz.savciliga…..stap

 3. ilkerefendyy dedi ki:

  şimdi benim anlamadığım haberden önce mi sonra mı suç duyurusunda bulunulmuş ?

 4. Derbeder dedi ki:

  Sayın Rektör Ahmet Kizilay ile üniversiteler arasinda ilk 10 a girmeye tam gaz devam! Daha bunlar iyi gunlerimiz… Dag fare dogurdu:)

 5. Yerelli dedi ki:

  Açıklamalar “damlaya damlaya dağda kestim kereste” olmuş. Atı alan beylerin deresini çoktan geçmiş. Uyanda derse gidelim. Ne rahat rahat uyuyorduk. Durup dururken de hırsızlığı kim ortaya çıkardı. Tüm bunları anlatmaya gerek yok. Gördünüz artık mızrak çuvala sığmıyor. Devlet yönetimi, işi bitirme yeridir. Gelen şikâyetlerin ciddiyetle ele alma yeridir. Herkes topu diğerine atarsa, ben bir görüşeyim deyip üstüne yatarsa, devlet yürüyemez. Yürümeyen kısımın boşluğunu da birileri gelip doldur. Size de tekmeyi vurur. Yuvarlanıp durursunuz. Görevini laikiyle yapmayan her kim olursa olsun aldığı maaş da haramdır. Haram olan şey de dinimizde yasaktır.

 6. Hamit dedi ki:

  Sayın rektörün ılımlı kişiliğinden istifade edip onu uçuruma surukluyorlar sanki. Böyle bir şey kabul edilemez. Devlet kurumları her turlu tarikat ve siyasi oluşumlardan temizlenmeli. Mesaleciler selaleciler demirciler… Nedir bunlar Allah aşkına. Fetöden ders alınmadı herhalde.

 7. bero dedi ki:

  sayın rektör siyaset peşinde koşacağınıza öğretim görevlilerinizin projelerini denetleyin olmayan bişey denetlenemez ya neyse

 8. Ali dedi ki:

  Müzeyi kapatın gitsin bi şey kalmamış

 9. Cemal dedi ki:

  Üniversite kaybediyor, Malatya kaybediyor. Rektör ivedi biçimde ekibindeki sıkıntılı adamları dinlendirmeli.Ne kadar itibar yitirdiğini göremiyor. Müzeden devlet büyüklerinin hatıraları çalınıyor, örtbas edilecek neredeyse. Cemil Çelik döneminde de Eczacılık Fakültesi’nde koca laboratuvar yandı örtbas ettiler, tüm masrafı devlete yüklediler üstelik bu yönetim de ödüllendirir gibi ihmali nedeniyle laboratuvar ı yananı dekan yardımcısı yaptı.

  1. Nazan dedi ki:

   Bu ekip bu rektörün yanına yakışmıyor, nokta.

 10. Abuzer Kara dedi ki:

  Olayın sürecini başlatan zaten üniversite yetkilileri..
  Sayım yapılmasındaki amaç bu değil mi ki? Ayrıca tespit edilen eksikliği savcılığa bildiren mevcut idare..
  Suç duyurusunda bulunulmasa kimin haberi olurdu..

  1. Murat Bey dedi ki:

   efendi efendi, zaten mecburlar bildirmeye..Devlet kurumda kayıt altında bulunan pahalı eşyalar kayıp..Bildirmezlerse kanunen kendileri hırsız olacak…
   2 saate sahip olamayan üniversite idaresi mi bu üniversiteyi ileri tasiyacak, nitelikli akademisyen getirecek ?
   Rektor bey galiba yarin akparti vekilleri bir acilisa katılacak aman sizde kacirmayin…

 11. Murat Bey dedi ki:

  Sayin rektörün malatya ve inonu üniversitesine yapacağı en büyük iyilik istifa etmektir…REKTOR ISTIFA!

  1. Burak Cihan dedi ki:

   Kendisinden önce yapılmış olan hırsızlığı ortaya çıkaran bir kişinin istifaya davet edilmesi biraz garip değil mi?
   Ne yani ortaya çıkarmasaydı da öylece sürüp gitse miydi?

   1. Murat Bey dedi ki:

    Arkadasim, universitenin resmi açıklamasina gore hirsizlik olduğu kasım 2016 da ortaya cikmis…2017 de yapılan ikinci bir sayım da ilk yapılan hirsizligin üstüne yeni hirsizliklarin yapildigi da ortaya cikmis…Simdi dikkatle oku ahmet kızılay ağustos 2016 da rektörlüğü devraldı…Demek ki neymiş efendim hirsizlik ahmet kızılay doneminde yapilmis eger tarihlere bakarsan…once okuduğumuzu anlayalım lütfen…bilgi sahibi olmadan da fikir sahibi olmayalım..haydi rastgele…

 12. Cemal dedi ki:

  Sadece Yazıklar olsun diyorum. Bu ayıpta size yeter

 13. Sari44 dedi ki:

  İyi para edecek kıymetli eserler güzel para eder vallahi…Yalnız fareyi içerde arayın dışardan kimse bir şey yapamaz ben şahsen çok gezdim hepsi kilitli ve güvenlik kameraliydi her yer…başta ordaki görevlileri ablukaya alın üstüne düşülse’ki zor bi ihtimal ama yinede böyle kıymetli eserler bulunabilir tekrar…

 14. Y . Ç . dedi ki:

  Olay basına sızdıktan sonra suç duyurusunda bulunulmuş niye daha önce bulunulmamış peki? ???

  1. İsmail Hakkı Köktürk dedi ki:

   aynen

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."