Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Toplumsal Gerginlik Yaratıyor’

‘Toplumsal Gerginlik Yaratıyor’
  • 27.12.2015

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Tunçdemir’den, “sivil ve renksiz Anayasa” iddiasıyla Atatürk’le ilgili kavramların Anayasa’dan çıkarılmasını savunan AKP Mersin milletvekili Prof.Dr. Zafer Üskül’e tepki gösterdi.

Tunçdemir, açıklamasında şöyle dedi:

“Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, “sivil ve renksiz anayasa”yı tanımlarken, anayasanın başlangıç kısmında ve maddelerinde Kemalizm ideolojisinin yansımaları olan “Atatürk milliyetçiliği” ve “Atatürk ilke ve inkılapları” gibi kavramların yer almasının gereksiz olduğunu, cumhuriyetimizin kuruluş temeli olan Kemalist ideolojiye, “Bilimi rehber alan ulus-devlet anlayışına” karşı ifadeleriyle, Anayasamızda “Atatürk ilke ve devrimlerinin yer almaması gerektiğini” savunmuştur.

Bu hüküm Anayasa’nın “Başlangıç” bölümünde yer alıyor. Yazılış biçimiyle de, Türkiye’nin bağımsız, laik ve demokratik bir Cumhuriyet olarak “kuruluş” ve “kurtuluş” felsefesini tanımlıyor. bu hükmün değişmesini dahi değil, bütünüyle Anayasa’dan çıkartılmasını istiyor. Tartışmasız bir açıklıkla Atatürk’ten, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik ve demokratik varlığından rövanş almayı istiyor.

Kemalizm’e karşı olmak bilime, toplum yaşamında kuralların bilimle belirlenmesine yani laik toplum düzenine karşı olmak demektir. Kemalizm’e karşı olmak cumhuriyete, tam bağımsız ulus-devlet yapısına karşı olmak demektir; emperyalizme hizmet etmek ve sömürüden yana olmak demektir.

ATATÜRK bu ulusun ortak değeridir. Değerlerini yok eden uluslar, hür ve bağımsız yaşayamazlar. Renksiz Anayasa yapmak başka, Atatürk’ü anayasadan silmek başka. Elbette anayasa yaparken sivilleşme ve vesayetsiz demokrasi öne çıkartılmalıdır. Anayasanın değişmez maddeleri korunmalı, Atatürk’ün manevi liderliğine de vurgu yapılmalıdır. Atatürk Türkiye’nin meşalesidir. Meşaleyi söndürmemek, Türkiye’nin vaadidir. Yapay gündemler yaratarak Atatürk’ ün değerleriyle oynamaya kimsenin hakkı olamaz. Şunu hiç unutmamalıyız ki, Türk milletinin hayatında Atatürk bir dönem değil, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Atatürkçülük bir yaşam tarzıdır.

Adres ne olursa olsun, “dahili ve harici bedhahların” sözcülüğüne soyunmuş, Ulus devletleri parçalama projesi doğrultusunda emperyalist sömürgeci güçler ve onların içerdeki işbirlikçileri; Kurtuluş Savaşını vererek ulus devlet ve üniter yapı temelinde çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Kahraman Atatürk ve Kemalizm’e başka hesaplara da engel olduğunu bilen dıştakilerle sinsi bir işbirliği içine girmiş olanlar bilmelidirler ki; Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyetin çağdaş kazanımlarına sonsuza, değerlerine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bize düşen görev ve sorumluluk, Atatürk’ün kutsal emanetinin, bağımsız, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin rövanşını kimseye, hiç bir koşulda vermeyeceğimizidir.

Ulus birlik ve bütünlüğünün her zamankinden daha çok önem kazandığı böyle bir dönemde, Milletvekili Zafer Üskül’ü toplumsal gerginliklere yol açabilecek talihsiz beyanından dolayı şiddetle kınıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."