Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Türk ve Kürd Ayrılmaz Öz Kardeş”

“Türk ve Kürd Ayrılmaz Öz Kardeş”
  • 26.12.2015

 
Sivas kongresini dağıtmak için görevlendirilen dönemin Harput Valisi Ali Galip ile İngiliz Binbaşısı Noel’in taleplerine Malatya yöresindeki Kürt aşiretleri karşılık vermeyince başlattıkları girişim başarısız kalınca, Atatürk tarafından Malatya’ya gönderilen telgrafta, “Sizin gibi din ve namus sahibi büyükler oldukça Türk ve Kürd’ün yekdiğerinden ayrılmaz iki öz kardeş olarak yaşamakta devam eyleyeceği ve makam-ı hilafet etrafında sarsılmaz bir vücut halinde iç ve dış düşmanlarımıza karşı
demirden bir kale halinde kalacağı şüphesizdir” dedi. 
 
Niğde Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamdi Doğan tarafından yayımlanan ve tamamı resmi arşiv belgelerine dayanan “Birinci Meclis’te Malatya Milletvekilleri ve Siyasi Faaliyetleri” adli kitapta ilginç detaylarda yer alıyor. 
 
Kitabında meşhur Ali Galip Olayı’na de yer veren Yrd. Doç. Dr. Hamdi Doğan, “Ali Galip olayı olarak anılan hadise 25 Mayıs ile 10 Eylül 1919 arasında İstanbul Hükümeti’nin genelde Milli Mücadele’yi ortadan kaldırmak, özelde ise Sivas Kongresi’ni basarak başta Mustafa Kemal Paşa ve Rauf Orbay olmak üzere Milli Mücadele’nin önde gelenlerini tutuklamak idi. Bundan dolayı İstanbul Hükümeti Ali Galip’i Elazığ Valisi olarak atayarak onun vasıtasıyla yaptığı girişimdir. Sivas Kongresi’ni dağıtmak ve Mustafa Kemal Paşa ile arkadaşlarını yakalamak için Harput Valisi Ali Galip-Bedirhaniler ve İngiliz Binbaşısı Noel’in faaliyetleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ali Galip daha Malatya’ya gelmeden Malatya mutasarrıfı Halil Rami’den, Rişvan aşiretinden 100 silahlı adam temin edilmesini istemiştir. Ancak Rişvan Aşireti Reisi Hacı Bedir Ağa tarafından bu istek yerine getirilmemiştir. Malatya, Milli Mücadele döneminde işgal edilmeyen bir il olmasına rağmen, Mondros Mütarekesi sonucunda gerek yurt genelinde gerekse bölgede yapılan işgallere karşı sessiz kalmamıştır. Milli Mücadele yıllarında hem Kuva-yı Milliye hem de Milli Mücadele hareketine destek vermiştir. Ali Galip komplosuna karşı Malatya halkı Milli Mücadele ve Mustafa Kemal’in yanında yer almıştır” dedi. 
 
ATATÜRK’TEN BUGÜNE DE IŞIK TUTAN TELGRAF
Ali Galip olayı sonrasında Mustafa Kemal Paşa tarafından, Malatya Mutasarrıf Vekili vasıtasıyla Malatya’da bulunan İzoli Aşiret Reisi Hacı Kaya Bey ve Şatzade Mustafa Ağalara 15 Eylül 1919 tarihinde Sivas’tan çektiği telgrafta şu ifadeler yer alıyor; “Padişah ve millet hainlerinin yalanlarına kapılarak Allah korusun Müslümanlar arasında kan akıtılması ve günahsız, zavallı Kürt kardeşlerimizden birçoğunun asakir-i şahane tarafından öldürülmeleri gibi dünya ve ahiret için pek elim bir akibetin önlenmesi yönünde yurtseverce çalışmalarınız Sivas Kongresi Genel Kurulunca şükrana ve övgüye değer görülmüştür. Sizin gibi din ve namus sahibi büyükler oldukça Türk ve Kürd’ün yekdiğerinden ayrılmaz iki öz kardeş olarak yaşamakta devam eyleyeceği ve makam-ı hilafet etrafında sarsılmaz bir vücut halinde iç ve dış düşmanlarımıza karşı demirden bir kale halinde kalacağı şüphesizdir. Cenab-ı Hak mesainizi meşkur eylesin.” 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."