Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Uluslararası Konferansın Açılış Konuşması Ağbaba’dan

Uluslararası Konferansın Açılış Konuşması Ağbaba’dan
 • 28.09.2019

CHP tarafından Suriye sorununun çözümü için uluslararası düzeyde sürdürülen çalışmalara katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Suriye’de Barışa Açılan Kapı – Uluslararası Suriye Konferansı”İstanbul’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yaptığı konferansta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da birer konuşma yaptı.

AĞBABA; “YURTTA BARIŞ,DÜNYADA BARIŞ ANLAYIŞIYLA SURİYE’YLE BARIŞI DEĞERLENDİRECEĞİZ”
“Suriye’de Barışa Açılan Kapı” başlıklı uluslararası konferansın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Suriye’de yaklaşık dokuz yıldır süren savaşın, bölgemizde ve ülkemizde yol açtığı hasarları tamir etmenin yollarını tartışmak amacıyla konferansı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yüzyıllar boyunca insanların ve kültürlerin buluştuğu İstanbul’da düzenlediğimiz bu konferansta “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışıyla, komşumuz Suriye’yle barış içinde yaşamanın imkanlarını değerlendireceğiz” dedi.

22 ÜLKEDEN DİPLOMAT,30 U AŞKIN STK,100 ÜN ÜZERİNDE YABANCI BASIN
Konferansa 22 farklı ülkeden diplomatların, ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ve uzmanlarının; 30’u aşkın STK’nın temsilcisinin katıldığını, 150’den fazla yerli, 100’den fazla yabancı basın emekçisinin barış için yükselen sesi dünyaya duyuracağını kaydeden Ağbaba, AKP iktidarının Ortadoğu’da egemen devletler yerine mezhebi yapılar üzerinden yürüttüğü dış politikanın Türkiye’yi bir çıkmaza sürüklediğini belirtti.

AĞBABA; “MİLYONLARCA İNSAN YERLERİNDEN YURTLARINDAN EDİLDİ”
“Düzen kurucu aktör”, “merkez ülke”, “tarihsel sorumluluk”, “komşularla sıfır sorun” gibi içi boş kavramlarla dış politika yapmaya çalışanların, Türkiye’yi Suriye’de,egemenlik kurmaya çalışan ülkelerin çıkarları arasına sıkıştırdığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İzlenilen yanlış politikalarla bölgemizdeki milyonlarca insanı yerlerinden, yurtlarından ettiler. Oysa ülkemiz, başta komşularımız olmak üzere, başka ülkelerin toprak bütünlüklerine, egemenliklerine ve bağımsızlıklarına saygı duyan bir iktidar tarafından yönetilseydi, bugün üstesinden gelmek için yoğun çaba gösterdiğimiz sorunların hiçbirisiyle karşılaşmayacaktık” dedi.

AĞBABA; “CHP’NİN ÇAĞRILARI DİKKATE ALINSAYDI KAN ÇOKTAN DURMUŞ OLACAKTI”
Veli Ağbaba; “AKP iktidarı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriye’deki savaşı bir an önce durdurmak için yaptığı çağrıları ve çözüm önerilerini dikkate alsaydı, Türkiye’nin kurumlarını işlemez hale getirmeseydi Suriye’de akan kan çoktan durmuş olacaktı. Böylece Ülkemizin de dünya üzerindeki konum ve saygınlığı bugünkünden çok daha farklı bir noktada bulunacaktı.” Şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU;”AT İZİ İT İZİNE KARIŞMIŞ DURUMDA”
Uluslararası Suriye Konferansı konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Suriye’de yaşanan çok taraflı savaşta deyim neredeyse at izinin it izine karıştığını belirterek “Kim kiminle savaşmaktadır bilinmektedirler. Bazı karar vericiler ne yazık ki yangına körükle gitmeyi tercih etmektedir. Yanı başımızdaki bu dost ülkeden göç edenleri ülkemize almakla kalmadık ne yazık ki bir çoğunu kendi haline bıraktık. Suriyeli göçmenlerin çoğu ülkelerinde inanmadıkları bir savaşa katılmak yerine kendilerine bir gelecek kurmak için ülkemize sığındıklarının farkındayız. Onları suçlamak doğru olmaz. Bu insanlar savaşı kabullenmedikleri için bugün bizimle beraber yaşıyorlar. Önce güney illerimize yerleştiler sonra tüm şehirlere yayıldılar” dedi.

İMAMOĞLU; “NİHAİ HEDEFİMİZ SURİYE’NİN İSTİKRARA KAVUŞTURULMASI”
Nihai hedeflerinin Suriye’nin istikrara kavuşturulması ve Suriyelilerin oradaki hayatlarına en özgür biçimde dönebilmesinin sağlanması olduğunu belirten İmamoğlu “Bu çözümde yolumuzu aydınlatacak en değerli ışık toplumsal vicdanımızdır. Özetle Suriyeliler elbette ve asla kendi kaderlerine terk etmeyeceği. Onların daha insani koşullarda yaşamları için uluslararası arenayı harekete geçirmek için her türlü uygulamayı yapacağız’ diye konuştu

KILIÇDAROĞLU; “DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına;”Bölgesinde barış isteyen, komşularıyla ilişkilerini bu anlayış ve vizyon üzerine kuran, Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu gibi partimizin de kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözü “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine sahip çıkmak üzere sesleniyorum.”diyerek başladı. Kılıçdaroğlu ; “2011 yılından bu yana yaşadıklarımız ve bugün geldiğimiz nokta, CHP’nin konuya ilişkin tutumunun ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, doğru bildiğimiz yolda, yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU; “AMACIMIZ AKAN KANI DURDURMAK”
“CHP olarak bu konferansla, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri onarmak için, Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana attığımız adımlara bir yenisini ekliyoruz.”diyen Kılıçdaroğlu “Bu çabalarımızın tek bir amacı var: Doğunun ve batının buluştuğu, kültürlerin bin yıllardır birbirleriyle kucaklaştığı coğrafyamızda akan kanı durdurmak ve bölge halklarının geleceğe eşitlik ve kardeşlik içinde umutla bakmalarını sağlamak.” Şeklinde konuştu

SURİYE’NİN GELECEĞİNE SURİYE HALKI KARAR VERMELİ
CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Suriye’deki savaşın sona ermekte olduğuna ilişkin kanaat her geçen gün güçlenirken, Ankara ve Şam’ın önlerinde yanıt bekleyen sorular bulunduğunu ve barışa doğru atılması gereken adımların olduğunu unutmamalıyız. Suriye’nin farklı dil, din, mezhep ve etnik aidiyetlerinin oluşturduğu çoğulcu ve seküler toplum yapısının korunmasına da özen gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.Biz hep savunageldik, bugün de aynı kararlılıkla savunuyoruz: Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi demokrasinin, egemenliğin ve bağımsızlığın “olmazsa olmazıdır” dedi.

ÇÖZÜM İÇİN 5 ÖNERİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriye meselesinin çözümü için 5 madde halinde sıraladığı öneriler şu şeklide;

“1) Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu ve Suriye’nin geleceğine ancak Suriye halkının karar verebileceğini hiç unutmamalıyız,”

“2) ABD ve Rusya’nın çıkarları arasında savrulmamak için, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlık, egemenlik ve iyi komşuluk ilişkileri ilkelerine dayanan, bütünlüklü ve uyumlu tek bir Suriye politikası izlemeliyiz,”

“3) Suriye yönetimi başta olmak üzere, uluslararası hukuka ve ilişkilere dayalı, meşruluğu olan bütün aktörlerle, tıpkı burada olduğu gibi konuşarak diplomasiyi etkin kılmalıyız,”

“4) Bugüne kadar, uluslararası hukuk ve meşruiyete aykırı bütün hamlelerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz,”

“5) Suriye yeniden güvenli ülke olduktan sonra ülkemizdeki sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerini teşvik etmeli ve bu amaca uygun politikalar geliştirmeliyiz.”

Kılıçdaroğlu konuşmasını “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim…” Türkiye ve Suriye halklarının barış içinde, bir orman gibi kardeşçe yaşamaları için çalışmaya devam edeceğiz!”cümleleri ile bitirdi.

Açılış konuşmalarının ardından “Suriye Sorununun Uluslararası Boyutu”, “Suriyeli Sığınmacıların Karşılaştıkları Sorunlar” ,”Toplumsal Yaşam ve Uyum”, “Bölgedeki Aktörlerin Stratejik Konumları”,”Yerel yönetimlerin rolü, sorunlar, öneriler” konu başlıklarında 5 panel oturumu gerçekleştirildi.

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Akp Chp.nin çağrılarını dikkate alsaydı, ohoooo şimdi ülkemizde kan gövdeyi götürüyordu. Suriye konferansı tertiplemişsiniz, peki konferans öncesi IMF ile harici görüşmelerin ne anlama geldiğini bu ülkedeki vatandaşlarımıza bir açıklarsanız. Yoksa konferans öncesi bir yerlerden yetki mi aldınız?

 2. HIDIR dedi ki:

  YURTTA BARIŞ DERKEN PKK İLE , DÜNYADA BARIŞ DERKEN PYD İLE BARIŞ SAĞLIYORSUNUZ.BRAVO SİZE TEBRİKLER.BİR PARTİ VE AHVALİ ANCAK BU KADAR BARIŞSEVER OLUR…

 3. Ahmet dedi ki:

  YPG -pkk ya terörist diyemeyenler,ypg-pkk lilar ülkelerini savunuyorlar diyen,bize niye saldırsınlarki diyen ,dünyadan bi haber Kemal Kılıçdaroğlu Ortadoğu’da barışı sağlayacağiz diyerek komedi dünyasının yeni yıldızı olmuştur.Kendisini kutluyoruz.

 4. Ali dedi ki:

  PYD sempatizanlarını konferansa davet ederek örgütü meşrulaştırma çabasına girmiş chpkk ve onun militanları.

  1. Mustafa dedi ki:

   O Allah vekil ki CHP’li değilim AMA PYD NİN KURTARİLMASİ İCİN sinarlarin kimler tarafından açıldığını bilenlerlerdenim

  2. Semih dedi ki:

   Ali üfürükten sallamak ne kadar kolay değil mi? PYD/PKK’nın en büyük destekçisi ve sempatizanı kim? ABD değil mi? Onların hazırladığı sınır güvenliği- güvenlik bölgesini kim bize sunuyor? ABD. Peki ABD ile oturup masada sürekli konuşan, onların her dayattığını kabul eden kim? ABD ile konuşmak kimle konuşmak oluyor Ali efendi? PKK/PDY’ye onbinlerce tır silah sağlayan, para veren, kullanan, kol kola gezen kim? ABD… Suriye ile barışmanı istemeyen kim? ABD.. Suriye ile oturup konuşmak yerine hala ABD- İsrail’in çıkarları için PKK/PYD ile dolaylı olarak hemhal olan kim? Onu biraz kafanı çalıştırırsan görürsün. Daha 3 gün önce bırak sempatizanlığı PKK/PYD ile cephe arkadaşı olan ABD’nin yönetimiyle bir arada fotoğraf çektirenler kim? Ben değilim!… Peki Suriye ile otur, sorunlarını çöz, ABD’yi buradan kov diyen kim? CHP ve diğer muhalefet… Çok mu zor sordum Ali? Kıt aklınla çarpıtma, varsa da biraz aklın yemek yemek, su içmek için harca. Aklının yetmediği işlere karışma.

   1. Yusuf dedi ki:

    Pyd nin en büyük destekçisi abd.pyd ‘yi terör örgütü olarak kabul etmeyen chp.pyd nin mücadelesini halkın mücadelesi olarak tanımlayan chp.tırlarla gelen silâhlardanda rahatsız değildir.abd ‘yi buradan kov diyenler abd nin çikarlarına hizmet edenlermi.hdp ile seçim ittifakı yap abd ye hizmet et sonrada başkalarını suçla.

   2. ali veli dedi ki:

    siyaset öyle düz vites gidersen heykel dikmekten başka bi halt yapamazsın yapamayacaksınızda Allah size dışte tırnakta vetmeye

   3. darendeli dedi ki:

    Değerli Mustafa kardeşim! Hergün pyd/pkk cenazelerine sahip çıkıp katılan milletvekilleri kim? Belediyeleri pkk merkezi haline getiren başkanlar görevden alınınca hemen yanlarına desteğe koşan kim? Suriyede Afrinde Türkiyenin güvenliği için operasyon yapılırken buna karşı çıkanlar kim? Bu konferansta Türkiyenin PKK’ya operasyon yapmamasını dile getiren ve pkk’ya sahip çıkanlar kim? Bir de bu soruları yanıtlasan.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."