Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

UNESCO’dan ‘Malum Ödül’ Tepkisi.. ‘Adımızı Kullanmayın!’

UNESCO’dan ‘Malum Ödül’ Tepkisi.. ‘Adımızı Kullanmayın!’
 • 21.02.2020

“BİZİM BÖYLE BİR ÖDÜLÜMÜZ YOK!”.. Aralarında Yeşilyurt Belediyesi’nin de bulunduğu, Türkiye’den 15 il ve ilçe belediyesinin, Paris’te düzenlenen bir organizasyonla Ankara merkezli bir reklam şirketinden ödül olarak aldıkları plaketi,  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)‘nun Ödülü olarak lanse etmelerinin, UNESCO Türkiye Türkiye Ofisi’nden sert tepki gördüğü ve UNESCO’nun söz konusu belediyelere birer yazı göndererek, kendisiyle ilgisi olmayan ödüller için UNESCO adının kullanılmamasını istediği öğrenildi.

Ödül aldığı açıklanan belediyelerini Paris’te UNESCO binası olduğu belirtilen bir binada verilen plaketler için, organizasyon şirketine para ödediği, bu kapsamda Osmangazi Belediyesi’nin şirkete ödül için 106 bin TL aktardığı belirtilirken, Yeşilyurt Belediyesi’nin adı geçen şirkete ne kadar para ödediği konusundaki sorular, Belediye Başkanı Mehmet Çınar tarafından “Biz sonuca bakarız” sözleriyle geçiştirilmişti.

UNESCO’dan ihtar: “Bizim böyle bir ödülümüz yok, adımızı kullanmayın”  

İlk olarak, Malatyahaber.com’un, Yeşilyurt Belediyesi’nin bir reklam ve organizasyon şirketinden ödül olarak aldığı plaketi, “UNESCO – PARIS” başlığı ve görselleriyle “UNESCO Ödülü” olarak lanse etmesinin arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmasından günler sonra, olay ulusal basında da gündeme taşındı.

BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri ve odatv.com’da yer alan haberlerde, “AKP’li belediyelerin aldığını açıkladıkları “UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü” sahte çıktı. UNESCO, ödüller için ‘Biz vermedik’ açıklamasını yaptı” denildi.

BirGün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre, UNESCO Türkiye Ofisi, belediyelere yönelik reklam,  organizasyon ve danışmanlık hizmeti veren  Adamor Ltd. Şti. Tarafından verilen ödüllerin UNESCO Ödülleri biçiminde lanse edilmesine sert tepki gösterdi.

Söz konusu habere göre, UNESCO Türkiye Ofisi, Paris’te UNESCO’ya ait olduğu belirtilen bir binada verilen plaketlerin UNESCO Ödülleri olduğunu ileri süren ve kamuoyunu yanıltan belediyelere birer yazı göndererek, “Bizim böyle bir ödülümüz yok. Aldığınızı açıkladığınız ödüller konusunda UNESCO adını kullanmayın” ifadeleriyle uyarıda bulundu.

Para ödenmiş..  

Yeşilyurt Belediyesi’nin de aldığı ödül – plaket için, Osmangazi Belediyesi’nin 106 bin TL ödediği ortaya çıktı.

Ödülü veren reklam– organizasyon şirketi yetkilileri BirGün Gazetesi’ne yaptıkları  açıklamada “Paranın organizasyon, katılım, reklam gibi birden fazla iş kalemi için sadece törene katılan başkanlardan alındığını, Paris’e gitmeyenlerden para alınmadığını” belirtti.

BirGün ve Cumhuriyet’te yeralan haberlerde , “…16 Ocak tarihinde Paris’te UNESCO’ya ait olduğu bildirilen bir binada düzenlenen törenden sonra bazı belediye başkanları “UNESCO’dan ödül aldıklarını” açıklasa da belediyeleri bu ödüllere merkezi Ankara’nın Balgat semtinde bulunan “Kent Araştırmaları Enstitüsü”nün “layık gördüğü” öğrenildi. Ödül töreninin ardından AKP’ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda gazete ve haber sitesi ile bazı televizyonlarda “UNESCO’dan ödül” başlıklarıyla haberler yapıldı…

UNESCO ödülü” denilen ödüllerin Paris’te dağıtıldığı törenin organizasyonunu da Kent Araştırmaları Enstitüsü ile aynı adreste yer alan “Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi” yaptı. Ödül töreni için Paris’e giden başkanların çeşitli tutarlarda şirkete para ödediği ortaya çıktı. Şirket yetkilileri BirGün’e yaptığı açıklamada “Paranın organizasyon, katılım, reklam gibi birden fazla iş kalemi için sadece törene katılan başkanlardan alındığını, Paris’e gitmeyenlerden para alınmadığını” belirtti. Şirket yetkilisi, “Organizasyonun uluslararası partnerleri sayesinde UNESCO’nun binasında düzenlendiğini” de söyledi. Ödül alan belediyeler arasında yer alan Osmangazi Belediyesi’nin şirkete 106 bin liralık ödeme yapıldığı öğrenildi.” ifadelerine yer verildi.

Yeşilyurt Belediyesi Ödül İçin Ne Kadar Para Ödedi?  

ADAMOR Ltd. Şti. Yetkililerinin BirGün Gazetesi Muhabiri İsmail Arı’ya yaptıkları açıklamaya göre, ödülü almak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden belediye başkanlarından “Organizasyon, katılım, reklam gibi birden fazla iş kalemi için’ para tahsil edildi.

Bu durumda, Malatya – Yeşilyurt Belediyesi’nin de “İdealkent Ödülü” olarak adlandırılan ve UNESCO tarafından verilmiş gibi aylarca propagandası yapılan ödül -plaket için ADAMOR Ltd.Şti.’ne para aktarıldığı ortaya çıkıyor.

Çünkü, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ödülü almak üzere Paris’e giden belediye başkanları arasında yer almıştı.

Çınar, “Ödül için para ödediniz mi?” sorusunu cevapsız bırakmıştı  

Reklam şirketinin “Paris Görmüş- UNESCO soslu” ödülü, Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında da gündeme gelmişti.

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Günnur Tabel, UNESCO ile ilişkilendirilmesine karşın, ödülün Ankara’daki ADAMOR Reklam – Organzisayon şirketi bünyesindeki Kentsel Araştırma Enstitüsü tarafından Yeşilyurt Belediyesi’ne verildiğin hatırlatarak, Yeşilyurt Belediyesi ile bu şirket arasında parasal ilişki olup olmadığını sormuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise Meclis Üyesi Günnur Tabel’in parasal ilişki konusundaki soruya cevap vermek yerine, “Biz sonuca bakarız. Önemli olan ortada bölgeye katkı sağlayacak bir eser var mı yok mu? Şu an itibariyle de eserimiz ortada ve herkes bunun farkında. Orada ödül alan belediyelerin de zaten oradaki kendi sitelerinde de bilgileri var hem de ulusal anlamda bir çok mecrada yayınlandı. Biz de bilgilendirme yapmıştık. Herkes herşeyi söyleyebilir ama biz sonuca bakıyoruz. Önemli olan memlekete ve topluma faydasıdır” şeklinde konuşmuştu.

Skandalı ortaya çıkaran malatyahaber.com’un ilgili haberlerini aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz:

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- odatv.com- BirGün- Cumhuriyet

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. adalet dedi ki:

  adaletin olmadıgı yerde çıgda olur depremde olur kazada olur kargaşada olur hertürlü müsibet olur devletin makamını kendi babasının çifligi gibi kullanırsa yetkililer allahda böyle rezil eder ama anlayana

 2. Murathan Eski dedi ki:

  Siteyi günlük takip eden biri olarak olay hakkındaki yorumum şu: Haberin altındaki linklerin ikisi 1 ay öncesinin linki, sonuncusu ise çalışmayan bir link. Benim anlamadığım nokta; Malatyahaber.com en az 1 aydır bu meseleyi takip ediyormuş. Ne güzel, hakkımızı korumaya çalışan bir site. Fakat sıkıntı şurada ki bu arada şehrimizden 1i çok büyük yüzlerce deprem geçti, kar kış geçti, cinayetler kazalar geçti. Isıtıp ısıtıp önümüze konan bu haber bana malatyahaber.com ‘un Yeşilyurt belediyesiyle özel olarak uğraştığı kanısını verdi. Bahse konu haberi takip ettiğimde aralarında Chp’li belediyelerin de olduğunu görüyoruz ama nedense editör kanıt bulmuş ajan edasında sürekli kaynak vererek haber ısıtıp duruyor. Bahsedilen belgeyi de hiçbir yerde göremedik. Saygılar.

 3. hasan kaçan dedi ki:

  insan haram helal nedir bilmezse, gösteris şatafata kendini kaptırırsa olacağı budur. milletin karşısınıda çıkar ona buna ahlak dersi vermeye kalkarlar.

 4. Remzi dedi ki:

  Düğün ve taziye ziyaretleri,sürekli esnafa merhaba deyip sıvışmalar,mahalle sakinlerinin ihtiyaçları ziyaretine “istişare”ettik geyikleri,TBMM ve Külliyeden ödül aldık hileleri,”Haydi Maça” deyip amigoluk yapma şirinlikleri,fotoğrafla görüntü hikayeleri!
  Ortam bu kardeş,camia bu,şehir bu!!

 5. Roberto Carlos dedi ki:

  Su olayin yurtdisinda ki imajimizi ne hale getirdigini dusunun bir de…
  Bu olayi okuyan bir avrupali hakkimizda ne dusunur?
  Dusundugunde haksiz midir ayrica?

 6. Alibaba44 dedi ki:

  Biraz ciddiyet olsaydı istifa ederdi başkanbey bırakın
  Özür dilemeyi

 7. Vatandaş 44 dedi ki:

  demekki toplum olarak böyle bi başkana layıkız
  Birazda kendimiz eleştirelim parti için oy vermemk lazımmış çok pişmanım bu kadroya oy verdiğim için
  İnsan biraz dürüst olmalı dürüst olmazsa agzıyla küş tutsa hikaye

 8. Kayısıcı dedi ki:

  Malatya haberi tebrik ediyorum. Elinize sağlık.

 9. selami dedi ki:

  Bu olay gavur dediğimiz Avrupa’da yaşansaydı. O belediye başkanı çıkar halktan özür diler istifa ederdi. Bunlar gavur dediğimiz insanlar. Şimdi gelelim bizim Müslümanlara. Hani bizi aldatan bizden değildi. Bu bir aldatma mı evet aldatma. E hadi gereğini yap ta görelim. Özür dileyip istifa etse, tarihe geçer. Türkiye’de ilk olur. Gerçi bizimkisi iyi niyetli bir hayel, aldatmaya devam. Dinle üzerini kapatmaya devam. Allah afetsin

 10. Tilki Selahattin dedi ki:

  EDİTÖR: Sitedeki kesintileri dert etmişsiniz, ancak yaptığınız karşılaştırma alakasız.. Bu siteye, yurt dışından aynı anda onbinlerce girişle saldırı yapılıyor, o nedenle zaman zaman kesiliyor. Bugün sadece ABD’den malatyahaber.com’a olan trafik 500 bini buldu. Yani bu bir saldırı. Buna karşı teknik arkadaşlarımız gerekli önlemleri alıyor. Ayrıca, Yeşilyurt Belediyesi’nin bu mecraya saldığı trol olarak daha zekice çıkışlar bekliyoruz!

  1. Tilki Selahattin dedi ki:

   Websayfası yöneticisi olunca karşıdaki kişilere troll diyorsunuz ya yaptığınız haberlere bakınca siz kimin trolüsünüz demek geliyor aklıma!!!

  2. Tilki Selahattin dedi ki:

   Samimi söylüyorum Malatyalı olarak saldırı konusunda üzüldüm ama üstesinden geleceğinize de inanıyorum

 11. Malatyalı44 dedi ki:

  Bırakın bu işleri artık birbirimizi yemeyi ne kadar seviyorsunuz. düşmana gerek yok biz bize yetiyoruz boş işlerle uğraşıyorsunuz.

 12. Memelelet sevdalısı dedi ki:

  Şunu da eklemek gerekirse habercilik anlayışınız tarafsız olmaksa şuan akp belediyeleri diye haber yapıp aynı ödülü alan chp li belediyelere dokındurmuyorsanız taraf olmuş olursunuz. Eleştirilecekse herkes eleştirilmeli ki tarafsız, doğru haber yaptığınıza kaanaat getirelim. Tekrar söylemekte fayda var şuan dünya da bu ödül tantanasından çok daha önemli şeyler oluyor lütfen göz ardı etmeyelim.

 13. Memleket sevdalısı dedi ki:

  Kardeşim ne ödülmüş be bir türlü gündeminizden düşürmediniz. Memleketin haline bi bakın afetler, musibetler, her gün kötü haberler. Dünyadan bi haber tek haber sitesi malatya haber gündeminiz değişsin artık.

 14. Selahattin dedi ki:

  Aa bak sen şu malatyahaber e oda tv birgün ve cumhuriyet ten kopyala yapıştır yapmış ne büyük habercilik ne büyük başarı ?????? Hadi bir de UNESCO nun belediyelere gönderdiği yazıyı paylaşın da alem görsün ne işler karıştırmış bu Yeşilyurt Belediyesi

  1. Cahit dedi ki:

   zeka seviyesi yerlerde sadece çamur atmak için yazan bir tipsin belliki. Bu üfürükten paralı ödülü günler önce ilk kez Malatya Haber Com yazdı. Malatya sitesi olduğu için Malatyayı yazdı.Ötekilerde takip etmiş diğeryerleri yazmış.Unesco ile görüşmüşler olayı büyütmüşler.Bu konuyu Türkiye’de ilk kez Malatya Haber yazdı.Habere linklerini koymuşlar.Ama senin gibiler bunları anlayamadığı için böyle üfürükten teyyare yazılar yazıp ukalalık yapıyorlar.Rezil rüsva oluyorlar.Birde bu haberler size niye böyle koyuyor çözemedim.Hani antin kuntin işler ortaya çıkmasındanmı rahatınız kaçıyor.

   1. selim dedi ki:

    Aslında belediyelerin başkanlarının başlarına bela açan bu troller. Allah biliyor ya Yeşilyurt’un Adıyamanlı başkanını Paris Görmüş Ödülden çok bunlar hırpalıyor. Paralı ödülden çok daha kötü duruma düşüren hava alanındaki volkanlı ilkel karşılamayı yapanlar da bu tiplerdir belli. Kapasite meselesi. Etrafında bunlar oldukça başkasının seni rezil etmesine gerek yok başkan.

 15. Kemal dedi ki:

  Aldatıldık.Kandırıldık..Allahım bizi affetsin

 16. bek dedi ki:

  bizde sonuca bakıyoruz.Memlekete ve millete ne faydası vardı?merak ediyorum..Diplomayı parayla almadan farkı ne?

 17. Yerelli dedi ki:

  Bu ödül için onca parayı çarcur etmeye ne gerek vardı? O ödülü size gurban olan ablanızın elinde alma şerefine ulaşmanız daha dürüst olurdu. Bu kadar maliyet! de olmazdı. Rezil ve rüsva olmak da cabası… ne diyelim! Allah, akıl ve fikir versin.

 18. Ali dedi ki:

  Ne kızıyonuz arkadaş adam basmış parayı almış ödülünü.. tabi adamın belediyesi var sizin yok diye niye kıskanıyonuz… ödül iyidir, bunu yemiyen bi sizsiniz, valla millet öyle bi yiyorki üstüne su bile içmiyor.. adamın idolü h uğur klavuzu karga olanın..

 19. BÜLENT dedi ki:

  Seneye NOBEL ödülü alırız.hiç kafanıza yakmayın.

 20. Malatyalı dedi ki:

  Bu ne rezillik!

 21. başkan dedi ki:

  parayla ödül almak nedir allah aşkına memleket ne hale geldi
  hesap soran yok bu nedir diyen yok vatandaşta seviniyor çınar çalışıyor diye rezalete bak

 22. malatyalı dedi ki:

  ödül alındığında buna kim inandıysa amaç yerini buldu zaten.akp peryotlar halinde tüm belediyelerine ödül verir .bu yarışma olmazsa da yaratılır.organizasyon şirketi artık ne kadar para aldıysa çıtayı yükseltmiş anlaşılan.helal olsun bunlarda hiç korku yok aslan gibiler valla ,başkanda unesco dan ödül aldım diye dolanıp dursun.önemli olan algıyı sağlamak gerisi teferruat .unesco unesco unesco…

 23. turo44 dedi ki:

  Böylesi önemli bir konuda yorum yazan sadece birkaç kişi pes doğrusu

  Yani amaçlarına ulaşmışlar vatandaşı
  iyi uyutmuşlar…uyuyun uyuyun…

  Oysaki bir Transfer haberinde 100 lerce yorum yazılıyordu.

  işte memleketin hali

  Köln den selamlar

 24. Kemal dedi ki:

  Hanı nerede o bu ödülü kıskanmayın diyenler.Bu ödül öyle herkese verilmezmiş.Biz şehir olarak bu ödülle gurur duymalıymışız.Gene olmadı.

 25. Tr44 dedi ki:

  106 bin osmangazi belediyesi vermiş 106 da yeşilyurt
  Vermiştir para çok nede olsa agam bizle egleniyi
  Bırak baskan istifa et daha fazla zarar verme dostlar
  Pazarda görsün diye işyapılmaz

 26. halil dedi ki:

  tam komedi

 27. Roberto Carlos dedi ki:

  Kadim Cirmihti…
  Inonu universitesi nden de biri almisti bu odulu bi de unesco diye reklam yapilmisti…
  Bence cikin durustce ozur dileyin insanlardan. Kandirdik falan diyin…
  Benim elimde guc olsa hepsine sorusturma acardim o ayri.

 28. yavuz dedi ki:

  parayı veren herkese bu ödülü veriyorlar. insan kendi parasıyla nasıl rezil olur diye düşünüyorsanız işte böyle rezil olur

 29. Milleti kandirmayin yeter dedi ki:

  Halki kandirmayin birde cikmis aylarca reklam yapıyonuz ayiptir ayip.Derhal milletin onunde özür dileyin. Parayla ödül mu olur

 30. Kenan dedi ki:

  Bu uluslar arası ödül değil miydi ? Bizde gurur duymuştuk meğer böyleymiş kime güvenelim biz şimdi

 31. Taner dedi ki:

  Oy veren sizlersiniz bir de haktan bahsetmeyin

 32. Aydin dedi ki:

  Şu havaalanındaki karşılama töreni gözümün önüne gelince nekadar utanıyorum.Allah belami versinki ben olsam halk içine çıkamaz vaziyette aynı sabah istifa ederdim.o reklam şirketinin aciklamasinada itibar etmeyin.bu iş bilmezleri yönlendiren zaten o reklam firması.bizim paramız ‘la bizi kandırmaya çalışanlara zehir zıkkım olsun.

 33. Reklamcı dedi ki:

  Yüzleri kızarı mrı acaba?
  Hiç sanmıyorum.
  Halktan özür dilesinler ve yapılan tüm harcamaları, gezi masraflarını da faiziyle iade etsinler.
  Milletin parsasını böyle antini tinton işlere harcamasınlar.
  Umarız sayıştay zimmet çıkarır.

  1. Ömer dedi ki:

   Aldatıldık rabim af etsin bizi!!!! cevap bu

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."