Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Vali Kirliliği ve Yetersizliği Yerinde Gördü, Talimatı Verdi

Vali Kirliliği ve Yetersizliği Yerinde Gördü, Talimatı Verdi
 • 10.04.2017

Vali Mustafa Toprak, Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi bölgelerinin arıtma tesislerinden çıkan atık suyunun deşarj edildiği noktada Şahnahan Mahallesinde dere yatağındaki suya karıştığı, bu karışım noktasından sonra özellikle yağışlı günlerde suyun renginin siyahlaştığı, pis kokuların yayıldığı ve insan sağlığını olumsuz etkilediği yönündeki şikâyet ve konunun incelenerek çözüm bulunması yönündeki talepler doğrultusunda sorunu yerinde inceledi. Vali, havanın yağışlı olduğu bir günde yetkililerin katılımı ile düzenlediği toplantı sonrası Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi ve 2. Organize Sanayi Bölgesinin arıtma tesislerinde ve atık suyunun deşarj edildiği dere yatağındaki noktada incelemelerde bulundu.

Vali Toprak, beraberinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ve çevre uzmanları ile Malatya 1. OSB Müdürü Remzi Yaşar ve Malatya 2. OSB. Müdürü Vahap Erdem ile birlikte ilk olarak 24 000 M3/gün kapasiteli Malatya 1. OSB. arıtma tesisini ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu.

Tesis sorumlusu çevre mühendisi Murat Karapınar ve ilgili diğer personelden tesisin çalışması hakkında Toprak’a bilgi verdiler. Vali, laboratuarda tesisin giriş ve çıkış noktalarından alınan numunelerin analizini, biyolojik ve kimyasal arıtılmasını, sistemin otomasyonunun mekanik, elektronik ve bilgisayar kumandalı olarak çalıştırılmasını bizatihi inceledi.

Tesis içerisinde, arıtma havuzlarının bulunduğu alandaki fiziksel arıtma, kimyasal arıtma, biyolojik arıtma ve çamursuzlaştırma ünitelerini de inceleyen Vali Toprak daha sonra yine 24 000 M3/gün kapasiteli yeni yapılan Malatya 2. OSB. arıtma tesisini gezerek buradaki arıtma işlemleri hakkında da bilgiler aldı ve daha sonra arıtma tesislerinin ilgilileri de dâhil olmak üzere beraberindekiler ile birlikte şikâyet konusu olan Şahnahan Mahallesindeki mesire alanı ve Devlet Su İşleri Sulama Tesisisin bulunduğu bölgeye gitti.

Vali Toprak burada mahalle sakinlerini de yanına alarak incelemelerde bulundu. Buradaki incelemede mahalle sakinlerinin de belirttiği gibi suyun renginin siyah olarak dereye karıştığını ve bazen de pis koku yayıldığını tespit ederek ilgililerden bunun sebebini ve ne gibi bir çözüm bulunması gerektiğini sordu.

Yağışlı havalarda arıtma tesisinde yağmur nedeni ile açık havuzlarda kapasite artışı meydana geldiği ve bununda tesisin kapasitesinin üstüne çıkmasından ve fazla suyun tahliyesinden kaynaklandığını, bu durumda her iki tesisin paralel çalıştığını ancak yeterli olmadığını belirtmeleri üzerine konunun kısa sürede çözümü ve uzun vadede sorunsuz çalışması için ilgililere yapılacak çalışmalar hakkında talimat verdi.

Vali Toprak, Malatya’yı ve OSB’leri ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı toplantıda Organize Sanayi Bölgeleri hakkında brifing verirken Malatya 1.OSB.’deki ve genişleme alanlarındaki fabrikaların kapasite artışı ve ilave kurulacak fabrikaların oluşturacağı atık suyun kapasitesini mevcut arıtma tesisi karşılayamayacağından 96.000 m³/gün kapasiteli yeni arıtma tesisinin yapılması gerektiğini ve bununla ilgili olarak fizibilite çalışmasının yapılarak 1. OSB. Yönetim Kurulunca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulduğunu bildirmişti. Vali, bu tesislerin 2017 yılı yatırım programına alınması talebinde bulunulduğu hatırlatarak bu yeni tesis yapılsa dahi buradaki soruna çare olamayacağını ifade etti.

Toprak, Malatya 1. OSB. nin 300 hektarlık alanınında Yağmur Suyu Kanalları olmadığını bu nedenle yağmur suyunun arıtma tesisine girmeden tahliyesi amacıyla proje hazırlanması, Malatya 1. OSB ve Malatya 2. OSB de boyama ünitesi olan fabrikaların tespit edilmesi, bu tip fabrikalardan mutlaka ön arıtma yapılmasının temini ve diğer gerekenler varsa ayrıca tespit edilmesini, mevcut atıksu tahliye borularının kapasiteyi karşılayacak boru çapları ile değiştirilerek mevcut dereye değil atık suyun iletildiği son nokta olan baraj gölüne aktarılması amacıyla revizyon ve fizibilite çalışmasının en kısa sürede tamamlanarak Yönetim Kuruluna sunulması talimatını Malatya 1. OSB. ve Malatya 2. OSB. Müdürlerine verdi.

Vali ayrıca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne de denetlemelerin sıklaştırılması ve yapılması gerekenlerin rehberlik, eğitim ve ikaz ve yaptırımlar çerçevesinde takip edilmesi talimatını vererek, ayrıca 1.OSB’nin atıksu arıtma tesisine Kalkınma Ajansı aracılığıyla sağlanan kaynakla modernize ve rehabilitasyon projesinin ihale sürecinin ivedilikle bitirilerek iyileşme sağlanması talimatını vererek tesislerden ayrıldı.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Erol dedi ki:

  Bukadarda çevre düşmanı olunmazki adamlar para kazanacağım diye doğaya yapmadığını bırakmıyorlar Vali beyde yıllarca akan bu pis suyu yeni görüyor böyle bir şey olamaz Vali bey koltukta oturmasını biliyor ama bu durumda haberi olmuyor çok yazık biz hiç birzaman düzelemeyeceğiz acilen gereken yapılmalı

 2. MALATYALI-44 dedi ki:

  Arkadaşlar yukarıda ki haberde yıllardır kos koca Fırat Nehrini ve üzerindeki 3 ülkeyi ilgilendiren çok büyük bir çevre kirliliğinden bahsediyor. Bu kirlilik sonucu canlılar, tarım arazileri ve üzerinde yaşayan insanlar dahil bir çok doğa kirliliği yaşanmaktadır.
  Belediyenin Çevre Müdürlüğü denen bir Müdürlüğü ve onun çevre Mühendisleri var bu birim yıllardır bu ve bunun benzer konularda çok yetersiz kaldı.
  Acaba bu arada Malatya Belediyesi Çevre Müdürlüğü ne yaptı biliyormusunuz; ben söyleyeyim Emlakçıların ve Galericilerin hakkını aramak ve onlara yaranmak için çalıştı. Bunu nasıl mı yaptı ? Onuda şöyle açıklayayım; bir daireniz var Satacaksınız veya Kiraya vereceksiniz veya bir arsanız var satacaksınız ve size ait olduğunu düşündüğünüz şehirin muhtelif yerlerine A-4 kağıdı ile bir kaç ilan yapıştırıyorsunuz aradadan iki gün geçmeden Emlakçılar bir yandan hemen ilanlarınızı söküyor ve devamında da Çevre Müdürlüğü ekipleri ilan numaranızdan sizi arayarak ” Hemşerim böyle ilanlar asmak yasak ve bu bir uyarıdır, ilanlarını hemen sök yok eğer sökmezsen biz fotoğrafını çektik ve sana 2500 TL ceza yazacağız ”. İşin ilginç yanı Emlakçılar, dershaneler, hastabakıcıları, temizlikçiler, inşaatçılar, peyzajcılar, traktör operatörleri vs boy boy ilanlarına ses çıkarmazlar ama bir ev kiralama veya satma ilanı olunca veyahut ta bir arsa satım ilanı olunca Belediye çevre Müdürlüğü hemen ensene biner.
  Diğer taraftan şehir sokakları köstebek yuvası olmuş, harabe binalar tinercilere yuva olmuş, organize sanayinin suyu Fırat nehrini kirletir ve senin Su faturasında Çevre Temizlik vergisi verdiğin ve kendine ait olduğunu düşündüğün Malatya’da bu Çevre Müdürlüğü bir ilan dahi asmana müsamaha gösteremez.
  Şunu da belirteyim Emlakçıların Belediyeye baskısından cesaret alan Galericilerde bir Kanun çıkarma peşinde , oda şu Artık bundan sonra kendi aracınıza SATLIK ilanı yazamayacaksınız.
  ” Dicle kenarında bir Kuzuyu eğer bir Kurt yerse bunun vebali benden sorulur ” diyen Hz. Ömer’in adaletini kendine destur bilenler yıllardır Fırat nehrinde milyonlarca balık ölüyor acaba bunu neden düşünmezler.

 3. malatya 44 dedi ki:

  bu çirkin manzaraya valimizin el atması sevindirici.her zaman balık tuttuğumuz yer rezil haldeydi.valimizin bu işi temizleyeceğine inanıyorum.

 4. Malatyali dedi ki:

  VALİ VAR MIYDI?

  Memlekette bir Vali var imiş de haberimiz yok muş! Yıllardır zehirli kimyasallar derelere, oradan da Karakaya Baraj Gölü’ne akıyor. Defalarca malatyahaber.com yazdı. Neredeydiniz. Ayda yılda bir akmıyor, HER SANİYE ZEHİR AKIYOR!

  O zehirli atığın aktığı baraj gölünden tutulan balıklar da insanlara yediriliyor. HABERİNİZ YOK MU?

  Vali bizatihi incelemiş ve demiş. Yeni tesis yapılsa bile yetmeyecek. Yani zehirli atık kirletmeye devam edecek. Arıtmasını yapmayan bir firmaya neden izin veriyorsunuz?

  Vatandaştan çöp ve atıksu bedeli almayı biliyorsunuz. Ödemeyenin içmesuyunu kesiyorsunuz.

  ARITMA TESİS OLMAYAN O FABRİKALARIN KAPISINA NEDEN KİLİT VURMUYORSUNUZ?

  Gelecek nesiller bile sizlerden davacı olacak.

 5. Ahmet dedi ki:

  Sayın valimiz gündüzbey ve Yeşilyurt’un kanalizasyonu nere akıyor bide onu inceleme yapsın beyler deresi vadisi temizlenmeden baraj yapılmamalı

 6. cihangir dedi ki:

  Nihayet Sayın Vali teşrif ettiler. O kadar yoğun programından zaman ayırabilmiş. Lütfetmişler. Kendisinin Yönetim kurulu başkanı olduğu OSB lerin arıtma tesislerinin kapasite yetersizliğini hepimize ilan etmiş bulunuyor. Hiç oralı da değil anlaşılan. Başkan olduğunu unutmuş heralde. Sanırım ay başında OSB yönetim kurulu başkanı olduğu için aldığı binlerce lirayı aldığı zaman hatırlıyor OSB yönetim kurulu başkanı olduğunu. Kendi kendine ceza kessin…
  yeni tesis yapılana kadar yıllar geçer. Acil müdahale edilmeli. Ön arıtma tesisleri fabrikalarda kurulmalı. Yoksa bu iş kalır. Olan güzelim Malatya ya olur. Bu işin takipçisi olmalıyız

 7. Bir işn yürümesi için illaki valimi görmesi lazım ,onun için brokrasi diyoruz , brokrasi

 8. mehmet dedi ki:

  malatyahaberden takip ettiğimiz kadarıyla gelmiş geçmiş en çalışkan vali;takdir ettiğimizin bilinmesi adına;malatya halkı adına bu begeni ve takdirimizin gazeteniz tarafından kendisine iletilmesini istiyoruz;tesekkürler valim;malatya halkına hizmetinizin farkedildiğini bilin

 9. Bülent YİĞİT dedi ki:

  Sayın Valim duyarlılığınız için teşekkür ederim.
  Atık su hem koku Şahnahan ve daha ileri mahallerde yaşayan insanlar için ciddi bir sağlık tehdidi olduğunu, atık suların Dilek, Hatunsuyu ve daha sonrası var (arada atladığım mahalleler olabilir) buralarda sulama suyu olarak kullanıldığını bilmenizi isterim.
  Bu durum uzun süre den beri var ama ilgili ve yetkililer gerekli hassasiyeti göstermediler.
  Toplum Sağlığı açısında ciddi bir risktir.
  Yapılanların takipçisi olmanızı bekliyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."