Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Validen Açıklamalar.. O Gece Neler Oldu?

Validen Açıklamalar.. O Gece Neler Oldu?
 • 22.07.2016
 • 2.Ordu Komutanı’na suçlama.. 7. Ana Jet Üssü’nün darbedeki rolü.. Yalan söyleyen general kim?

2.Ordu Karargahı önünde darbeci askerlerin silahlı tehdidi ile karşı karşıya kalan Malatya Valisi Mustafa Toprak, 7. Ana Üs Komutanlığında yaşanılan detayı paylaşarak,” 7. Ana Jet Üssü’nde darbe girişimi sabahı saat 04.30’da kalkış yapmak isteyen 4 adet F-4 bombardıman uçağının kalkışını engelledik. 2. bir darbe girişimini kaldığı yerden devam ettirebilmek adına da buraya  verilmiş bir rol olduğu anlaşılıyor”  dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberinde AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte gece saat 03.30 sularında Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette MİT Bölge Başkanı,  İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz da bulundu.

ÇALIK, TEŞEKKÜR ETTİ

Ziyarette konuşan Çalık, “Malatya’da 2. Ordu’da, 7. Ana Jet Üssü’nde ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında var olan temizlik çalışmaları çok net yapılıyor. İlk günden itibaren 15 temmuz’dan itibaren yapmış oldukları çalışmalardan dolayı sayın valimize ben teşekkür ediyorum. İnşallah yüce Rabbim bir daha böyle günleri bize yaşatmaz. Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı böyle günler yaşanmadı. Teşekkür etmek üzere sizleri ziyaret ettik, Allah hepinizden razı olsun, bir daha göstermesin diyorum. Teyyakuz da olma halimiz devam edecek, darbenin artçıları gelebilir. Bunun için sizler had safhada hassasiyet gösteriyorsunuz. Ben hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.

“DARBEYE KARŞI CİDDİ BİR KARŞI DURUŞ SERGİLENDİ”

Vali Mustafa Toprak ise, “Çok şükür ki Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içinde yuvalanan bu cunta hareketinin, ama bir ihanet şebekesinin tüm Silahlı Kuvvetlerimize, ülkemize, devletimizin kurumlarına asla affedilemeyecek bir kısmı olay olduğundan hareketle, bunu gerçekleştirenlere yönelik olarak da en kısa zamanda toparlanılmış ve tüm devletimizin geride kalan organlarıyla birlikte ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu işe katılmayan gözbebeği mensuplarımızla birlikte hakikaten karşı durulmuştur. Başta sayın Cumhurbaşkanımızın emriyle aniden harekete geçilmesi ve tüm kurumlarımızla birlikte, burada baktığımızda Jandarma Teşkilatımız, Emniyet Teşkilatımız, istihbarat birimlerimiz ve bir taraftan da yerel idare, Büyükşehir Belediyemiz ve tüm belediyelerimizle birlikte, siyasi partilerimizle birlikte hakikaten gerek Türkiye çapında ve gerekse de özelinde çok ciddi bir karşı duruş sergilenmiştir.” diye konuştu.

“MALATYA’NIN ÖNEMLİ BİR İL OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI”

Vali Toprak şunları söyledi:

“Malatya’nın önemli bir il olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Allah’a şükür ki hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan, ki içerden dışarıya yapılan ateş sonucunda 2 vatandaşımız biri ağır olmak şekilde yaralanmıştı. 2. Ordu Komutanlığındaki asilerin, başkaldırıcıların ortadan kaldırılması ve ber taraf edilmesi noktasında kahraman emniyet güçlerimizin, jandarma teşkilatımızın birlikte, istihbarat teşkilatımızın vermiş olduğu destek ile oraya girilmiş ve hiçbir arkadaşımızın burnu kanamadan bu olay bertaraf edilmiştir. Vatandaşlarımız hakikaten sokaklarda gücünü, o hainlerin  emellerini geri püskürtecek derecede korkutmuşlardır. Bunu da ortaya koyalım.  Bu manada hakikaten belediyelerimizin, büyükşehir belediyemizin hem araç imkanlarıyla, hemde toplumsal katmanları harekete geçirme noktasında tüm siyasi partilerimizle birlikte ciddi katkıları olmuştur. Ben kendilerine teşekkür ediyorum.”

“YALAN SÖYLEYEN GENERALİN FOYASI ORTAYA ÇIKTI”

Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu askerlerin darbe girişimi sırasında Malatya’da yaşanılan bazı gelişmeleri aktaran Vali Toprak, 7. Ana Jet Üssü’nün açılması için üst düzey bir generalin yalan söylediğinin ortaya çıktığını belirterek; “Özellikle buradaki 7. Ana Jet Üssü’nde her türlü tedbire rağmen kaçırılan 7 uçak indirilmiş, onun sonrasında talimatlarımıza rağmen, irademizle görüşüldü, ‘Efendim açılması gerekiyor’ gibi en üst düzeydeki bir generalin yalanı ile birlikte, maalesef foyası ortaya çıkacak bir şekilde, bunlar söylenmiştir. Arkadaşlarımız orada canla başla, hiç bir şekilde geri çekmeyerek pisti açmayarak, canlarını da ortaya koyarak ciddi bir varlık göstermişlerdir.” dedi.

Vali Toprak, 7. Ana Jet Üssü’nün açılması için yalan söyleyen üst düzey generalin ismini paylaşmadı.

“7. ANA JET ÜSSÜ’NE 2. DARBE GİRİŞİMİ ROLÜ VERİLMİŞ”

Darbe girişimi sonrasında 16 Temmuz cumartesi günü sabah 04.30 sularında 7. Ana Jet Üssü’nde 4 adet F-4 savaş uçağının havalanmak için her türlü hazırlığını yaptığının tespit edildiğini, ancak pisti araçlarla kapatarak buna izin vermediklerini belirten Vali Toprak, “Kalkması muhtemel, pist başına gelen, hazırlık yapan 4 adet F-4 bombardıman uçağı -ki saat 04.30 sularına tekabül ediyor- 2. bir darbe girişimini kaldığı yerden devam ettirebilmek adına da buraya (7. Ana Jet Üssü’ne) verilmiş bir rol olduğu anlaşılıyor. O manada da hakikaten arkadaşlarımızın, oradaki alınan tedbirler, araçlar, hiçbir şekilde tehditlere rağmen, silah çekmelerine rağmen, oradan kaçmamaları, hareket etmemeleri, daha sonra ülkemizin geneline yönelik olarak kaldığı yerden darbeyi devam ettirecek o kötü emellerini gerçekleştirememişlerdir. Hakikaten burada ciddi manada bir mücadele verilmiştir.” şeklindeki bilgiyi paylaştı.

“O HAİNLERİ BERTARAF ETMEMİZİ OYALAYARAK GECİKTİRDİ”

Açıklamaları esnasında tutuklanan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin 2. Ordu Karargahı’ndaki darbeci grubu etkisiz hale getirmek için yapılan çalışmaları oyaladığını da vurgulayan Vali Toprak, “Bu kalkışmaya kol ve kanat gerenler, sessiz kalanlar ve bizi akşam saatlerinde sabah saatlerini de aşacak şekilde oyalayarak, 2. Ordu’daki o hainleri bertaraf etmemizi bir nevi geciktirenler de dahil olmak üzere her türlü devletimizin akli tedbirleri uygulanmış, tespit edilenler adli mercilerimizin işlemlerine tabi tutulmuştur. “dedi.

“FETÖ İÇİN CİDDİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK”

FETÖ terör örgütüne yönelik olarak Malatya’da ciddi çalışmaların yürütüldüğünü ve bundan sonrada yürütüleceğini ifade eden Vali Toprak şunları söyledi:

“Şüphesiz ki devletimizin içerisine hançer gibi saplanmış, efendim ‘inançlı nesil yetiştireceğim’ adı altında insanların beynini, ruhunu, vicdanını karartarak kendine bağlayan bu düşünce sisteminin, aslında ülke dışı bir takım menfaat odakları ve ülkemiz üzerindeki menfaat emelleri olan noktaların buradaki kirli emellerini de gerçekleştirebilecek şekilde ülkeyi adeta satan mihraklara karşıda hem Türkiye çapında, hem de Malatya’da FETÖ terör örgütü ve paralel devlet yapılanmasına karşıda da ciddi tahkikatlar yapılmaktadır. Devletimizin varlığına, bekasına, temelinde milletimize yönelmiş olan tüm bu hain kalkışma ve bu hain kalkışmaya sebebiyet veren yapılanma İnşallah el birliği ile, milletimizin birliği ve beraberliği ile, kardeşliği ile bir bütün olarak o odakları bertaraf edecek şekilde çalışmalar bundan sonrada devam edecektir.”

ARŞİV FOTO: Vali darbe girişimi gecesi, Hükümet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara hitabederken

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

mlt5

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Bu ülkede hainlere yer yok. Milletimiz, devletimiz ve büyüklerimiz buna izin vermeyecek..!!!

 2. Yerelli dedi ki:

  Başta sn. valimiz olmak üzere, bu darbe girişimini engelleyen, istikbal için istikrar sağlayan herkesten ALLAH; razı olsun. Allah’ım, bizi gaflete ve delalete düşürme, soğuktan uyuşmuş yılanlara güneş gösterme.

 3. Murat Genes dedi ki:

  Gurbetteki kardesiniz olarak, bu Darbe girisimine karsi duran bütün hemsehrilerime tesekkür ederim. Vatannin size ve sizin gibi kahramanlara ihtiyaci var.

 4. CEMAL dedi ki:

  ALLAH HERKESTEN RAZI OLSUN BU VATAN BİZİM KİMSENİN NE BÖLMEYE NE PARÇALAMAYA GÜCÜ YETMEZ ALLAHIN İZNİYLE VATAN HAİNLERİ VE DESTEKÇİLERİ HEPİNİZİN ALLAH BELASINI VERSİN NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

 5. Nabi şavata dedi ki:

  Başta sayın valimiz olmak üzere, emniyetimizi, jandarmamızı, darbeye katılmayan kahraman askerlerimizi, partilerimizi, kahraman halkımızı, sivil toplum örgütlerini, kutluyorum. Allah hepinizden razı olsun

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."