Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Yolsuzlukta ‘Davasız’ 1. Yıl!.

Yolsuzlukta ‘Davasız’ 1. Yıl!.
  • 27.12.2015

Malatya Belediyesi İmar Komisyonu’nda “bir tesadüf ve kuşku” sonucu bazı imar dosyalarında sahte belge, belge tahrifatı, haksız yoğunluk kazanımı gibi 5 ayrı usulsüzlüğün belirlenmesi üzerine 2 Kasım 2009 tarihinde başkanlık makamına iletilmesi ile başlayan süreç 1. yılını doldururken Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın yolsuzluk iddiaları ile ilgili hazırladığı iddianamenin iki ayrı ağır ceza mahkemesinde reddedilmesinden sonra, savcılığın, bu mahkemelerin kararlarının iptali için Adalet Bakanlığı’na başvurduğu öğrenildi.

 

Edinilen bilgiye göre, Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü imar soruşturması sonucunda hazırladığı iddianamenin Malatya 1. ve 2. Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından savcılığa iade edilmesinden sonra Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın Adalet Bakanlığı’na başvurarak mahkeme kararının ‘Kanun yararına bozulması’nı talep ettiği belirtildi.

 

İmar yolsuzluğu iddialarını Adalet Bakanlığı düzeyine taşıyan bu sürecin yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor.

 

Malatya Belediyesi’ndeki imar usulsüzlüğü iddiaları ile ilgili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda 45 memur ve sivil şüpheli hakkında, “Resmi belgede sahtecilik, Kamu kurum ve kuruluşu zararına dolandırıcılık, Görevi kötüye kullanma ve bu suça iştirak etmek, İmar kirliliğine neden olma” gibi suç iddiaları ile iddianame hazırlanmıştı,

İmar Skandalında 1 Yıl Geride Kaldı

Malatya Belediyesi’nde Cemal Akın döneminde başlayan mevcut belediye başkanı Ahmet Çakır’ın da resmi olarak ortaklığından ayrıldığı Bil-Grup’a ait Çöşnük Semti’ndeki inşaatın da içinde yer aldığı imar yolsuzluğuna ilişkin bulgular ilk olarak 2 Kasım 2009 tarihinde ortaya çıkarılmış ve Malatya Belediyesi’nin imar arşivi mühürlenmişti.

İlk aşamada 6, ikinci aşamada da 11 olmak üzere 17 inşaat projesiyle ilgili başlatılan araştırma ve soruşturma aşamaları, malatyahaber.com’da şu sırayla yeraldı:

2 Kasım 2009

Malatya Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün arşivi, bir soruşturma nedeniyle mühürlendi. İmar Komisyonu tarafından 5 ayrı konuda tespit edilen usulsüzlük nedeniyle mühürlendiği belirtilen arşivin kapısında Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı görevliler nöbet tutuyor. Arşivin mühürlendiğini doğrulayan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “İmar Komisyonumuzun, imarla ilgili 5 ayrı konuda tespitleri vardı. Bu tespitler sonucunda arkadaşlarımızın bizi uyarısıyla İmar Müdürlüğü arşivini geçici olarak mühürledik. Şu anda bana konuya ilişkin sunulan raporları ve dosyaları inceliyorum. Gerekli tahkikatları da başlattık. Konu yargıya intikal edecek. Gerekli incelemeyi yaptıktan sonra daha geniş açıklamalarda bulunacağım” diye konuştu.

3 Kasım 2009

Belediye Başkanı Çakır, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını “Şu anda önümüze kim gelirse gelsin, bu soruşturma kime kadar giderse gitsin af yok. Biz birşeyi yapacaksak, bazılarını istisnaya tabi tutmamız söz konusu değil. Çünkü bu konunun vebali, zararı bize gelir. Biz herşeyi Malatya’nın menfaati, Malatya’nın sağlıklı imarı için yapıyoruz. Bundan dolayı kimseye de bir ayrıcalık tanınmayacak. Bu konuda bütün Malatya’nın içi rahat olsun.” şeklinde yanıtladı.

8 Kasım 2009

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İmar Müdürlüğü’nün arşivindeki bazı evrakların tahrip edildiği ve kaybolduğu iddilarıyla ilgili olarak başlatılan soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü söyledi. Soruşturmanın, imar komisyonunun tespit ettiği bazı eksiklikler üzerine başlatıldığını ifade eden Çakır, “İki veya üç noktada eksiklik olsa da, olay farklı noktalara kayarsa o noktalarda da gereken her şey yapılacak” dedi.

14 Kasım 2009

İmar müdürü Hamit Güneş, başka bir göreve atanmak üzere İmar müdürlüğü görevinden alındı.

27 Kasım 2009

Belediye Meclis üyesi Mehmet Moran, belediyedeki imar yolsuzluk ve usulsüzlüğü iddialarının kim tarafından, nasıl soruşturulduğunun meçhul olduğunu öne sürdü.

4 Aralık 2009

Malatya Belediyesi’nde yaklaşık 1 ay önce “İmar arşivinin mühürlenmesi” ile başlatılan, imar usulsüzlüğü ve yolsuzluğu suçlamalarıyla ilgili “yapılanlar- yapılmayanlar” Belediye Meclisi’nin Cuma günkü toplantısında gündeme getirildi. Savcılığa iletilen, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddialarına muhatap dosyalardan birinin de, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Esenlik Genel Müdürü Hacı Uğur Polat’ın birlikte ortak oldukları, daha sonra ortaklıktan ayrıldıklarını ifade ettikleri Çöşnük’teki bir site inşaatı olduğu bildirildi.

9 Aralık 2009

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Celal Berktaş, Malatya Belediyesi’ndeki imar yolsuzluğu ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında “Ucu kime dayanırsa dayansın, ortada bir suç varsa bu suçu işleyenler mutlaka cezasını çekmeli. Biz CHP olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

10 Aralık 2009

Belediyede imar yolsuzluğu- usulsüzlüğü ve de belge sahteciliği iddialarıyla ilgili bir süre önce başlatılan adli ve idari soruşturmanın sürdürüldüğü belirtilirken, savcılığa gönderilen 6 inşaata ilişkin dosyanın yanı sıra 11 dosyada daha aynı şüphenin bulunduğu haber alındı.

12 Aralık 2009

AKP il teşkilatı tarafından vatandaşların sorunlarını dinlemeye yönelik olarak gerçekleştirilen “Nöbetçi vekil” toplantısına katılan milletvekili Ömer Faruk Öz, Belediyedeki imar usülsüzlükleri ile ilgili olarak “Şu ankı belediyemizde bir yolsuzluk usülsüzlük yok. Geçmiş yönetimde yapılanlar var.” dedi.

14 Aralık 2009

 Malatya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevden alınan müdür Hamit Güneş’in yerine atama yapıldığı bildirildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü görevine bu dairenin müdür yardımcısı Ümit Erenler’in atandığı haber alındı.

15 Aralık 2009

 Malatya Belediyesi İmar Müdürlüğü arşivinin 2 Kasım’da mühürlenmesi ile başlayan ve işlemlerinde usülsüzlük ve tahrifat olduğu gerekçesiyle 17 dosyanın savcılığa gönderilmesi ile devam eden süreç, belediyeye “İmar Yönergesi” kazandırdı!. İmar’da görülen aksaklıklarla ilgili olarak Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü birimlerinde çalışan personele yönelik bir yönerge yayınlayarak yönergede yer alan maddelerin titizlikle uygulanması istedi.

16 Aralık 2009

 Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Asiltürk, imar arşivinin mühürlenmesiyle patlak veren imar yolsuzluğunda, gerek AKP il teşkilatının gerekse milletvekillerinin topu, eskibelediye başkanı Cemal Akın dönemine atarak sorumluluktan kurtulamayacaklarını söyledi. Asiltürk “Belediyenin eski başkanı da eski yönetimi de kendi partilerinden değil miydi? Geçmişi red etmekle bu işin altından kalkamazlar. Ortadaki bu usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarından, hiç sesi çıkmayan AKP il teşkilatı ve milletvekilleri sorumludur” dedi.

23 Aralık 2009

Belediyedeki İmar usulsüzlüğü sonrasında başlayan süreç 23 Aralık’ta aralarında görevden alınan İmar Müdürü de olmak üzere 9 müdürlük görevlisi hakkında İl İdare Kurulu kararıyla soruşturma izni verilmesi kararı alındı.

25 Aralık 2009

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1.5 aydan bu yana devam eden imar yolsuzluğu soruşturmasında savcılığa intikal eden 17 dosyanın içerğini oluşturan inşaat projelerindeki konut ve işyerlerinin tapu kütüğüne Malatya Belediyesi tarafından ‘Satılamaz’ şerhi konuldu.

20 Ocak 2010

Saadet Partisi il başkanı Mehmet Asiltürk, imar ve şuyulandırma yolsuzluğu iddialarıyla ilgili “gereğini yapmayan” belediye başkanı ve encümen üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Asiltürk, yolsuzluk iddialarına konu inşaatlarda faaliyetin devam ettiğine ilişkin “son durum” fotoğraflarını da basın mensuplarına verdi.

21 Ocak 2010

İmar ve şuyulandırma yolsuzluğu- usulsüzlüğü iddialarıyla ilgili olarak Saadet Partisi il başkanı Mehmet Asiltürk’ün açıklamasına, Belediyeden yanıt geldi. Araştırma ve soruşturmanın sürdüğü, sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilen belediye açıklamasında, soruşturmaya konu inşaatlarda faaliyetin devam ettirildiği iddiasına karşılık, faaliyetlerini durdurmaları için 14 Aralık’ta muhataplara yazı gönderildiği de kaydedildi. Bu arada, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki imar yolsuzluğu ile ilgili dosya üzerinde sadece “GİZLİLİK” kararı bulunmasına karşın, Malatya Belediyesi Özel Kalem Müdür Kadir Çelik imzasıyla belediyeden gönderilen açıklamada soruşturma konusunda “YAYIN YASAĞI” olduğu iddia edilmişti. Bu iddianın yaklaşık 10 avukatı bulunan belediyenin ‘Gizlilik’ ile ‘Yayın Yasağı’ kavramlarını birbirine karıştırmasından kaynaklandığı öğrenildi.

3 Şubat 2010

Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Asiltürk, 2 Kasım’da patlak veren imar yolsuzluğunun üzerinden üç ay geçmesine rağmen, belediyenin üzerine düşen görevleri yapma noktasında bir arpa boyu bile yol alamadığını söyledi.

4 Şubat 2010

Bazı imar dosyalarında usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığının belirlenmesi üzerine İmar Müdürlüğü arşivinin 2 Kasım 2009’da mühürlenmesiyle başlayan süreç “Kaplumbağa Hızı” yürüyor! Sürecin ilk aşamasında 6, ikinci aşamasında ise 11 olmak üzere toplam 17 dosyanın savcılığa intikal ettirilmesi ile devam eden ve kamuoyunda “İmar yolsuzluğu” olarak bilinen usulsüzlük olayının ortaya çıkarılmasından yaklaşık 3 ay sonra, 1 Şubat 2010 tarihinde bunlardan 13 inşaatın mühürlendiği öğrenildi. Bazılarında çalışma yapılmayan 4 dosya ile ilgili ise bu işlem yapılmadı. Bu arada Savcılığa intikal ettirilen 17 dosyayla ilgili şu ana kadar nasıl bir adli işlem yapıldığı hakkında ise bilgi edinilemedi. Malatya Belediye başkanı Ahmet Çakır, basın mensuplarının bir sorusu üzerine Adliyeye intikal eden 17 dosyadan 13’ünün inşaatının mühürlendiğini” söyledi.

5  Temmuz 2010

Malatya Belediyesi’ndeki imar usulsüzlüğü iddiaları ile ilgili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonuçlanarak 45 memur ve sivil şüpheli hakkında, “Resmi belgede sahtecilik, Kamu kurum ve kuruluşu zararına dolandırıcılık, Görevi kötüye kullanma ve bu suça iştirak etmek, İmar kirliliğine neden olma” gibi suç iddiaları ile iddianame hazırlandı ve Malatya 1, Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."