Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Esnaf Salgın Sürecinin En Mağdur Kesimi”

Ekonomi

1 gün önce yayınlandı.

“Esnaf Salgın Sürecinin En Mağdur Kesimi”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılı “Ahi Evran Yılı” olarak ilan edilmiştir. Ahilik Kültürüne sahip çıkan, “Çırak, kalfa ve usta” söylemleri ile Ahilik Kültürünü özünde benimseyip yaşayan baş ustamıza, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

-“Ahilik, Anadolu’nun anayurt yapılmasında öncü olmuştur”
Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, “Anadolu’nun anayurt yapılmasında, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ve bir cihan devleti olmasında büyük rol oynayan, Cumhuriyetimizin kuruluşunu yürekten sahiplenen Ahilik Kültürünün öncüsü Ahi Evran’ın daha iyi anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması ile Ahilik Kültürünün dünya milletlerine en doğru şekilde anlatılması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılı “Ahi Evran Yılı” olarak ilan edilmiştir. Ahilik Kültürüne sahip çıkan, “Çırak, kalfa ve usta” söylemleri ile Ahilik Kültürünü özünde benimseyip yaşayan baş ustamıza, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Malatya Esnaf ve Sanatkar Camiası; kardeşliğe, cömertliğe, yiğitliğe, fedakarlığa, ahlaka, akla, bilime ve sanata dayanan, kaliteli üretimin ve adil paylaşımın esas alındığı Ahilik Kültürünü yaşamak ve yaşatmak için elinden gelen türlü çalışmayı yapacaktır.” dedi.

-“Mahalle esnafından alışveriş yapın, paranız Malatya’da kalsın”
Keskin, “Ahilik kültürü milli ve yerli olmayı gerektiriyor. Salgın sürecinde de görüleceği gibi yerli ve milli üretimin önemi artmıştır. Bu nedenle hem Ahilik Kültürünün, hem de esnaf ve sanatkarın yaşatılması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlarımız salgın sürecinin en mağdur kesimidir. Bu nedenle vatandaşlarımızdan ve toplumun her kesiminden destek bekliyoruz ve herkesi mahalle bakkalından, mahalle esnafından alışveriş yapmaya davet ediyorum. Herkes kendi mahallesindeki esnafında alışveriş yaparsa, paranız Malatya’da kalır. 3 harfli marketlerde ve diğer zincir marketlerde alışveriş yaparsanız, paranız yurtdışına gider, çöpleri bu kentte kalır.” ifadelerini kaydetti.

-“Esnaf ve sanatkarın ilk ustaları Peygamberlerdir”
TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Keskin; “Ahi ahlakı, temelde Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in hadislerine dayanmaktadır. Bütün mesleklerin kaynağı yine peygamberlere dayanmaktadır. Peygamberler Ahilik sisteminde esnaf ve sanatkarımızın ilk ustalarıdır. Ahilik, ahlak, eğitim-bilim, organizasyon, kalite-standardı, üretici-tüketici ilişkisi, denetim gibi konularda toplumsal yapıyı düzenleyen sistemdir. Millet olarak Anadolu’da bin yıldan beri varlığımızı sürdürmemizdeki temel kaynak Ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere saygı gösterilmesi ve yaşatılmasıdır. Günümüzde toplam kalite, müşteri beklentileri, tüketicinin korunması, standart üretim gibi kavramların önemi yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Ancak bu kavramları Ahilik, yüzyıllar öncesinde Anadolu’da yaşatmıştır.” dedi.

Bülten

Kaynak Bülten
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Antiesnaf

Esnaf doymus.kucuk esnaftan bisey alinacagi kalmamis.suratlari sirke satiyor.hemen tersliyor.alma malimi defol a getiriyorlar.kurumsal marka ve magazalar hic degilse guleryuzlu.bisey sorarsan cevap veriyor.sozum meclisten disari amma son 5 yildir gordugum kucuk esnaf hep bu sekilde.eger zora düsmuslerse bence donup kendilerine baksinlar.ayrica yuzde 90 inin durumu iyi .omurlerinin sonuna kadar yetecek birikimleri var.eskis kadar kazanmadiklari icin agliyorlar bence.magdur olan vatandas.esnaf vatandastan cikariyor acisini zaten magdur olan isci sinifi.asgari ucrete mecbur olan sinif.

Antiesnaf

Ayrica 3 harfli marketlerden alirim ve alalim cunku urunumu iade bile edebiliyorum.urun degisikligi ya da iadesi icin gittigimizde suratimiza dovecekmis gibi bakmiyorlar.urunumu degistme talebimiz karsisinda bobregini istemisiz gibi tepki vermiyor.kucuk esnaf kendini dusunuyorsa ceki duzen versin kendine.belki kendini idare eder ama evladina birakacagi dukkani kalmayacak

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...