Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Gelecek Yüzyıllara Etki Eden Projeler Yapılıyor”

Gündem

04-04-2021 tarihinde yayınlandı.

“Gelecek Yüzyıllara Etki Eden Projeler Yapılıyor”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

TÜFENKCİ’DEN GÜRKAN’A TAM DESTEK.. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek, FKA ile birlikte yapılacak önemli yatırımlardan Yeni Şire Pazarı, İnderesi Tabiat Parkı içerisine yapılacak olan Gençlik Kamp Merkezi, 100. Yıl Parkı ve Altay Kışlası yanında yapılacak olan Yeni Sanayi Sitesi’nin sunumları AYKOME Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi mimarları tarafından gerçekleştirilen sunuma Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra, AKP MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Mimarlar Odası’ndan Osman Coşkun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Vahap Erdem, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, mimar ve mühendisler katıldı.

Projelerle alakalı çok güzel bir toplantı olduğunu belirten Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza Malatya’nın uzun yıllardır ihtiyacı olduğunu her fırsatta dile getirdiğimiz Yeni Şire Pazarı ve Buğday Pazarı ile ilgili hummalı çalışmalarından ve konunun artık ihale aşamasına gelmesinden dolayı üreticilerimiz ve üyelerimiz adına çok teşekkür ediyorum. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde de temellerini atarak projenin tamamlanacağı noktaya da hep birlikte geleceğiz. Malatya için, bölge ekonomisi ve ülke ekonomisi için çok önemli olan bugün dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’nini karşılayan bir Malatya için bu projeler çok elzem ve önemli projelerdir. Tekrar Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Bakanımıza yakinen ilgilendiği için projelerimizin en önemli paydaşlarından olan FKA Genel Sekreterimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞİRE PAZARI PROJELERİNE KATKI SUNUYORUZ”

Çok güzel bir proje hazırlandığını belirten Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “FKA 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında Şire Pazarı gerçekten çok büyük bir projenin belirli ortak olanlarının yapılmasına yönelik olarak katkı sunuyoruz. İlimiz için çok önemli bir proje. Belediyemiz gerçekten çok güzel, kapsamlı ve bütün yönlerinin düşünüldüğü bir proje hazırlamış. Burada tüm katılımcılar kendi fikirlerini de beyan ettiler. Bizlerde Ajans olarak özellikle proje kapsamında gerçekleşecek ortak olanların iyi planlandığını gördük. Değerli Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“PAYDAŞLARIMIZIN FİKİR VE GÖRÜŞLERİNİ ALDIK”

Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Gürkan, “Bugün Şire Pazarı, Buğday Pazarı, Yeni Sanayi Sitesi, İnderesi Tabiat Parkı içerisine yapılacak olan Kamp Merkezi ve ayrıca 300 dönümlük 100. Yıl Parkıyla ilgili arkadaşlarımız gerekli sunumları yaptılar. Çalışmalarla ilgili olarak burada hazır olan arkadaşlarımızla birlikte bir değerlendirme gerçekleştirdik. Katılımcılarımızın fikir ve görüşlerini aldık. Şire Pazarımız ve Buğday Pazarımızın ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Şehrimizin doğusunda yer alan 3 bin 100 dönüm alan üzerine kurulan İnderesi Tabiat Parkı içerisinde 250 kişinin Gençlik Kamp Merkezi’nin ihale sürecini başlattık. Ayrıca şehrimizin batısında 300 dönümlük bir alanda 100. Yıl Parkının yapılması ve bu parkımızı vatandaşlarımızın her türden ihtiyacını karşılayabileceği bir park konseptinde yapıyoruz. İsteyen vatandaşımız burada kitap okuyabilecek, isteyen resim, isteyen müzik yapabilecek. Malatya’mızın en büyük yarayan kanalarından biri olan mevcut sanayi sitelerinin yetersiz oluşundan dolayı yaklaşık 3 bin dönümlük bir alanda yapılan planlamalar neticesinde Altay Kışlası içerisinde tahsisini yaptığımız ve bunun karşılığında Askeri gazinoların, yatakhanelerin, yemekhanelerin ve misafirhaneleri Belediyemiz tarafından yapılmakta. Yeni Sanayi Sitesi alanında 2 bin 400 işyerinin yapımı noktasındaki sunumu da yine hep birlikte izledik. Bu alanda yapılacak olan işyerlerinin en küçüğü 112 metre, en büyüğü ise 1350 metre olacak şekilde planlamalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarla ilgili olarak da paydaşlarımızın fikir ve görüşleri alındıktan sonra ihale sürecinin başlatılması noktasında çalışmalarımızı yapacağız. Malatya’mıza ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.

“KATILIMCI BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLİYOR”

Hizmet ve yatırımlarda katılımcı belediyecilik örneğinin sergilenmesinin çok önemli olduğunu belirten AKP MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi ise yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Katılımcı Belediyecilik örneği göstererek şehrin bütün paydaşları ile birlikte yol alması, toplumun Malatya halkının geniş kesimlerin görüşlerini alarak yola devam etmesi katılımcı Belediye noktasında önemli. Başkanımıza da bu duruşu ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bir şehrin ekonomisini geliştirmek ve kalkındırmak çok önemlidir. Belediye Başkanımız göreve geldikten sonra özellikle şehrin ekonomisini geliştirme noktasında özellikle Malatya bir yandan sanayi kenti olma hüviyetini 6. Bölge teşvikleriyle artırırken bir yandan da tarım kenti olma hüviyetini de geliştirmekte. Tarım ticareti için önemli hususlardan biri Malatya’da kayısı çok önemli. Kayısının değerini artırılmasında da Lisanslı Depolar çok önemli. Bir tanesi faaliyet geçti bir tanesi de Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan ve kısa süre içerisinde faaliyete geçek. Hemen onun yanında adeta bir kayısı adası haleni gelecek yılların sorunu olan Şire Pazarının yeni yerine taşınması noktasında Başkanımız elini taşın altına koyarak diğer paydaşlarla birlikte hareket ederek biraz önce sunumda da gördük güzel bir proje olmuş. Bu projenin hayata geçmesi ile beraber kayısı ticaretinin daha farklı bir boyutunu görmüş olacağız. Borsamız, üreticilerimiz daha işlevsel ve daha rahat mekanlarda çalışmış olacak. Dükkanlarıyla, ofisleriyle, kongre merkezleriyle çok güzel bir mekan haline geliyor. Yine hemen yanı başında önemli olarak gördüğümüz tarım ticaretinde Buğday Pazarımızın yeni yerine taşınması ve o alanın daha işlevsel hale gelmesi önemli.

“MALATYA’NIN GELECEK YÜZYILLARINA ETKİ EDEN PROJELER YAPILIYOR”

Malatya’nın gelişiminde belki yüzyıllarına etki edecek bu projelerden önemsediğimiz Küçük Sanayi Sitesinin taşınması projesiydi. Malatya bu anlamda pilot ildi ve bunun hayata geçirilmesi noktasında Altay Kışlasından alınan yere karşılığında yapılması gereken binaların Sayın Başkanımız ifade etti yapılmaya başlanması. Onun akabinde mülkiyet sorununun giderilerek planlamaların yapılması ve farklı büyüklüklerde 2 bin 400 işyerinin yapılacak olması çok önemli. Malatya esnafının bölgesi ile rekabet edecek hale gelmesi Türkiye’de rekabet edebilir duruma gelmesi çok önemli. Pandemi salgınının bütün hızıyla Dünya’yı etkisi altına aldığı bir dönemde ve Dünya ticaretinin küçüldüğü bir dönemde bu tür yatırımların yapılması gerçekten değerli ve önemli. Önemli olan yoklukta bu yatırımların yapılması.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nasıl ki ‘Durmak Yok Yola Devam’ diyorsa Yerel Yönetimlerimizde durmak yok devam diyerek şehrin kalkınmasına önemli katkılar sunuyorlar. Seçilen alanda gerçekten önemli, kuzey çevre yolu, Sivas yolu ve kuşak yollarımızla kesişen bir noktada.

İlimizin bu gelişmelerine paralel olarak sosyal yönünü de Sayın Başkanımız unutmuyor. Bu anlamda da kendilerine teşekkür ediyorum. Malatya’mıza yaklaşık 300 dönümlük geniş bir parkın kazandırılması. Beydağı Tabiat Parkı içerisindeki alana Gençlik Kamp Merkezinin yapılması o bölgenin gelişmesinde önemli rol oynayacak. Gençlerin buralarda kamp yapması ve yılın 12 ayı buraların işlevsel olması ilimizin tanıtımı açısından da çok önemli. 100. Yıl Parkının da sıradan bir park olmayacağını yapılan sunumlarda gördük. Millet Bahçesi içerisinde çok güzel bir kütüphane yapılıyor. İhalesi yapıldı inşaatına başlandı Başkanımıza teşekkür ediyoruz. O alanın değerlendirilmesiyle Malatya kültürel yönden de okuyan, araştıran kimliğiyle yeninden ön plana çıkacağına inanıyorum. YİMPAŞ Belediyemiz elini taşın altına koyarak yıllarca atıl vaziyette kalıp bu alan için Bakanlığımızla iş birliği içerisinde oranın devrini alarak şehrimize kazandırılması da takdire şayan. Yapılanların daha yüzde birine değine bildik. Tekrar emeği geçen bütün arkadaşlarımıza başta Başkanımız olmak üzere bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen sonum sonrası katılımcılar projelerle ilgili görüş ve önerilerde bulundular.

Bülten

aykome1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet

Ramazan bey selahattin ağaya geçen yıl atar yapıyordun şimdi ne oldu teşekkür ediyorsun..Yoksa gece ruyanda battalgaziyi mi gördün.dostmu kazanmaya çalışıyorsun

Vatandaş

Gelecek nesiller tarafından rahmetle anılmak istiyorsanız cevre bilinciyle hareket edin.Yatay mimariye geçin. Ama nerdeee.Sehrin ortasına hancer gibi sapladığınız mövenpick otelin arkasındaki binalara izin verdiniz.Sehrin sılüetini bozanlara prim vermeyin.Büyük parklar yapın.Nefes alsın insanlar ki şu kubbede hoş bir sada bırakabilesiniz.
Geri dönüsüm bilincini kazandıracak projeler nerede?

yıldırım

malatyuaspor kümeye gittikten sonra malatyaya dördüncü hava limanını yapsanız.yer altına metro yapsanız işe yaramaz. bu takımın kötü gidişatı sizin eseriniz yani milletvekillerinin sonrada vurdum duymaz selahattin gürkanın eseridir.adil gevreğin arkasında durmaya devam edin siz 2023. seçimlerine iki yıl kaldı. unutmayacağız sizleri bu böyle biline

Harun

İki yıldır başkansınız. Hangi projenin altında imzanız var. Hepsi zaten Malatya’nın yıllardır konuştuğu konular ve sorunlar. Şehrin yollarından ya hiç gitmiyorsunuz ya da sizin araçlarda öyle bir süspansiyon var ki hiç hissetmiyorsunuz çukurları yamaları. Yirmi yıldır %60 nin altında oy vermemiş memleketin bir tane çılgın projesi yok. Akşam üzeri eğitim ve araştırma hastanesine gitseniz ve Ankara yönünden geliyorsanız kendi aracınız yoksa üst geçit asansörleri çalışmıyor. Eğer yürüyemeyecek durumdaysanız Ticari taksi ile gidin. Paranız yoksa Allah yardımcınız olsun. Çok mu zor yaya alt geçidi yapmak. Hastanenin oraya Maştinin oraya. Hiç bir vizyonunuz yok. Yazık bu şehre. Bu şehir en iyisini hak ediyor. Ama siz olduğunuz sürece bu gerçekleşmeyecek

MUSTAFA

Eğer bu projeler Malatyanın gelecek yüzyılına etki edecek projeler olarak sunuluyorsa Malatya nın vay haline.

Yazık çok yazık. Bu vizyon ile Malatya yönetilemez. Kütüpanesi olmayan büyükşehirde bu vizyon ile bir adım ileriye gidemez.

Önce siz Malatya nın var olan değerlerini koruyun. Mesela Sultansuyu meselesi ne oldu çözdünüzmü?

Sultansuyundaki özelleştirme iptal edildi mi?

Sultansuyunun değerli tarım arazisine beton santrali kurulumu iptal edildi mi?

Sultansuyunu yok etmek için oraya çöreklenen bürokratlar gönderildi mi?

Mesela Pötürge de Adıyaman a su götürmek için ihalesi yapılacak olan baraj nedeni ile Malatya nın Nemrut ile yolunun kesilmesine yol açacak sorunun çözümü için önlem aldınız mı?

Mesela Malatya içinde hipodrom olan bir Atlı Sporlar Merkezi gibi GERÇEK BİR PROJE yapmayı düşünüyormusunuz?

VS. VS. VS.

Bekir

Rıfat Bey, eğer Gürkan Başkan Cumhurbaşkanlığından veya TBMM den öyle bir ödül almış olsaydı o ödüllerin replikalarını yaptırıp 13 ilçenin ve hatta Vilayetin meydanına İsmet Paşa’nın o heybetli anıtını gölgede bırakacak şekilde dikerdi. Allah’dan Birleşmiş Milletler, UNESCO veya NATO tarafından yılın Belediye Başkanı seçildim dememiş.

İlyas

Merak etme bu şehir UNESCO tarafından ödüle lâyık görüldüm diye Fransaya gidip gezip gelen ve havalanında meşalelerle karşılanan Belediye Başkanlarıni da gördü. Tabi işin aslı yatsı olmadan ortaya çıktı. Al birini vur ötekine

Rıfat

Konuşulan projelere bakıyorum ve hayretler içerisinde kalıyorum. Bu memleketin sosyal ve kültürel hayatına dokunacak tek bir proje yok. Klasik belediyecilik hizmetlerini allayıp pullayıp sunuyorlar. Başkanın belediyenin sayfasındaki öz geçmişine baktım. Güya Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Yılın Belediye Başkanı Ödülü’ne ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüş. ( İsteyen baksın. https://www.malatya.bel.tr/selahattin-gurkan/ ) Bu kadar ödül aldığı iddia edilen Başkanın tek bir tane sosyal ve kültürel projesi yok. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü aldığını iddia eden Başkan, sosyal ve kültürel ihtiyaçlara cevap verecek projeler için devlet tarafından kendilerine tahsis edilen YİMPAŞ Binasını özel sektöre otel yaptırmak üzere ihaleye çıkartıyor. Şimdi bu işin neresinden tutacaksınız. Ortada ne proje var, ne ödül. İsteyen google baksın. Wikipedia yıl yıl kimlerin ödül aldığını yazmıs. Ne var? Reklam, abartı, şov. Lafla peynir gemisini yürütmeye çalışıyorlar; ama yürümez. Yürümediği de ortada. Malatya’nın geçmişini bilmeyenler, bugüne sahip çıkmazlar ve yarınına dair hayal kuramazlar. Ufuk meselesi, o da yok napalım.

Aziz

Şuuuut ve goooooooolllllll…. Gol Rıfattan. Türübünler ayakta Rıfat’ı alkışlıyor.

FURKAN

O koltuklardan kalktığınız gün, çevrenizde, zengin ettiğiniz.. dışında kimse kalmayacak. Hatta onlar bile kendilerine yeni ihaleler kazandıracak yeni güç sahipleri için sizi terk edecekler. Bakın hayat kısa, ölüm var, halkın emanetini kendiniz ve çevreniz için kullanmayın, Allah’tan korkun. Tabii İnanıyor ve iman ediorsanız.

Mustafa

Bi mehter takımı olaydı bașkanımıza konușmasının ardından Malatya sokaklarında dolandıraydı..Bașkanımız abartıyı seviyor..Seçim öncesi fısıltı politikasıyla gereğinden fazla güzellemeler yapılarak seçilen bașkan hala beklenileni karșılamaktan çok uzak..

Ahmet

Yine hanKi metro hattini actin başGanım Darendeye de metro gelecek mi? Hangi yuzyila kalacak bu projelerin?

Harun

Yüzyıl kesmez bizim başkanı. Geçmiş bin yılın ve gelecek bin yılın başkanı ve destan projeleri

Alperen

Tamamen vitrin süsü olarak alelacele hazırlanmış bir toplantı
Çünkü; Toplantıda bahse konu olan projelerin her biri üzerinde haftalarca çalışılması gerekir.
Ayrıca bu projelerin sadece belki 1 tanesi belki FKA desteğimden yararlanabilir diğerleri kapsama alanına bile girmez
Geçen ay kat karşılığı İhalesi yapılan şire pazarı ve buğday pazarı için FKA ne katkı sunacak.
Ha birde Altay kışlasına yapılacak yeni sanayi sitesindeki işyeri sayısı 3 bin 500 den hangi arada 2 bin 400 düştü.
Bir diğer konuda bu toplantıda TSO başkanı neden yok. ESOB başkanı neden yok Küsmüşler mi?

Nebi

Şu seviyeye, şu vizyonsuzluğa bakar mısınız. Şire Pazarı, İnderesi Tabiat Parkı içerisine yapılacak olan Gençlik Kamp Merkezi, 100.
Yıl Parkı ve Altay Kışlası yanında yapılacak olan Yeni Sanayi Sitesi Malatya’nın gelecek 100 yılına tesir edecek projelermiş. Siz bu vizyonla belde belediyesi dahi yönetemezsiniz. Sizin bu projelerin 50 katını Ankarada Altındağ Belediyesi, Bursada Nilufer Belediyesi, Gaziantepde Şehit Kâmil ve Şahin Bey Belediyeleri yapıyor. Bari abartmayın.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 33 20 5 8 65 32 33 65
Trabzonspor 34 16 11 7 41 32 9 59
Alanyaspor 34 15 7 12 52 37 15 52
Gaziantep FK 33 13 12 8 49 39 10 51
Hatayspor 33 14 8 11 54 41 13 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 34 12 10 12 50 47 3 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
Yeni Malatyaspor 33 8 13 12 40 45 -5 37
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 34 9 10 15 37 50 -13 37
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
BB Erzurumspor 34 7 10 17 35 58 -23 31
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
Denizlispor 33 6 8 19 31 58 -27 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...