Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Milletin Elinden Alınan Ne Varsa Geri Vereceğiz”

Siyaset

08-04-2021 tarihinde yayınlandı.

“Milletin Elinden Alınan Ne Varsa Geri Vereceğiz”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak​​​​​​​, borçlanarak değil üreterek zenginleşen bir ülke olmamız gerektiğini belirterek, “Dolayısıyla iç ve dış tasarrufları betona değil üretime ve döviz kazandıran faaliyetlere yönlendireceğiz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın ve  Malatya Veli Ağbaba,  Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Turan Aydoğan ve Gökan Zeybek, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İzmir Milletvekili Bedri Serter’den oluşan CHP Ekonomi Masası üyeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.

CHP Ekonomi Masası Heyetine ziyaretlerinden ve esnaf camiasına yönelik ilgilerinden dolayı teşekkür ederek yaptığı konuşmasında, “Küçük esnafın kapısında koronavirüss bağdaş kurmuş gelen müşteriyi bekliyor. Ne yazık ki başka yerlere koronavirüs gitmiyor. Tüm siyasi partiler için söylüyorum, siyasi partilerin toplantılarına da gitmiyor. Ama esnafın kapısında koronavirüs bekliyor, bizim müşterimiz geldiği zaman hemen yakalıyor. Türkiye’de sanki bütün koronavirüsü esnaf ve sanatkar kesimi yayıyormuş gibi bir algı oluşturuldu, onun için esnafın işyerleri kapanıyor. Gerçekten de esnaf ve sanatkar kesimi bilim kurulunu tüm önerilerine uyuyor. Bize diyorlar ki, ‘Sosyal mesafeyi koruyun, yüzde 50 çalışın’. Müşteri yok ki yüzde 50 ile çalışalım, müşteri olsa da yüzde 50 ile çalışsak, gerçekten yok.” dedi.

Keskin şöyle konuştu:

“Esnaf ve sanatkar kesiminin mutlaka aşılanması gerekiyor. Bazı esnaf gruplarını aşılamada öncelik tanınmalı. Hani koronavirüsü esnaf yayıyor ya, ondan dolayı aşılama da bazı esnaf gruplarına öncelik tanınmalı.   Esnaf ve sanatkar kesimine hükümetimiz büyük destek verdi, kredi verdi, ama krediler geri dönmeye başladı, iş yapamaz duruma geldik, ödeyemiyoruz, ödememizde çok zor. Uzun vadeli, 1 yıl ödemesiz bir kredi imkanı verilmeli, Belki böyle bir kredi ile esnaf ayakta kalabilir, yoksa biraz zor. Yarın turizm bölgesi açılır da oralara kısıtlama verilmez, esnafımıza kapama verilirse o zaman esnaf ve sanatkar kesimine yazık olur.”

Öztrak, burada yaptığı konuşmada, ekonomiyi nasıl gördüklerini anlatmak ve ekonomiyle ilgili sorunları dinlemek üzere kenti ziyaret ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin hedeflediği büyüme rotasından çıktığını savunan Öztrak, “TÜİK büyüme rakamlarına göre, 3’er yıllık ortalamaları aldığımız zaman 2017’de yüzde 5,6 olan üç yıllık ortalama büyüme, 2020’de yüzde 1,9’a düşmüş. Bu tabii çok hızlı bir aşağıya doğru gidiş. Türkiye’nin uzun yıllar ortalaması ise yüzde 4,8. Milli gelirimiz ise 2013’te 958 milyar dolarmış şimdi 717 milyar dolara düşmüş.” dedi.

Öztrak, Türkiye’nin son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kontrolü kaybettiğini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hindistan’ın arkasından dünyada günlük vaka sayısında ikinci olmuşuz. Bu gerçekten çok büyük bir illet ama bu illetle ciddiye alıp mücadele etmek lazım. 1 Mart 2021’de Türkiye haritasında kırmızı renkli sadece 17 il var, onun dışındaki iller sarı, mavi ve turuncu. Bir ay sonra 6 Nisan 2021 tarihinde her yer kırmızı. Bu arada ne var? AK Parti’nin kongresi var. Biz kongremizi her bir delegenin arasına sosyal mesafe koyarak yaptık. Bizim kusurumuz neydi? Biz de lebalep doldururduk ama biz lebalep doldurmadık. Çünkü biz lebalep doldurursak, o zaman milletimiz de bize bakıp diyecek ki ‘Bu korona o kadar da önemli değilmiş, muhalefet partisi bu salonları böyle dolduruyorsa biz de her yerde istediğimiz gibi bir araya gelip baş başa sohbet ederiz’ derdi. Nitekim öyle oldu. Hükümetin partisi kalkıp salonu böyle doldurduğu zaman insanlarda bu işi ciddiye almadılar ve sonunda bu kıpkırmızı tabloyla karşı karşıya kaldık.”

– “Üreterek zenginleşen bir ülke olmamız lazım”

Kapanan iş yeri sayısının hızla arttığını ileri süren Öztrak, “aslında esnafı da milleti de virüsün değil, sahipsizliğin öldürdüğünü” savundu.

Öztrak, Türkiye’nin ekonomi politikasını eleştirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’yi içerisine düşürüldüğü buhrandan çıkarmak için güvene ve ülkenin küresel arenada yarışma gücünü artıracak yapısal değişime ihtiyaç var. Bunun için de yeni kurallar, yeni kurumlar ve yeni kadrolara ihtiyaç var. Türkiye derhal yeni ve güçlü bir demokratik parlamenter sisteme geçmeli. Borçlanarak değil, üreterek zenginleşen bir ülke olmamız lazım. Dolayısıyla iç ve dış tasarrufları betona değil, üretime ve döviz kazandıran faaliyetlere yönlendireceğiz. Dijital ve yeşil ekonominin sunduğu yeni fırsatları kullanacağız. Eğitim politikasını paydaşlarla yeniden oluşturacağız. Bu buhranın üreten sektörler üzerinde yarattığı tahribatı giderecek büyük bir dönüşüm ve destek programını buhranın hemen arkasından başlatacağız. Neden? Bu savaşın kazananı olmak için. Esnaf dükkanını açacak, çiftçi tarlasını sürecek, işsiz işine kavuşacak. Şu dönemde bu milletin elinden alınan ne varsa hepsini geri vereceğiz, hepsini telafi edeceğiz.”

Toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Ahmet Akın ile CHP millletvekilleri Akif Hamzaçebi, Abdurrahman Tutdere, Mehmet Güzelmansur, Çetin Osman Budak, Özkan Yalım, Turan Aydoğan, Bedri Serter, Gökan Zeybek ve Okan Gaytancıoğlu de katıldı.

Heyet daha sonra kent merkezinde kahveci esnafıyla bir araya gelerek sorularını dinledi. Bu sırada bir grup kahveci esnafı, pandemi nedeniyle sektörlerinde uygulanan kısıtlamaları protesto etmek için oyun kağıdı ve okey takımı yaktı.

AA- Bülten

chp esnaf1

chp esnaf2

chp esnaf4

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak AA- Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Sayın Ağbaba milletin elinde ne kaldı ki?

Hepsi rantçıların, müteahhitlerin bir de siyasilerin elinde.

harun

sanki orda tbmm de bu devlet bu hükümet dünyanın en iyi işinide yapsa biz alkışlamayız diyen birini görüyorum

erhan

aman siz iktidara geldiğinizde elimizdekiler de gitmesin istediğiniz kadar sokaklarda dolaşın size zerre güvenimiz yok terör yanlılarıyla haraket eden chp asla iktidar olamaz

Huzur

Elimizde bişey kalmadı gitmez merak etmeyin.

Kızılelma

Her iş bitti bir tek derdimiz kahve haneler kaldı.Ben 1yıl oldu kahveye gitmeyeli,evime huzur geldi.Çocuklarla çok güzel vakit geçirmeye başladık.Her akşam kültablası gibi kokan elbiselerim şimdi çiçek gibi kokuyor.Sigarayı da bıraktım.Bir daha açılmasını hiç istemiyorum.Bazıları diyebilir zorlamı götürüyolar kahveye seni kardeşim.Evet zorla götürüyorlardı arkadaşlarım.Grubu bozana diğerleri gönül koyardı.Maalesef kahvehanede hiçbir oyun tek başına oynanmıyor.

Nazım

İşte böyle sokağa çıkın, milletin derdini dinleyin, sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatın.
Karşınızda üfleseniz devrilecek bir hükümet var ama siz çoğunlukla sadece tweet atmakla yetiniyorsunuz.

Last edited 8 gün önce by Nazım
Nizam

Üfürüğün kuvvetli galiba dayı

mamo

uffurukcu dayi

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...