Kazakistan'daki Olaylara Malatya'da Tepki

Kazakistan'daki Olaylara Malatya'da Tepki
PAYLAŞ

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zammın ardından çıkan olaylarla ilgili Malatya’da sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Malatya Soykan Parkında, birçok sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Kazakistan’a destek açıklamasında bulunuldu. Gurup adına açıklama yapan GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanvekili Hamit Özpolat, Türk halkı olarak Kazakistan’da yaşanan olayları üzüntüyle takip ettiklerini vurgulayarak, “Malatya ve Türkiye'nin farklı alanlarda hizmet veren sivil toplum örgütleri olarak Ata yurdumuz Kazakistan'da 31 Aralık'ta yapılan zamları bahane ederek ülkeyi yangın yerine çeviren içerideki ve dışarıdaki uzantılarıyla ülkenin bekasına kasteden Türk dünyası sevdalıları olarak bir araya geldik. 2 Ocak itibarıyla ülkenin çeşitli eyaletlerinde ve şehirlerinde önceden organize olan terör örgütlerinin dost ve kardeş ata yurdu Kazakistan'da yapmış oldukları pervasızca ve zalimce eylemlerin hiçbir hukuki ve ahlaki dayanağı bulunmamaktadır. Kazakistan halkına yönelik katliam ve zulümden başka bir şey değildir. Birkaç hafta önce 30’uncu bağımsızlık yılını kutlayan çok milletin barışık bir şekilde Kazakistan topraklarında yaşadığı hiçbir sorunu olmayan kazak halkını bugün karşı karşıya kaldığı durumu bizler Türk dünyası sevdalıları olarak yaşananları kaygı ile izlemekteyiz. Bu anlamda buradaki sivil toplum örgütleri ile birlikte bizler Kazakistan halkının sevinçlerinin, sevincimiz, acılarının acılarınızın olduğunu tüm Türk halkı olarak Kazakistan'da gelişen olayları üzüntüyle takip etmekteyiz” dedi.

“Kazakistan Devleti dış güçlere fırsat vermeyecek”

Kazakistan Devletinin Türk devletleri teşkilatında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Özpolat, “Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türk dünyasının ana merkezi konumundaki Kazakistan'ın kazandırdıkları kazanımları bir çırpıda heba etmek isteyen dış güçlere kesinlikle fırsat verilmeyeceği inancındayız. Kazakistan devleti Türk devletleri teşkilatında önemli bir yere sahiptir son yıllardaki Türk yurtlarının birbiriyle ortaklaşa yapmış oldukları çalışmaların elbette ki birileri tarafından rahatsızlık yaratacağını biliyorduk. Bu anlamda Kazakistan devleti geçmişteki huzuru ve birlikteliğe yakın zamanda yeniden inşa edip yeni reformlarla kendi vatandaşını güvenliğini sağlayacak güçlü bir devlettir. Bizler Malatya'daki sivil toplum örgütleri olarak böylesi günlerde yalnız olmadıklarını bir kez daha Malatya'dan Soykan parkından dünyaya haykırıyoruz. Yaşasın Türk dünyası yaşasın Kazakistan halkı diyerek sözlerime son veriyorum katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

8 yorum yapılmış

 • Black (2 hafta önce)
  Allah aşkına her şeye atlamayın böyle. Daha davul rezilliği bitmeden bu ne şimdi? Kendi halkı yokluk ve yoksulluktan kırılırken sesi çıkmayanlar, Kazakistan'ı mi kurtaracaksınız?
  0
  0
  Yanıtla
 • Malatyalı (2 hafta önce)
  Bunlar kim ya anlamıyorum noldu şimdi soykan parkında toplanan 10 kişi Kazakistan'ın geleceğini mı değiştirdi?
  0
  0
  Yanıtla
 • murat (2 hafta önce)
  Ben de bu biatçı zihniyeti kınıyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • ali osman daşkaya (2 hafta önce)
  Pirim yapmayı bırakın , sözde sivil toplum örgütleri adı altında pirim yapmaya çalışan ön safda poz veren arkadaşlar çok sırıtıyorsunuz :) . Devletimiz gazisine de şehidine de , vatandaşına da zaten eksiksiz hizmet götürüyor , sizlere hiç ihtiyacı yoktur .
  0
  0
  Yanıtla
 • erol (2 hafta önce)
  Dış güçlere fırsat vermeyecek dediğiniz, Kazakistan devlet başkanı niçin 160 bin kendi askeri varken Rusya ve Prusya askerini ülkesine davet etti.
  0
  0
  Yanıtla
 • Hakan (2 hafta önce)
  Bunlar kim ekonomi ve ülke koruma kollama mangasimi anlamadimmmm
  0
  0
  Yanıtla
 • Murat polat (2 hafta önce)
  Toplanmış yine trol tayfa halkıyla ilgili hiçbir haksızlığa sesi çıkmayan sivil toplum kuruluşu dediğiniz gurup konu benimsedikleri kendi fikrine yakın sorunlar olunca hoop soykan parkına açıklamaya koşarlar kendi ulkesindeki dış güçler bitti diğer ülkelerdeki dış güçlere de tepki veriyor artık zalımlar
  0
  0
  Yanıtla
 • hasan kaçan (2 hafta önce)
  halkını ezen, zamlara boğan, kafalarında yumruğunu eksik etmeyen, halkı kışkırtan, usandıran, delirten devlet yetkililerine bir kelime laf edilmemiş. sizin gibi sivil toplum kuruluşu olsa ne olur olmasa ne olur. devlet başkanları halkın refahı yerine kendi refahları için çalışınca sonuç bu oluyor. tüm dünyada bu böyle. amerikasıda, avrupasıda, afrikasıda, asyasıda aynı. sabır bir noktadan sonra taşıyor. burada oturup oradaki halkın yaşayışını bilmeden konuşmak kolay.
  0
  0
  Yanıtla