SON DAKİKA

"Malum Sendika Hile Yoluyla Engelledi"

"Malum Sendika Hile Yoluyla Engelledi"

Belediye İş Sendikası Malatya Şubesinin Olağan Genel Kurulunda Osman Nuri Solmazgül güven tazeledi.

Movenpick Otel toplantı salonunda yapılan genel kurula Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan Arapgir Belediye başkanı Haluk Cömertoğlu Hekimhan Belediye başkanı Turan Karadağ CHP İl başkanı Enver Kiraz, İyi Parti il Başkan Yardımcısı Hanefi Kartal, Belediye İş Sendikası Toplu Sözleşme Genel Sekreteri Güney Demirdaş, Belediye iş Sendikası Hatay Şube Başkanı Abdi Ataç, Belediye İş Sendikası Adana Şube Başkanı Aytekin Aybar, Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı İbrahim Göçmen de katıldı.

"DİK DURACAĞIZ"

Genel kurulda söz alan Belediye İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Osman Nuri Solmazgül (üstteki fotoğrafta sağdan 3.)  yaptığı konuşmada "24 Aralık 2017 tarihli 696 sayılı K.H.K kapsamında taşeronda çalışan işçilerin 1 Nisan 2018 itibariyle kamu kurumlarına ve belediye şirketlerine aktarıldığını kaydederek,’ Yapılan düzenlemeyle belediye işçilerine gerçek anlamda kadro verilmemiştir. İşçiler belediye yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi anayasal hakkı olan sendikal ve toplu sözleşme hakkını ortadan kaldırılmış işçi iki yılı aşkın yüksek hakem kurulunun % 4 – 4 sözleşmeyle sefalete mahkum edilmişlerdir" dedi.

2018 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun yaptığı konuşmada her isteyen işçi arkadaşın istediği sendikaya geçer açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesinde çalışanların sendikamızı tercih ederek örgütlenme başarısını gösterdiğini kaydeden Solmazgül "Yapılan yetki başvurusu sendikamıza çıkmasına rağmen dönemin Belediye yetkilileri ve malum sendika ile hile yoluyla mevcutta bulunan Kültür AŞ. Şirketindeki sendikamıza üye olan arkadaşlarımızı yeni kurulan Melid AŞ. şirketine aktararak işçilerin toplu sözleşme hakkı engellenmiştir. Yapılan bu hukuksuz işlemler için yerel mahkemeye başvuru yapılmış olup yerel mahkemenin lehimize karar vermesine rağmen malum sendika ve günün belediye yetkilileri itiraz ederek bir üst mahkemeye taşımıştır. Konu halen Gaziantep İstinaf mahkemesinde karar aşamasındadır" ifadelerini kullandı.

Solmazgül, örgütlü bulundukları ilçe belediyelerinde 2022 yılında açıklanan enflasyon farkının ilçe belediyelerinden toplu sözleşmeler için Arguvan belediyesinde yapılan ek protokol ile işçilerin ücret alacaklarının enflasyona ezdirilmediğini kaydederek "Yapılan bu ek protokol örgütlü bulunduğumuz tüm belediyelerden talep edecektir.Doğanşehir belediyesi bünyesinde çalışan işçilerimiz toplu sözleşme gereğince tüm maddeleri uyguladığı ve fazla mesai alacaklarını zamanında ödediği için belediye başkanımız Durali Zelyurt' a teşekkür ederim.Ayrıca başkanımızdan belediye bünyesinde 5 ay 29 gün çalışan işçi arkadaşlarımızın sürelerini 1 yıla uzatılması için kendilerinden bu konuyu değerlendirmesini bekliyorum.

Belediye-İş, yalanla yol yürünmeyeceğini, suyun er ya da geç yatağını bulacağını bilir. Belediye-İş, doğru olmaya devam edecektir. Hizmet süremiz içerisinde gücümüzü emekçi işçi arkadaşlarımızdan aldık. Bundan sonraki süreçte üye arkadaşlarımızın desteğiyle ,Bir olacağız bölünmeyeceğiz dışarıdan gelen tüm tehditlere karşı geleceğiz’ diye konuştu.

Solmazgül "Konuşmamın son bölümünde bu zamana kadar bizlerle yol yürüyen örgütlenme çalışmalarında bize destek olan tüm arkadaşlarıma seslenmek istiyorum.Sendikacılık işçinin emeğini aidat karşılığında yapılan bir iş veyahut bir meslek değildir. Sendikacılık işçinin içinden gelip emeğini ve ekmeğini mukaddes bilip ilmek, ilmek örülen çığ gibi büyüyen bir emek ve ekmek davasıdır ve bu ekmeğin samimi mücadelesi devam edecek ve mutlak zafere ulaşacaktır. Milli şairimizin de mısralarında dediği gibi belki yarın belki yarından da yakın tıpkı Çanakkale gibi. Dik duracağız bükülmeyeceğiz ezilmeyeceğiz . Hukukun üstünlüğünü iş barışının sağlandığı bir ülke olması dileğiyle Emek ve ekmek kutsaldır.Emek En Yüce Değerdir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz Yaşasın Belediye-İş’ diyerek sözlerini tamamlad.

Yapılan konuşmaların ardından seçim yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Başkanlığa Osman Nuri Solmazgül, yönetim kuruluna Erhan Işık, Cemal Cavlak ve Fatih Mehmet Karaoğlan İbrahim Çetin seçildi.

Büten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

2 yorum yapılmış

 • İşçi (2 hafta önce)
  Sayın Gürkan Başkan sosyal entegrasyonu her konuda olduğu gibi sendikadada bekliyoruz bırakın herkes istediği sendikaya üye olsun sendika başkanının dediği çok doğru sizden önceki dönemde büyükşehirin çoğu biriminde belediye is sendikası yetki almıştı ama vermediler zorla istifa ettirdiler. Sizden tek isteğimiz tarafsız olun her konuda olduğunuz gibi bu konuda da bekliyoruz. Çünkü buradaki rekabet isciyede is verenede yarar.Şuan belediyede mevcut sendikadan istifa edip belediye is sendikasina geçenler var. Mevcut sendikadan ve yöneticilerden personel bıktı Yalandan başka birşey yok. Hiçbir sendika üyesine dermi alabilen varsa başkan orda.
  0
  0
  Yanıtla
 • ????
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:12:46