Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Büyüleyici ve Olağanüstü Bir Başarı”

Gündem

07-07-2020 tarihinde yayınlandı.

“Büyüleyici ve Olağanüstü Bir Başarı”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

BBC, PROF.DR. SEZAİ YILMAZ VE EKİBİNİN OPERASYONUNU ÖRNEK GÖSTERDİ.. İngiliz Yayın Kurumu (BBC), İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi tarafından 2008 yılında, 19 yaşında ve umutsuz bir hastalığın pençesinde, ölümle yüz yüze gelen genç kızın hayata tutunmasından da öte, bir süre sonra dünyaya bir bebek getirmesini sağlayacak kadar sağlıklı bir hayata sahip olmasına giden yolu açan karaciğer naklini, çığır açıcı ve insan vücudundaki organlarda farklı yaşlanma düzeylerine yönelik yeni keşiflere zemin hazırlayıcı bir yenilik olarak tanıttı. Çok genel bir ifade ile yaşlı da olsa sağlıklı bir organın insan ömrünü uzattığına dair bilimsel araştırma ve örneklere yer verilen BBC’de yayınlanan makalede, Malatya Karaciğer Nakil Enstitüsü tarafından 93 yaşındaki bir kadavradan yapılan bir karaciğer nakline atıfta bulunuldu. BBC’nin makalesinde Malatya’daki karaciğer nakli için “Büyüleyici ve olağanüstü bir başarı” ifadelerine yer verildi.

Peki, 2008 yılına kadar zaten yüzlerce karaciğer nakli yapan ve nakil sonrası yaşam süresi açısından dünya ortalamasının çok üstünde bir istatistik başarısı tutturan Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibinin, gerçekleştirdiği bu naklin özelliği neydi ki, küresel ölçekteki BBC’nin makalelerinden birinde, bilim dünyası için ilham kaynağı olarak nitelendiriliyordu?

O güne kadar yapılan karaciğer nakillerinin hemen hepsinde, donör ve alıcı yaşları hemen hemen birbirine yakındı.

İşte BBC’nin Future (Gelecek) sayfasında yayınladığı ve bilim dünyası için fütüristik bir ilham kaynağı olarak gösterdiği, Tom Garmeson imzalı “Siz 100 Yaşına Ulaşamazken Organlarınız Nasıl Ulaşabiliyor?” başlıklı makalenin öne sürdüğü hipotezin sağlamasını yapan 2008 yılındaki karaciğer nakli bir çok ilkleri gündeme getiriyordu.

Tom Garmeson’un yazısına göre, 2008 yılında 19 yaşındaki genç kız, karaciğerindeki sorundan dolayı kritik aşamayı da geçmiş düzeyde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geldiğinde Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi, sorunun çözümü için tek şıkkın olağanüstü hızla karaciğer nakli olduğunu tespit etti.

Ancak, hastanın yakını olan ne canlı bir bağışçı ne de ölmeden önce bağışta bulunmuş bir kişiye ait kadavradan alınacak sağlıklı bir karaciğer vardı.

Genç kızın karaciğeri bir süre sonra iflas noktasına geldiğinde, BBC Future’a göre, “olağanüstü biçimde başarıya ulaşan” ama aynı zamanda ciddi riskler de barındıran bir karar vermek zorundaydı Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi.

Gece yarısı toplantılar yapıldı, konsültasyonlar gerçekleştirildi, dar zamana sıkıştırılmak zorunda kalınan ama yoğun geçen tartışmalar yapıldı, sonuç öngörüleri, muhtemel riskler analiz edildi ve o karar verildi; çünkü o kararın verilmesi gerekiyordu; zira hayatının baharındaki genç kızın yaşama tutunmasına dair umudun yeşertilmesi için başka bir seçenek yoktu.

Bu seçenek, 93 yaşında vefat etmiş bir kadına ait ve nakil standartlarına sahip olmadığı için hiçbir hastane tarafından bağış olarak kabul edilmemiş olan, ancak Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın İzmir’den Malatya’ya getirttiği, kötü durumdaki bir karaciğerdi.

Alıcı 19 yaşında, donör ise 93 yaşında vefat etmiş bir kadındı; üstelik karaciğer, parazitik enfeksiyonun neden olduğu bir kist taşıyordu ve bu durum nakil için gereken standartlar bağlamında çıtayı bir hayli aşağı çekiyordu.

Organ nakli standartlarına göre organ yaşlıydı, bilhassa çok daha genç alıcısı için…

Ancak, küçücük de olsa umudun genç ve uzun bir hayata dönüşmesi sağlanabilir, koma durumundaki genç kız hayata döndürülebilirdi…

Ve günün sonunda; daha iyi durumda bir karaciğerin yokluğunu, başka bir tedavi seçeneğinin olmayışını göz önüne alan Prof. Dr. Sezai Yılmaz ekibi saatler süren bir operasyonla nakli yaptılar…

Tom Garmeson, o süreci ve verilen kararı şöyle anlatıyor:

“Çaresiz bir durumdu. Karaciğer hastalığından muzdarip 19 yaşındaki bir Türk kızının acilen nakle ihtiyacı vardı. Bekleme listesindeyken hepatik ensefalopati (koma) geçirmeye başladı. Bunun anlamı, hasta organının beyinde yaptığı hasar nedeniyle kan dolaşımında toksinlerin oluşmasıydı. Çok geçmeden karaciğerin çalışması tamamen durmaya başladı ve doktorlar acilen onu kurtarmanın çabasına giriştiler. Zaman acımasızca geçerken, tek seçenekleri başka hastanelerin nakil standartlarını taşımadığı için reddettiği bir karaciğerdi. Ne var ki bu karaciğer kötü durumdaydı. Parazitik enfeksiyonun neden olduğu bir kisti taşıdığı gibi, önceki sahibi yakınlarda vefat etmiş 93 yaşında bir kadındı. Bu organ, organ nakli standartlarına göre, hele böylesine genç bir alıcı için oldukça yaşlıydı. Elde başka organın olmaması ve bunun dışında bir organ bulma ihtimalinin de çok düşük olduğunu göz önüne alan doktorlar organ naklini yapmak için işe koyuldular”.

“Olağandışı biçimde başarıya ulaştı”

Tom Garmeson “olağandışı bir başarı öyküsü” olarak nitelediği genç kızın karaciğer naklini ve sonrasındaki mutlu tabloyu ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin Malatya ilindeki İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsünde 2008 yılında yapılan bu nakil olağandışı biçimde başarıya ulaştı. Genç karaciğer alıcısı hayatta kaldı ve altı yıl sonra sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Bu kadın, kızının ilk doğum gününde 26 yaşına ulaşırken, karaciğeri 100. yaşını kutluyordu”.

Bir karaciğer naklinden çok daha fazlası

Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibinin gerçekleştirdiği bu nakil, BBC’ye göre, bir karaciğer naklinden çok daha fazlası anlamını taşıyor.

Çünkü, 93 yaşındaki bir kadının kötü durumdaki karaciğeri, bir genç kızı sağlığına kavuştururken bir de bebek sahibi olmasının yolunu açıyor.

Kısacası, bu yayının yapıldığı 2016 yılında bebeğin, annenin ve nakledilen karaciğerin yaşları sırasıyla 1, 26 ve 100 yıldır. İlginç olarak anne şu anda 2. kız çocuğuna sahip, büyük kız 5 yaşında, küçük kız 2, anne 30 ve annedeki karaciğer 104 yaşındadır.

Yani, Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi, 100 yaşındaki bir karaciğerle sağlıklı doğum yapılmasını sağlayan ve bilim dünyasına küresel ölçekte ilham kaynağı ve yol gösterici olan, BBC’nin deyimiyle “Olağandışı bir başarı”ya imza attı.

Tom Garmeson ‘ın 26 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan yazısı “Siz O Yaşa Ulaşamazsanız da Organlarınız 100 Yaşına Kadar Yaşayabiliyor” diye çevrilebilecek başlıkla yayına girdi.

Yazının giriş cümleleri İnönü Üniversitesinde yapılan nakle ayrıldı.

Yazıda “Vücudun bazı organlarının diğerlerinden daha geç yaşlandığını, hatta sahiplerinden bile daha uzun yaşadığı” ifadeleri kullanılırken, buna kanıt olarak İnönü Üniversitesinde yapılan söz konusu nakil gösteriliyor. Bu olgunun insanların nasıl daha uzun yaşayabileceğini anlamamıza yardımcı olabileceği belirtilmekte.

Garmeson yazının bu bölümünde İnönü Üniversitesinde yapılan bu organ naklinin yayınlandığı bilimsel makalenin linkini de veriyor:

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1526924816664088?journalCode=pitb linkine tıklandığında doktorlar Sezai Yılmaz, Kerem Tolan, Cüneyt Kayaalp, Mukadder İspir ve tarafından ortaklaşa kaleme alınan makaleye erişiliyor.

Kronolojik yaş ile biyolojik yaş ayrımını gösteren nakil

Yazı, insan ömrünün uzatılmasında, bazı organların ömrünün diğerlerine göre daha iyi durumda olabildiğinden hareketle, yapılan araştırma, inceleme ve yorumları içeriyor. İnsanın doğduğu tarihten itibaren hesaplanan bilindik bir kronolojik yaşının olduğunu ama insan bedeninin gerçek durumunun ne olduğunu gösteren biyolojik yaşının da olduğu belirtiliyor.

Yazıda, genetik özelliklerin yanı sıra yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin organları yaşlanma sürecinde eşitsiz biçimde etkilediği belirtilirken “38 yaşında birisinin böbreklerinin 61 yaşındaki birinin böbreği görünümünde olabileceğine” ilişkin bilimsel bir çalışmaya atıfta bulunuluyor. Aynı şekilde yaşı 40 olsa da bedenindeki kırışıklar ve saç kaybının 80 yaşındaki insanlarla aynı durumda olduğu insanların varlığından bahsediliyor. Stanford Üniversitesinden genetik bilimcisi Michael Synder bu durumu “Zaman içerisinde arabanızın işlerliği düşüş gösterir ama bazı parçaları diğerlerinden daha hızlı yıpranır” benzetmesiyle açıklıyor.

Germeson, yazıda, organ nakillerinden gelen verilerin, aynı yaşa sahip organların hangisinin daha iyi durumda olduğuna ilişkin ilginç ipuçlarına ulaşıldığını gösterdiğini, yaşlılardan alınan organların çok başarılı sonuçlar vermediği, ancak bazı durumlarda yaşlı organlarının iyi durumda olup olumlu sonuç verdiği aktarılıyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTOĞRAF: Prof.Dr. Sezai Yılmaz, BBC’nin yayınına konu olan hastası ve ailesiyle..

sezaiyılmaz2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
27 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Elif Su ede

Evet Sezai hocam umudumun bittiği yerde umudum oldu Sezai hocam ve o zamanki ekibi sayesinde ikinci kez yeniden doğdum .18 yaşındaki bir genç kızın hayali sadece kendi başına elini yüzünü yıkamakken Sezai hocam sayesinde anne bile oldum hemde iki defa hayalini bile kuramadığım o kadar çok güzel şeyler yaşamama vesile olmuş bir baba bir arkadaş gibi samimi ve sıcak davranan her zaman bu gün bile aynı ilgi ve samimiyetle araryan soran durumumu takip eden Sezai hocama sadece doktor demek benim zoruma gidiyor açıkçası o benim kanatsız meleğim Senin hakkın ödenmez dedikleri böyle birşey olsa gerek canım Sezai hocam senin hakkın asla ödenmez Rabbim sana sağlıklı uzuuun ömürler versin inşallah🤲 seni başımızdan eksik etmesin hep var ol 🥰♥️👏

ahmet

Hocam Allah sizden razı olsun .

Osman

keşke rektör olsa

murat

Bence olmasın Sayın hocam idari işlerle uğraşmaktansa sağlık alanında ekibinin başında olsun Malatyamıza gururlar yaşatmaya devam etsin.

MUSTAFA

Mümkün değil yapmazlar.

Ahmet

Çok kıymetli doktorlarımızı allah esirgesin korusun inşallah

Celal akdeniz

Sayin hocam ülkemizin ender yetiştirdiği nadide insanlardan birisiniz yolunuz açık olsun başarılarınız daim olsun saygılarımla

AZİZ YİĞİT

adam gibi adam başka söze gerek yok.Allah senin eksikliğini hocam

Murat

Arguvanimizin gururu Sezai hocam

Erollll

Sevgili değerli hocamız Malatyamızın gurur abidesi bilimin ışığında insanlığa olan katkısı paha biçilmez bu değerimizi sonsuza kadar yaşatmalıyız Sağlıklı bol ömürleri olsun….

M. Kadıoğlu

Hocam yaptıklarınızın karşılığı bu dünyada yok Allah sizi her iki cihanda da aziz etsin isminizin geçtiği her ortamda onlarca dua sizin için hocam

Gerçek Malatya

Hocam sizlerle gurur duyuyoruz. Çok hayırlı işler yapıyorsunuz. Öncelikle onlarca çok cazip teklifler karşısındaki o duruşunuz var ya. Malatya halkı bunu asla unutmayacak.

Turgut ÖZMÜŞ

Her türlü övgüyü hak eden bir değerimiz olan, sayı n hocamıza ne kadar teşekkür etsek azdır, Allah yolunu açık etsin.

Kenan

Allah razı olsun Sezai Hoca ve ekibinden.
Malatya’ya hizmeti çok büyük

Birdesen Şahin

Sezai Hocam hepimizin gurur kaynağıdır,büyük bir özveriyle ,gecesini gündüzüne katıp, kendisini mesleğine adayan yegane doktorlardan biridir,tüm Malatya’nın kıymetini bilmesi lazım, Allah’ım esirgesin, sağlıklı ,uzun ömürler versin.

Kadir

Malatyamızın medeni iftiharı.. malatyanın gururu.. benim gözümde hakikî malatyalı. Başkaları gibi malatyamızı terk edip gitmedin hocam

Zafer çavdar

Dr sezai beyin ismi, karaciğer nakil birimine verilmelidir. Ayrıca belediyeler de harakete geçip doktorumuzun ismini ölümsüzleştirmelidir

Hidir Karademir

Gecen sene Haziran 2019) Giessen Üniversitesinden gelen bir Heyetle Inönü Üniversitesini ziyaret ettim. Almanyada yasayin Türklerin uyumu saglik sorunlarina nasil bir etki yapiyor . basligi altinta bir sunum yaptim. Bu ziyaret esnasinda Sayin Sezai Bey i de tanima sansim oldu, Kendisini ve ekibini yürekten kutluyor ve Basarilarinin devamini diliyorum.Türkiye icin mithis bir kazanim. Lütfen kiymetini bilin.

Ziya

Prof.Dr Sezai Yılmaz Dünya Tıp literatürüne ismini altın harflerle yazdırmış,tam bir Malatya sevdalısı insandır.Büyük şehirde bunca yıldır kendisine sunulan Hertürlü maddi olanakları elinin tersi iten malatyada kalmayı ve çalışmalarını burada sürdüren hocamıza minnettarız.

Ahmet

Malatyamıza çok önemli katkılar sağlayan ,cana can katan sn. hocamızı kutluyorum.Karaciğer nakillerine yeni başladığı yıllarda,tek hayalinin Malatya da Karaciğer nakil enstitüsü kurmak olduğunu söyleyen hocamızın bu hayaline kavuşması ve Turgut Özal Tıp merkezi bünyesinde ayrı bir hastane yapılmış olması çok önemli.Hocamıza destek veren herkesi kutluyorum.

Ülkem ve Malatyam

Bu başarı kaç kişiye nasip olur. Bu üniversite Sezai hoca ve ekibi sayesinde ayakta duruyor.
Bu başarı Reis tarafından ödüllendirilmeli.
Güzelim ülkemizde sağlık turizminin temeli İnönü Üniv.’de atılmıştır. Bu başarı göz ardı edilmemeli.
Başarılı yöneticilerle daha güzel günlere.
Rabbim korusun.

MUSTAFA

Dünya çapında başarılara imza atan Sezai beyin eşinin tayini ne yazık ki başka illere çıkarılarak bu şehirden dışlanıyor.
İnsanlara hakettikleri değeri vermek gerekir.

Yüksel Yıldırım

İşte gerçek milliyetçi, vatanseverlik, insan severlik, ufku geniş, maddiyatı hep geri planda gören, değerli hemşehrilerim. Allah sana ve ekibine hayırlı ömürler nasip etsin. İnşallah nice başarılara imza atarsınız. Diğer malatyalı mesleğinin zirvesindeki hemşehrilerimiz de örnek alarak ilimize ve ülkemize hayırlı hizmetler yaparlar.. Her şeyin para olmadığını anlarlar.

ENVER KALAYCIOĞLU

Mesleğinin ve gerçek bir Malatyalı olmanın zirvesinde bulunan Sezai Yılmaz Hocamızı ve ekibini kutluyorum…Sezai Yılmaz sayesinde Karaciğer Nakil Enstitüsü kuruldu.Dünyada emsalsiz başarılara imza atan Sezai Yılmaz ve ekibi Malatyalı olarak hepimizin gurur kaynağı olduğu gibi Türkiyenin gurur kaynağı olmuştur..Allah Sezai Yılmaz gibi doktorlarımızın sayıllarını çoğlatsın.

Yusuf Artıran

Türk Sanat Musikisi duayeni enver kalaycıoğlu beyefendiyi, kişiliği karakteri ve sanatsal ruhundan dolayı şahsım adına kutluyorum

Süleyman gökçe

Allah esirgesin Allah’ın bahşettiği o ellere kurban olayım. Hocam eleman yetiştir aman sana bu milletin duasını Allah kabul eder inşallah. Allah yar ve yardımcın olsun. Sana Bu yeteneği veren Allah’ı hep hatırla ona yönünü dön o. Allah’a secde et şükret.

44malatya

Yilmaz.hoca.sizleri .ekibiniz.kutlarim.cana.can.
Katiyorsunuz.allah.yolunuzu.acik.etsin

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...