Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Esnaf 11 Aydır Kapalı Ama 20’ye Yakın Vergi Alınıyor”

Gündem

03-02-2021 tarihinde yayınlandı.

“Esnaf 11 Aydır Kapalı Ama 20’ye Yakın Vergi Alınıyor”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, korona tedbirleri ekonomik sıkıntı yaşayan restoran, lokanta, kahvehaneci esnaflarla basın toplantısı düzenledi.

Parti genel merkezi önündeki toplantıda Mart ayından bu yana kepenk kapatan esnafın işsiz ve gelirsiz bırakıldığını ifade eden CHP’li Ağbaba, iktidar tarafından yapılan yardımların göstermelik olduğunu belirtti.

CHP’li Ağbaba basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

“2,5 MİLYON AÇLIKLA BAŞ BAŞA!
Türkiye’de 200 bin civarında restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi, 2 bin 716 bar, 2 bin 16 birahane işletmesi, 8 bin 870 müzikli ve eğlenceli lokanta, 6 bin 21 dernek lokali, 130 bin civarında kahve, kıraathane ve çay ocağı işletmesi ile sayıları 350 bini bulan iş yeri ve çalışanlarıyla 2,5 milyonu bulan sayıda insan açlığa, işsizliğe ve gelirsizliğe terk edildi. Tüm dünyada aşılama çalışmalarının ilerlemesiyle ‘normalleşme süreçleri’ tartışılırken, Türkiye’de ne doğru dürüst bir aşılama, ne doğru dürüst bir salgın politikası uygulandı.

ASRIN LİDERİ ESNAFA MİLLİ GELİRİN 10 BİNDE 35’İ DESTEK VERİYOR
Anayasa 173. Madde’de “Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” yazıyor ama koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yılda esnafa verdiği yardım 5 milyar TL’yi ancak buluyor. Tüm dünyada, Avrupa’da devletler milli gelirinin yüzde 5 ila yüzde 10’u arasında esnafa salgın desteği verirken, Türkiye’de asrın lideri esnafa milli gelirin 10 binde 35 destek veriyor. Başka bir deyişle, binde 1’in bile altında bir destek söz konusu. Faiz lobisine 179 milyar, yani milli gelirin yüzde 7,93’ü para aktaranlar, ekonominin bel kemiği esnafa milli gelirin 10 binde 35’ini layık görüyorlar. Halk sağlığı yönetimi yapılamadığı gibi, salgının ekonomi yönetimi de yapılamadı. Sosyal devlet unutuldu, ekonomik tedbirler alınmadı. AKP politikaları sonucunda 100 bin esnafımız iflas etti, günlük 273 esnaf, çaresiz kepenk kapattı.

Lokantalarda, kafelerde yayılan, kahvehanelerde hızlıca bulaşan, TEKEL bayilerde akşam saat 8’den sonra mesai yapan virüs, AKP’nin parti kongrelerinde on binlerce insana bulaşmadı, AKP’li bakanların afet bölgelerinde yaptığı şovlarda yayılmadı, Fasıllar, eğlenceler düzenlenen Saray’a hiç uğramadı. AKP’nin 1 Şubat’taki kongrelerinde Erdoğan’ın ne virüs umrunda, ne salgın umrunda, ne de bu kadar ay canını verecek çalışan sağlık çalışanları umrundadır.

RESTORAN, LOKANTACI ESNAFIMIZ DA CAN ÇEKİŞİYOR.
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 21 Mart’ta kapatıldı. Sonra 1 Haziran’da yeni kurallar getirildi ve tekrar açıldı. Sonra salgın yayıldı, lokantalar yine virüsü yayılmasının baş sorumlusu olarak cezalandırıldı ve 20 Kasım Cuma’dan itibaren lokantalar tümüyle kapatıldı.200 bin restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi, bozuk şartel gibi ‘aç kapa’ diyerek yönetildi. Yüz binlerce esnaf yarın ne olacağını bilemeden işlerini idare etti. Lokanta esnafımızın şimdi işyerleri kapalı, varsa paket servisi yapıyorlar; ancak paket servisle geçinmek de çok zor. Kış aylarında yoğunluk oluşuyor, yağmurlu havada kuryeler için zor oluyor. Personel de zor durumda kalıyor, tüketici de. Yeme-içme sektöründe esnaflarımız cirosundan en az yüzde 50 kayıpla, çoğu yerde de zararına çalışıyorlar. Salgın yönetiminin sloganı ‘esnaf biraz daha bekleyecek’ oldu. 2 milyon 200 bin esnaf, her hafta Pazartesi günü, Erdoğan’ın kabine toplantısını canlı izliyor. Erdoğan “esnafa müjde” diyor; Erdoğan’ın neye müjde dediğini ne esnaf anlıyor, ne esnaf odaları anlıyor, kimse anlamıyor. Erdoğan’ın her kabine toplantısı, esnaf için hüsrana dönüştü. En son 2 Şubat’ta yaptığı toplantıda bir müjde bekleyen esnafa, Erdoğan ‘yaklaşık 11 aydır sabırla ve metanetle bekleyen esnaf bir müddet daha bekleyecek’ dedi. Esnaf sabır ve metanetle beklemiyor, esnaf sizden artık hiçbir şey beklemiyor, herkes sosyal devletten umudunu kesmiş; yeter ki ‘önlemler alınsın, dükkânımız açılsın’ diyor.

RESTORANLAR VE KAFELER HES KODU İLE AÇILSIN
İş yerinde çalışanları, garsonları, aşçıyı, valeyi, temizlik görevlisini ve hepsinin ailelerini de etkiliyor. Bugün bu sektörden ekmek yiyen 2 milyona yakın vatandaşımız var. 20 Kasım’da kapatılan iş yerleri bugün itibariyle 76 gündür kapalı. Burada çalışanlar 2020’nin neredeyse yarısını işsiz ve gelirsiz geçirdiler. Barlarda çalışanlar ise 325 gündür işsiz ve bir gelirleri yok. HES Kodu ile toplu taşıma araçlarına biniliyor, kapalı yerlere giriliyorsa siyasi partiler kongre yapabiliyorsa kafeye, bara, lokantaya da gidilebilir. Mekanlar hijyen tedbirleri alınması şartıyla HES kodu ile açılabilir.

ESNAFA MÜJDE DİYE SADAKA VERDİLER
2019’daki cirosundan yüzde 50 veya daha fazla kayıp yaşayan esnaflara cirosunun yüzde 3’ü kadar destek vereceğiz’ denildi. Peki dünyada durum nasıl? Bulgaristan’da tüm küçük işletmelere 1.500 ila 5 bin Euro hibe desteği veriliyor. Çekya’da devlet sektör ayrımı yapılmaksızın kira ödemelerinin yarısını devlet karşılıyor ve bizde intihara sürüklenen sanat emekçilerine 2 bin 200 Euro’ya kadar hibe veriliyor. Fransa’da küçük işletmelere aylık 1.500 Euro’ya kadar destek sağlanıyor. Almanya’da iş kaybı yaşayan tüm işletmelere kayıplarının yüzde 75’ine kadar ekonomik yardım yapılıyor. Danimarka’da işletmelerin kayıplarının yüzde 90’ına kadar kısmı telafi ediliyor. Danimarka’da devlet zorunlu olarak kapatılan işletmelerin kayıplarının yüzde 100’üne kadar kısmı telafi edilebiliyor. Avrupa’da yüzde 90, yüzde 75 yetmiyor, ek paketler açıklanıyor; Türkiye’de yüzde 3’lük desteğe ‘müjde’ deniyor.”

Esnaflar 11 aydır kapalı ama 20’ye yakın vergi alınmaya devam ediyor. Verilen 1000 TL yardım, 1.015 TL’lik BAĞ-KUR’a bile yetmiyor. Zamlı elektrik, doğalgaz faturaları yüzünden elektrikler kesiliyor. Esnafa icralar geliyor. Peki, Saray neyi tartışıyor, ne önlem alınıyor: Meyhaneye ‘meyhane’ denilmeyecekmiş. Bizans’ın yıkılırken meleklerin cinsiyetini tartıştığı gibi ekonominin bel kemiği, esnaflarımız yıkılırken mekanlara verilen isimleri tartışıyorlar.

SOSYAL DEVLETİ UNUTANLARI ESNAF UNUTMAYACAK!
Biz, CHP olarak, çözüm önerilerini de çok açık ve net bir kez daha söylüyoruz. Esnafa hacizler durdurulsun. Stopaj kaldırılsın. Esnafın birikmiş vergi borçları ve SGK borçları faizsiz dondurulsun ve bir yıl ertelensin. Esnafa sadece %50 ve fazlası ciro kaybına %3 destekleme değil, kademeli gelir kaybına göre destek verilsin. BAĞ-KUR borcu olan esnafların borçları faizsiz en az 1 yıl dondurulsun ve sağlıktan yararlanmaları sağlansın. Esnafın kamu bankalarına olan borçları faizsiz olarak erteleme yapılsın. Esnafın özel bankalara borçları da yapılandırma kapsamına alınsın. Esnafa sicil affı çıkarılsın. Halen kapalı olan restoran, kafe, bar, meyhane, kahvehane, internet kafe ve nargile kafeler salgın tedbirleri alınarak açılsın. Devlet bankalarının pos cihazlarından komisyon alınmasın. Esnafın dükkânında kullandığı doğalgaz, elektrik ve su bedellerinde indirim yapılsın. Esnafın kendine ya da işyeri üzerine kayıtlı araçlarının akaryakıt bedelleri üzerinden ÖTV alınmasın. Biz, CHP olarak, aylardır yaptığımız gibi, yine esnaflarımızın sesi olacağız, sözü olacağız. Salgın sürecinin esnaftaki yıkımı son bulana kadar, esnafın zararı giderilene kadar her yerde bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Saray ve avaneleri unutmasın ki: Esnaf, sosyal devleti unutanları, esnafa borç verip icraya yollayanları sandıkta unutmayacak.”

Bülten

agbaba ankara

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
18 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergün

Sayın vekil, siz de esnafsınız yanlış bilmiyorsam, 11 aydır hangi iş yeriniz kapalı.

Erol

Lokantalar tıka basa müşteri dolu, öğrenci servis sahiplerinin keyfi yerinde, okul kantinleri öğrenci kaynıyor, kahvehaneler i okeycler doldurmuş, çay ocakları müşteriye çay yetiştiremiyor, kanalboyundaki kafelerde oturup çay içmek isteyenler sıraya girmiş, düğün ve mevlit salonları müşteriye yemek yerine çerez veriyor, bunlar halinde memnun esnaflar, halinde memnun olmayanlar marketler, işçileri asgari ücretin altında 12 saat çalıştıran fabrikatörler, ballı maaşlı makamlarda çalışanlar, evine üç dört maaş girenler. Dün kendilerine Türkiye’nin zencileri diyip bugün Türkiye’nin beyazları olanlar

tuncay

veli bey sizin dünyadan haberiniz olmadığı gibi türkiyeden hiç haberiniz yok bi git otur devletin kurumlarında pandemi başladığı günden beri neler yapılmış kurulduğunuz günden beri bu memlekete ne yaptınız konuşun siz nasıl olsa sizin yalan yanlış sözlerinizi abartılarınızı çarşaf çarşaf yayınlıyorlar en fazla bu felaket tellalığı siyasetiniz 2023 seçimlerine kadar devam eder adrınıza takılıp gelen seçmen sayısı yüzde 15 i geçmeyecek partinizin siyaset anlayışı değişmeli

Ahmet Yalvaç

Siz olsaydınız ne yapardınız

Mustafa Ali

Esnaf halinden memnun dur galiba sanırım herhalde yoksa onlarca danışman yalan bilgi vermez herhalde

Hasan Cakmak

Sayin vekil bey hic mi yüzünüz kizarmiyor hangi esnaf 11 aydan berli kapali, yasak sadece hafta sonu.size tavsiyem birazda dünyadaki ülkelere bakin size bir örnek avrupadan. Eczahaneler ve marketler haric 3 aydan berli tamamen kapali.yani kapanma yalniz türkiyeden değil türkiyeden haftadan 5 gün hertaraf acik..yani bu kadar abartmayin.

selim

Okul Kantini işletiyorum ve 11 aydır kapalıyız hükümet pandemi döneminde Tunus’a hibe verdi nijerin IMF borcunu kapattı Suriyelilere bakmaya devam etti sadece kendi esnafına yardım etmedi düşünüyorum acaba yardım edeceği ülkeler arasında Türkiye olacakmi olacaksa olsa belki esnaf olarak bizde yardım alabiliriz

Ergün

IMF nin borcunu şimdi mi kapattı. Helal olsun Türk vatandaşı olarak gurur duyacağınıza şikayet ediyorsunuz. Pandemi döneminde hangi ülke açtı okulunu. HERŞEYE muhalif olunmaz, hasan çakmak beyin dediği gibi 11 aydır hangi esnaf kapalı.

Murat44

Pandemi döneminde hiç bir ülke Okulu acmamisbolabilir ama hiç bir ülke bunlar kadar esnafı yanlız bırakmadı 1000 TL hibe ile gecinebiliryorsan gel geçince göreyim seni

Murat44

Servisci esnafı olarak 11 aydır kapalıyız vekilin dediği gibi vergimizdede bir erteleme olmadı sadece 1000 TL hibe verildi salten bağkur olmuş 1055 TL herhalde yüzünüz kuru hasan bey

Has Malatyalı

Bu cevaplardan sonra vekilin değil ama belki sizin yüzünüz kızarmıştır 🙂

MUSTAFA

Örnek verdiğin avrupa da mesela ingilterede devlet bir esnafa 200 bin sterlinin üzerinde hibe yardımında bulunuyor. Bilip bilmeden yazıyorsunuz. Sizin tuzunuz kuru anlaşılan. Tok açın halinden ne anlar.

Huzur

Gelir kuvvetli heralde

murat

insanlar kapalı dukkana kira veriyor vergi veriyor tuzu kuru olan rahat tabi gündelik calışan cafe resturant ve kırathane işcileri ne olursa olsun demi vah vah

Vahit Var

Hiç İnandırıcı Değilsiniz.

MUSTAFA

Siz hiç değilsiniz. İnandırıcı olmayan nedir? Bir açsanız, yorumunuz biraz gerçekçi olacak.

Huzur

Bu biraz abartı geldi sayın Ağbaba buyrun bir çay için…

berk

helal olsun ağbaba ya ve helal olsun burcu köksalada

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 32 22 4 6 70 33 37 70
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Sivasspor 32 11 14 7 44 38 6 47
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 33 9 15 9 32 41 -9 42
Konyaspor 32 10 10 12 39 40 -1 40
MKE Ankaragücü 32 10 6 16 39 51 -12 36
Çaykur Rizespor 32 8 12 12 36 49 -13 36
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Kayserispor 32 8 9 15 24 41 -17 33
Gençlerbirliği 32 8 7 17 30 55 -25 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...