Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu

Gündem

19-11-2019 tarihinde yayınlandı.

Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Malatya Film Festivali, düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Malatya 9. Film Festivali’nde en iyi film ödülü, ‘Küçük Şeyler’ filmine verildi.

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri’nin işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 9.Malatya Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. 

Ödül törenine; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim, film yönetmeni Nihan Belgin, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, film yazarı Gürhan Özçiftçi, oyuncular Oktay Kaynarca, Mehmet Aslantuğ, Olgun Şimşek, Arzu Yanardağ, Ekin Koç, Ozan Akbaba, Eşref Ziya Terzi, Can Yaman, Haluk Piyes, Müfit Can Saçıntı, Gizem Arıkan, Ahmet Yenilmez, Selahattin Taşdöğen’in yanı sıra birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu ile çok sayıda davetli katıldı. 

Kapanış ve ödül töreninde geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden usta sanatçı Yıldız Kenter anıldı. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “9.Malatya Uluslararası Film Festivali’nin sinemamıza, sinema sanatçılarımıza ve Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz, dünya sinemasındayız. Oynadığımız hayat filmindeyiz. Önemli olan rollerimizin güzel olmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya olarak kültür ve sanat dünyasına önemli bir hareketlilik getirmenin gururunu yaşadıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Bu festivale çok değerli destek sunan Cumhurbaşkanlığımıza, Külttür ve Turizm Bakanlığı ile tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu festival, bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor nice dokuzlu yıllara. Biz bu festivalden gurur duyuyoruz. Beş gün içerisinde çok önemli etkinlikler düzenlendi. Gençlerimizin sinema dünyasına dokunmaları sağlandı. Umarım bundan sonra bu şehirden sinema ve film dünyamıza katkı sunacak genç yetenekler yetişir.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da “Her bir film hatta sahne yeni bir dünyadır, yeni dünyalar kurulmasına ilham veriyor. Buradan bakınca sinemaya yaşam mimarisi, sinemacıya yaşam mimarı diyebiliriz. İyi ki sinema var. İyi ki festivaller var. İyi ki Malatya film festivali var” dedi.

Sinemanın kültürel, sanatsal, felsefik açıdan çok boyutlu derinlikleri olduğunu ifade eden Demircan, “Sinemanın önünü açmak için çok önemli düzenlemelere adım atıyoruz. Sektörle birlikte ilerliyoruz.

Sektörün yanında var gücümüzle durduk, duruyoruz ve duracağız. Yabancı yapımlara da destek vermeye başlayacağız. Ülkemizin beyazperdedeki varlığını artırmak istiyoruz. Yerli film gösterimi desteğine de başlıyoruz” şeklinde konuştu. 

Ulusal Kısa Metrajda 135,  film yarışmaya başvurdu, 10 film yarışmaya katıldı. Filmlerin gösterilmesinin ardından Jüri Özel Ödülü takdim edildi. Jüri Özel Ödülü ‘İyi Yemek Öldürür’ filmine verildi.

Ulusal metraj kısa film yarışmasında birincilik ödülünü ‘Taş’ alırken, ‘Yağmur Olup Şehre Düşüyorum’ filmi ikinciliği aldı. Ulusal metraj kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne ise ‘Fraktal’ layık görüldü. 

9.Malatya Film Festivali’nde ‘Vefa Ödülü’ geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü oyuncu Tarık Ünlüoğlu anısına eşi Gülenay Kalkan Ünlüoğlu’na verildi. 

Ulusal uzun metraj film yarışmasına 44 film katıldı ve 10 film finale kaldı.

Festivalde, ‘Küçük Şeyler’ filmi SİYAD ödülüne layık görüldü.

9.Malatya Film Festivali’nde, ‘YÖNBİR Ödülü’ ise ‘Kovan’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan ile ‘Küçük Şeyler’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer’e takdim edildi.

Jüri tarafından ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülü’ne ise ‘Aidiyet’ filmi layık görüldü. 

Festivalde, ‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü’ne Kapan filminin müziğini yapan Ali Saran layık görülürken, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü ise ‘Dilsiz’ filminden Andreas Sinanos’un oldu.

9.Malatya Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’, ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Alican Yücesoy, ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise yine ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Başak Özcan aldı. 

Festivalde, ‘En İyi Senaryo Ödülü’, ‘Omar ve Biz’ filminin senaristi Mehmet Bahadır Er, ‘ Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel  Ödülü’nü ise ‘Dilsiz’ filmi aldı.

‘Kemal Sunal Halk Ödülü’ne, ‘Omar ve Biz’ layık görülürken, ‘Ulvi Saran Özel Ödülü’ ise ‘Kimsesizler Oteli’ filmine verildi. Ödülü, Malatya Valisi Aydın Baruş verdi. 

‘En İyi Yönetmen Ödülü’, ‘Kapan’ filminin yönetmeni Seyid Çolak’a takdim edildi. Çolak’a ödülü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile oyuncu Mehmet Aslantuğ tarafından verildi.

9.Malatya Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’, ‘Küçük Şeyler’ filmine gitti. Ödülü, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan verdi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- Mehmet GÖRESİYE, malatyahaber.com

filmfestivaliödüla

filmfestivaliödülc

filmfestivaliödül2

filmfestivaliödül

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

1-Festivalin adı Altın Kayısı Film Festivali olarak değiştirilmesi gerekir.
2-Kışın değilde yazın yapılmalıdır. Kayısı hasadı zamanlarında.
3-Halkla içi içe oluşacak platformlar ve etkinlikler düzenlenmelidir.
4-Yerli ve yabancı basının ilgisini çekebilecek projeler üretilmelidir.
5-Bu festival siyasilerin şov alanı olmamalıdır.
6-İnsanları bu festivale çekebilmek için projeler üretilmelidir.
7- Gitti 5 milyon ne geldi 0 tl.
Daha birçok önerim var.
Yoksa yanlışa yanlış yaparak devam etmemiz bance ahmaklık.

srt

yönetmen ahmetin elinde tesbihle ödül almaya cıkması ne kadar manidar yazıklar olsun

Ahmet

Saçma sapan bir festival.Boşu boşuna o kadar para harcanıyor. Modern kapitalist toplumlarda sahte ilah yaratma çabasıdır tüm bu yapılanlar… insanlar ancak din ile huzur bulur. Gerisi laf-ı güzaf….

Ahmet

Kendi ailelerini bile film festivaline götüremeyen bir il protokolü oturmuş memlekete sinema kültürünü getirmeye çalışıyor. Breh breh.

serkan

Festival bitti Malatya’ya ne faydası oldu. 5 trilyon paramız boşa gitti. Tasarruf geyikleri yapan Selahattin bey de Malatya’nın 5 trilyonunu heba etti. Ne yatırım istihdama gitti bu 5 trilyon nede yeşil bir alana. Şehirde çevre yolu altı garipler asgari ücretli iş arayadursun Selatin bey reklam yapsın. Artık Malatyalı mevcut siyasilerden kimseye güvenmiyorum

malatya sever

bu yılki organizasyonla bu işin ne kadar gereksiz olduğunu bir kez daha gördük

eris

harika bir organizasyon oldu. bence 9 yıllık organizasyonun en güzeliydi. ama dün akşamki selahattin gürkan konuşurken aklıma hacı uğur polat geldi. ya hacı uğur polat başkan olsaydı :):)

Hacı Hakyemez

Böyle bir organizasyon uzun vadede şehrimize çok şey kazandıracaktır. Ancak dokuzuncusu yapılmasına rağmen hala dikkat çeken bazı aksaklıklar var. Bunlar giderilip daha profesyonelce yapıldığı takdirde mükemmel olur. Siyasetten uzak icraatler istiyoruz.

Haram geceler

Aş iş ekmek.hangisini kazandıracak..

HAKAN

Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış;
Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış… Arif efendi haddini bil Din gibi yüce bir kavram hakkında konuşmak senin neyine. Ne olduğu belli olmayan Malatya ya ne maddi ne manevi nede kültürel anlamda ne kattığı belli olmayan bir programı bahane edip Din hakkında yorum yapıp saldırmaya kalkma.

M.Sinan ÖZTAN

Bu ve benzeri organizasyon için salon çok yetersiz.Ödül alan sanatçıların ayakta izleyenleri yararak sahneye çıkması gerçekten çok çirkindi.Sayın B. Şehir Belediye Başkanımız ya da diğer yetkililer derhal .Malatya’mızın büyüklüğüne yakışır anfi tiyatro biçiminde en az 600 kişi kapasiteli yeni bir salon yapılmalıdır.Yeni yapılacak salonda parti toplantıları başta olmak üzere her türlü organizasyon ayakta kimse almaksızın yapılır.

Viral

Sinan bey salon hakkinda yazdiklariniz dogru. Salon vok yetersiz. Fakat bu salon 1.000 kişilikti 3.000-4.000 kisi kapasitesi salona ihtiyaci var

Arif yurtsever

Film festivali olmuş doğunun çölleşen eski cumhuriyet şehrinde bir tane yorum yok,kültür,sanat ile ilgilenen toplumlar ayakta kalır,din ve tüketim ile yatıp kalkan toplumlar yok olur gider tarihde oldugu gibi emegi geçenlere teşekkürler.
Önerim festivalin adı Altınkaysı film festivali olarak değişmeli.

mustafa44

Dünya tarihi ve sanatları din eksenli bir gelişim neticesinde şekillenmiştir… Boş ve sığ yorumlarla ideolojik fantezilerinizi dışa vuran bu tavrınız mesnedi olmayan bir savın ötesine geçmiyor… Element uydurmaya benziyor bu yorumunuz…

battalgazi44

arif bey, filmi festivali yerine dine nefretini kusmuş. inanç, insanın fıtratından yani yaradılışından gelen bir şeydir. o yüzden dünyanın büyük çoğunluğu bir yaratıcıya inanır. garip olan dünyaya gelişi ve dünyadan gidişi elinde olmayan aciz kulların din hakkında ahkam kesmesidir. neyse elbette arif olan anlar. ama sadece ismi arif olmak yetmez. yüreği ve aklı da arif olacak insanın.

Hakan

Daha fazla din tüccarlığı yapmayınız. Sizlerden de Sizin Avanelerinizdende 18 Yıldır Gına Geldi…???

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...