Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“İki Yılda Trafik ve Yolla İlgili Sıkıntı Kalmayacak”

Manşet

06-05-2021 tarihinde yayınlandı.

“İki Yılda Trafik ve Yolla İlgili Sıkıntı Kalmayacak”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından Sanayi Kavşağı alanında başlatılan kavşak düzenleme ve yenileme çalışmalarında sona gelindi. Çalışmaların yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Başkan Gürkan, Sanayi Kavşağının altı şeritle ana artere bağlanacağını söyledi.

Malatya’da yaşanan ulaşım ve trafikteki sorunlara çözüm bulmak için çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, trafiğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerden biri olan Sanayi Kavşağındaki giriş ve çıkışlarda yenileme ve düzenleme çalışmalarıyla birlikte asfalt serim çalışmalarında son aşamaya geldi.

Bölgede yapılan çalışmaları inceleyen ve bilgiler alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a Genel Sekreter, ESOB Başkanı Şevket Keskin, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, oda başkanları ve muhtarlar eşlik etti.

Sanayi Kavşağına yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Yol ve Altyapı Daire Başkanı Mehmet Mert, “Çevreyolunun altında ciddi şekilde yol çalışmaları yapıyoruz. Sanayi yolumuz en çok trafiğin tıkandığı boğaz olan kavşaklardan biriydi. Yoğun saatlerde dört beş ışıkla geçilen bir alandı. Sanayi kavşağı alanında ciddi bir rahatlama sağladık. Orta refüjü kaldırdık. Yol genişletme çalışmasını tamamladık. İnşallah yolumuzu Emniyet İl Müdürlüğünün olduğu alana kadar yenileyeceğiz. Bununla birlikte Anayurt Bulvarı ve Sanayi kısmını birleştireceğiz. Ayrıca Yeni Köy Garajı kısmını da yenileyip Kuzey Kuşak yoluna bağlantılarını güçlendireceğiz” dedi.

Çavuşoğlu Mahalle Muhtarı Mürteza Ede, Bentbaşı Mahalle Muhtarı Yakup Korkmaz ve AKÇADAĞDER Başkanı Murat Maskar ise yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ederek, Şehir Mezarlığı yolunun bölgeden geçmesinden dolayı trafiğin yoğun olduğunu bu anlamda Başkan Gürkan’ın küçük dokunuşlarla büyük işler yaptığını söylediler.

Malatya İmalat-Demir ve Tamir Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Cevdet Özyalın’da, “Sanayi bölgemizin en büyük sorunlarından biri giriş ve çıkış güzergâhıydı. Hizmet gruplarının olması, Sanayi Sitesinin olmasından dolayı trafik anlamında büyük sıkıntılar yaşamaktaydık. Sağ olsun Başkanımız bu konuda çalışmalar yaptırarak alanın düzenlenmesini sağladı ve rahata kavuştuk. Yapılan çalışmalardan dolayı Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sanayi Sitesi ile birlikte Özsan Sanayi Sitesinin de 40 yıllık yol sorununa Başkan Gürkan’ın çözüm bulduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şevket Keskin, “Malatya’da Sanayinin boğazı dediğimiz alanda trafik yoğunluğu oluyordu. Özellikle arada bulunan refüjlerin kaldırılması ve kavşakların yapılması hem sanayi alanını hem de esnafı rahatlattı. Ayrıca bölgede yer alan Dilek ve Yeşiltepe güzergâhında gelen insanların trafikte geçişini rahatlattı. Başkanımızın sadece Sanayi alanında yaptığı çalışmalarda değil Malatya genelinde ufak ve büyük dokunuşlarla yaptığı çalışmalar önemli. Özellikle Özsan Sanayi Sitesinde yeni açılan yolu 30-40 yıl süren yolu nasıl açacağız, nereden yolu geçireceğiz söylemlerinin ardından bir dokunuşla Başkanımız Özsan Sanayi Sitesini çok rahatlattı. Bu anlamda başta Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmaların bu şekilde devam edeceğine ben yürekten inanıyorum. Sanayi alanımızda büyük bir sıkışıklık vardı trafik anlamında. Bunların hepsi ortadan kalktı” açıklamasında bulundu.

İKİ YIL İÇİNDE TRAFİK, ULAŞIM VE YOLLA İLGİLİ SIKINTI KALMAYACAK

Yolun medeniyet olduğunu bu nedenle de trafik, ulaşım ve yola önem verilmesi gerektiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Göreve geldiğimizde elimizdeki sorunların başında trafik ve ulaşım vardı. Özellikle mevcut yapı içerisinde trafiği rahatlatma noktasında neler, hangi revizyon ve rehabilitasyonlar yapabiliriz anlayışı içerisinde bir çalışma planı yaptık. Bu çalışmalar çerçevesinde gerek Kışla Caddesi, gerek Çevreyolu ve İstasyon Caddesi ile birleşen alanlar çerçevesi içerisinde özellikle tek arteri olan Malatya’da beş ve altı arter olması için çalışmalarımız ayrıca devam ediyor.

Biz Anayurt Bulvarını bitirdik, Danişmend Gazi Bulvarı bitmek üzere, Kuzey Kuşak Yolu bu yıl sonunda bitecek diye düşünüyorum, önümüzdeki yıl içerisinde Güney Kuşak yolu bitecek ve yine önümüzdeki yılda Kuzey Çevre Yolu bitecek. Kuşak yolları, çevre yolu ve ana arter diye tabir ettiğimiz yolların ana bağlantıları hem kuzeyden hem de güneyden yapılmaya başlanılacak. Bizim yaptığımız rehabilitasyondaki temel amaç gerek Sanayi Kavşağı olsun, gerek İstasyon Kavşağı olsun, gerek İtfaiye Kavşağı olsun, gerek Altınkayısı Bulvarı Kavşağı olsun, gerek MAŞTİ Kavşağı olsun her alanda en az altı şeritli yolla ana aksa bağlantı yollarını gerçekleştiriyoruz. Sanayi Kavşağında da altı şeritle ana artere bağlanacak. Ayrıca bölgenin Anayurt Bulvarına bağlanması ve Yeni Köy Garajı ile birlikte Kuzey Kuşak yoluna akabinde de Kuzey Çevre Yoluna bağlanması sağlanacak. Malatya’nın inşallah iki yıl içerisinde ulaşım, trafikle ve yolla ilgili hiçbir sıkıntısı kalmayacak” diye konuştu.

Sadece Malatya merkezde değil Büyükşehir Belediyesi olarak Kırsal kesimde de çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Gürkan, “Diğer taraftan da kırsal kesimde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Türkiye tarihinde dönüm noktası olacak ve hakikaten geçtiğimiz yıl 2 bin km’lik asfaltla Cumhuriyet tarihinin rekoru Malatya’da kırıldı. İnşallah bu yılda kırsal kesimdeki eksik kalan yol ve asfalt çalışmalarını bitireceğimizi ifade etmek istiyorum. Özellikle şehrin bütünüyle yenilenmesi noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bir tarafta Kayısı için Şire Pazarı bunun yanında Buğday Pazarı ve Fidancılar Sitesi sektörel anlamda yapılırken, diğer tarafta da Sanayi esnafımızın gelecek yüzyıllara hükmedeceği Sanayi Sitesi çalışması yapılıyor. Şuanda yaklaşık 3 bin dönüm alan içerisinde 2 bin 500 civarında iş yerinin olacağı, modern, çağdaş ve fiziki anlamda ihtiyaçlara cevap verecek yapı içerisindeki çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Malatya’da zaman zaman spekülatif ifadelerin çıktığını ve Malatyalıların bunlara itibar etmemeleri gerektiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Altını çizerek belirtmek istiyorum ki yaptığımız bütün çalışmaları katılımcı belediyecilik ilkesiyle, paydaşlarımızla aldığımız kararlar muhaceresi içerisinde yapıyoruz. Şire Pazarı ihale edildi. Bütün paydaşlarımızla orta karar aldık. Buğday Pazarı, Fidancılar Sitesi yine aynı şekilde paydaşlarla görüşülerek çalışmaları yapılıyor. Yakında cephe giydirmesi çalışmamız başlayacak yine oradaki esnaf kardeşlerimizle birlikte yapıyoruz. Dolayısıyla bizim şehrimizdeki çalışma usul ve esası hem katılımcı belediyecilik ilkesinde, hem demokratik ilkeler içerisinde, hem de hukuk mantığı ve hukuk devleti içerisinde yürütüyoruz kimsenin kuşkusu ve tereddüttü olmasın. Hizmetlerin Malatyalı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Özellikle 17 günlük tam kapanma içerisinde mümkün olduğu kadar hem vatandaşlarımızı rahatsız etmeme anlamında hem de bu dönemi değerlendirme noktasında şehrimizin her tarafında her köşesinde ana caddelerde dâhil yoğun bir çalışma yapılıyor” dedi.

MASKİ ASBEST BORULARINI YENİLİYOR

MASKİ’nin asbest borularını yenileme çalışmalarına başladığını de sözlerine ekleyen Başkan Gürkan, “Bu süreç içerisinde önümüzdeki günlerde MASKİ tarafından eski ve su kaybının yoğun olduğu,  asbest borularının bulunduğu yerlerde büyük bir çalışma gerçekleştirilecek. Şuanda Orduzu bölgesinde çalışmalar yapılıyor. Bölgedeki hatlar sağlık ve hijyen koşullarına uygun şekilde tamamen yenileniyor. Diğer kalan kısımlarda bu dönem içerisinde yapılacak. Özellikle vatandaşlarımıza bu süreç içerisinde verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı haklarını helal etmelerini diliyorum. İlgili arkadaşlarımıza da vatandaşlarımızı asgari düzeyde rahatsız edecek şekilde işlerini 7/24 esasına uygun olarak bitirmelerini ifade ettik. Çalışmalarımızı belki Malatya’da yaşayan insanlarımız günü birlik olduğu için fark etmiyor ama dışarıdan gelen insanlarımızdan çok büyük olumlu tepkiler alıyoruz. Ekiplerimiz 24 saat esasına göre yoğun çalışmalar yapıyor. Ekiplerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve beraberindekiler daha sonra, Sanayi girişindeki esnafları da ziyaret ederek onlarla bir süre sohbet ettiler.

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak trafik
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız

Hadi inşallah

Akrep828

2 yıl değil 42 yıl geçse sizden olmaz partiden soğuttunuz be sayın başkan siz gidin canlı yayınlara çıkın mesaj atmayı unutmayın ama şurda canlı yayındayım diye.

Metin

Ağam bizimle eğlenir

Kayısı

Başlığı okuyunca alt geçit felan yapılıyor sandım 10 metre kavşağa 50 adam toplanmış sorun çözeceklermiş. Tam kapanma döneminde bile kilitlenen trafiği 2 yıl değil 20 yılda çözemezsiniz

kargül

Sayın başkan,
çevre yolundaki kavşaklara alt geçitler yapılmazsa trafik sorunu 2 yıl değil 20 yılda çözülmez. Üniversitede çıkan bir araç organizeye 10 dakikada gitmesi gerekirken 30 – 40 dk gidiyor….. uşak, denizli, afyonu nu görmenizi tavsiye ederim… üstelik malatya’nın dörtte bir şehirler…

Ahmet

Sanki buraya koprulu kavsak yaptirmis. Kocaman haber yapilmis ama iki cumlesinden gerisi bos muhabbet haşmetli baskanimiz yine yeri gogu inletmis

Tuna

Trafik sorunu çözlüyormuş iyi güzel.Bu belediyede aynı işi yapan sözleşmeli personelle taşeron personellerin maaşları arasındaki uçurum ile alakalı ne düşünüyorsunuz?Sözleşmeli olan adamını bulup kendini kurtarmış ya diğerleri ne yapacak?

Huzur

Bu biraz abartı geldi bir çay için

Ahmet Hakan

Kim niye ne için böyle eşi benzeri olmayan absürt trafik düzenlemesini yapar. ESOB başkanı da buna alkış tutar anlamak mümkün değil. Yapılan işin toplam uzunluğu 100 metre. Altı girişli kavşak dünyanın neresinde var. Kavşağa girdiğinizde nerden hangi araba çıkacak bilmiyorsunuz Komedi gibi bir yönetim

Kulağımın Arkası

Hee.. Sen dediysen doğrudur!

Malatya’nın kurulduğundan beri tüm sorunlarını çözdün. Arslantepe’de bile böyle yollar yok idi.

Yalan diyen varsa çıksın ortaya..

Çevre yolu kentin merkezinden geçer, tek ana yol Atatürk ve İnönü caddelerinde trafik tek şeritten yürür, sen ise sorunları çözdüğünü ve çözeceğini iddia ediyorsun.

Gece yastığa başınızı koyduğunuzda günlük hikayelerini düşünüp “Nasıl olsa millet yiyor, Devam” mi diyorsun. Ya da ertesi günkü hikayelerini mı planlıyorsun?

Milletimiz iyi niyetli ve saf ve temiz kalpli diye bu kadar hikaye ile uyutmak vatanseverliğe ve dinimize sığar mı?

Sahi Gürkan beg nasıl oldu da İspendere’nin suyunu ısıtıp hamama çevirmek aklına gelmedi?
Demek senden 2 gömlek üstünler var imiş. Boynuz kulağı geçer misali.

Ayrıca sana gelen Almanya’ya adam kaçırma olayında tuzağa düşmemişsin ve polise ihbar etmemişsin, bu konuda da tebrikler. “Yiğidi öldür hakkını yeme” demiş atalarımız.

Senin açıklamaların sanırım en fazla 30 yıl sonra Laz Fıkraları gibi kitap olur..

Demedi deme..

Bu da bir gelişme yani.

MALATYA PLATFORMU.

O asvalt 2 aya çöker orası sanayi bölgesi ağır tonajlı araçlar kullanıyor hep…

Huzur

Biz günü birlik ekmeğini temin etmeye çalışan insanları eve tıktınız gezin durun.

Bek

Sanayi kavşağı orta refuj kalkınca tam bir curcuna oldu.4 sıra yan yana otopark ta cabasi.yolun iki seritinde park ediliyor.

Ali

Atıyor yine kudretli başkan. İki yıl sonra kim hatirlayacak ki.

MUSTAFA

Sayın başkan Sultansuyundan bahset.

Birinci sınıf tarım arazisinin beton santraline çevrilmesine nasıl izin verdiğini açıkla.

Tanıdık müteahhit diye Sultansuyu tarım arazisini neden özelleştirilmesine ses çıkarmadığını açıkla.

Sultansuyunu neden Malatya halına kapatıldığını açıklayın.

Mustafa

Destanlar yazılacak, türkiyede olmayan projeler devreye girecek, İstanbul Ankara londra bizden öğrenecek, cünkü Destan sehrin Destan baskanı bizde. Devam….. Şak şak şak

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...