SON DAKİKA

İlk Malatya'da Uygulanmıştı, Bilimsel Olarak da Doğrulandı

İlk Malatya'da Uygulanmıştı, Bilimsel Olarak da Doğrulandı

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınına karşı sonra Türkiye’de ilk kez Malatya’da uygulanmaya başlanan immun plazma tedavisi artık tüm ülkede uygulanıyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, şuana kadar Malatya ve buradan gönderilen plazmalar ile 500’den fazla hastaya immun plazma uygulandığını söyledi.

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı geçtiğimiz Nisan ayında Çin’den sonra ilk kez Malatya’da İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilen immun plazma tedavisi olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor.

Covid-19’u atlatan bir hastadan alınan immun plazmanın entübe olan 56 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturması ile başlanılan süreç, korona virüs tedavisi içinde umut oldu. Sağlık Bakanlığı’nın da onay vermesi ile Kızılay tarafından toplanan immun plazmalar artık Türkiye’nin birçok bölgesinde virüse karşı uygulanan tedavide önemli bir rol oynuyor.

İmmun plazma tedavisinin ilk olarak başarıyla uygulanmaya başlanıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde halen kullanılan yöntemle, birçok hasta şifa buluyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ilk kez yoğun bakımda entübe olan bir hastaya uyguladıkları bu tedavi ile başarılı bir sonuç aldıklarını dile getirdi. Sonrasında immun plazmanın tüm büyük hastane ve üniversite hastanelerinde de Covid-19 virüsüne karşı tedavinin bir parçası olarak uygulandığını ifade eden Kızılay, “Kızılay Türkiye genelinde plazmaları topluyor, bizde hastane olarak immun plazma tedavisini Nisan ayının başından bugüne kadar sürdürüyoruz.” dedi.

Hastanelerinde yer alan Aferez Merkezlerinin Türkiye’nin en büyük merkezi olduğunu da vurgulayan Kızılay, “İmmun plazmada şimdiye kadar 500’ü geçtik. Bir kısmını kendi hastanelerimizde bir kısmını talep olan hastanelere gönderdik. Bir kısmını Kızılay aracılığı ile bir kısmını da kendi hastanemiz ile karşı hastanenin resmi talebine karşılık gönderdik. Şimdiye kadar immun plazma Covid-19’a karşı önemli ölçüde tedaviye katkı oldu” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de immun plazma verilerine bakıldığında plazma verilen ve verilmeyen 2 bin hastanın sonuçlarının ele alındığında Covid-19 tedavisinde bu yöntemin faydalı tedavi metotları olarak bilimsel kayda geçtiğini dile getirdi.

Bundan sonraki süreçte immun plazmanın tedavi yöntemi olarak kullanacaklarını ifade eden Kızılay, “Yalnız şöyle bir düşünce değişikli oldu. En başlarda hastalarda hep en son tedavi olarak kullanılıyordu plazma. Yoğun bakımdaki tüm tedaviler uygulanmış ve durumu değişmemiş hasta gurubuna immun plazma veriliyordu. Ancak şuanda yoğun bakıma girmeden önce tedavi verilirse daha iyi sonuçları alıyoruz, bunu gözlemledik. Ama artık sadece gözlemler değilim bilimsel çalışmalar, klinik çalışmalar verilerine de dayanarak immun plazmanın bir tedavi yöntemi olarak diğer tedavilerin bir parçası olarak kullanılabileceği bilimsel olarak da bildirildi” dedi.

Şu anda immun plazma bağışın yetersiz seviyede olduğunu dile getiren Rektör Kızılay, daha çok bağış yapılması gerektiğini ifade etti. Korona virüsü yenmiş vatandaşlara seslenen Kızılay, “Covid-19’u geçirmiş tümüyle iyileşmiş ve üzerinden 2 hafta geçmiş hastalarımız plazma bağışı yapmaya davet ediyorum. Bizlere ya da Kızılaya başvururlarsa gerekli işlemler başlatılacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Plazma bağışının tedavi için yetersiz olduğunu ifade eden Kızılay, “Daha çok immun plazmaya ihtiyacımız ülke olarak var. Burada vurgulamak istediğim bağışçılarımız bu konuyu ciddi olarak tekrar düşünerek muhakkak bağış yapmasıdır” diye konuştu.

İha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

9 yorum yapılmış

 • murat (1 yıl önce)
  şovlardan bıktık gerçekleri duymak istiyoruz..
  0
  0
  Yanıtla
 • Malatyalı (1 yıl önce)
  Bır ınsan bır koltuğa bu kadar mı yakışmaz
  0
  0
  Yanıtla
 • Halk (1 yıl önce)
  Bir taraftan yaparken diğer taraftan yıkmaktır bu yaptığınız, üniversitede merkezi laboratuvarda çalışan personelleri neden işten çıkardınız? Onların da bu memlekete verdikleri ve verecekleri hizmetler vardı. Hastane yapmak, millete hizmet etmek çok güzel bir hizmet. ama insanların emekleriyle oynamakta mı kamu hizmeti sayılıyor?
  0
  0
  Yanıtla
 • Taşerondan mağdur (1 yıl önce)
  50 bin Tl maaş hariç döneri alırken para var beş işçiye gelince para yok işten çıkın İnsanları idare etmeyi üzerine alan bir kimse, kendini ve ailesini düşündüğü gibi yönettiği kimseleri düşünmedikçe kıyamet gününde cennetin kokusunu bile alamaz.”
  0
  0
  Yanıtla
 • Yanlış bilgi vermişler sana. 88.000.-TL. (SEKSENSEKİZBİN) TL. döner sermayeden her ay pay alıyor. maaş dediğin şey profesör maaşı oda çerez parası. 4 yıl + 4 yıl=8 Yıl. 12 ay x 8 yıl =96 ay x 88.000.-TL. döner sermaye = 8.448.000 (SEKZMİLYONDÖRTYÜZKIRKSEKİZBİN.TL). resim her şeyi anlatıyor. hani vardıya anlatmaya gerek yok görüyorsunuz diyordu adamın biri. benim arkamda recep tayyip erdoğan var diyor. resimdeki arka planının algıdaki karşılığı. ben olsaydım şu resme baktığımda kahrolurdum. recep tayyip erdoğan a sözüm yok adamın gölgesinin altına sığınan insanlara sözüm.
  0
  0
  Yanıtla
 • Ahmet (1 yıl önce)
  İlk kim buldu?
  0
  0
  Yanıtla
 • Mert (1 yıl önce)
  Almanların ürettiği plazma ayırıcı makine, kanser hastalarınada plazma bu makine sayesinde veriliyor. Evet ilk biz bulduk :)
  0
  0
  Yanıtla
 • DELİDİR (1 yıl önce)
  Beyefendi de niye dışarıya gönderiyorsun madem işe yarıyor ilk önce Malatya'ya da ki hastalara ver sonra dışarıya gönder bu ne lahana bu ne turşu, yoksa bizimle dalga mı geçiyorsunuz.
  0
  0
  Yanıtla
 • malatyalı (1 yıl önce)
  işten attığınız insanların durumu ne olacak,çocukları ne olacak ,kiraları ne olacak borçları ne olacak çok sayın hocam
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:23:55