Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İnönü’de Bir ‘Sınav Hadisesi’ Daha!.

Gündem

13-01-2020 tarihinde yayınlandı.

İnönü’de Bir ‘Sınav Hadisesi’ Daha!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İNUZEM’İN YAPILAN SINAVI İPTAL EDİLDİ VE ‘SORU ÇALINDI’ İDDİALARI.. İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (İNUZEM), zorunlu ortak dersleri olarak tanımlanan ve 10 Ocak 2020 tarihinde yapılan Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerine ait final sınavlarının iptal edildiği öğrenildi.

Aynı derslerin, 24 Ocak 2020 tarihinde yapılacağı açıklanan bütünleme sınavlarının da iptal edildiği belirtilirken, sınavların iptal edilmesinin nedeni olarak herhangi bir gerekçe açıklanmadı.

İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yapıldıktan sonra iptal edilen final sınavlarının 3 Şubat Pazartesi günü, aynı derslere ait bütünleme sınavlarının ise 7 Şubat Cuma günü yapılacağı duyuruldu.

Final Sınavları Neden İptal Edildi? Sosyal Medyada “Sorular Çalındı” İddiası…

Özellikle, İNÜZEM sınavları için dışarıdan Malatya’ya gelen yüzlerce öğrenciyi mağdur eden final sınavı iptali, örgün eğitimde final haftası içinde not ve sınıf geçme sistemini değiştiren İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’nü bir kez daha tartışmaların odağına yerleştirdi.

İNÜZEM final sınavlarının iptal edilmesine sert tepki gösteren İNÜZEM öğrencileri, kış ortasında Malatya’ya geldiklerini, girdikleri sınavın iptal edilmesi nedeniyle bir kez daha Malatya’ya gelmek zorunda kalacaklarını belirterek, sınavın iptal edilmesinin gerekçesinin açıklanmasını istediler.

İNÜZEM öğrencileri tarafından sosyal medyada gündeme getirilen iddialara göre, sınavı yapan bazı öğretim elemanları gayri resmi olarak verdikleri bilgide, final sınavlarına ait soruların çalındığının öğrenildiği, yapılan final ve yapılacak olan bütünleme sınavlarının bu nedenle iptal edildiğini söyledi.

Sosyal medyada, yoğun biçimde yer alan “İNÜZEM soruları çalındı ve final sınavları çalınan sorular nedeniyle iptal edildi” şeklindeki iddialar konusunda İnönü Üniversitesi yönetimi herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeni sınav tarihleri ikinci kez mağdur edecek

Yeni sınav tarihinin okulların tatilde olduğu bir döneme denk geldiğine dikket çeken öğrenciler, “Belki de üniversitenin yarısının girdiği uzaktan eğitim sınavını da iptal ettiler. Nedeni belirli değil. Soruların çalındığı, kopya çekildiği gibi söylentiler mevcut. Yeni sınav tarihi ise tatile denk geliyor. Memleketine gidenler için tamamen mağduriyet yaratıyor” şeklinde yakınmada bulunuyor.

Bu konuda sosyal medyada yer alan bazı mesajlar şöyle:

@… “Uzaktan eğitim final sınavının iptal edilmesinden dolayı hem maddi hem manevi olarak yorulmaktayız. Belirlenen sınav tarihinde hepimiz tatildeyiz. Tüm öğrenciler olarak istediğimiz sınav tarihinin değişmesi veya vize sınavı gibi online yapılmasını istiyoruz”.

@… “Sabah erkenden kalkıp geldik emek verdik çalıştık uğraştık sonuç? Sınav iptali. Uzaktan eğitime önem bile verilmezken şimdi neyin iptali bu? Kaldı ki ilk sınavları İnternet üzeri yaptınız sorun olmadı bu mu sorun oluyor? #İnönüÜniversitesi”

@ … “Son iki gündür Üniversitedeki kaos beni bitirdi.

*İnönü Üniversitesi senin kadar adamı yoranı görmedim

*Not sistemini değişir. Uzem sınavların soruları çaldırt sonra iptal et .

Tekrardan yapılacak olan sınavları ise bütlerden sonraki 1 haftaya koy.

Öğrencinin tatilini zehir et”.

@… “Önce soruları dağıtın sonra sorular çalındı deyin. Komik misiniz şimdi? Tatilin ortasında saçma sapan hatanız yüzünden tekrar final yapmak ne? Millet biletini almış dünyanın öbür ucuna gidiyo. Hepsini geçtim üşenmiyonuz mu? #inönüüniversitesi”.

@… “Sınavda soracağı soruları kendisi dağıtan hocanın  “sorular çalındı” bahanesiyle sınavı iptal etmesi ne kadar normal hocam? Çok güzel hakkımızı yiyorlar bizden de göz yummamızı bekliyorlar. Bu öğrencilerin mağduriyetini kim giderecek @DrAhmetKizilay? #inönüüniversitesi”.

@…  “Hahahaha skandal üstüne skandal. Geçen günlerde öğrencilere haber verilmeden yapılan yönetmelik değişikliğe üstüne İnüzem soruları çalındı. Üstüne yeni sınav tarihini tam tatil ortası olan 3 ŞUBAT bütlerini ise 7 ŞUBATTA yapılmasına karar verilmiş.#inönüüniversitesi Ve böylelikle bütlere kalan ve 16 saat yol giden bir öğrenci 7 gün tatil yapmış ve 7 günün 2 gününü yollarda geçirmiş olacak…”.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

GÖRSEL: Sınav iptali ile ilgili üniversitenin internet sitesinde yayınlanan ve gerekçe belirtilmeyen duyuru

sınaviptal

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ulvi

Herşeyi berbat ettiler.sinav iptal et, sınav haftası sistemi değiştir hemde saçma sapan bişi getir. Böyle iş olmaz eğitimde olmaz gelişmede olmaz. Sadece İnönü için değil Türkiye’de ki her üniversitede aynı meseleler var.Yıllardır aynı meseleler yok soru çaldı yok kendi adamını atadı yok tezini parayla başkasına yazdırdı akademisyen oldu….

yedek

Ahmet Kızılay kim, tüm personelini seçim öncesi ziyaret eden yanında ki korumalarına millete şirin görünmek için not defteri, kalem dağıtan çıkarken ha hocam oyunuza talibim diyen biri geç kardeşim naif adam yazan arkadaş neyi naif bu adamın bize söyle birşey danışıyoruz beyefendiye ben bilmiyorum genel sekretere sorun diyor sen sorumluluğunu bilmiyorsan o koltuk neye, ülkeye ne katkın var o sıkıntı hep sorun yazık ya, editör bunu yayınla yoksa taraflı olduğunu düşüneceğim

Ender

Değerli Kardeşim, içte ve dışta gün bir olma, birlik olma, el uzatıp yardım etme günü. Varsa aksaklıklar bunları kırmadan, incitmeden, dökmeden önerme, daha iyiye, daha güzele taşıma, eli taşın altına koyma zamanı. Daha güzeli hep birlikte yakalama ve yaşatma, destek olma zamanı. Unutmayalım kalplerimiz toplu attıkça hiç bir güç ilerlemenizi engellemeyecek. Her birimiz değerli vaktinizi en iyi şekilde değerlendirip, empati kurarak mutlu olalım, mutluluk katalım. Güzel üniversitemizi daha da ilerilere taşıyalım inşallah. Selam ve saygılarımla.

Ender

Naif bir şahsiyete sahip, kimsenin kalbini kırmayan değerli Hocam Ahmet Kızılay beyfenin öğrencilerimizi de kirmayacagini, varsa bir hak kaybı telafi edecek adımları atacağına gönülden inanıyorum. Herkesi aklı selime davet ediyor, ilme, bilime, fenne, sanata, spora kendi gelişimlerimizi zirveye çıkarmaya, Canım Ülkemizi Muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmaya davet ediyorum. Güzel Malatya’mizin başarılarıyla her daim gurur duyalım. Bir olup birlikte olalım. Saygı ve selamlarımla. Mevlam her daim yar ve yardımcınız olsun.

Mahmut

Hiçbir üniversitede temel millî derslerimiz Türk Dili ve Tc. İnkılap tarihi dersleri uzaktan değil örgün eğitim şeklinde yapılmalıdır.

Roberto Carlos

Degerli kardesim bu dersler 1. Siniftan lise sona kadar veriliyor zaten. O zamana kadar inkilap veya dil ogretemediysen ondan sonrada olmaz. Universitede gercekten gereksiz bu dersler. Bunu kuru milliyetcilik yapip savunmanin alemi yok…
En iyisi komple kaldirip daha yenilikci dersler getirmek…

Recep

sayın editör hastanenin mali durumunuda bir haber yapsanız

Zamansal

Kızılay halin zor bu gidişte yazık sana…

hakan kaya

tarih, edebiyat derslerini uzaktan eğitim neden yapıyorsunuz? türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak uzaktan eğitim kararınızı kınıyorum.

KARAMURAT

Cumhuriyet savcıları ve Emniyet müdürlüğü bu haberi ihbar ve şikayet olarak değerlendirmeli ve gereğini yapmalı.

Murat can

Bence kasitli yapiliyor ki universite kapatilsin inonu olarak bir orasi kalmisti.

Sadık

Hani soruları hep “Fetö”cüler çalıp duruyordu?..

Baki

Evet doğru. Sınavdan önce sorular ve cevapları herkeste vardı. Soru kitapçığı da birebir aynıydı. Fakat sınavlardan sonra herkes memleketine dönüyor. Sınav bu tarihlerde okursa ya erken gelmek zorunda kalacaklar ya da gelip gidecekler. Kış mevsiminde kar da buzda il dışından bu sınav için gelenlerin başına bir iç gelirse sorumlusu bellidir.

Malatya44

ÖSYM soruları çalındığında bu kadar sesiniz gürmüydü merak etmiyor değilim. İnönü üniversitesi ile ne alıp veremediğiniz var. Bu arada Atatürk ilke ve inkılap tarihini bilmeyen bir karış yol alamaz. Saygılar.

Bluveil

Bu dersler İNUZEM dersleri değil, öğrencileri dışarıdan gelmiyor. Örgün öğretim dersleri. Yanlış bilgi vermeyin. Sonra gerçek İNUZEM öğrencileri kendi sınavlarının iptal edildiğini zanneder.

Serkan

millet ne dolmuş be işcisinden memuruna ….akademisyeninden ögrencisine kadar ..ellerine yuzlerine bulaştırdılar..herkes idareci olamaz ..hoca olabilirsin ..aslında turkiyede en buyuk hata universite yoneticilerini hocalardan seçmek çünku personel çalistirmak ve ilgilenmek hocalarla ne alaka onlarin işi degil …

ahmet

Cumhurbaşkanım atadiginiz rektöre bakin.Israf haramdır.Anlamişsinizdir.

Carlos

Eski rektör Cemil Çelik beyin 8 yıllık görev süresince söylediği belki de en mantıklı söz “Türk Dili ve Atatürk İlke ve İnkilapları derslerini kaldıralım yerine daha fazla yabancı dil ve bilgisayar koyalım” idi. Tabi ki hemen populist ve şovenist kesimler adamı linç etmişti…
Bu yaşanan apayrı bir mevzu tüm detayları öğrenmek lazım…

Mert

Ağzım var koyuşayım elim var yazayım kafasındasın da mantıksız yorum yapma ki bi işe yarayasın

Roberto Carlos

Eger biz zamaninda bu tur sacmaliklari ortadan kaldirabilecek beyni ve zekayi ortaya koyabilseydik kendi sorunlarimizi cozebilirdik…
Bu sinavlarin iptali degil sorun zeka kupu…
Bizim boyle aptal seylerle ugrasmamiz ve bu sorunlari cozemiyecek kadar alakasiz insanlarin belirli pozisyonlarda olmasi…
Sen de bunu anlayacak kapasite olsa farkli konusurdun zaten…

Malatyalı

Yazdıklarımızı makaslamaya devam edecekseniz hiç yorum yazmayalım

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...