Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Kaçırılan 13 Vatandaşımız Şehit, 48 Terörist Öldürüldü’

Gündem

14-02-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Kaçırılan 13 Vatandaşımız Şehit, 48 Terörist Öldürüldü’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

ŞEHİTLERİN CENAZELERİ MALATYA’YA GETİRİLDİ.. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kartal-2 Harekâtı’nda 48 teröristin öldürüldüğünü, 2 teröristin sağ ele geçirildiğini ve bölgenin büyük ölçüde terör örgütünden temizlendiğini, sağ ele geçirilen teröristlerin itiraflarda bulunduğunu belirterek, operasyon bölgesindeki bir mağarada yapılan aramalarda 13 vatandaşımızın naaşına ulaşıldığını, vatandaşlarımızdan 12’sinin başlarından, birinin omuzundan vurularak şehit edildiğini açıkladı.

Şehit edilen 13 vatandaşımızın adli işlemlerinin Malatya’da başlatıldığını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ile beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekat Merkezi’ni ziyaret etti.

Burada harekatı gün boyunca Harekat Merkezi’nden takip eden Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Pençe Kartal-2 Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, “PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021’de ‘Pençe Kartal-2 Harekatı’ başlatılmıştır. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50’den fazla hedef başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir” şeklinde konuştu.

hulusiakar bakanAkar konuşmasının devamında, “Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve milli mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır. Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Şehit vatandaşlarımızla ilgili adli işlemler Malatya’da başlatılmıştır”
Operasyonların tamamlandığını, kara ve hava unsurlarının üslerine, kışlalarına güvenle döndüğünü belirten Akar, “Şehit vatandaşlarımızla ilgili adli işlemler Malatya’da başlatılmıştır. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Harekat sırasında hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz” diye konuştu.

Akar, “Son derece özel ve kritik bir harekat icra edildi. Gerçekten önemli, özel bir harekat yapıldı. Çok geniş bir alanı kapsayan zor arazi ve iklim koşullarında zor bir harekat gerçekleştirildi. Harekatla bölgeye yerleşen, yeniden yapılanmaya çalışan ve bir şekilde hudutlarımıza, güvenlik güçlerimize ve halkımıza saldırı hazırlığında bulunan tüm unsurlar da büyük ölçüde etkisiz hale getirildi. Şu anda 50 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisi olmakla beraber aldığımız çeşitli duyumlar, istihbarat kurumlarımızın çalışmaları var. Onların sonunda etkisiz hale getirilen terörist sayısının çok daha fazla olacağı yönünde değerlendirmeler bulunmaktadır. Keşke 13 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkarabilseydik. Ancak alçaklar, caniler, bu silahsız masumları yaptıkları katliamla şehit ettiler” dedi

Teröristlere ait mağaraların imhası planlandı
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, “PKK terör örgütü unsurlarını etkisiz hale getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla yaptığımız bu harekatla teröristlere ait barınak, sığınak, mühimmat depoları, karargahları ve de mağaraların imhası planlanmıştır” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında harekata ilişkin detayları değerlendiren Orgeneral Güler, “Harekat alanımız 75 kilometre genişliğinde ve 25 kilometre derinliğinde, bugüne kadar icra ettiğimiz harekatların hemen hemen en büyük bölgesidir. Bu geniş bölgede önemli tüm hedeflerin vurulması da planlanmıştır. Haftanin’de, Hakurk ve diğer bölgelerde yaptığımız faaliyetlerden sonra terör örgütü çok sıkıştı ve bütün ağırlıklarıyla Gara bölgesine yerleştiler. Kendilerinin burada çok emniyette ve rahat içinde olduklarını düşünürken işte bu 75 kilometreye 25 kilometrelik alanda bu faaliyeti icra ettik. Bunların yanında bir de 2015 yılından önceki ortamda kaçırılan personelimiz var. Bu vatandaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar. En sonunda istihbarat kurumlarımızdan aldığımız bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif unsurlarının çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık. Bu alandaki araziye model araziler ve tesisler yaparak ilgili birliklerimiz bizzat üzerinde yoğun çalışmalar yaptılar” dedi.

genelkurmay yasargulerTüm bu çalışmaların ardından hava harekatının 10 Şubat saat 02.55’te 41 uçakla bölgede belirlenen tüm hedefleri aynı anda imha edecek şekilde başlatıldığını aktaran Orgeneral Güler, “Bu harekatımıza ayrıca Havadan İhbar Kontrol uçağımız, tanker uçaklarımız, destek uçaklarımızla SİHA’larımız da iştirak etmiştir. Yine 10 Şubat saat 04.55’ten itibaren kara harekatımız başladı. Kahraman unsurlarımızı helikopterlerle bu 75’e 25 kilometrelik alandaki planlanmış hedeflere indirdik. Yaşanan ilk temasta 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit verdik. 3 personelimiz yaralandı” şeklinde konuştu.

Orgeneral Güler, çatışmaların harekatın birinci ve ikinci gününde de aynı şekilde devam ettiğini vurgulayarak, “Üçüncü gün bu mağaraya geldik. Dere yatağı ve her iki yanında yüzde 60 meyilli olan ve gerçekten bu bölgede Hava Kuvvetlerinin görerek ateş etmesine kesinlikle mani bir alanda seçilmiş bir arazi. Mutlak suretle bu yere girmek için ilgili unsurlarımızın bizzat karadan gidip oraya girmesi şarttı. Dolayısıyla böyle bir yeri seçmişler. Öncelikle bu her iki tarafta seçilmiş 3 noktaya helikopterlerimizle indirme hava hücum harekatımızı icra ettik” dedi.
7 demir kapılı ve 9 odalı mağaralar

Belirtilen mağaranın detaylarına ilişkin bilgiler veren Güler, konuşmasının devamında, “Mağarada 3 giriş, 9 oda ve 7 tane de demir kapı var. Ayrıca mağaranın içerisinde sürekli zikzaklar var. Bazı noktalar da 1.20 metre yüksekliğinde, insanların sadece sürünerek veya çömelmiş vaziyette yürümek zorunda olduğu bir yapı oluşturulmuştur. Belli ki uzun bir süre çalışmadan sonra bu mağara meydana getirilmiş. 3. gün akşamüstü mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist, unsurlarımız tarafından yakalanmıştır. 4. gün, yani bugün yine aynı noktadan sabah aynı şekilde kaçmaya çalışan başka bir terörist de ele geçirilmiştir. Bu teröristler içerde toplam 8 teröristin olduğunu açıklamıştır” dedi.

Harekatın sonucunda 48 teröristin ölü, 2 teröristin ise sağ olmak üzere toplam 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklayan Orgeneral Güler, konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Sonuç olarak Gara bölgesindeki terör yapılanmasını bertaraf etmek için ayrıntılı bir planlama ve hazırlık yapılmıştır. Yapılan bu hazırlığa uygun şekilde de harekat icra edilmiştir. Özel kuvvetlerimiz, model arazi dahil yoğun bir eğitim faaliyeti icra etmiştir ve yapmış olduğu bu eğitimin de faydasını burada bizzat görmüştür. Hava Kuvvetlerimiz mükemmel şekilde hedeflerin tamamını vurmuştur. Çok ağır zayiat verdirilmiştir ve bundan sonra terör örgütü dün olduğu gibi bundan sonra da burada kendini artık rahat hissedemeyecektir. Bunu da bundan sonra onlara her gün yaşatacağız. Tanker uçaklarımız aynı şekilde çok başarılı görev yapmış. Yaklaşık 4 gündür süren bu operasyonda sürekli olarak uçaklarımıza ikmal yapmışlardır. Özetle TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği 75 kilometreye 25 kilometrelik Gara alanını örgüte dar etmiştir.”

ŞEHİT CENAZELERİ MALATYA’YA GETİRİLDİ..

Bu arada, teröristlerce kaçırılarak şehit edilen 13 vatandaşın cenazelerinin, otopsileri yapılmak üzere Cumartesi gecesi helikopterlerle Malatya’ya getirildiği ve Adli Tıp Grup Başkanlığı morguna nakledildiği öğrenildi.

Biri dışında 12’si kafalarından vurularak şehit edilenlerin, bölücü terör örgütü tarafından önceki yıllarda çeşitli bölgelerden kaçırılarak rehin tutulan asker ve polisler ile bazı güvenlik memurları olduğu, bunlar arasında Malatya Ticaret Borsası’nın eski başkanı Gürsel Özbey’in, görev yaptığı Rize’den Malatya’ya gelirken 18 Eylül 2015’te Tunceli’de aracının önü kesilerek kaçırılan  oğlu Jandarma Astsubayı Semih Özbey’in de bulunabileceği öne sürülüyor.

Ankara, iha- malatyahaber.com

harekat irak

operasyon gara1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
30 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mlx

İdam gelmeden olmaz.idam gelmeli.bizim avrupa ile falan işimiz olmaz.boşverin avrupayı amerikayı.idamı geri getirin.yağlı urgan olmadan olmaz

Sehitfevzili

Sayin bakanim 44 les degil 440 leş istiyoruz bu kalles kahpelerin ailelerinide yok olmasi.bir avuc kopek soyu bize aci yasatamaz.biz guclu ve buyuk bir devletiz.

Efsane Malatyaspor 1966

Rabbim tüm şehitlerimizin mekanını cennet eylesin, başta anaları olmak üzere tüm yakınlarına sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun

ömür

kimlikleri açıklandı allah rahmet eylesin malatyalı kardeşimizide şehit etmişler

Ali Kaya

3 Maymunu oynayan herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum. Bu 13 şehidin hemen hepsi asker veya polis. 5 yıldır PKK’nın elinde tutsaktılar. Devlet terörle pazarlık yapmaz denilerek tek birilerinin insafına düğümlediler. Papaz için devrede olanlar , Alman gazeteci için çırpınanlar, sınıra seyyar mahkeme kurup gerilla ayıklayanlar, tetöristbaşının kardeşini oy iğruna resmi televiyon yayınına çıkaranlar,Ankara , İstanbul seçimleri için yeri göğü ayağa kaldıranlar bu 13 asker ve polisimiz için kılını kıpırdatmadı. Adeta yok sayıldılar. Sanki PKK 13 dağ köylüsünü kaçırįp 2 gūn sonra infaz etmiş gibi haber servis ediyorlar. Semih’in suçu neydi biliyor musunuz? Onu siz düşünün ve cevabını bulun. Yeri yurdu belli 13 adamımızı terörün elinden 5 yıldır alamayanlar Suriyeye, Libyaya operasyon çekerken uzaya da gidecekmiş, hadi ordan….

DELİDİR

Allah rahmet eylesin inşallah, peki kim sorumlu baskına giderken gideceğini söyleyen mi yoksa bunu büyük bir haber gibi sağır sultanın duymasını sağlayan yayın organları mı, tabi sen bunu habercileri söylersen onlar da işi gereği yayınlar, bu işte sorumlu kimdir sizlere soruyorum bu işten bir şey anlamadım.

Uğur

Alınan leşleri ailelerinin evleri önünde benzin döküp yakın rabbim şehitlerimize rahmet eylesin ailelerine sabırlar versin

44 FFM

Bunlar insan olamaz bunlara destek ve sempati vèrenler de aynı deniz gezmiş mahir cayan görse yüzlerine tükürür amarikanin uyuz köpeği olduklarını anlamıyorlar
Şehitlere ALLAHTAN rahmet Türk miletinin başı sağ olsun yakınlarına sabır diliyoruz

Kadir

Allah bunların ve bunları şirin göstermeye çalışanların belasını versin…

ömür

12 askeri personel 1 polis memuru pkk elindeydi yıllardır 13 kişi onlar allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun yıllardır askerlerimiz arıyorduk hep bir umutla malesef alçak bebek katili cani bir örgüt kıydı kardeşlerimize

Sedat

Türkiye gibi büyük tarihi geçmişi olan bir ülkeyle bilek güreşine giren hiç kimsenin şansı yok, yok İşitli, bölücü, aşırı uç her nereden olursa olsun akılarını başına toplasınlar şanları sıfır yeter’ki milletçe birlik beraberlik olalım kutuplaşmayalım hepsinin sonu bozğun olacak.

mlx

İdamı çıkarmak için daha ne kadar canın yanması gerekli ey akp.teröriste,yardım ve yataklık yapana idamı getirmek için daha ne bekliyorsunuz.analar ağlamasın diyorsan samimiysen idamı meclise bir an önce getirmelisin,gerekirse halk oylamasına sunmalısın

Ahmet Yalvaç

Allah CelleCelaluhu Rahmet Eylesin Acılı ve kederli ailesine sabır versin

Turgay Paşa

Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Yakınlarına ve tüm milletimize sabırlar versin. Türk Silahlı Kuvvetlerimizden, askerimizden ,polisimizden ve tüm komutanlarımızdan Allah bin defa razı olsun. Allah bu teröristleri ve destekçileri Kahhar ismi şerifi ile kahretsin, tuzaklarını başlarına çevirsin inş.

Türkiye Sevdalısı

Şehitlerimize Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun, başta aileleri olmak üzere yüce Milletimize sabır versin. Teröre destek verenlere lanet olsun Allah kahretsin.

Murat44

Allah rahmet eylesin şehitlerimize bu cani orguttun Allah belasını versin tez vakitte inşallah.

Ülkem ve Malatyam

Hainlerin kaçınılmaz sonu. Kahrolun. Vatana ihanet hiç bir zaman cezasız kalmaz, kalamaz, kalmamalı. Rabbim şehitleri cennetiyle mükafatlandırır inşaallah.

Muharrem İMİK

Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah.Ailelerine sabırlar diliyorum.Pkk ninda Allah belasını versin destekleyenlerin de….

doğan

Amerikanın uşağı ve maşası bu katil sürüsü pkk yı destekleyenler aynı suçu işlemiştir.kahrolsun pkk sonun geldi.

Malatyalı

Aralarından birisi komşumuz olan 8 yıldır esir alınmış malatyalı askerimiz de var . Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun

vatandaş

Allah rahmet eylesin değerli astsubayımız için Malatya’ca çok üzüldük Başta ailesi olmak üzere rabbim milletimize sabır versin. Sözde aydınlar yine kafalarını kumlara gömecek bu şehitleri hiç konuşmayacak bile ama vatan sevgisini kalbinin derinlerinde hisseden milyonlar bu acıyı hiç unutmayacak sonunuz geliyor hain ruhlar iki cihanda yüzünüz gülmesin

Alp

Rabbım ailelerine sabır versin çok zor bi durum

ilhan

Acımız büyük Allah rahmet eylesin büyük TÜRK milletinin başısağolsun

TŞKN

Mekanları cennet olsun Devletimiz,milletimiz,vatanımız sağolsun.

Huzur

Allah belanızı versin, azîz mübarek günde beliniz kırılsın, şehitlerimize rahmet olsun,ailelerine sabır versin …

DELİDİR

Bu vatandaşlarımızın ve askerimizin ölümünden sorumlular kimler kusura bakmayın gerçek acıdır ama gerçek gerçektir, ilk önce sen savaşa gidiyorsun giderken savaşa isim koyup nereye gideceğini adım adım söylüyorsun, manası ne anlamadım bu şekilde harekette tek akla gelen bak biz geliyoruz kaçın, saklanın yada tuzak kurun demektir, askeri taraf bunu yaparken medya da buna çanak tutarak tüm dünya ve teröristlerin duymasını sağlıyor, doğru mu doğru, gerçek acıdır.

Hıdır

Vatan sağolsun.
Aşağılık terör örgütüne destek veren devletler kahrolsun.
İçimizde aramızda sözde siyasetçi veya lider gibi destekçileri Allah kahretsin,bu katillerin arkasından gidenlere Allah akıl versin.

Eymn44

Çok acı çok üzücü Allah şehitlerimize rahmet eylesin .Ailelerine sabir versin .kaç senedir aileler bir umutla çocuklarını arıyorlardı çok üzücü bir sonuç oldu.Ates düştüğü yeri yakıyor

Ahmet

işte böyle bi canı bi örgüt kim bunlara destek veriyorsa allah onların yanına da bırak masin inşallah rabbim şehit olan kardeşlerimize rahmet eylesin inşallah.

44malatya

Seyitlerimize allahtan rahmet diliyorum mekanlari cennet olsun aillerine allahtan sabirlar diliyorum icerde yurt disindaki alcak terorislerin allah belasini versin

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 37 25 6 6 85 38 47 81
Fenerbahçe 37 23 7 7 67 37 30 76
Galatasaray 37 23 6 8 70 33 37 75
Trabzonspor 37 17 13 7 45 34 11 64
Sivasspor 37 14 16 7 50 41 9 58
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Hatayspor 37 16 9 12 60 51 9 57
Gaziantep FK 37 14 12 11 54 46 8 54
Göztepe 37 13 12 12 55 51 4 51
Fatih Karagümrük 37 13 12 12 52 49 3 51
Konyaspor 37 11 12 14 47 47 0 45
Çaykur Rizespor 37 11 12 14 48 59 -11 45
Antalyaspor 38 9 16 13 40 53 -13 43
Başakşehir FK 37 11 10 16 41 55 -14 43
Yeni Malatyaspor 37 9 14 14 43 49 -6 41
Kasımpaşa 37 10 10 17 42 54 -12 40
Kayserispor 37 9 12 16 34 50 -16 39
MKE Ankaragücü 37 10 8 19 44 59 -15 38
BB Erzurumspor 38 9 10 19 41 65 -24 37
Gençlerbirliği 37 9 8 20 37 66 -29 35
Denizlispor 37 6 10 21 36 67 -31 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...