SON DAKİKA

"Kayısı Fiyatları Geçen Yıla Oranla İki Kat Arttı"

"Kayısı Fiyatları Geçen Yıla Oranla İki Kat Arttı"

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Toprak Mahsülleri Ofisinin(TMO) kayısıda devreye girmesi ve açıkladığı alım fiyatlarının, kayısı sektöründe üretim yapıp, yıllarca piyasa sorunları yaşayan başta üreticiler olmak üzere pek çok kesimi memnun ettiğini ve ihracata ciddi katkı sunacağını söyledi.

Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın Akçadağ ilçesi esnaf ziyaretinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin 7. Olağan il kongresine katılmak üzere 25 Ekim’de Malatya’ya geleceğini belirterek, tüm Malatyalıları Büyükşehir Belediyesi yanındaki meydanda gerçekleşecek kongreye davet etti.

“Geçen yıla göre kayısı fiyatları iki katı arttı”

Çalık, Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olurlarıyla TMO’nun kayısıda taban fiyatı belirlemesinin üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirterek, “Geçen yıl sezonda, 4 numara diye adlandırılan kuru kayısının kilogram fiyatı 11 lirayken TMO’muz 4 numara kuru kayısıyı kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, kükürtlenmemişi (gün kurusu) 23 liradan alıyor. Yani geçen yıla göre kayısı fiyatları yaklaşık iki katı artmış durumda. TMO’nun devreye girmesi ve alım fiyatları, kayısı sektöründe üretim yapıp, yıllarca piyasa sorunları yaşayan başta üreticilerimiz olmak üzere pek çok kesimi memnun etti. Kayısı üreticilerimize her zaman destek veren Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İki ayda 50 milyon dolar kayısıdan gelir elde edildi”

Çalık, bu yılın ilk 9 ayında 62 bin 263 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini ve 175 milyon 455 bin dolar gelir elde edildiğini belirterek, “Bu yıl Ağustos ve Eylül ayında ise 15 bin 666 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi ve karşılığında 50 milyon 913 bin dolar gelir elde edildi” dedi. Milletvekili Çalık, kayısıda yapılan müdahale alımlarıyla fiyat istikrarı ve değerinin korunduğunu ve böylece ihracata da ciddi katkı sunulmuş olacağını ifade etti.

Çalık, “Sosyal Koruma Kalkanı” kapsamında Türkiye genelinde vatandaşlara sağlanan destek ve yardımların 39 milyar liraya, Malatya’da ise 300 milyon liraya yaklaştığını kaydetti.

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

17 yorum yapılmış

 • Ufukl (1 yıl önce)
  Ayçiçek yağı 70 lira yumurta 30 lira tereyağı 60 lira peynir 40 lira kayısıdan bahsediyo öznur hanım vatandaş aç borçla dönüyo Allah tan korkun hesabınız çetin olacak
  0
  0
  Yanıtla
 • Abdurrahman (1 yıl önce)
  Ortada kayısı mı vardı. Geçen seneki gibi kayısı olsaydı fiyat bunun yarısı etmezdi. Olmadığı halde fiyat yükseldi diyeceğine Malatya ve kayısı sahipsizdir desen daha isabetli olacak. Öznur Çalık kaçıncı dönemin o makamı işgal ettiğin, hangi hizmeti Malatyaya kazandırdın söylermisin...
  0
  0
  Yanıtla
 • haluk davut (1 yıl önce)
  sanki geçen yıl başka iktidar vardı kendileri yoktu. dolar 3 e katladı sayın vekil
  0
  0
  Yanıtla
 • ŞERİF (1 yıl önce)
  Keşke kayısı fiyatlarına Toprak Mahsulleri Ofisi 15 Eylül'de değil de 1 Haziran itibarıyla açıklamış olsaydı Çiftçi Elindeki ürünü Vadesi gelen işçi paraları kooperatif borclari yüzünden 15 liraya 18 liraya tuccara kaptirmazdi . Şimdi aciklanan tarihte zaten çiftcinin yüzde doksanın elinde ürün kalmadı kazançlı çıkan yine her zamanki gibi tüccar oldu. T M O fiyat aciklayacaksa yetkililer bu tarihin 30 Hazirandan önce açıklanmasını saglarlarsa daha yararlı olur diye düşünüyorum herhalde katılırsınız.
  0
  0
  Yanıtla
 • muharrem (1 yıl önce)
  ağziniza sağlık ....
  0
  0
  Yanıtla
 • cafer (1 yıl önce)
  AKP Ablası Dolar Geçen sene kaç liraydı mozot kaç liraydı.selamlar
  0
  0
  Yanıtla
 • Harun BİNGÖL (1 yıl önce)
  AKP ye daha oy vermem diyenlerin sayısıda 2 katı arttı.
  0
  0
  Yanıtla
 • Akıldane (1 yıl önce)
  Hayatta 2 katı arttı
  0
  0
  Yanıtla
 • Çitil (1 yıl önce)
  Başlığa bak diyene bak ! Ülkede fiyatı artan tek şey kayısı. Diğer bütün gıdaların fiyatları yarı yarıya düştü. Örneğin 5 lt sıvı yağ 2 ay önce 35 liraydı şimdi 60 lira. Kemerleri biraz daha inmemek üzere sıkın uçuyoruz.
  0
  0
  Yanıtla
 • 44malatya (1 yıl önce)
  O zaman askari ucret memurun iscinin emeklinin Esnaflarida gelirleri arttimi bunuda ovunerek aciklayin
  0
  0
  Yanıtla
 • Seyff (1 yıl önce)
  Yılın ilk 9 ayı derken 1 yıl 50 ay falan mı ne? 9 ay geçince neredeyse bir yıl olmuş oluyor hanfendi.
  0
  0
  Yanıtla
 • Ergun (1 yıl önce)
  Ağam bizimle maytap geciyi
  0
  0
  Yanıtla
 • Gerçekçi (1 yıl önce)
  Kayısı fiyatları geçen seneye göre oranla 2 kat arttı diyorsunuz da, sayın vekil keşke çiftçinin o kayısıyı yetiştirmek için hayati ihtiyaç duyduğu Mazot, Gübre, İşçilik, Elektrik, ve İlaçlama maliyetlerinin kaç kat arttığını da söyleseydiniz?
  0
  0
  Yanıtla
 • sevinelimmi (1 yıl önce)
  her şey iki kat artmış ,kayısı iki kat artsa nolur...hayat geçim derdi 2-3 kat artmış ...gelir yerinde sayıyor...kayısı az tuttu fiyat ondan iki kat artmış olmasın..
  0
  0
  Yanıtla
 • Sefa durmaz (1 yıl önce)
  İşi ehline verirsen değer kazanır fiyatıda artar ramazan başkana minnettarız, emeği geçen herkese teşekkürler
  0
  0
  Yanıtla
 • Gardaş, yorumunndann dolayı insallah mukafata erersin...hele kayısı biraz olaydı...aman neyse gardaş sen büyük makamlara layıksın...abla çıkmış dalga geçiyor
  0
  0
  Yanıtla
 • Nihat (1 yıl önce)
  Gariban Kayısı Yemesin O Zaman.Olan Hep Bize !
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:15:54