Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Kaynak Sorunsuz’ Diyenleri Yalanlayan Görüntü

Manşet

24-07-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Kaynak Sorunsuz’ Diyenleri Yalanlayan Görüntü

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

SU BASKINI KAYNAĞI DA KİRLETTİ.. İŞTE KAYNAĞIN BULANIK SU GÖRÜNTÜLERİ.. Malatya’nın içme suyunun toplandığı Kaptaj tesislerinin de bulunduğu bölgeye yakın bir noktada inşa edilen Hidroelektrik Santrali’ne ait kanalların patlaması sonucunda yaşanan su baskınının, Kaptaj Tesisleri’ndeki içme suyuna karıştığı ve kirlettiği halde, MASKi Genel Müdürlüğü’nün “Gündüzbey Kaptaj Tesisi ana kaynağımızda bir problem yoktur. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla içmesuyunu kullanabilirler” şeklinde yanıltıcı açıklama yapması, kamuyounda tepkiyle karşılandı.

İşte MASKİ açıklamasını yalanlayan ve Malatya içme suyunun kaynaktan kirletildiğini ortaya koyan o görüntüler

Görüntüler, kirli suyun Kaptaj Tesisleri’nde toplanan temiz içme suyuna karıştığını gösteriyor

malatyahaber.com’a ulaşan video görüntülerde, özel bir şirkete ait Keklicek HES su kanallarının patlaması sonucunda, HES’i besleyen temiz olmayan suyun, Kaptaj Tesisleri’ne girerek, Malatya’nın temiz içme suyuna karıştığı ve suyu bulandırdığı görülüyor.

Kaptaj Tesisleri’ndeki yoğun kirlilik açıkça görülmesine ve video görüntüyle kayıt altına alınmasına karşın, MASKİ Genel Müdürlüğü’nün, vatandaşları uyarmak yerine, inkar edici bir tutum takınarak “Gündüzbey Kaptaj Tesisi ana kaynağımızda bir problem yoktur. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla içmesuyunu kullanabilirler”  şeklinde açıklama yapması, tepki topladı.

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarında paylaştığı söz konusu açıklamaya tepki gösteren çok sayıda vatandaş, musluklarda çamurlu su akmasına karşın “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla içmesuyunu kullanabilirler” biçimindeki açıklamasını sert ifadelerle eleştirdi.

Malatya içme suyu büyük tehlike atlattı, Başkan Gürkan da kirlenen suyu görmezden geldi

Diğer yandan, Malatya içme suyunun karşı karşıya kaldığı büyük tehdide karşın Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın, su baskını sonrası sahada görülmemesi de dikkat çekti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da, kirletilen Malatya içme suyundaki kirliliği inkar ederek, “Gündüzbey Kaptaj Tesisi ana kaynağımızda bir problem yoktur. Hemşehrilerimiz gönül rahatlığıyla içmesuyunu kullanabilirler” şeklinde bir tweet attı.

Güler HAZAR, malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Kaptajdaki içme suyunun normal zamandaki ‘berrak’ görüntüsü

kaptaj2 1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
55 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

2 yasında bir kızım ve 4 yasında bir kızım var 2 gündür sürekli kusuyorlar. Bu işin sorumlularıda akrabalarıda kan kussun İnşallah. Neden hala o koltukta oturuyorsunuz soruyorum size ? hiç mi gurur yok sizde? Öznur Hanım ve Bülent Bey seçim zamanı yine gelir 2 tur atar yalandan milletin sırtını sıvazlar boş vaadlerde bulunur bizim koyun tayfasıda siz merak etmeyin der Ankaraya uğurlarlar. Selahattin Başkana lafım yok biz çalışan hizmet eden adamı severiz. Ama bu işin sorumluları orda oturmaya devam ederse bizde gereğini yaparız. Umarım bu yorumu onaylarsınızda millet ne halde görürler.

Malatyalıanne

Malatya da marketten para ile su alıp içeceğimiz günleri gördük yaaa inanılır gibi değil…

MUSTAFA

Türkiye de hiç bir şehirde olmayan temiz bir kaynak suyuna sahip Malatya.
Ancak ne yazık ki bu temiz kaynak suyunu kirleterek vatandaşına verecek kadar beceriksiz, iş bilmez bir yönetime de sahip Malatya.
Allah bunları başımızdan bir an önce def etsin.
Bu önemli içme suyu kaynağının yanında Hes in ne işi var.
Hes kuracak başka yer bulamadınız da mı kaynağın yanına yaptınız?
Kimleri zengin etmek için bu izinleri verdiniz?

Huzur

Şu an Malatya eğitim ve araştırma hastanesi çocuk yetişkin hasta dolu.24 temmuz 2021.Ishal ateş kusma. Yatacak yeriniz yok..

İstifa

İstifa eden var mı? Yok! Sorun da yok! Paşa paşa içtiniz içeceksiniz suyu. Paşa paşa oy vereceğiniz gibi

Malatyalı

Kanalda sızmalar çatlaklar varmış vatandaş bunu sulama Birliği yetkililerine gidip söylediklerini anca dikkate alınmadıklarını ayrıca aynı bölgedeki ve tüm sulamanın yapıldığı bölgelerdeki vatandaşlar 50-100……TL gibi borçlarından dolayı icraya verildiklerini 500-600-1000tl ye kadar kendilerinden para alındığı orda vekillere valiye söylüyorlar biride demiyorki bu paraları nereye gidiyor neden kanallar tamir edilmiyor sadece koltuklarda oturup arabalar ile geziyorlarmı ne iş yapar bu sulama birliği

Last edited 1 ay önce by Malatyalı
erol

Bir yandaşın çıkarı için yalan söyleyen, bir ilde yaşayan binlerce insanın sağlığını görmezden gelen bir zihniyetin bu topluma vereceği hiçbir şey kalmamıştır.

DELİDİR

Siz nasıl başkanlarsınız, halkı zehirlemeye mi niyetiniz var yoksa su şirketleri ile ortaklığınız mı var, çocuklar ve yaşlılar sizin yüzünüzden hastahane lerden çıkamıyor, zaten her işiniz böyle baştan savma, her babayiğidin harcı değil Malatya’yı yönetmek, size üç düğme fazla geldiği ortada en iyisi halktan özür dileyin ve başkanlıktan istifa edin.

Mesela

Geldik şu dünyaya 60- 70 -80 yıllığına misafiriz ya hu misafir. suyumuz yok oluyor eyy ahali!! Amacımız insan olmak partili olmak değil ki A B C partisi gelip geçti, hatta geçiyor kalıcı olan Malatya, yani suyumuz, kayısımız. hiç bir şeye sahip çıkamıyoruz çıkmıyoruz bari suyumuza sahip çıkalım

mustafa

su malatyanın kimliği idi onuda yok ettiniz

Kaptaj

Sahipsiz Malatya, koyun sürüsü gibi ahali

Vatandaş

Musluktan su içemez olduk

Türkiye sevdalısı

Gerçekten musluk suyu içmeyi hayal bile edemiyoruz malatya sokaklarına akan yağmur vb sular yerin tabanına inecek uyanigin birisi gelecek İnönü Mahallesi’ndeki çevreyolu üst geçidinin yanında bulunan parka kuyu vuracak ordan çıkan suyu bana icirecek,yapmayın bunu diyoruz ama dinleyen yok.

EROL

Kanallardaki sızıntı üç yildir varmış ama onlem almamışlar. Yetkililer hergun oradan gecerken goruyorlarmis.Belediye ve kurumlari surekli uyarmalarina ragmen ilgilenen hiç bir kurum çıkmamış. Buyuk bir facianın eşiğinden dönüldü .

Malatyalı

Etrafimizda doğal kaynaklardan su kaynıyor biz kuyu sulari olmasa susuzluk çekeceğiz, Gaziantep, Adıyaman erkenek dağlarından şehirlerine içme suyu götürüyor biz ise seyrediyoruz.

Malatyalı

İnönü Mahallesi’nde biz zaten kuyu suyunu kullanıyoruz, gunduzbeyin o güzelim suyunu unutali çok oldu,değerli dostlar Malatya’ya Kayseri’den Mehmet Özhasekinin akrabası bir maski müdürü gelmişti , Malatya’da şehir içinde 60 civarinda kuyu vurarak Su sorununu kayserilinin uyanık aklı ile çözdüğünü zannetti kendisi çekti gitti ama biz o kuyu suyunu temizlik dışında yemek ve içmek için kullanmıyoruz,sayın Selahattin Gürkan sizden rica ediyoruz malatyamizi bu kuyu suyundan kurtariniz bu kuyuları Park ve bahçeler müdürlüğü sulama amaçlı kullanabilir.

Malatya sevdalısı

Toplumda kanaat önderi bir büyüğümüz vardı o sohbetlerinde devlet yetkilisi bir konuda açıklama yapmış bilgi vermiş ise o bilgi doğrudur derdi ,işte rahmetli olan o büyüğümün yaşadığı o günleri özlüyorum.

Meto

İşte şimdi malatya belediye sinin CHP li olmadığına sevindim . Çünkü CHP ‘ li baskan olsaydı , dünyaya rezil olmuştuk. . Ülkemizdeki bazı basın yayın organları 24 saat haber yaparlardi göğüslerini gere gere

Talip D.

De yürü git. Sanki Malatya şimdi dünyaya rezil olmamış.Senin dünyadan haberin yok. Kuyuönü’ndeki su deposunun girişine HES yapıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi, su deposuna giren sudan elektrik üretip kullanıyor, HES den çıkan suyu da depoya alıp dağıtarak sana bana içirip parasını alıyor.Bu su ne kadar sağlıklı? Bunun dünyada bir örneği var mı?

Necdet Akboğa

Sayın güler hazar gazeteci meslektaşım. Görüntüler bana ait. Gönül ister ki video Necdet Akboğaya aittir deseydiniz. Daha etik olurdu sanırım..
Saygılar.
EDİTÖR’den: Görüntü, E.P. adlı okur tarafından malatyahaber’e ulaştırıldı

Necati

Necdet Bey bu görüntuleri bizzat siz mi çektiniz? Birileri sizinle paylaştı mj? Sizinle paylaşanlar başkalariyla da paylaşmıştır. Bana 2 whatsap grubundan geldi ve sosyal medyada da gördüm.

Necdet Akboğa

Evet bazı özel yerlere attım ordan dağılmış olabilir. Sosyal medya sizden çıktı mı bitti oluyor.

Özen

Ne çok boş konuşan var. Malatyalılar seçim günü geldiğinde tıpış tıpış gidip yıllardır yaptıkları gibi yine yeniden tekrar aynı partiye aynı oy verilecek. Az balık yemenin dezavantajları bunlar.

Abuzer

Akp liker kafaya koymuş milletimizi bitirecek korona, aşı, su bakalım daha ne çıkaracaklar

Has Malatyalı

Ya dün yazacaktım yazmadım. MASKİ Genel Müdürü demiş ki, klorlama yaptık. Arkadaşım, klorlama nedir, niçin yapılır? İçme Suyu Yönetimi 101 konusu bunlar. Bu şekilde kirlenen suya kloru basıp sorunu çözdüğünü zannedersen millet de musluktan akan çamurları seyreder. Maski gibi vizyoner bir kurum Haci ve ardından Gürkan döneminde liyakatten koparıldı. Bunlar daha iyi günler diyordum, kötü yönetimin sonuçları gelmeye başladı. Neyse arkadaşlar, gidin kayısı bahçesi harığında akan suları, klozetinizdeki suları klorlayın. İçme suyu öyle oluyormuş ya… Yazık. Ya hu bir de o kadar parayla yenilenen borulara hep mil doldu şimdi. Paramız çok, gene eşer gene değiştiririz he mi?

Abdullah

“Daha bu iyi günlerimiz ” Gündüzbey’e çok yakın yerlere taş ocağı ruhsatları veriliyor. Patlatılan dinamitler deprem etkisi yaratıyor. Yakında suyumuzu tamamen kaybedersek hiç şaşırmayın.

Orkun

Abartı olacak aMmmaaaaa isterse binlerce kişi hastalansın umurumda değil biz damacana kullanıyoruz (burası şaka tabiki) sizi allah korusun fakirler :))) çünkü Abuzer kadayıfları siz yarattınız!!! Şahane bir repliktir bu bilenlere.. müstehaktır Malatya’ya hiç acımam..

Malatyalı

Dün suyumuz çamurlu akıyor adamlar hâla güvenli bir şekilde içebilirsiniz diyor yuh artık

Ali

Bu bir kaza diyelim.
Olabilir.
Ama Malatya Büyükşehir Belediyesi kötü yönetiliyor.

Enes

Malatya ya bayram ziyaretine geldik çocuk iken kana kana içtiğimiz suyu çocuğuma da icirdim(tabi kirli olduğunu sonradan öğrendik)3 gündür hasta doktor doktor geziyoruz sayenizde kaynak suyumuz yerine damacana içeceğiz

Zafer

Boşu boşuna hayıflanmanın manası yok ki, her hangi bir olumlu doğa olayını bile reklam aracı olarak kullanan ve utanılmasa kendilerine kutsaliyet katan bir yönetim var iken,insan kaynaklı veya tedbirsizlikten kaynaklanan bir felakete sahip çıkarmı bu insanlar…yazıklar olsun bukadar yanlışa bulaşmış insanlara bizden dir diyip tepki vermeyen bizlere….

MALATYA

ne doğa olayı be kardeşim.hes doğa olayımı.hes’i besleyen kanallarda patlama olmuş hes olmasaydı bu arıza da olmayacaktı.dere ırmak nehir çay harık bırakmadılar hepsinin önüne hes yaptılar olacağı da buydu zaten

Zafer

Burada yaşanan olay doğa olayı olarak yorumumdaki kastım değil,yağmur bereketi olsa bizim yüzümüzden yağdı vs vs vs..selamlar

Fatih B.

Vali ile beraber belediye başkanları ve Öznur çalık gidip yerinde gördü. Buna rağmen vatandaşa bu çamurlu suyu içirdiler ya hepsini Allah’a havale ediyorum. Bu ülkede bunlara hesap soracak bir kanun yok ama Allah’ın adaletinden kaçamazlar.

Has Malatyalı

Kardeşim, sen Allah’ın adaletini Allah’a bırak. Ben devlet adaleti istiyorum, medeni bir ülke istiyorum. Hiçbir şey de Allah’a havale edilmek zorunda kalmayalım istiyorum. Bir yığın cahilin koca ülkeyi karanlığa sürüklerken Allah ve din üzerinden yaptığını da unutmayalım. Allah ve din argümanlarıyla laik bir cumhuriyet yönetilmez. Kulun işini Allah’a havale etmek acizliğinden vazgeçmek için kuruldu bu Cumhuriyet.

DELİDİR

Tâbi ki Allah’a havale edecek, Allah dilerse her şey olur, senin cumhuriyet dediğin ne yapacak, kaderin de varsa göreceksiniz, cumhuriyet ile olmaz, Allah’ın izniyle olur bilmem anlatabildim mi.

Memet özparlak

Belediye başkanı Malatya halkını ciddiye almıyorsa bizde seçimde kendilerini ciddiye almayız

Akrep828

Reisin arkasına sığınıp elleri birleştirip parmak uçlarına kalkarak festival olsun şenlik olsun kısaca nerde reklam var orda boy göstermekle olmaz suyun önüne geçip bir poz verseydiniz iyiydi trafikten mi çıkamadınız noldu..

Has Malatyalı

Tüm o kişileri atayan Reisiniz.

EROL

20 Temmuz gece 23:00 sıralarında musluğu açtığımızda çamur aktığını gördüm.Hemen kameraya aldım.Sabaha kadar su öyle geldi.Apartmanda herkes huzursuzdu.Kimi musluğu çıkardı kimi musluklarını değişti.Sürekli bir sucu gibi uğraştılar..Ama o günden itibaren çatlak oluşmuş hiç bir tedbir alınmamış.

İbrahim öğretmen

O gün çamur aktı lavaboda bundan dolayı imiş bende bir yerde tamirat var sandım. Gece vaktiydi

kündübekli

Para için doğa satılmaz, Para için kaynak kurutulmaz, Para için insanlarımız bulanık çamurlu su içemez. Hes projelerini yapanlar lüks evlerin de klima altında lüks yiyecek içeçekleri içerken, yerken fakir fukara o sudan zarar görüyor. Ey malatya halkı görün artık duyun artık, anlatın bu gercekleri. Bu ülkeye, ulkenin tüm doğa güzelliklerine çöktü bu projeleri yapanlar fakir uyanmazsa sonumuz hüsran

Nuri

Çok çalışıp,her önlemi alarak güzelim kaptajı da batırdınız.Bundan sonra o kadar çok cebimizde paramız varki bir de markete gidip hergün 10-15 litre hazır şu için para harcıyacağız.

mlx

Malatyanın 100 yılını planlıyorlardı sayın gürkan.birde parmakları birbirine değdirerek konuşması yokmu beni bitiriyor.her yere hes yaptılar malatya yı bitirdiler.eee şimdi bu haber üzerine maski müdürü ne yapacak.istifamı edecek yoksa sus pus mu olacak.cevap belli.sus pus olacak.

ozpoturge

Parmakları değdirerek konuşmak beden dilinde kibir ve yüksek egonun işaretidir

Kerim

Belediyedeki yetkililer bardak bardak o sudan içerek poz verirlerse belki daha inandırıcı olur.

yıldırım

ben burdan selahattin gürkana ve maski genel müdürüne şunu söylemek istiyorum.. geçen yıl iki yerde damar su buldunuz suyun başında da resimler çektirdiniz ve sosyal medyaya ve haber sitelerine attınız o resimleri. dedinizki buralarda şu an hatırımda değil bilmem kaç saniyede bilmem kaç metre küp su fışkırıyor malatya suya rahatlayacak ve aradan bir yıl geçti ne oldu.. ! bulduğunuz damar sular oralara neden hala tesis kurup faliyete geçirmediniz. sizde şu var söylem var eylem yok söylem eyleme geçmiyor ve geçmez de. reklamınızı yapmaktan başka yaptığınız bir şey yok. malatyalı memlekete hizmet olup olmadığını çok iyi biliyor şimdiye kadar hangi belediye başkanın da nasıl hizmet verdiğini çok iyi biliyor fazla reklamın peşinde koşmayın

Taner

Eyyyyy maskı temellide sularda kırmızı mil akıyor. Eyyy belediyeler neredesiniz

FFM

Seçinde hatırlanısınız

Alp Tunga

Gözlerden uzak bir noktada sinsice paralarına para katmak için Eğer bir Hidroelektrik santrali yada Hes Barajı yapılıyorsa; Bilinsin ki Bu iktidarın ve mevcut yöneticilerin onayı olmaksızın inşası ve işletmesi imkansız bir gelişmedir.
Bir milyonluk bir nüfusun ve kadim şehrin içme suyunu ziyan ederek bu ihanet yapılyorsa; Başta 5 dönemdir Malatya milletvekili olan eski eczacı hanımefendinin haberinin olmaması iyi niyetten bakarsan gaflet ölçeğinde zafiyet, diğer açıdan ise halkın içinden gelen bir hanımefendinin halkından, değerlerinden ve yemininden nasıl uzaklaşarak artık çok çok başka birileri olduğunun açık kanıtı, koca Malatya şehrinin de tarihe geçecek Üzüntüsüdür.

bülent

zaten bunlar sütten cikmis ak kasik! Bunlarin zamaninda olumsuz bir sey olma ihtimali milyonda sifir! Hep bunlar cici cocuklar, bunlara muhalfete eden kim varsa tü kaka kötü cocuk! Pes arkadas!

Zeki

Olur böyle vakalar, birileri de yalanlar.

kündübek

hes projesine kim kimler onay verdiyse bu işin sorumlusu odur yakında o kaynak kurutulacak o zatlar daha da mutlu olacak.

Fahri

bir de gidin bir hastanenin acil servisine de görün sudan dolayı yaşanan rahatsızlıkları

FFM

Çağ atlamıştık hani sağlıkta

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 4 3 1 0 7 0 7 10
Trabzonspor 4 3 1 0 10 4 6 10
Fenerbahçe 4 3 1 0 6 1 5 10
Konyaspor 4 3 1 0 7 3 4 10
Galatasaray 4 2 2 0 8 5 3 8
Hatayspor 4 2 1 1 9 3 6 7
Fatih Karagümrük 4 2 1 1 7 3 4 7
Kayserispor 4 2 1 1 4 4 0 7
Altay 4 2 0 2 8 6 2 6
Yeni Malatyaspor 4 2 0 2 4 8 -4 6
Alanyaspor 4 2 0 2 3 9 -6 6
Göztepe 4 1 2 1 5 5 0 5
Kasımpaşa 4 1 2 1 5 5 0 5
Gaziantep FK 4 1 1 2 4 5 -1 4
Antalyaspor 4 1 1 2 4 7 -3 4
Sivasspor 4 0 2 2 4 6 -2 2
Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 -5 2
Çaykur Rizespor 4 0 1 3 2 8 -6 1
Başakşehir FK 4 0 0 4 2 6 -4 0
Giresunspor 4 0 0 4 0 6 -6 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...