Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Vergi ve Prim Borcu Olmayan’ Şartına Tepki

Ekonomi

03-05-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Vergi ve Prim Borcu Olmayan’ Şartına Tepki

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

“BORCU OLANA KREDİ VERİLİR Kİ, BORCUNU KAPATSIN..” Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, KOSGEB’in imalat sektörü için vereceği kredi şartına “Vergi ve prim borcu olmayan” şartı konulmasına tepki göstererek,”Borcu olan insana kredi verilir ki, insanlar borcunu kapatsın, ayakta kalabilsin, üretim yapabilsin. Borcu olmayanın krediye ihtiyacı olmaz.” dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklamada; “KOSGEB’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarar gören imalat sektöründeki işletmelerle ilgili olarak kamuoyuna yansıyan şartlardan birisi ‘Yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil/taksitlendirilmemiş vergi ya da SGK borcu olmayan’ şeklindedir. Borcu olmayan esnaf yokki, bütün herkesin borcu var. Böylesi bir geçiş döneminde, böylesine sıkıntılı bir süreçte böylesine bir şartın konulmuş olması Bürokratik Sistemin halen yürürlükte olduğunu göstermektedir. Çünkü bürokratlar borcu olan insanlara kredi verilebileceğini bilmezler. Bürokratlar; borcu olmayan, sıkıntısı bulunmayan, sermayesine sermaye katmak isteyenlere kredi verme taraftarıdır.  Borcu olan insana kredi verilir ki, insanlar borcunu kapatsın, ayakta kalabilsin, üretim yapabilsin. Borcu olmayanın krediye ihtiyacı olmaz. Faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği ihtiyacı olan, borcu bulunan, vergi ve primlerini ödeyemeyen işletmelere, esnafa verilmeli. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın duruma el atacağından umut varız.” dedi.

Keskin, “Destek verilmeden tam kapanmaya gidilmiş olmasından en büyük sıkıntıyı esnaf çekmiştir. 1 yıldır talep etmiş olduğumuz faizsiz, uzun vadeli 100 bin TL kredi paketini esnaf ve sanatkarımız için bir kez daha istiyoruz. Esnafın borcu birikmiştir, ödemeleri artmıştır,  rafı boşalmıştır, takadı kalmamıştır.  Pandemi dönemi 3 harfli marketler zincirlerine yaramıştır.  Aylardır iş yapamayan onlarca esnaf ve sanatkar iş kolu bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Ramazan Bayramı öncesinde esnaf camiası için müjde bekliyoruz.” ifadelerini kaydetti.

Keskin şu ifadeleri kaydetti:

“Böyle bir tam kapanma ne görülmüş, ne duyulmuş. Sokaklar arabalardan geçilmiyor. Çiftçiler serbest, fabrikalar açık, işçiler serbest, turizm sektörü serbest, 16 ülkeden gelecek olan turistlerine test yok, her şey serbest.  Üretim var, esnafta satış yok. Kapanan küçük esnaf. Yüzde 50 ile çalışan küçük esnaf. Uçaklar ful dolu. Kapanma tamamen küçük esnaf ve sanatkar kesimini olumsuz etkiliyor. Buna rağmen devlet hiçbir alacağından vaz geçmedi. Esnaf vergisini, primini ödeyecek, ama kapanan yine esnaf olacak.”

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ESNAF

Hakkım haram olsun bu kapanma şeklini destekleyenlere bittik başkannnn

Malatya 44

Bir tek borç olsa yok e imza yok e tebligat adresi yok yıllık ciro 75 bin TL daha neler neler yani diyoki vermeyecek küçük esnafa zengin esnaf alıp dahada büyüyecek sizde bitin biya diyo anlayana

HÜSEYİN

Sayin başkan doğru söylemiş benim borcum olmasa krediye niye ihtiyaç duyalım

Mesut

Küçük esnafa sahip cikmamalarinin cezasını yine devlet çekecektir… Kendileri bilir…
Unutulmasın ki ülkedeki canlı ve nakit para küçük esnaf sayesinde dönmektedir. Unutulmasinki küçük esnaf gerçekten yatırım için elindeki bi kac kuruşuna kadar ortaya koymaktadır. Unutulmasın ki sektör banka inşaat işleri yine esnaf sayesinde dönmektedir. Esnaf adam yeri geldiğinde harcar yeri geldiğinde harcatır. Esnafı kaybeden piyasada canlılığı kaybeder. Canlılığı kaybeden ekonomisini kaybeder. 10001 tane küçük esnaf bütün zincir marketlerden magazalardan daha hayırlıdır. 100 tane adamın yerine 1 tane adamın para kazanması ne ülke menfaatine nede ulke ekonomisine katkısı söz konusu olamaz…

Gülizar

Niye küçük esnafa yok bizlere verinki rahat nefes alalım kredi kartlarını nasıl öleceğiz bilmiyorum büyük market te korona yok küçük esnaf ta var hakkımı helal etmiyorum

Ayhan serce

Haklisin kardeşim kime anlatacağız derdimizi bilmiyorum

İlhan

Bi çok esnaf zaten yararlanamıyor sadece imalat bilimsel arge ve bilgisayar programlama işi yapanlar onlarında kesinlikle vergi borcu vs olmayacak benim anladığım önceden programlandı yandaşlar KOSGEB kaydını kredi verilen sektörlere yaptılar ve yararlanacaklar asıl ihtiyacı olan esnaf ise avucunu yalayacak

Gompile Malatyalı

Biri eline bir hoperlör alsın , bu kararı veren iktidardaki fanilerin kulağının dibine girsin ve 600 desibel ses kuvvetiyle şöyle desin ” borcu olanaaaa, dardakineee kredi vereceen amcaoğluu, uyan gaflet uykusundaaan..!

Sevinc

Muhtesem tebrik ediyorum turkiyenin esnaf baskani olmadi dileğiyle digrulari soyleyen bir aciklama olmus esnaf icin ayni hersey boyle

Has Malatyalı

Beş yıl önce başta Fahri Kayahan civarı olmak üzere ücretsiz veya yüke göre 1-5 lira farkla evlere servis başlatılmasını gördüğüm her esnafa önerdim. Dijital satış ve bölgesel bazlı dijital arama sonuçlarına uygun yerleştirme yapmayanları hep kınadım. Virüs geldi, bahsettiğim dönüşüm apar topar gelince esnafı yıktı geçti. Sanatkarlar dışında esnaflık bitti. Geçti o köyden gelenlerin, maaşı alıp çarşıya düşenlerin parasını bir dükkan açıp oturarak alma devri. Bu neyin direnci? Zaman değişti, çağa karşı mücadele beyhude. Oldu olacak matbaaları da kapatalım, elle yazanlar işsiz kalmasın. İnternetten haberi yasaklayalım, basılı gazeteler batmasın (çoktan battılar zaten, gömeni yok). Şevket Keskin gibiler esnafları koruyun diye çağ dışı tedbirler isteyeceğine esnaflarına dijital dönüşüm, lojistik yönetimi, müşteri hizmetleri yönetimi eğitimi vermişler mi bir kere bile? MalatyaHaber, bu soruyu Başkan beye sorar mısınız, esnaflar için hibe, kredi, vergi affı, rakiplerin kapatılması talepleri yaparken hiç bunları yapmış mı?

Kırtasiyeci esnafı falan diyor hâlâ Başkan, ya hu ilk süpermarket açıldığında son kırtasiyenin kapatılması lazımdı. Numunelik, fazla çeşidi görüp dokunmak isteyenler için kalırdı birkaç tane, herkese yeterdi. AVM’ler geldi, büyük tekstilciler geldi, çoğunluk oralardan alıyor haklı sebeplerle. Gardrop alıyorum, internetten alıyorum, maliyeti belli kurulumu belli, sorun çıkarsa haklarım belli. Elektrik süpürgesini yeniledim ayıptır söylemesi, en uygun fiyatlı ürünü evime getirip bıraktılar. Kavanoz alıyorum kavanoz, züccaciyecilerde uygun bulamadım baharatlık, olan da pahalıydı, gittim kaliteliyi ucuza aldım kapıma kadar getirdiler. Ben neden paramı kafasına göre fiyat çeken esnafa vereyim? İyisi de çok tenzih ederim fakat Y kuşağı esnafı tabuta koydu, Z kuşağı yarın tüketici konumuna geldiğinde mahalle esnafının tabutuna çiviyi çakıp gömecek. Amazon’un marketi var, içeride çalışan bir tek insan yok, her şey insansız ve dijital. Dünya nereye geldi, nereye gidiyor, esnaf başkanı buna baksın ve garip talepler yerine esnafa faydalı olacak eğitimler versin. Hobi olarak klasik esnaflık yapan yapsın yine, 90 yaşındaki dedecim onlardan başka yerden alamaz. Esnafa bak, kazanırken benle yedi de kaybedince utanıp sıkılmadan hibe falan istiyor. Benim vergimle ya HERKESE para dağıtılır ya da HİÇKİMSEYE. Sen kimsin esnaf kardeşim? Veresiye defteri tutman seni evliya mı yapıyor, onu da işine geldiği için tutuyorsun sanki zorla tutturuyorlar. Piyasa seni zorluyor borca mal veriyorsun müşteri kaybetmemek için. Sanki memleket esnafa çalışıyor, taleplere bak…

Köyün DELİSİ

Defin işlerini amazona, hayır hasanet işlerini alibabaya, toplu taşımayı ubere , …….
Kırk mevlidini de Xvakdine peşin fiyatında 6 taksitle ama ölmeden önce ödeyerek son görevimizi de yapmış oluruz. Tabi ki yaşadığınız son 10 yılın Huzur evi hissesini ayırmayı ihmal etmeden.

Yaşanan süreç küreselleşen dünyada sermayenin ve emtianın rahat dolaşmasına karşılık emeğin ve küçük sermayenin lokmalar halinde yutulması. 40 yıl önce bu cümleyi kursak ” geri kalmış zihniyet ” derlerdi. Zaman çabuk geçip bizzat yaşayınca o kıdemli küçük esnaf ( -ki kendileri yıllarca merkez sağ düşüncenin kalesi oldular ) şimdi öldük bittik diyorlar. Zaten sosyal devlet ulaşılamayan bir mübarek yazıt üzerinde sakıncalı bir kelime. Kaptan zor koşullarda belli olur. Şimdi kefen parasını dahi harcadığımız kese nereden dolacak ?

Has Malatyalı eleştirilerinin bir çok noktasında haklı. Dün radyo dinlemeye günah dedik. Radyoda çıkan reklamlar zamanla dilimize yerleşti. TV izlemeye günah dedik. Replikleri yaşam tarzımız oldu. Biraz parayı toplayınca TV bizzat propaganda/aydınlatma/pazarlama aracımız oldu. Aslında çok da kötü değildik teknolojiyi kullanma konusunda. 800 lü hatların hakkını da iyi veriyorduk. Pazarlama şirketlerinden birine telefonunu kaptırdın mı hısım-akraba oluyordun artık. Şaka bir yana Avrupanın 40 yıl. İstanbulun 20 yıl önce yaşadığı büyük balık / küçük balık mevzu artık şehrimize gelmiş bulunuyor.

Has Malatyalıya katılmadığım konular.
Bütün bu harcamalarınızı yeterli limitte kredi kartınız ve nakit paranız var ise yaparsınız. Maalesef asgari ücret kıskacındaki işçi, fatura kesmeyip BİRİNCİ SINIF olurum ağabey diyen küçük esnaf ( Götürü usule devam) , Sigorta pirimleri düşük yatırıldığı için sürünen emekli salgın öncesi de geçinemiyordu sonrası da geçinemiyor. Veled dalin Amin.

İlhan

Siz kulaktan dolma bilgilerle düzmantık yorum yapmışsınız Bayada uzun uzadıya yazmışsınız bir ara bor madeni mevzusunu duyan vatandaş her yerde anlatıyordu ya hâlbuki bor madenini görse futbol topu sanacak öyle bir yorum olmuş esnaf derken heralde aklınıza mahalle bakkalı kotçu sütçü kitapçı fırıncı telefoncu geliyor Türkiye’de 491 esnaf kolu farklı farklı meslekler var siz nasıl vergi veriyorsanız bu insanlarda veriyor nasıl işçiye kısa çalışma ödeneği veriliyor ve sesiniz çıkmıyor toplanan vergilerle esnafada verilmeli birde siz olayı yanlış anlamışsınız esnaflık bitti şeklinde yorumlamışsınız esnaf ben iş yapamıyorum para kazanamıyorum çağa ayak uyduramıyorum vatandaşın ticaret anlayışı değişti demiyorki esnafın dediği benim iş yerimi kapatıyorsun sokağa çıkma yasağı koyup alışverişimi engelliyorsun para kazanamıyorum bundan dolayı zor durumdayım devlet olarak bana destek verki ayakta durumdayım diyor.şeyh edebalinin güzel bir sözü vardır insanı yaşatki devlet yaşasın. Hükümet olarak sen sokağa çıkma yasağı yap insanların işyerlerini kapat esnafı zor duruma sok ama elini taşın altına hükümet olarak koyma ne güzel memleket sizin mantıktan yola çıkarsak bankaları kapatsın çalışana maaş vermesin okulları kapattı öğretmenlere maaş vermesin hastaneleri kapatsın maaş vermesin diğer kamu kuruluşlarını kapatsın maaş vermesin olacak işmi esnaf hakkında bu kadar olumsuz yorum yapacağınıza 5,6 yerden maaş alanlar hakkında ortada olmayan varlıklar hakkında böyle uzun uzadıya yorum yapsaydınız Türkiye daha yaşanabilir bir ülke olurdu

Has Malatyalı

Aman efendim, ben ballı maaş alanları MalatyaHaber’deki birden çok yorumumda eleştirdim ama eleştirmesem bile yaşanabilirliği düşüren ben mi olacaktım? 🙂 Ben esnafın itirazını anlıyor hatta hak da veriyorum kısmen. Fakat esas sorun bu değil diyorum. Ben her türlü malzemeyi internetten almaya devam ediyorum, pazar yeri sitelerinden veya başka yerlerden. Satanların çoğu da esnaf üstelik. Peki, kaçı Malatya’dan, daha doğrusu, Malatya’da bıraktık yereli ulusal düzeyde internet satışıyla düzenli faaliyet gösteren kaç işletme var sizce? Kayısıcıları bir kenara koyuyorum. Onun dışında, genç esnaflar var, helal olsun, adam Bakırcılar Çarşısı’nda iş yapıyor, İstanbul’a boya satıyor, internet siparişi alıyor çünkü. Gençler çağın daha çok farkında. Benim eleştirim Oda’ya, başkanına. Pandemi olmasa da 5 yıla kalmaz esnaf yine çok dara düşecekti, Oda bunun için ne önlem alıyor da şimdi bu kadar yaygara yapıyor diyorum. Kurbağa gibi yavaş yavaş haşlanıyorlardı, birden harlı alev verilince feryat ettiler. Esnafa yapılan haksızlığa ise hiiiç değinmeye gerek duymuyorum çünkü Malatya Belediyesi bile kendi şirket personellerinin kimisini tam çalıştırıp ödenekten yararlandırdı. Özel sektör işçisi zaten işverenin iki dudağı arasına bakıyor. Enflasyon, döviz kuru, kredi faizleri almış yürümüş. Kent yoksulluğundan intihar etmek sıradanlaşmış. Memleket yanıyor, esnafın feryadı ise memlekete değil, kendine. Dün çiftçiler ton ton taze sebzelerini çöplere attılar, o gariplerin odası bile yok, odaları var da oda demeye bin şahit, hükumete bağlı sayılır. İşten çıkarma yasağı bitince büyük sermaye şirketleri olağanüstü sayıda insanı işten çıkaracak. İşsizlik Türkiye tarihi rekorlarını sürekli yeniden kıra kıra artıyor. Memleket ekonomisi yangın yeri ve esnaf odaları hükumeti dün de övüyordu, şimdi bile övüyor. Açın bakın. Benim tepkim esnafın bencilliğine. Aslanlar gibi çıkıp ekonomi yönetimindeki hataları eleştirmiyorlar, ulufe bekler gibi hibe bekliyorlar. Kendi cebine değmedikçe bir şey umurunda değil, üstüne alkış çalıyor. Ben buna kızgınım. Hepsi değil elbette ama maalesef genel esnaf profili bu, bana dokunmayan hükumet bin yaşasın! Oysa şimdi sıra onlarda. Ben sizin de çoğu görüşünüze katılıyorum. Esnafları da temsilcilerini de samimi bulmuyorum, üstüne de kolaycı buluyorum Oda’nın tutumunu.

Ali

Şevket Keskin kendi esnafla ilgili açıklama da yaparmış.
Hayret…

Kumaşçı

Parakende satış yerleri ne olacak satış yapamayan esnafın ödemelerini kim yapacak imalat yapan yerler zaten açık çalışıyor esnafın aklıyla alay ediyorlar inşallah bu yanlıştan dönülür adaletli iş yapılır

Pütürgeli

Sen tam olarak anlayamadın başkan adam diyurki zengine veriyorum yani parası ve burcu olmayana nasılki pandemide sadece ufak esnaf fakire kapanma varsa bu da onun ayarında

Esnaf

Başkanım biz imalatçı değiliz esnaf-sanatkar odası üyesiyiz iş yerimiz kapalı bizim için destek açıklanmadı yada anlaşılmadı bir açıklama bekliyoruz.

Has Malatyalı

Açıklamayı ben yapayım esnaf kardeşim: Reis Malatya’ya geldiğinde “Devletin kasasından hiç harcamadan köprü yaptııık!” diye alkışlanmıştı ya. Hah işte, gerekliği bile tartışmalı o köprüden geçmeyen araçlar koca memleket para ödüyoruz, paralar müteaahitlere gidiyor. Hatırlarsan benim gibi kendi halinde vatansever ademler, reel ekonominin içinde olup finans piyasalarını ve kürreiarzı kendince takip edenler, 2018’den beri Allah rızası için ekonomiye dikkat diye bağırıyordu. O gün bana soranlara kredi çekin dolar alın dedim, dolar fırladı. Ve dedim ki, bu iyi günlerimiz. Bak esnaf kardeşim, hüsnüniyet ve kalbisamimiyle diyorum, şu an dünden kötü durumdasın ama yarın daha kötü olacaksın, ne yazık ki. Sakın borçlanma, yatırım yaparken 22 kere düşün, temel ihtiyaçlarını gücün varsa toptan al ve evine istifle. Yarın daha kötü olacak. Dolar şu an, mucizevi bir şekilde, 8,3 seviyelerinde, faizler ise olması gerekenin altında ama yine de piyasada 20 seviyesinde, enflasyon neredeyse haftalık gerçekleşiyor… Bu tabloyu toparlamak için ne lazım biliyor musun? Ya Beydağı’nda platin bulacaklar (altın var ama kurtarmaz), ya da Fırat’tan petrol akacak. Yani, vaziyet fena, çok üzülüyorum ama bu tabloya göz göre göre getirildik, Çinli işçiden daha ucuza çalışıyoruz artık,e bunun da avantajları var ama yatırım olursa. Yatırım? O da yok. Hele yabancı sermaye dediğimiz küresel iştirakler hukuk sistemimize, para politiklarımıza olan inançlarını çoktaaan yitirdiler, ucuz mucuz demeden kağıdı olanlar sattı kaçtı, yatırımı olanlar da kerhen duruyor, koca fabrikalar ha dendi mi bırakılmaz çünkü. Hükumet ise müteaahhitlere vergi affı üstüne vergi affı getiriyor. Seçimler zamanında olursa ve sen de o zamana kadar gömü falan bulmazsan, 2021 yine iyiydi diyerek reyini vermeye gideceksin. Kime oy verirsin bilemem ama o gün geldiğinde kime vermeyeceğini öğrenmiş olacaksın. Allah yardımcın olsun.

Huzur

Yatacak yeriniz yok bu devran böyle gitmez.

Malatyalı

Borcum olmasa ne diye kredi çekip bankalara bulaşayım ki 🤨

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 37 25 6 6 85 38 47 81
Fenerbahçe 37 23 7 7 67 37 30 76
Galatasaray 37 23 6 8 70 33 37 75
Trabzonspor 37 17 13 7 45 34 11 64
Sivasspor 37 14 16 7 50 41 9 58
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Hatayspor 37 16 9 12 60 51 9 57
Gaziantep FK 37 14 12 11 54 46 8 54
Göztepe 37 13 12 12 55 51 4 51
Fatih Karagümrük 37 13 12 12 52 49 3 51
Konyaspor 37 11 12 14 47 47 0 45
Çaykur Rizespor 37 11 12 14 48 59 -11 45
Antalyaspor 38 9 16 13 40 53 -13 43
Başakşehir FK 37 11 10 16 41 55 -14 43
Yeni Malatyaspor 37 9 14 14 43 49 -6 41
Kasımpaşa 37 10 10 17 42 54 -12 40
Kayserispor 37 9 12 16 34 50 -16 39
MKE Ankaragücü 37 10 8 19 44 59 -15 38
BB Erzurumspor 38 9 10 19 41 65 -24 37
Gençlerbirliği 37 9 8 20 37 66 -29 35
Denizlispor 37 6 10 21 36 67 -31 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...