Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Malatya, Maalesef Taş Ocağı Cenneti Haline Geldi”

“Malatya, Maalesef Taş Ocağı Cenneti Haline Geldi”
 • 08.11.2020

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2004 yılında yürürlüğe giren Maden Yasası’nın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da gelişigüzel taş ocağı ruhsatları verilmeye başlandığını kaydederek, “Dağları, ovası,yaylası cennet olan Malatya, maalesef taş ocağı cenneti haline geldi.Son taş ocağının Türkiye’nin en önemli organik tarım merkezlerinden biri olan Cumhuriyet Örnekköy bölgesine kurulmak istenmesi AKP’nin tarım ve hayvancılık katili olduğunu bir kez daha göstermiştir.Cumhuriyet Örnekköy’ünde yaşayan insanların yüzde 90’ının organik ve sertifikalı kayısı üreticisi olduğu biliniyorken, Malatya’nın en önemli tarım havzasının taş ocağının tozuna, toprağına kurban verilmesi kabul edilemez” dedi.

“İKTİDAR TERCİHİNİ DOĞADAN YANA DEĞİL RANTTAN YANA KULLANIYOR”

Cumhuriyet Örnekköy ve çevre mahallelerin üst kısmında yer alan Işıklı bölgesinde kurulmak istenen, halkın katılmamasına rağmen  ÇED raporu verilen ‘Kalker ocağı,kırma-eleme tesisi ve hazır beton tesisi’nin bölgedeki yaratacağı tahribatın onarılamaz sonuçlar doğuracağını kaydeden Ağbaba, “Taş ocaklarının açılmasıyla yer altı suyu akımlarının bozulacağı, tarım ürünlerinin çıkan tozdan olumsuz etkileneceği, bitki örtüsünün zarar görmesi dolayısıyla hayvancılığın orta-uzun vadede sıkıntı yaşayacağı ve gerek işletmenin gerekse işletme sırasında ortaya çıkan zararlıların yöre halkının sağlığını tehdit edecek sonuçlar doğuracağı genel kabul görmektedir.Bu kadar ağır sonuçları bilinmesine rağmen inatla ve ısrarla yeni taş ve maden ocakları izinleri verilmesi  iktidarın tercihini yine insandan,doğadan,yaşamdan yana değil ranttan yana kullanmasının  göstergesidir.”ifadelerini kullandı.

“GÜZELİM ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDAN TOZ DUMANLARI YÜKSELİYOR”

Önceki yılların verilerine göre  Malatya  İl sınırları içerisinde 12 ilçeye yayılmış toplam 326 adet maden ocağı bulunurken, madenler sınıfına giren ve çeşitli amaçlarla kırmataş (kum-çakıl-mıcır) üretimi yapılan taş ocaklarının sayısı 111 olarak belirlenmiştir. Bu ocaklardan 75 tanesi özel sektöre, 26 tanesi Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kamu kuruluşlarına 10 tanesi de belediyelere aittir. 2004 yılında çıkarılan 3213 sayılı Maden Yasası ile maden kapsamına alınan taş ocaklarının ÇED yönetmeliği gereğince belirli sınırlamalar altında ‘ÇED raporu gerekli değildir’ şeklinde düzenlenebilir hale gelmesi ise taş ocakçılığı yatırımlarının yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Güzelim şehrin dört bir yanından toz dumanları yükseliyor.” Dedi.

“BÖLGE TAŞ OCAKLARI İLE KUŞATILMIŞ DURUMDA”

 “Yeni kurulmak istenen taş ocağı bölgedeki ilk ocak değil” diyen Ağbaba, “Cumhuriyet Örnekköy, Işıklı, Oluklu, Kırlangıç,Haçova, Görgü gibi yerleşim yerleri taş ve maden ocaklarıyla kuşatılmış durumda. Işıklı bölgesinde su kuyuları, Güneş Enerjisi Santralleri, Tavuk çiftlikleri,küçük baş hayvan çiftliği gibi tesisler bulunuyor. Bir ocak için tarımı, havayı, üretim tesislerini feda ediyorlar.Taş ocakları doğanın düşmanı, tarımın düşmanı, insanlığın düşmanıdır. Verilen ruhsatlar bir kez daha gözden geçirilmelidir.Cumhuriyet Örnekköy ve çevresindeki yerleşim yerlerini olumsuz etkileyecek yeni ocak ile ilgili bölge halkı ile hareket ederek geri adım atılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. EROL dedi ki:

  Kozluk köyü tarafından Malatya ya su akışını sağlayan gdört gözün bir tanesi taş ocaklarının ve kireç ocaklarının dinamit patlatmalarıyla kapanmış ve nereye aktığı belirsiz.Bir gün gelir Malatya susuz kalırsa şaşırmayalım.Su getirecek barajımızda yok.

 2. Metin dedi ki:

  Zengin daha da zengin olsun diye binlerce insanın hayvancılık arıcılık,tarım yaptığı nefes aldığı alanlar yok ediliyor..yeraltı sularını kurutuyor..dinamit patlatılması sonucu çıkan toz tekrar insanların çizerlerine yapışıyor.. rüzgar vs ile

 3. kaan dedi ki:

  Güzelim Doğanşehirin,hampınar mevkiisinde bulunan ormanları,katleden iki adet taş ocağı var aşırı tozdan etraftaki ,kayısı bahçelerinide,öldürüyor, birde anlamsız şekilde yangınlar çıkıyor nasıl oluyorsa……………………………….

 4. Abdullah dedi ki:

  Az kaldı, Malatya’nin icme suyunu kaybedeceğiz. Sayın büyüksehir bld. başkanı duyarlı bir insan ama gücü yetmiyor zaar.

 5. CEBRAİL dedi ki:

  cafana ile haçovva arasında kurulan elemendik gölü üstünde ki taş ocağı gece gündüz çalışarak güzelim ovayı kopile katlediyor. Tüm yaşam alanını yok ediyor.

 6. Őğrenci dedi ki:

  Malatya haberin duyarli yoneticilerine habercierine sesleniyorum lutfen bu konuda haber yapin inonu universitesinin kampusu kopek dolu hepsi birlikte geziyor cogunun kulaginda kupe yok gece 11 kadar bir suru ogrenci kutuphanede ders calisiyor cok korkuyoruz guvenlik bile devriye atarken ellerinde plastik sopa ile geziyor lutfen onlem alinsin en sonunda bir ogrenciyi yaralarlar olduruler is isten gecer.

 7. Malatyasporlu dedi ki:

  Güzelim Beydağında Karagöz mevkisinde yıllarıdır çevre katliamı yapılıyor yazık çok yazık hiç mi bir yetkilinin içi sızlamıyor… Buradan gelen kamyonların TOKİ mevkisinde yaptığı kazalarıda hepimiz biliyoruz.

 8. Cafanalı dedi ki:

  Maalesef doğru cafananın arazisi zenginlere taş ocağı için verilmiş hergün dinamit patlatıyorlar toz toprak etraf ve güçlü bi patlama sesi yakıncadan duyuluyor yer altı sularına da zararı çok bölge tarımınada hayvancılığınada

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."