Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Malatya’da 76 Kişiyi ‘Yasa Dışı’ Dinleten Eski Hakimlere Dava

Malatya’da 76 Kişiyi ‘Yasa Dışı’ Dinleten Eski Hakimlere Dava
  • 27.12.2020

FETÖ’CÜ KADRO KİMLERİ DİNLEMİŞ? Malatya’da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının etkili olduğu 2010- 2013 yıllarında, ‘Ulusalcı’ ve ‘Ülkücü’ kesimden siyasiler, akademisyenler, STK temsilcileri, üniversite öğrencileri, Örgütle ilişkisi olmayan bazı asker ve eşleri ile polislerin de aralarında bulunduğu 76 kişi hakkında, dönemin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nin talebi doğrultusunda, ‘terör ve suç örgütü’ bağlantılı oldukları iddiasıyla, ‘yasadışı’ dinleme kararı veren Malatya Adliyesi’ndeki Özel Yetkili Mahkeme’de görevli 3 hâkim hakkında toplam 672 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Bu arada, söz konusu dönemde, dinleme kararı aldıran ya da dinleyen polisler hakkında da bir başka davanın devam ettiği öğrenildi.

FETÖCÜ POLİSLER İSTEDİ, FETÖCÜ HAKİMLER DİNLEME KARARI VERDİ..
Malatya Adliyesinde birisi özel yetkili mahkeme başkanı olmak üzere FETÖ’den ihraç edilmiş 3 eski hakim hakkında usulsüz telefon dinleme suçlamasıyla 76 kişinin mağdur göründüğü dava açıldı.

Mağdurların Sözde Ergenekon terör örgütü davası kapsamında takip edilen örgütlü şahıslarla irtibatta bulunduğu gerekçesiyle o dönemki Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında dinlenilme kararı çıkartılarak usulsüz dinlendiği belirlendi.

Telefonları 2010 ile 2013 yılları arasında usulsüz dinlemeye alınan mağdurlar arasında, FETÖ’nün kendileri için karşıt gördüğü rütbeli askerler, siyasi parti yöneticileri, STK temsilcileri, akademisyenler, Kara ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma personeli, bazı üniversite öğrencileri,  Malatya 7. Ana Jet Üssü’nde görev yapmış pilotların eşleri de bulunuyor.

FETÖ’den 2016 yılında ihraç edilen Malatya eski özel yetkili mahkeme başkanı Hayrettin Kısa ve mahkeme üyeleri Mahmut Mavi ve Osman Kandemir hakkında “Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek, Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek, Özel Hayatın Gizliliğini ihlal Etmek, Kişiler Arasındaki Aleni Olmayan Konuşmaları Kaydetmek” suçlamasıyla iddianame hazırlanarak dava açıldı.

Malatya Adliyesinde görev yaparken FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün faaliyeti ve talimatları doğrultusunda hareket etmekle suçlanan 3 eski hakim hakkında soruşturma suç yerinin Malatya olması nedeniyle soruşturma Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı Hakimler ve Savcılar Kurulu Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldü.

“Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal İle Kişiler Arasındaki Aleni Olmayan Konuşmaları Kayıt Etmek Ve Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek” suç iddiaları nedeniyle Hayrettin Kısa için 64 yıl, Mahmut Mavi için 456 yıl ve Osman Kandemir içinde 152 yıl olmak üzere toplam da 672 yıl hapis cezası talep edildi.

İddianamede toplam 76 mağdur yer alırken, dinlemelere ilişkin tespit şu şekilde yansıtıldı:

“Dosya kapsamına göre; usulsüz önleme dinlemesi kararlarındaki şüphelilerin dinleme gerekçesiyle hakkında dinleme kararı verilen şahısların faaliyetlerinin örtüşmediği halde kolluk görevlileri tarafından söz konusu şahısların örgüt üyesi oldukları yönünde gerçeğe aykırı tutanak tanzim ettikleri, dinlenen bazı telefon numarası başka şahıslara ait olduğu halde hakkında tedbir uygulanan sahsa aitmiş gibi raporları taleplerine ekleyerek mahkemeye sundukları, mahkeme hakimi şüphelilerin gelen taleplerin hangisinin haklı, hangisinin haksız veya usulsüz olduğunu sorgulamadan yapının stratejisi gereği talepleri kabul ederek usulsüz mahkeme kararları vermek suretiyle üzerlerine atılı suçları isledikleri, …”

Sanıklar için “Fetullahçı Silahlı Terör Örgütü mensubu olan şüpheli Hakimlerin, örgütün amaç ve gayesi doğrultusunda hareket ederek tespit edilen usulsüz önleme dinlemesi kararlarını verdikleri, planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olarak eylemlerini gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır.” tesbitine de yer verildi.

KİMLERİ ‘YASA DIŞI’ DİNLEMİŞLER?
FETÖ Terör Örgütü’nün, Adalet sisteminde köklü değişiklik öngören ve kabul edildikten sonra yargının büyük çapta FETÖ’cülerin kontrolüne girmesine yol açan Anayasa Değişikliği aleyhinde faaliyet gösterenlerin yanı sıra, sözde Ergenekon Örgütü’nün yanı sıra bazı suç örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bazıları hakkında ortam dinleme ve görüntü elde etmenin yanı sıra telefon dinlemeleri için ‘yasa dışı’ karar aldırdığı isimler arasında 2008 yılında TSK içerisinde FETÖ yapılanmasını ortaya çıkartan ve bu nedenle FETÖ Kumpasıyla Zirve Yayınevi Katliamı dosyasına 2012 yılında dahil edilen, kumpaslarının inandırıcılığını sağlamak için UYAP kayıtlarında tahribat yaparak din hanesinden “İslam” ibaresini çıkartıp dini bilinmeyen yazmak suretiyle itibar suikastine de maruz bırakılan dönemin Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yarbay Haydar Yeşil, Jandarma istihbarat subayı Adil Akçay’ın yanı sıra, 7. Ana Jet Üssü’nde görevli, ‘FETÖCÜ olmayan” bazı pilotlar, pilot eşleri ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYD) mensubu olduklarını iddia ettikleri üniversiteli bayan öğrenciler de yer alıyor.

Genelkurmay Özel Harp Dairesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Malatya Seferberlik Bölge Başkanlığının komutanı Albay Mustafa Kök ile Malatya İl Özel İdaresinde görevli bazı idari personel yine dinlenen isimler arasında.

Yine, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden “Dinlererası Diyalog Söyleminin Tartışma Noktaları” isimli bilimsel makalesi nedeniyle FETÖ’nün açık hedefi haline gelip Zirve kumpasına dahil edilen ve UYAP kayıtlarındaki kimlik bilgileriyle oynanmak suretiyle din hanesinden “İslam” ibaresini silip dini bilinmeyen yazılan Ruhi Abat da FETÖ’cü polislerin talebi ve usulsüz dinlenen mağdurlar arasında yer aldı. Zirve Yayınevine FETÖ kumpası ile dahil edilen 3 isim de beraat etmişti.

Üniversite mensubu olup dinlenenler arasında; Eylül 2020’de vefat eden İnönü Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salih Cöhçe, Fen-Edebiyat Fakültesi eski dekanı ve halen İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı olan Prof.Dr. Neslihan Durak, Tıp Fakültesi’nden Prof.Dr. Süleyman Rüştü Çaylı ile Doç.Dr. Hamdi Özcan, Mühendislik Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Adil Koç, Öğretim Görevlisi Hasan Şen, İnönü Üniversitesinde Prof.Dr. Mehmet Yücesoy ile Prof. Dr. Ömer Şarlak’ın rektörlük döneminde basın sorumlusu olan ve Ağustos 2020’de vefat eden Selçuk Kaya da bulunuyor. Malatya’nın yanı sıra dönemin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Faruk Kocacık’ın ile Sivas, Erzincan, Elazığ ve Malatya’daki üniversitelerde görev yapan çok sayıda akademisyen ve idari personel de dinlenen mağdurlar arasında yer alıyor.

Malatya’da, dönemin MHP İl Başkanı Ömer Ekici, Ülkü Ocakları Başkanı Burhan Coşkun, o dönem ve halen Türk Ocakları Malatya Şube Başkanı olan Nadir Günata, Hamidiye Camisi İmamı Şükrü Gezen,  Çarmuzu Kaynarca Tepebaşı Camii Yaptırma Derneği Başkanı Latif Yıldırım, bazı esnaflar, serbest meslek çalışanları da davaya mağdur olarak dahil edildiler.

Yasadışı dinlemeye ilişkin davanın görülmesine önümüzdeki günlerde Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

EMNİYET AYAĞI DAVASI SÜRÜYOR..
Bu arada, aynı dinleme kararlarını aldıran Malatya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde 2010 ile 2013 yılları arasında görev yapan şube müdürü A.E., şube personeli H.K., Y.Ö., A.A., İ.K., F.A., T.A. ve M.Ç. ‘nin “Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği Ve Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek” iddiasıyla yargılandıkları dava ise Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Burhan KARADUMAN, SG- malatyahaber.com

____________________

ÖNEMLİ UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak  belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi  kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini  çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

(Önemli NOT: Habere koyduğumuz uyarı notu, altında bu uyarının olmadığı diğer özel ve özgün haberlerimizin alınabileceğine onayımız olduğu anlamına gelmemelidir. Bu uyarı bulunsun, bulunmasın  tüm özel  haberlerimizin alınıp kullanılmasına iznimiz yoktur.- malatyahaber.com )

Etiketler: / / / /

Yorumlar
  1. FETÖ Mağduru dedi ki:

    Sadece bu iddianame bile FETÖ’nün kanser gibi devletin bütün kurumlarına nasıl sızdığını göstermesi açısından önemli bir delildir. Çatı iddianamesi başta olmak üzere birçoğu sonuçlanmış olan FETÖ hakkında hazırlanmış birçok iddianameden anlaşıldığı üzere FETÖ’nün çalışma sistemi şöyledir: Evrensel imam-kıta imamı-ülke imamı-bölge imamı-il imamı-semt imamı-kurum imamı …ser rehberler basın konseyi ve yerel-ulusal basın imamı vs. şeklinde ilmek ilmek dokunmuş bir hiyerarşidir. Hedef seçilen şahıslar tasfiye edilirken bu hiyerarşiye göre talimatlar tepeden gelir. Sistem yukarıdan aşağıya talimat aşağıdan yukarıya arz şeklinde işler. Yukarıdan gelen talimatlar çerçevesinde kurumlardaki kurum imamları ya da kurum içindeki FETÖ köstebekleri kurum çalışanlarını FETÖ’ye bakış açılarına göre fişler. Bunlardan tasfiye edilmesi gerekenler kurum imamları ya da köstebekleri tarafından tespit edilip il imamlarına sunulur. İl İmamı da yukarıda belirtilen hiyerarşinin muvafakatını aldıktan sonra emniyet imamı, yargı imamı aracılığıyla süreci başlatır. Böylece hedef şahısların itibarsızlaştırılması, soruşturma ve kovuşturmaya maruz bırakılması suretiyle hayatı karartılır. Bu nedenle bahse konu diğer iddianameler aracılığıyla kamuoyuna yansımış olan söz konusu örgütün yapısal özelliğine ve hiyerarşisine ilişkin iddialar, bu soruşturma ve kovuşturma safahatında da derinleştirilerek sonuca gidilmelidir. Buna bağlı olarak STK’lar, Üniversite, fakülteler, fakülteler ve üniversitelerdeki, öğrenci-akademisyen ve memur imamlarının ya da köstebeklerinin; bütün birimleriyle TSK ve jandarmadaki imam ve köstebeklerinin; bütün birimleriyle emniyet imam ya da köstebeklerinin; Seferberlik Bölge Başkanlığı imam ve/veya köstebeklerinin; Siyasi Parti imam ve/veya köstebeklerinin; Malatya Müftülüğü (Diyanet personeli) imamı ve/veya köstebeklerinin tespit edilerek dosyaya dahil edilmek suretiyle yargı önüne çıkartılıp yargılanması sağlanmalıdır. Önemli olan bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde FETÖ musibetinden bu ülkeyi, güzel insanlarımızı ve gelecek nesilleri kurtarmaktır.

  2. Affetmez dedi ki:

    Fetöye fetöcüye acıyan acınacak hale gelir… keşke tüm kurumlardan temizlenseler ama nerdeeee… heyecanla başladı şimdi yerlerde sürünüyor fetö mücadelesi..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."