Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatya’da ‘Korona Aşısı’ Uygulaması Ne Zaman ve Nasıl?

Gündem

09-01-2021 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

SAĞLIK MÜDÜRÜ PROF.DR. BENTLİ BİLGİ VERDİ.. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’ye getirdiği ve incelemesi devam eden aşılara ait sonuçların uygun olması halinde, aşılara Acil Kullanım Onayı (AKO) verileceğini ve Türkiye genelinde olduğu gibi, bu işlemden sonra Malatya’da da aşılama sürecini başlatacaklarını söyledi.

Aşı uygulamasının belirli bir plan dâhilinde yürütüleceğini, bu konuda tüm hazırlıkların yapıldığını ve aşılamanın ilk olarak öncelikli gruplarda başlatılacağını ifade eden Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, vatandaşların öncelikli grupta olup olmadıklarını, kişisel e- nabız hesabından öğrenebileceğini belirtti. Prof. Dr. Recep Bentli, aşı için öncelikli grupta olup olmadığı bilgisine ulaşmak isteyen vatandaşların ikinci bir yöntem olarak, 2023’e gönderecekleri SMS ile bilgi alabileceğini ifade etti.

Bentli, Covid-19’a karşı başlatılacak aşılama uygulamasının Malatya ayağındaki hazırlıklarına ve aşılama pratiğinin nasıl yürütüleceğine dair sorularını cevaplandırdı.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, aşıların kamu, üniversite ve özel hastanelerde yapılacağını belirterek, “Kişilerin aşılama için öncelikli grupta yer almaları durumunda; aile hekimlerinde veya hastanelerde aşı yapılması için MHRS (182) üzerinden randevu alacaklardır. MHRS’yi kullanamayacak olanlar ise doğrudan kayıtlı bulundukları aile hekiminden veya hastanelerin kendi iletişim numaralarından randevu alabileceklerdir” dedi.

Yeni Malatya Gazetesi Muhabiri sordu; Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Bentli, aşılamanın Malatya ayağında yürütülecek sürece dair merak edilen tüm detayları anlattı:

SORU: Sayın hocam, Sağlık Bakanlığı Covid-19’a karşı farklı ülkelerden aşı alımı için protokoller imzaladı. Bu aşılardan bir bölümü Türkiye’ye getirildi. Aşılamanın Malatya boyutundaki süreç nasıl işleyecek, bu konudaki hazırlıklarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Prof. Dr. Recep Bentli: Ülkemize gelen ve Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından devam eden inceleme sonrasında önümüzdeki günlerde sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı (AKO) verilecektir. Bu işlemin hemen sonrasında aşıların tüm illere dağıtımı güçlü bir lojistik ile yapılacak ve uygulamaya başlanacaktır. Aşı uygulaması başlamadan önce Bakanlığımız tarafından hazırlanan klavuzlar bizlerle paylaşılacaktır. Malatya İl Sağlık Müdürlüğü olarak, aşılanma sürecinde halkımızın en basit ve rahat bir şekilde aşılarının yapılabilmesi için hazırlıklarını yapmış ve Bakanlığımız talimatlarına göre çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Aşı konusunda vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların biri de ‘aşı yapılacak gruplar içinde olup olmadıkları’, geliyor. Malatya halkı bu konuda nasıl bilgilenecek, bilgi edinme kanalları nelerdir?

Aşı uygulaması tümüyle belirli bir plan dâhilinde olup; süreç, tamamen Bakanlığımızın kontrolü altında ilerleyecektir. Hangi grupların aşılanmasına başlanacağı basın, web sitesi gibi yollarla vatandaşlarımıza duyurulacaktır. Vatandaşlarımızın E-nabız uygulamasından kişisel hesaplarına girmeleri ve öncelikli grupta olup olmadıklarını belirten bilgilendirme mesajının yer alıp almadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Ayrıca “AŞI (boşluk) TC kimlik numarası (boşluk) TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi” şeklindeki bir mesajı SMS olarak 2023’e göndermeleri halinde; kendilerine cevap olarak gelecek SMS ile aşılanacak grupta olup olmadıklarını kontrol edebileceklerdir. Kişiler aşılama için bu grupta yer almaları durumunda; Aile Hekimlerinde veya hastanelerde aşı yapılması için MHRS (182) üzerinden randevu alacaklardır. MHRS’yi kullanamayacak olanlar ise doğrudan kayıtlı bulundukları aile hekiminden veya hastanelerin kendi iletişim numaralarından randevu alabileceklerdir.

Koronavirüs aşısı uygulaması tamamen Bakanlığımız kontrolünde ilerleyecek, öncelik grupları- aşı dağıtım ve uygulama zamanları gelecek aşı miktarına göre Bilim Kurulunun belirleyeceği önceliğe göre yapılacağı için; vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına başvurmak yerine, E-nabız ve 2023 SMS sonucuna göre hareket etmeleri daha doğru olacaktır.

Vatandaşlarımız aşılarını nerelerde, hangi sağlık kurumlarında yaptırabilecekler? Aşı yapıldıktan sonra, muhtemel yan etkiler konusunda bir gözlem süreci olacak mı?

Aşı uygulaması aile sağlığı merkezlerimizde olduğu gibi; kamu, özel ve üniversite hastanelerinde de gerçekleştirilecektir. Aşı yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın 30 dakika boyunca sağlık tesisinde gözlem altında olması istenecektir. Aşı yapılan vatandaşlarımıza bir aşı kartı verilecektir.  İlk uygulamadan 28 gün sonra ikinci doz aşı yine randevu alınarak yapılacaktır. Her iki aşı uygulaması da aşı kartına kayıt edilecektir.

Aşının ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılacağını biliyoruz. Peki, sağlık çalışanlarından sonra hangi toplumsal gruplara aşı uygulanacak; öncelik sıralaması nasıl ve hangi kriterlere göre yapılacak?

Aşı uygulamasına öncelikle sağlık çalışanlarından başlanacaktır. Sağlık çalışanları ile beraber, Yaşlı bakımevlerinde, engelli rehabilitasyon merkezleri ve koruma evlerinde görev yapanlar; ilk aşılanacak olan gruplardır. Sonraki süreçte; Bakanlığımız tarafından belirlenen öncelik sıralamasına göre meslek grupları ve öncelikli oldukları e-nabız hesaplarına yüklenmiş olan vatandaşlarımıza aşı uygulanacaktır. Aktif Koronavirüs hastalığı olanlar, Koronavirüs hastalığını son 6 ay içinde geçirmiş olanlar ve son 10 gün içinde Koronavirüs hastası ile direk temas etmiş kişiler aşılamaya dâhil edilmeyecektir. Gebeler ve emziren anneler için net bir veri olmamakla birlikte; kendilerinin istemeleri halinde aşı uygulanabilecektir.

Uygulanacak olan aşı canlı virüs içermemektedir. Bu nedenle diğer canlı aşılara göre daha az da olsa,  Aşı uygulanmasından sonra bazı yan etkiler görülebilmektedir. Vatandaşlarımızın aşı uygulamasının ardından yorgunluk, baş ağrısı, aşı uygulama yerinde kızarıklık – şişlik, ateş, ishal, kusma gibi olası belirtileri takip etmesi; bu ve buna benzer belirtilerin görülmesi halinde panik yapmadan bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Aşı yapılan nüfus oranı hangi aşamaya geldiğinde, Covid-19’a karşı daha güvende olduğumuzu hissedebiliriz?

Koronavirüs pandemisinin sonlandırılabilmesi için en etkili yöntem aşıdır. Bu yüzden toplumda gerçekleştirilen aşılama oranının toplumun % 65’ine ulaşana kadar maske- mesafe ve temizlik kurallarına uymaktan vazgeçilmemelidir. Aşı yapılan kişiler hem 2. Doz aşı yapılana, hem de iki doz aşı tamamlansa bile toplumda bağışıklık sağlanıncaya kadar maske, mesafe ve temizlik kurallarını aksatmamalıdır. Pandemi süreci olduğu gibi, aşı uygulaması da dinamik bir süreç olup, gelişmeler oldukça halkımızla paylaşılmaya devam edilecektir.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

recepbentli

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
dr. haydar

koronaya yakalanan 20 kişiden 1i zatürre oluyor.
koronaya yakalanan 50 kişiden 1i vefat ediyor.
beyin sisi, uzamış covid gibi birçok etkisi de kalıyor ve hastalığı geçirenlerde ilerideki etkileri tam olarak bilinmiyor.
ortalama 3 kişiden 1 i hafifi belirtilerle veya semptomsuz geçiriyor. bizim halkımızda çevresindeki asemptomatikleri görünce hastalık birşey yapmaz psiklojisine bürünüyor. bu hastalık çok tehlikeli. aşının yan etkileri düşük ihtimal, olsa bile hafif etkiler. aşıdan kaçınıp yakınımızın ölümüne sabep olmayalım.

dr. haydar

aşı bir an önce gelir inşallah. tek umudumuz aşı. ölü virüs aşılarının kayda değer yan etkisi olmuyor ama corona hastalığı insanda birçok araz bırakıyor. coronadansa aşı kat be kat daha güvenli

haydar

aşı ile ilgisi yok. toplumu yanıltmayalım lütfen

Baskilli

Elazığ da bir hemsire asi oluyor diğer gün şehit oldu ne olur sizlere güveniyoruz aşıyı tam test etmeden vatandaşlara vurdurmayin

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...