Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

‘Malatya’daki Esnafa 331 Milyon TL Faizsiz Destek Verildi’

‘Malatya’daki Esnafa 331 Milyon TL Faizsiz Destek Verildi’
 • 03.12.2020

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 24 Ocak’ta Sivrice’de meydana gelen 6.8’lik depremin ardından Halkbank’ın Malatya’daki esnafa faizsiz bugüne kadar 331 milyon lira destek verdiğini açıkladı.

Milletvekili Çalık beraberindeki partililerle birlikte Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı İzzetiye ve İstiklal mahallelerindeki esnafları ziyaret etti. Ziyarette esnafın sorun ve taleplerini dinleyen Çalık, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’daki vatandaşlar için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bugüne kadar 45 milyon lira ödenek gönderdiğini anımsatarak, bu ödenekle ilk etapta 5 bin 74 haneye acil nakdi yardım yapıldığını, devletin tüm imkanlarını depremzedeler için seferber ettiğini söyledi. Depremden etkilenen esnafa Halkbank aracılığıyla faizsiz 50 bin liraya kadar, 5 yıl vadeli bir finansman imkanı sağlandığını belirten Çalık, kentteki esnafın bu imkandan bugüne kadar toplamda 331 milyon lira tutarında faydalandığını söyledi.

Malatya’da 2 bin 700 işletmeye KOBİ desteği verildi
Çalık, Malatya esnafına bu yıl için Halkbank tarafından verilen diğer destek tutarının da 80 milyon liraya ulaştığını belirterek, ülke genelinde Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında çıkarılan Esnaf Destek Paketi ile Halkbank tarafından şimdiye kadar 747 bin 801 esnaf ve sanatkâra, toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandırıldığını ifade etti. Türkiye’nin pandemiyle mücadelesi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan desteğin 500 milyar lirayı aştığı ifade eden Çalık, bu dönemde kamu bankaları aracılığıyla sağlanan “Temel İhtiyaç Desteği”nin devreye alındığını ve 8 milyondan fazla kişiye 47,5 milyar TL kredi sağlandığını söyledi. Çalık, 24 Ocak depremi sonrasında Malatya’da 345 işletmeye KOSGEB desteği, 2 bin 700 işletmeye ise KOBİ destek kredisi verildiğini ve toplamının 260 milyon lirayı aştığını kaydetti.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. erhan dedi ki:

  halkbanktan kredi çektik 25000 faizsiz dediler ödeme planıda verdiler faiz hesaplanmış haliyle ama bankaya gittik taksi ödemesi yapmaya ayreten faiz aldılar neymiş küçük harflerle altta faiz alınacağı yazıyormuş madem faizli faizi ile birlikte ödeme planına ekleselerdi milletimi kandırıyorsunuz kredi çeken de şuan taksitleri ödeyemiyor ne olacak sizin tuzunuz kuru takır takır paranızı alıyorsunuz kredi ödemelerinin yeni den en az 1 sene faizsiz olarak ertelenmesi lazım yoksa durumlar vahim malatya da halkın içinde dolaşacak yüzünüz kalmayacak şuan kimse ses çıkarmıyor ama yakındır esnafın patlaması

 2. BERK dedi ki:

  sayın vekil suriyelilere harcıyorsun bizlerinde kyk faizlerinide kaldırın

 3. Sehitfevzili dedi ki:

  Sifir faizsiz denildi esnaf kefaletden cektim halkbankasinda 25 bin lira ilk taksiti yatirmaya gittim 4100 lira benden 5100 lira aldi toplam faiz 7 binliraymis.dogdum dogali 40 yasindayim ilk defa bilmedn bunlarin sayesinde faizli is yapmis oldum.yardimlari onlarin olsun.

  1. Hakan dedi ki:

   Evet aynen öyle sayalerinde, faize de bulaştık. Benimde 2100 görülen takside 3200tl aldılar. Bu ne dedim faizsizmi verecek devlet diyor. E faizsiz dediniz dediniz işde ödeme planı 2100tl 3 aylık ödeme peryodu. Yok öyle bişey diyor. Hemen kapatmanın derdindeyim ama nerde. Halimiz ortada.

 4. VADANDAŞ dedi ki:

  Aynı şeyleri pişir pişir koy milletin önüne. yok şukadar kredi verdik yok bu kadar kredi verdik.agzından çıkıyormu esnafa hibe şu kadar verdik destek olduk. ssk ları bağkur ları diğer vergi borçlarını sildik. ama iyi oluyor bu millete sizin halen gerçek yüzünüzü görmedilerse ….

 5. Hakan dedi ki:

  Vallahi billahi geçen yıl ben çektim 47bin TL faizle 59bin TL esnaf oda ile halk banktan aldım zaten deprem ve salgın çıktı kısıtlama kapatma yasaklarla işlerde yok evinde ipodek yapmışlardı yoksa vermiyorlar battik yan ertelenen kredi ocakta başlıyor .para yok evi alırlarsa işte yok dışarda kalacaz neyapacaz bilmiyoz insaf vijdan merhamet bekliyoz

 6. mlt44 dedi ki:

  Çok zor olmasa gerek..Krediyi kim almışşa? Malatya Haber’de isim isim yayınlansın. Kim neden korkuyor veya haksız bir yere mi verildi ? Verilen listeler odalarda veya ilgili makamdan alıp yayınlamakta nasıl bir zorluk var !.Eğer oy veriyorsak talep eden vatandaş olarak bizlerin bir numaralı hakkıdır.vesselam….

 7. İsmet Gökçe dedi ki:

  Çok güzel yardımlar gelmiş duyuyoruz ancak takdir ediyorum. Bizler Akçadağ gölpınar köyüne çiftçilik yapıyoruz manolyadan kayısı bahçelerimiz yandı ne bununla ilgili olarak ilçe Tarım nede ziraat odası çiftçilere bir yardımla ilgili bilgi vermediler ancak tanıdık eş dost aranıp müracaat etmeleri istenmiş Kale ilçesi parasını almış benim 900 ağacım var hediyelik kayısımı komşuda aldım bu mağduriyetimizle kimler ilgilenecek ilgilenir ve dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

 8. Darbukator Baryam dedi ki:

  depremde kiracı olduğum burom zarar gördü ve hafif hasarlı raporu verildi.Afad’a destek için başvurdum. sen kiracisin, buronda agir hasarlı değil, mal sahibi olsaydın ve isyerin ağır hasarlı olsaydı sana faizli kredi verilirdi denilerek başvurum olumsuz sonuclandirildi.Daha kötü durumda olanları da medyadan okuduk.Bu yüzden artık boş laflara inanmiyorum.

 9. Darbukator Baryam dedi ki:

  faizsiz krediyi kimler almış açıklansın ki beyanlar doğru mu değil mi bir görelim.1 -T.L. vergi vermeyen , üstelik sürekli desteklenen Suriyeli göçmenlere yapılanlara özenir hale geldik.

 10. MUSTAFA dedi ki:

  Bu ülkede bir şeyler hep ters gidiyor. Odaların amacı esnafı korumak olmalı. Hesabında milyarlarca para olduğu söylenen odalar bugün esnafa yardım etmeyecek ise ne zaman edecek. Bu odalar esnaftan sadece para almak için mi kuruldu. Esnaf örgütlerinin temel amacı para mı toplamak. O nedenle bu oda yöneticileri ölene kadar koltuğu bırakmıyorlar. Bir de Tarım kredi kooperatifleri var. Normalde koperatifler çiftçiyi korumak için var dır. Kooperatifler çiftçinin dostudur. Çiftçinin ürünün gerçek fiyatına satması, ihtiyacı olan gübre ilaç vb. ürünleri daha uyugn fiyata alması için örgütlerdir kooperatifler. Ancak bugün ülkemizdeki tarım kredi kooperatifleri çiftçiyi adeta batırıyor. En yüksek faizle borç veriyor. Traktörne, tarlasına, ineğine haciz koyuyor. Bu ülke de her şey ters gidiyor. Neden anlamıyorum.

 11. METİN dedi ki:

  sanki hibe etmişler gibi anlatıyorlar kredi verdiniz faizli kredi ve o krediyi vermek içinde esnaf odaları esnafa bin tane takla attırıyor komisyonunu alıyor. Verdiğiniz kredilerin ödeme günleri geldi bu esnaf nasıl ödeyecek o kredileri ? deprem virüs derken birde bitirdiğiniz ülke ekonomisi ile mi… kiralarımızı ödeyemiyoruz esnaf olarak aklımızla alay etmeyi bırakın da gerçekten bir çözüm üretin yıllardır aynı masal dilinizde gerçi siz de haklısınız bizde yıllardır bu masaldan bıkmadık

 12. Mustafa dedi ki:

  Keyifli çaylar

 13. Malatyasız dedi ki:

  Herkes burada konuşuyor, sandık başında şaşırıyor. Heralde…

  1. Huzur dedi ki:

   Ağzına sağlık

 14. Malatyasız dedi ki:

  Herkes burada konuşuyor, sandık başında şaşırıyor.

 15. Mehmet dedi ki:

  Esnaf derken ticaret odasına kayıtlı olanlar a ne diyorsunuz biz ticaret odasına kayıtlıyız biz görmedik Faiz siz kredi verdiniz kredi ama faizle evde otururken borcun üstüne bir de faiz geldi esnafa yok Suriyelilerle ve dünyaya yardım var bu Esnaf ne yaptı dize .

 16. Hasan dedi ki:

  Suriyelilere milyar dolarlarca harcadınız,kendi vatandaşınızın zor gününde kredimi veriyorsunuz?? Erken seçim ne zaman?

 17. ahmet dedi ki:

  kime verdiniz alanı duymadım..el altından yandaş zenginlere mi dağıttınız??

 18. Ali dedi ki:

  Tamam hadi krediyi verdinizde esnafı borçlandırıp gene kapattınız, bu esnaf borcunu nasıl verecek acaba.

 19. Baris dedi ki:

  Hani kim kredi aldı alan varmı acaba esnaf yavaş-yavaş bitiyor gün gelecek esnaf diye birşey kalmayacak büyük avm ler olacak

 20. Esnaf dedi ki:

  Bu krediyi vermemek için kırk takla attılar

 21. ibrahim dedi ki:

  inanan varmı

 22. selim dedi ki:

  Esnafı bitirdiniz 9 aydır evine ekmek götüremiyor esnaf Kredi vermişsin hibe yapmış gibi konuşuyor birde dalga geçer gibi bu demeç veriyorsunuz

 23. Fatih dedi ki:

  Bir soruşturma yapsınlar kredi alanların hele hiç borcu varmı alanların hepsi zengin kesimi hiç borçlu bir esnaf fakir bir esnaf gerçek ihtiyaç olan bir esnaf almamıştır

 24. Ali dedi ki:

  Malatya’daki Esnafa 331 Milyon TL Faizsiz Destek Verildi İse
  Şevket Keskin Paralar Nerde….

 25. Ali Yılmaz dedi ki:

  O krediyi alan zenginlerin çoğu parayı altına ve dolara bağladı gafiller

  1. Taksicim dedi ki:

   Aynen katılıyorum sana. Tlfn ellerinde atari oynar gibi altını al sat al sat oynamaya düşmüşler

  2. Malatyalı dedi ki:

   Ali bey çok doğru bazilari hemen gidip dolar veya altın alıyorlar yada borsadalar tabiki ihtiyaçlarına kullanan esnafları ayırt ediyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."