"Malatya'nın Taşı Toprağı Değer Kazanacak"

PAYLAŞ

BAKANA TEŞEKKÜR.. AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından kayısı üreticilerini memnun eden bir fiyat açıklandığını, Malatya’nın taşı toprağının değer kazanacağı bir döneme girildiğini söyledi.

Milletvekili Çalık, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Malatya kuru kayısı alımını ilk kez gerçekleştirmesinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ziyaretinde bulundu.

Fiyat dengesizliği son bulacak

Çalık, Bakan Pakdemirli'nin 4 numara Malatya kükürtlü kayısısı için taban fiyatının 21 lira, gün kurusu kayısısı için fiyatının ise 23 lira olarak açıkladığını anımsattı. Malatya’nın göz bebeği meyvesi kayısıda açıklanan bu taban fiyatlarının kayısı üreticilerini memnun eden bir fiyat olduğunu ifade eden Çalık, kayısı piyasasındaki fiyat dengesizliğinin de çözüme kavuşmuş olacağını belirtti.

Kayısı üreticisi ve tüccarı kazançlı çıkacak

Çalık, TMO’nun kayısı alımıyla birlikte Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip olan Malatya'da yeniden kayısı dikimlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, “Böylece Malatya'mızda 800 bin dekar alanda yapılan kayısı üretimi daha fazla alanda yapılacak, üretim artacak, uzun ve zahmetli bir yolculuğu olan kayısının da değerinde satılmasıyla birlikte üretici kazanacak, tüccarı kazanacak, Malatya’nın taşı toprağı değer kazanacak.” dedi.

Üreticinin alınteri değer bulacak

Çalık, TMO’nun kayısı piyasasında fiyatları dengelemesiyle birlikte kayısı üreticisinin alınterinin de değer bulacağını özellikle mevsimlik tarım işçilerine daha fazla istihdam alanı açacağını, ihracat rakamlarında artışla birlikte kent ve ülke ekonomisine önemli katkının da sağlanmış olacağını belirtti.

Lisanslı depo üzerinden alımlar önemli

Öznur Çalık, Türkiye'nin ilk kuru kayısı lisanslı deposunun Malatya Organize Sanayi Bölgesinde 6 bin ton kapasiteyle faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, lisanslı depolar üzerinden yapılan alımlarda üreticinin daha çok kârlı çıkacağını söyledi. Bakan Pakdemirli ise, Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bakanlık olarak kayısı üretiminin gelişmesi ve üründe katma değerin artması için önemli destekler sağladıklarına değindi.

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

6 yorum yapılmış

 • Akıllı olun (1 yıl önce)
  Kurban olduğum ne verse hayırlısını versin. Her yıl bu zamanlar kayısı sorunu hallediliyor. Ne hikmetse seneye yeniden ortaya çıkıyor. Arkadaş nasil bı sorundur bu böyle.Aslinda hepimiz bu sorunun nasıl çözüleceğini biliyoruz.ama birilerinin işine gelmez.koca memleketin kayısısı 3 ailenin ağzına bakarmi.Allah Malatya'nın Malatyalinin yardımcısı olsun.
  0
  0
  Yanıtla
 • fatih (1 yıl önce)
  Yapılan hizmetler için teşekkür ederiz emeğinize sağlık. Ancak şehir hastanesi olmayan ya da planlanmayan tek büyük şehir Malatya kaldı.Bu hizmeti neden alamadık sayın vekilim..
  0
  0
  Yanıtla
 • Metin (1 yıl önce)
  Sayın vekil uzaydamı yasıyorsun.Malatyada gencler işsiz Malatyanın tek sorunu kayısı değil.
  0
  0
  Yanıtla
 • Aziz (1 yıl önce)
  Aynen her tarafta taşta toprakta altın fışkırıyor yav geçin bunları insanları bir ekmeye muhtaç bıraktınız
  0
  0
  Yanıtla
 • Bülent Yaşar (1 yıl önce)Aziz isimli kullanıcı yorumuna
  Hergün resim vermek zorunda sanırım yoksa uyuyamıyor
  0
  0
  Yanıtla
 • çok iyi yaa cevap
  0
  0
  Yanıtla