"Milletvekillerinin En Büyük Yaptıkları İcraat Afiş Asmak"

PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “27.Dönemde seçilen Malatya milletvekillerinin en büyük yaptıkları icraat afiş asmak. Afiş asmasalar vallahi billahi bunların varlığından haberimiz olmayacak. Afiş asmasalar Malatyalılar onları tanımayacaklar” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Katip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ile Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’den oluşan CHP heyeti, KOBi’lerin ve esnafın pandemi sürecinde yaşadıkları sorunların tespiti be çözüm önerileriyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Malatya’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Heyet, ziyaretler öncesi CHP Malatya İl Başkanlığı’nda CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin 81 ilde fabrika, KOBİ’leri ve esnafı ziyaret ettiklerini söyledi. Ağbaba, “Herkes kendi ilinde çalışacak. Maaş alıp, yan gelip yatmıyorlar. 32 milletvekili 2,5 yıldan beri yemin etmek dışında kürsüye çıkmamış. Hangi parti olduğunu herhalde sormazsınız bana. İçinde bir tane Cumhuriyet Halk Partili yok, Sayın Deniz Baykal dışında, biliyorsunuz onunda sağlık sorunları var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşmasını partililere dinleten Ağbaba, “Birkaç günden beri değişmeyen bir gündemimiz var, dolar gündemi. Aslında dolar gündemi geçtiğimiz yıllardan beri gündemde. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir konuşması var. O zaman dolar 4,75’’ti, şimdi 8 lira. 16 Nisan 2017’de dolar 3,68’di, şuanda dolar 8 lira. 24 Haziran’da 4,47’diydi. Türk Lirası tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Kurtuluş Savaşı sonrasında Düyun-u Umumiye’nin borçlarını ödeyen günlerden, dolar açısından çok daha kötü günleri yaşıyoruz. ‘Dolar kuru beni ilgilendirmiyor’ diyen Sayın Bakana buradan söyleyelim; dolar kuru seni ilgilendirmiyor ama Türkiye’de yaşayan her yurttaşı ilgilendiriyor. Her bir dolar artışında asgari ücret 8 TL değer kaybediyor. Yılbaşında 391 dolar olan asgari ücret, şuanda 291 dolar. Asgari ücret yılbaşından buyana 100 dolar değer kaybetmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında İstanbul'da yapılan pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çağrılmamasına tepki gösteren Ağbaba, şunları söyledi: “Adeta bu anlayış, koronadan daha tehlikeli bir anlayış. İstanbul’da toplantı yapılıyor ve ‘İstanbul’da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40’ı’ diyor. Yani her 10 hastanın 4’ü İstanbul’da, Ankara’nın da 5 katına ulaştı diye bir açıklama yapıyor. Sonra İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü, bakan yardımcıları, İl Sağlık Müdürü, saha koordinatörü başhekimleriyle birlikte bir toplantı yapıyor. Orada olması gereken birinci kişi kim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı. 16 milyon kenti yöneten, iki kez seçimle gelen birini, atanmış bir bakan toplantıya çağırmıyor. Ekrem İmamoğlu’nu toplantıya çağırmıyor. Ekrem İmamoğlu’nun, bir belediye başkanının o toplantıya çağrılmaması en hafif deyimiyle kepazeliktir, rezilliktir, buradan onları kınıyoruz. Hele hele bunu bir Sağlık Bakanı’nın yapması da ayrıca acı verici bir durum. Çağırmasalar da İstanbul’da, Ankara’da, 11 büyükşehirde 251 Cumhuriyet Halk Partili belediyesinin olduğu yerde bilin ki her türlü hizmeti vermeye devam edeceğiz. 251 CHP belediyesinin yönetildiği her yerde pandemi dönemini övünerek söyleyelim ki büyük bir başarıyla atlattılar. Bunlar maske dağıtamadılar.”

Almanya, İran ve Türkiye’nin 83 milyon nüfusa sahip olduklarını kaydeden Ağbaba, Almanya’da 26 milyon, İran’da 7,5 milyon, Türkiye’de ise 1,5 milyon grip aşısı vurulacağını belirtti. Ağbaba, “Adeta ‘insanlar ölsün ondan sonra grip aşısı vuralım’ diyorlar. Anormal kriterler getirmişler. Öleceksiniz ki grip aşısı vurunasınız. Ölmeden grip aşısı vurulmak bu ülkede yasak. Grip aşısı Sonbaharda Ekim ayında vuruluyor ama Türkiye’ye grip aşısı dahi temin edemeyen bir hükümetle karşı karşıyayız” iddiasında bulundu.

Ağbaba, parti olarak ‘sahte içki’ ölümlerini araştırmak için komisyon kurduklarını ifade ederek, “Özel Tüketim Vergisi’nde amaç ne, vergi toplamak. Alkolden toplanan vergi her geçen gün oransal olarak düşüyor. Niye, yasaklıyor. Amaç farklı. Maalesef yasaklanan alkol dolayısıyla ülkede her yıl 500’e yakın insan ölüyor. Sadece geçtiğimiz hafta 73 kişi öldü. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla bu ölümleri araştırma komisyonu kuruldu. Benimle birlikte 10 milletvekili arkadaşımız görev yapacak. Türkiye’nin her yerinde bunu araştıracağız ve çözüm önerisini de paylaşacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’ya gelişine ilişkinde açıklamada bulunan Ağbaba, şunları söyledi:

“27.Dönemde seçilen Malatya milletvekillerinin en büyük yaptıkları icraat afiş asmak. Afiş asmasalar vallahi billahi bunların varlığından haberimiz olmayacak. Afiş asmasalar Malatyalılar onları tanımayacaklar. Nasıl tanısınlar, mecliste konuşmazlar seslerini duymazsın, Malatya’nın derdi olur dertlenmezler, sahaya inip çalışmazlar, ne yaparlar reis geldi mi afiş asarlar ama bizim cebimizden niye yapıyorsun? Varsa savcı suç duyurusunda bulunuyorum. Kimin etkinliği var, AK Parti’nin. Ne yapacak, kongre. İl kongresinde bunun parasını kimin ödemesi lazım AK Parti’nin ödemesi lazım. Billboardlara bakın sanki Selahattin Gürkan’ın babasının çiftliği. Bir taraftan Mehmet Çınar’ın babasının çiftliği, öbür taraftan Osman Güder’in babasının çiftliği, diğer taraftan Selahattin Gürkan’ın babasının çiftliği. Gelecek hafta müracaat edelim, yazılı belediye meclis üyeleri müracaat etsinler. Kaça kime verilmiş? Bedava verilmiş ise aynı süreyle bizde kullanalım. ‘Kul hakkı’ diyorlar ya işte kul hakkı. Bu harcanan parada CHP’linin, MHP’linin, HDP’linin, İYİ Partilinin, Saadet Partilinin var. Bunların hesabını yargı önünde soracağız. Savcı varsa suç duyurusunda bulunuyoruz.  Belediye başkanlarına soralım AK Parti’nin faturaları var mı yok mu? Yerel ve genel seçimlerde biz kendi paramızı harcadık, bunlar parayı nereden aldı?”

TSO ZİYARETİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile TBMM Katip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Abdurrrahman Tutdere, Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve İl Başkanı Enver Kiraz’dan oluşan heyet Malatya Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek istişarede bulundular.

CHP heyetinin kentteki sivil toplum kuruluşları ziyareti kapsamında ilk durağı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Burada TMSO Meclis Başkan Hasan Özkan, Yönetim Kurulu Başkan vekili Celal Abbas Karaduman ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen CHP heyeti, kent ekonomisi ile ilgili sorun ve sıkıntıları dinlediler.

Programda ilk olarak söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Abbas Karaduman, 8 bin 500 üye ile Malatya’nın en önemli sivil toplum kuruluş olduklarını ifade ederek, kent ekonomisi ve OSB’lerine ilişkin özet bilgiler sundu.

1 ve 2. organize sanayi bölgelerinde toplam 320 fabrikanın aktif olarak üretim yaptığını ifade eden Karaduman, bu fabrikalarda ise 26 bin personelin istihdam edildiğini dile getirdi. Malatya TSO olarak, yeni ve nitelikli yatırımlarla fabrika sayısını çoğaltmak ve istihdam rakamlarını arttırma hedefinde olduklarını ifade eden Karaduman, korona sürecinde iş dünyasının yaşadığı sıkıntılara değindi. 7 aydır süren pandemi sürecinde MTSO olarak bazı önlemler aldıklarının da altını çizen Karaduman, “Meclis, yönetim ve meslek komitesi gibi toplantılarımızı video konferans yöntemiyle gerçekleştirdik. Oda binamızda tüm hijyen kurallarını en üst seviyede tuttuk. Pandemi sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasakları, bazı sektörlere uygulanan kısıtlamalar ve vatandaşın evde kal çağrılarına kulak vermesi birçok sektörü ekonomik olarak olumsuz etkiledi. Haziran ayıyla birlikte başlayan normalleşme süreciyle bazı sektörler toparlanma aşamasına gelse de bazı sektörler için aynı durum söz konusu değil. Yaşanan bu dar boğazda, hükümetin uygulamaya koyduğu kısa çalışma ödeneği iş dünyasını biraz olsun rahatlattı” dedi.

Malatya’da 4 bin 950 firmanın kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu ve bu kapsamda 29 bin çalışanın kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını ifade eden Karaduman, “Pandemi döneminde kapanan firmalarımız olsa da ticari hayata yeni adım atan ve odamıza kayıt olan firma sayısının daha fazla olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz” İfadelerine yer verdi.

MTSO Meclis Başkanı Hasan Özkan ise, "Bu sıkıntılı günlerde iş dünyasında çekilen sıkıntıları bugün anlatacağız. Derman noktasında vekillerimizden yardım talep edeceğiz. Bu ziyaretin şehrimize büyük faydası olacağı düşüncesindeyim. Bizim bütün bağlı olduğumuz yasalar TBMM'de çıkıyor, bizlerde sayın vekillerimizi bulmuşken dertlerimizi anlatacağız" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbab’da bugün 81 ilde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile milletvekillerinin KOBİ’lerin sorunu ile ilgili ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi. Bu ziyaretler sonucunda elde ettikleri sorun ve sıkıntılar ile çözüm önerilerini rapor haline getirerek TBMM’ye sunacaklarının altını çizen Ağbaba, “Hem pandemi nedeniyle hem de 2018’de başlayan ekonomik kriz nedeniyle ekonomide zor günler yaşıyoruz. Burada bu sorunları en iyi bilen ve konuşması gereken kesimin de sizler olduğunu düşünüyoruz. Sanayicilerimizden, KOBİ’lerimizden alacağımız notları da ilgili yerlere aktaracağız. Sizlerin görüşleri bu nedenle bizler için çok önemli. Partimizin de en önemli politikalarından biri istişaredir” diye konuştu.

Şanlıurfa’dan çalışmalara başlayan heyet, Malatya’daki ziyaretlerin ardından Adıyaman’da çalışmalarını sürdürecek.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

8 yorum yapılmış

 • Çiftçi (1 yıl önce)
  Hepiniz aynısınız
  0
  0
  Yanıtla
 • Misafir (1 yıl önce)
  O reklam afişlerine panolarına harcadıkları paralarıyla merkezde depremde yıkılan apartmanlarin bir tanesi yapıldı ama sayın yetkililerimiz büyüklerimiz kendilerini göstermekten başka bir iş yapmıyorlar acaba sayın cumhurbaşkanımız şehirin ortasındaki helede o millet bahçesinin karşısındaki yıkık birahane görüntüyü görünce ne diyecek çok merak ediyorum ve ediyoruz son umudumuz sayın cumhurbaşkanımız allah sizi ıslah etsin
  0
  0
  Yanıtla
 • Taha (1 yıl önce)
  Sağolsun veli ağbaba Malatya da çok iş yapıyor. Öbürlerinden bir farkın var mı seninde? Eski beydağı devlet hastahanesinin karşısına yeni asılan reklam broşürlerine bakın. Sümer parkı daha yeni açıyorlar gibi reklam yapmışlar. Reise sevimli gözükmek için. Keser döner sap söner bu devran geri döner selehattin
  0
  0
  Yanıtla
 • Hacı (1 yıl önce)
  Havaalanı yoluna gidiş geliş 100 metrede bir afiş asmışlar. Yazıktır günahtır, israftır. Cumhurbaşkanı'nın bunkara ihtiyacı mı var? Afişlere binlerce lira para harcanacağına 10 km fazladan yol asfaltlayın.
  0
  0
  Yanıtla
 • 44malatya (1 yıl önce)
  Vekiler gozukse ne olur gozukmese ne olur Bugun malatya yatirim is alani issizligi azaltacak Yatirimlar yapiliyor ancak devletin milletin Paralarin betona yol kopruye hazir binalari yikmak Icin harcaniyor yesil malatya beton malatya Donusuyor halk ve vekiler ses cikarmiyor
  0
  0
  Yanıtla
 • Malatyalı (1 yıl önce)
  Benim anlamadığım yoksa cahil miyim bilmiyorum her şeye gelince pandemi var deniyor millet cenaze ,düğün gibi sosyal hayatımızda kilitliyoruz gel görki siyasi partiler miting yapiyor o zaman vuris yokmu
  0
  0
  Yanıtla
 • fatih (1 yıl önce)
  Fendoglunun haricinde vekil yok hepsi kendi derdinde...sen kendi derdindesin akp milletvekilleri kendi derdinde...bi fakiri vekil yapmassiniz hepinize bakiyorum malatya nin enzenginlerisiniz malatyayi 5 bölüp paylasin bizde rahat edelim sahibimiz kim
  0
  0
  Yanıtla
 • kasım (1 yıl önce)
  öznur çalık hariç diğerlerini tanımıyoruz bile. ahmet çakırıda biraz görüyoruz belediye başkanıykenden
  0
  0
  Yanıtla