Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Mümkün Olduğu Kadar Az Kayıp Vermek İstiyoruz”

“Mümkün Olduğu Kadar Az Kayıp Vermek İstiyoruz”
 • 23.03.2020

CAN KAYBI 37’YE YÜKSELDİ..  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığındaki Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Koca, mücadelede çok ciddi bir deneyim kazanıldığını ve sonuçları daha hızlı öngördüklerini belirterek, “Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, “Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Koca konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir.”

Sağlık Bakanı Koca, sağlık personelinin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını söyledi.

Koca, yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirterek şunları kaydetti:

“Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık”

Sağlık Bakanı Koca, “Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.” dedi.

Koca, “Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız.” diye konuştu.

Koca, Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına ilişkin, “6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.” dedi.

“İYİLEŞEN VAKALAR FAZLA..”

Koca, önümüzdeki günlerde iyileşen vakaların açıklanacağını ve iyileşen vakaların fazla olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 tedavisinde Çin’den getirilen bir ilacın bugün sabah itibariyle kullanılmaya başlandığını açıkladı. Yine bir başka ilacın dünyada kullanılmadan yeni tip koronovirüs tedavisinde ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başlandığını anlatan Koca, iyileşen vakaları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası Covid-19 mücadelesiyle ilgili yürütülen çalışmalar konusunda bilgi verdi. Yeni tip koronavirüs vakalarında iyileşenlerin olduğunu ve önümüzdeki günlerde bunu açıklamaya başlanacağını anlatan Koca şöyle konuştu:

“Bu dönemde özellikle bugün itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan, bu konuda yayınları yapılmış olan özellikle yoğun bakım hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda getirmiş olduk. Fabrikaya devlet el koymasına rağmen şu dönemde Çin’den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm bundan sonraki süreçte de ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında bir gayret içerisinde olacaktır.

Çin devleti ile birlikte şu süreçte bu mücadeleyi nasıl verdiklerini, bilgi akışı anlamında Bilim Kurulumuz ile birlikte Çin’den bilim insanları ile görüşeceğiz. Bu konuda prensipte anlaşmış olduk.

Özellikle sabah gelen ilacın da yoğun bakım şartlarında bakımı devam eden hastalarımıza bugün itibariyle başlandığını özellikle ifade etmek istiyorum. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Geçmiş dönemde ve bugün sonuç alınan ve kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere yakından takip ettiğimizi ve tedarik boyutuyla da yoğun temas içerisinde olduğumuzu bu anlamda en uygun tedavinin nasıl yapılacağı konusunda bir çaba içinde olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum.

Ayrıca bizim daha önce kullandığımız dünyada bu anlamda kullanılmamış olan Sayın Trump’ın da fayda gördük dediği ilacın bizde daha önce bilinen ilaç olduğu pozitif olan vakalarda erken dönem başlamak gibi bir yaklaşım içerisinde olduk. Yani pozitif olan vakalarda erkenden dünyada başlanmadan bizim tüm vakalarda kullandığımız bir tedavi biçimimiz olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum.”

Bakan Koca, Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunun gündeme alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, “Sağlık personelimiz içinde pozitif olan vakalarımız var.” dedi.

Koca, “(Ölenlerin yaş aralığı) 91 yaşa kadar var, 60’ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61’in üzerinde.” diye konuştu.

Bakan Koca, koronavirüs testleri için hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret alınmadığını ve alanlara da izin verilmeyeceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Koca: “Virüsün neredeyse tüm Türkiye’ye yayıldığını söyleyebilirim.”

ÖLÜ SAYISI 37’YE YÜKSELDİ..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son 24 saatte 3 bin 672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu” dedi.

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte 3 bin 672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. Gençlere uyarımız var: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar” ifadelerine yer verdi.

Son 24 saatlik sürecin ardından Türkiye’de bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi, vaka sayısı ise 1529 oldu.

Ankara, AA- iha- medyaradar.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Vatandas dedi ki:

  Eleştiri olsa yuz tane yorum yazardiniz . Ekestirmeyide ,hakkını vermeyide öğrenin .. Fahrettin beyi tebrik ediyorum . Tüm sağlık çalışanları ,emeği olan tüm herkesi ..Işinizde kolaylıklar olsun. Hızır yoldaşın olsun sayın bakanım.

 2. Malatyalı dedi ki:

  Bazen oturup düşünüyorum bu virüs hayvanlar alemine yaptığımız yanlışlardan dolayı vuhanda her türlü hayvanın etinin yendiği açık hava lokantasindanmi bulaştı veya birilerinin çini ve dünyayı kaosa surukluyecegi biyolojik bir savasmiydi yoksa özellikle Avrupa’da yaşlı nüfusun artması ile onların sağlık ve maaşları ile uğraşmak istemeyen özel sigorta sirketlerinin Bu yaşlı insanlardan kurtulmak için gizli bir projelerimiydi kısacası biz insanlar yaratıcının en mükemmel bir şekilde yarattığı dünyayı kendi elimizle fesada ugrattik .Irak’ta kimyasal silah var diye 1.6 milyon insanı öldüren kadınların namusunu kirletenlere komşumuz Suriye’de 8 milyon insanı yurtlarından eden en az 500 bin insanın ölümüne yol acanlari Mısır’da rahmetli mursiye yapılanları Libya halkına ve kaddefiye yapılanları Afganistan yemendeki durumu azerbeycan toprağınin ermenilerce isgali bizim başımıza gelenleri Anadolu’nun işgali istiklal savaşı Ermeni terörü 40 yıldan beri başımıza bela edilen terör şehitlerimiz boşa giden kaynaklarımız ülkemizdeki 5 milyona yakın diğer ülkelerden gelen misafirler ve buralara akan kısıtlı kaynaklarımız dünya hiç bunları sorguladımi iki yüzlü dünya ülkeleri hep bunu seyrettiler yaptıkları bu zulümler içinde 5 ülkenin dediğinin olduğu diğer devletlerin figüranlık yaptığı birleşmiş milletler diye bir teşkilat kurdular .

  1. Türkiye sevdalısı dedi ki:

   Bir ekleme yapacağım Çin’de görülen sars virüsü ile ilgili Çin ve Fransa bir labaratuar kuruyorlar burdaki bir sizintidan dolayı bu covit 19 virüsünün yayıldığı bu arada vuhanda bulunan yabancı şirketlerin hisselerini yok pahasına sattıklarını ve bunları çin devletinin çok ucuz fiyata aldıgi belirtiliyor ben bu işte oyun içinde oyunlar olduguna inanıyorum kısacası yazıklar olsun diyorum .yani bir kaos ortamı oluşturarak yeni bir dünya düzeni kurulmaya çalışılıyor.

 3. Türkiye sevdalısı dedi ki:

  Sayın bakanım az kayıp vermek için alınan kararlara toplumun uyması bilinçli olması dayanışma olması gerekir insanların inançları toplumsal olaylarda çok çok önemlidir devletin dini eğitime bu kadar önem vermesine rağmen hala insanlarımızın bir kısmı rüzgarın önünde sürüklenen yaprak gibi kaderci anlayışa sahip aklını kullanmiyorsa sanki din bilim ilim çelişme si varmış gibi bir hava yaratiliyorsa biz halkı nasıl bilinclendirecegiz milli şairimiz büyük İslam munevveri ve sevdalısı Mehmet Akif Ersoy ya açar Nazmi celilin bakar yaprağına.yahut üfler geçer bir ölünün toprağına .inmemistir hele kuran hakkıyla bilin .ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.demistir.hic bir önlem almadan gereğini yapmadan yanlismi yaptık suçu yükleyin alın yazısına kadere sorumluluk almayın kendinizi sorgulamayın ne güzel degilmi değerli dostlar.bir gün mezarliktayiz hoperlorlerden kuranı kerim okunuyor okunan ayette alışveriş ahlakından bahsediyor ordaki bir vatandaşa sordum okunan Allah kelamı ne anlatıyor bak burda alışverişten adaletten bahsediyor bu mezarliktaki kardeşlerimiz bunların hangisini yapacak bu kuran biz canlılara lazım demiştim.Aman ha mezarlıkta kuran okunmasin demiyorum ben okumayı temizliği doğruluğu adaleti işin ehline verilmesini kamu malına sahip çıkmayı çevreyi korumayı doğruluğu yardımlaşmayı dürüstlüğü çalışmayı emreden gerçek İslami insanlarımıza öğretelim diyorum.

 4. Türkiye sevdalısı dedi ki:

  Yeni çok iyi önlemler alınmış marketlerde market alanının onda biri kadar müşteri olacak müşteri fazlaysa biri çıkmadan diğeri girmeyecek market içinde bir metreden az kişiler arası mesafe olmayacak marketler dokuzda açılıp yirmibirde kapanacak otobüsler yarı kapasite yolcu alacak ysnyana ve balık istifi ayakta yolcu tasinmayacak lütfen bu kararlara uyalım uymayanlara gereken yapılsın çok yerinde karalar sonuna kadar devlete destek değerli dostlar ben cok hükümet ler gördüm ama ben hangi hükümet olursa olsun hep devletin yanında oldum ve Allah kimseyi devletsiz bırakmasın dedim .

 5. hasan dedi ki:

  Virüs de Çinden gelmedi mi? Adamlar babalarının hayrına göndermiyor ilaç, denenip görülecek, umarım başarılı olur,

 6. Malatyalı dedi ki:

  Sayın bakanım Malatya’da vaka varmı bilmiyoruz eğer yoksa olmayan illere Çin’de olduğu gibi bir müddet giriş ve çıkışlar yasaklanabilir.

 7. Harun dedi ki:

  Adam adam……###Emege Saygi###

 8. Bekir Kara dedi ki:

  Bakanımız gerçekten mükemmel biri en başından beri süreci çok iyi yönetti ve her anı tüm şeffaflıkla açık yüreklilikle dile getirdi. İnsanlara güven verdi. Birde bizler birey olarak yetkililerin uyarılarını dinleyip uygulasak hepimizin sağlığı için daha da iyi olacak.

 9. bayram dedi ki:

  Çin’de gelen ilacın getirilmesinde büyük emeği olan sayın Cumhurbaşkanımızın katkısını unutmayalım.

  1. Cahit dedi ki:

   Ne ilacı gelmiş Çin’den faydalı mıymış Corona ya

 10. Ahmet dedi ki:

  Allah razı olsun sayın Bakanımızdan.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."