SON DAKİKA

New York'ta Geleneksel Türk Yürüyüşü Yapıldı

New York'ta Geleneksel Türk Yürüyüşü Yapıldı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Türk Günü Festivali ve Yürüyüşünün 37’ncisi New York’ta gerçekleştirildi.

Manhattan'daki festivalin yürüyüş bölümü, yoğun yağmur altında 53’üncü sokak ile Madison Caddesi'nin köşesinde başlayarak ünlü eylem mekanı olarak bilinen Dag Hammarskjold Parkı'nda tamamlandı.

Parktaki etkinlikler saygı duruşu akabinde Türkiye ve ABD Milli Marşlarının okunması ile devam etti. Burada konuşan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Atilla Pak, Türk toplumu temsilcilerine teşekkür ederek birlik ve beraberliğinin önemini ifade etti.

Törende konuşan New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, “Farklılıklarımızı geride bırakıp, ülkemizin ve toplumumuzun güçlenmesi için, tek yürek halinde, daha yüksek ortak ideallerimiz etrafında toplanarak, hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

“Başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” diyen Başkonsolos Ertan Yalçın, “ABD'de her geçen gün büyümekte olan Türk toplumunun bir yandan kimliğini korumak ve geliştirmek, bir yandan da Amerikan toplum yapısı ile bütünleşmek için doğal bir gayret içerisindedir. Türk Festivalleri gibi faaliyetlerin bu bakımdan bir örnek teşkil ettiğini toplumun bütünleşme yönündeki çabalarında önemli bir destek unsuru olarak ortaya çıkmaktadır.

Manhattan’ın merkezinde düzenlenen bu tür festivaller Amerikan toplumu içerisindeki varlığımızı vurgulamak için fırsat oluşturmakta ülkemizin ve kültürümüzün tanıtılması için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Bu çerçevede gözetmeksizin, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmek, bu festivallerin ve ülkemizin daha görünür olmasını sağlayacaktır. Farklılıklarımızı geride bırakıp, ülkemizin ve toplumumuzun güçlenmesi için, tek yürek halinde, daha yüksek ortak ideallerimiz etrafında toplanarak, hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Türklerin kendi aralarındaki faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’nin tanıtılması ve gücünün her alanda hissettirilmesi için gerçekleştirilecek etkinliklere yeni boyutlar eklenmesi gerektiğini belirten Yalçın, “Ülkemizin doğrudan maruz kaldığı terör tehditlerine karşı meşru gerekçelerle başarılı bir şekilde icra ettiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarımızı hedef alan haksız eleştiriler karşısında birlik ve beraberliğin muhafaza edilmesinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğinde, toplumumuzun Amerikan demokrasisinin ve ekonomisinin sağladığı imkanlardan en yüksek faydayı elde edeceğine, bunun etkilerinin ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu çerçevede sizlerin ve gençlerin örgütlü olarak Amerikan siyasetine yapıcı katkılarda bulunması Türk toplumumuzun ABD’deki geleceği açısından büyük öneme sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Türk Günü Festivalinin Dag Hammarskjold parkındaki diğer etkinlikleri ise yağmurun şiddetini artırması üzerine tamamlanamadı. Festivale Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Konsolosluk yetkilileri, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Güven Begeç ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana, bazı sivil toplum örgütleri ile Türk vatandaşları katıldı.

New York, iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız
2022-01-26 17:22:44