SON DAKİKA

"Orta Çağ Karanlığı, Müslümanların Aydınlığı Be!"

"Orta Çağ Karanlığı, Müslümanların Aydınlığı Be!"

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, "Maalesef bu ülkenin geleceğini kendi tarihi ve kimliği üzerine inşa etmek isteyen hangi kurum varsa hedefe koyuyorlar." dedi.

Erdoğan, TÜGVA Malatya İl Temsilciliği binasında kurulan ve tefrişatı Kovid-19 salgını döneminde tamamlanıp kodlama eğitimi verilen icathanenin açılışında yaptığı konuşmada, Malatya'da gençlerin hoşça vakit geçirebileceği mekanlar oluşturduklarını, anne-babaların çocuklarını TÜGVA'ya emanet ederken gözlerinin arkada kalmadığını söyledi.

Erdoğan, çocukların burada kitap okuma grupları oluşturduğunu ve sportif, kültürel aktivitelerin içinde olduklarını belirterek, bilimsel merakı olan gençlerin projelerde yer aldığını, 3 boyutlu yazıcıyla tanıştıklarını, kendi tasarladıkları objeleri 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıklarını ve TEKNOFEST yarışmalarına katıldıklarını vurguladı.

TÜGVA bünyesindeki icathanelerinin Türkiye çapında TEKNOFEST'e birçok ekip gönderdiğini ve başarılar aldığını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onun için Türkiye Gençlik Vakfı Türk gençliğinin geleceğini daha aydınlık yapmak için çalışıyor, bu kadar basit. Bunu sağa sola çekmeye çalışanlar var. Biz gençliğimizle, neslimizle, geleceğimizle ilgili dertli insanlar olarak TÜGVA'mıza destek veriyoruz, Türkiye Gençlik Vakfını yöneten genç kardeşlerimle, bu dert etrafında bir araya gelmiş kardeşlerim ve Allah'ın izniyle. Bakın TÜGVA'daki kardeşlerime sesleniyorum, TÜGVA'nın ne olduğunu, Türkiye'ye sizin bizzat anlatmanız lazım. Çünkü ben anlatsam olmaz. Bizim söylediğimizi sağa sola çekmede çok mahirler. Buradan ne anladığınızı anlatmanız lazım, burada ne bulduğunuzu anlatmanız lazım ki bunlar da ağızlarının payını, cevaplarını hakkıyla alsınlar. Diğer bütün bu alanda çalışan vakıflarımız için de aynı şey geçerli. Maalesef bu ülkenin geleceğini kendi tarihi ve kimliği üzerine inşa etmek isteyen hangi kurum varsa hedefe koyuyorlar. Peki sormak lazım, bu ülkenin geleceği Allah aşkına nerede olsun istiyorsunuz, yani bu ülke herhangi bir batı ülkesinden farkı olmasın kendi kimliğini tamamen kaybetsin mi istiyorsunuz? Çünkü bu anlaşılıyor bundan. Başka hiçbir şey anlamıyoruz."

Konuşmasında CHP’li Özgür Özel’in Kuran Kurslarına yönelik yaptığı açıklamasını da eleştiren Erdoğan, geçen yıl imam hatip lisesi mezunlarından üniversite sınavlarında ilk bine girenlerin sayısının 380 olduğunu aktardı ve şöyle devam etti:

"Şimdi hani sanırsınız ki imam hatiplerde akademik herhangi bir eğitim, öğretim yok. Yani pompalamaya çalıştıkları bu. İmam hatip demek Kur'an demek başka hiçbir şey yok. Yani işte ortaçağ karanlığı dedikleri var ya kendi karanlıkları, orta çağ karanlığı Müslümanların aydınlığı be, bundan bile haberi yok. Ortaçağ batının karanlığıdır. Ortaçağ İslam medeniyetinin bilimde, fende, teknolojide en ileri olduğu dönemdir. Dolayısıyla bizim kendi kimliğimizi kuşanmamız, inancımızı kuşanmamız lazım."

Maalesef bu ülkenin geleceğini, kendi tarihi, kendi kimliği üzerine inşa etmek isteyen hangi kurum varsa hedefe koyuyorlar. Sormak lazım, bu ülkenin geleceği nerede olsun istiyorsunuz. Yani bu ülke herhangi bir batı ülkesinden farkı olmasın, kendi kimliğini tamamen kaybetsin mi istiyorsunuz. Çünkü bu anlaşılıyor. Kuran kurslarına saldıranlar, zamanında Kuran kurslarını kapatanlar, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 4-6 yaşındaki çocuklarımız için oluşturduğu okul öncesi kurumları hedefe koyanlar, bundan önce İmam Hatipleri hedefe koyanlar. Geçen sene İmam Hatip Lisesi mezunlarından üniversite sınavında ilk bine giren kardeşimizin sayısı 380’ni bulmuş. Sanırsınız ki İmam Hatipler de akademik herhangi bir eğitim öğretim yok. Yani pompalamaya çalıştıkları bu. Orta Çağ karanlığı dedikleri, kendi karanlıkları. Orta Çağ karanlığı, Müslümanların aydınlığı be, undan bile haberi yok. Orta Çağ'ı Batı'nın karanlığı, Orta Çağ İslam Medeniyeti’nin bilim, fende, teknolojide en ileri olduğu dönemdir. Dolayısıyla bizim kendi kimliğimizi kaşanmamız, inancımızı kuşanmamız lazım. Müslüman Türk gençleri hem inancımızı, geçmişimizi, kökenlerimizi çok iyi bileceğiz. Hem kendi kimliğimizle kuşanacağız. Kendi rengimizle boyanacağız. Hem de dünyada bilinmesi gereken ne varsa bileceğiz. Dünyanın da bilmediğimiz yeri kalmayacak. 21. Yüzyıl bizim dünya tarihine yeniden damgamızı vurduğumuz yüzyıl olacak. Kendimize büyük hedefler koyacağız” şeklinde konuştu.

- Diğer konuşmacılar

Malatya Valisi Aydın Baruş ise icathanenin hayırlı olmasını temenni etti.

TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu da vakıf olarak şu anda Türkiye'nin dört bir tarafından 30 ilde icathane çalışmaları olduğunu belirtti.

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de Ziraat Katılım olarak icathanelerin sponsoru olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

TÜGVA İl Temsilcisi Mesut Demir ise açılışı yapılan icathanede 60 öğrenciyle eğitime devam ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından yapılan duanın ardından kurdele kesimi ile birlikte TÜGVA Kodlama İcathanesinin de resmi açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AKP İl Başkanı İhsan Koca ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

AA- iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

11 yorum yapılmış

 • erol (2 hafta önce)
  Bu çağa sen bak.
  0
  0
  Yanıtla
 • Muhittin oku Muhittin (2 hafta önce)
  bu cümleyi kaç kişi anladı bilmiyorum. ama söylediği şey doğru. orta çağ avrupa veya batı medeniyetleri için karanlık dönemler iken anadolu, osmanlı ve islam devletlerinde ilim ve bilim açısından oldukça aydınlık dönemdir. Müslüman bilim adamlarının temellerini attığı bilim bugünkü bilimin altyapısını oluşturur. Fuat SEZGİN'in bu konudaki 5 ciltlik İslam'da bilim ve teknik kitabı bir çoğumuzun düşüncelerini ve algılarını yıkmaya muktedir bir kitap.
  0
  0
  Yanıtla
 • Muhittin (2 hafta önce)
  Ortacag karanligi, müslümanlarin aydinligi? :-) teknolojiye bilime sagliga hangi icatla insanlik icin aydinlik olmus bu arkadaslar? Birakin telefonu bilgisayari sunu bunu! En basitinden bir gözlüge es deger tek bir aydinlatici katkilari olmus mu? Kendi söyledigine kendisi inanmiyor emin olun!
  0
  0
  Yanıtla
 • malatyalı (2 hafta önce)
  6 ay sonra yok
  0
  0
  Yanıtla
 • Hüsnü (2 hafta önce)
  Burası da diğer şubeleri gibi seçimlerden sonra kesinlikle kapatılır.
  0
  0
  Yanıtla
 • muhittin (2 hafta önce)
  Bu dünya sultan Süleyman a kalmadi size de kalmaz
  0
  0
  Yanıtla
 • Deniz (2 hafta önce)
  Acaba Valilik orayı kaça kaç yıllığına kiraya verdi merak ediyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • ADNAN (2 hafta önce)
  Keşke sende 3 çocuğunu ABD vatandaşı yapacağına TÜGVA lı yapsaydın dersem ne kadar eleştiri alırım acaba valla merak ettim. Editör bu gün cuma akşamı bir güzellik yap yorumumu yayınla.:)
  0
  0
  Yanıtla
 • MUSTAFA (2 hafta önce)
  Neresinden bakarsan bak. Her taraftan yanlış işler. Siyaseti bilime sokmayacaksın. Buradan bilim çıkmaz. Siyaseti dine sokmayacaksın. Buradan din çıkmaz. İşte bu nedenle biz ilerleyemeyiz. Kendi kendimize çelme takıp duruyoruz. Memleketin kaynaklarını böyle har vurup harman savuruyoruz. Olan bu ülkeye oluyor. Yazık oluyor. İki ileri bir geri gidiyoruz.
  0
  0
  Yanıtla
 • ahmet (3 hafta önce)
  1 sene sonra kapısına kilit vurulacak yer neden açılır?
  0
  0
  Yanıtla
 • nazim unsal (3 hafta önce)
  TÜGVA yöneticisi İbrahim Beşinci AKP'li Bağcılar Belediyesi’nden işe gitmeden 5 yıl boyunca 8,000 TL maaş almış. Bu mu müslüman aydınlığı.
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:52:48