Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Pütürge’de Öğle, Akşam, Gece Korkutan Depremler

Pütürge’de Öğle, Akşam, Gece Korkutan Depremler
 • 04.08.2020

BÜYÜKLÜK: SAAT 12.37’DE 5.2, SAAT 18.30’DA 4.4, SAAT 21.40’DA 4.8..Malatya’da Pütürge ilçesi sınırlarında öğle saatlerinden itibaren meydana gelen depremler korkuttu.

Saat 12.37’de meydana gelen ve merkez üssü Pütürge- Tepehan- Taşmış- Körme olarak belirlenen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 5,7 olarak açıklarken, AFAD ise 5,2 büyüklüğünde olduğu yönünde kayıt açıkladı. Çevre il ve ilçelerde de hissedilen deprem yaklaşık 8 saniye kadar sürdü.

İlk belirlemelere göre, depremde can ve mal kaybı olmadı.

Depremle birlikte çok sayıda Malatyalı ev ve iş yerlerinden sokaklara çıktı.

Deprem, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi çevre illerde de hissedildi.

Saat 12.37’den sonra saat 17.44’e kadar en büyüğü 3,9 olan 20 artçı deprem kaydedilirken, saat 18.30’da da hem Kandilli Rasathanesi’nin, hem de AFAD’ın büyüklüğünü 4,4 olarak açıkladığı bir deprem daha il merkezinde de şiddetle hissedildi. Bu depremin merkez üssünün de Pütürge- Pazarcık olduğu, yer yüzeyinin 5 km. altındaki tabakada meydana geldiği bildirildi.

Saat 21.40’da da yine Pütürge- Pazarcık merkezli olan, Kandilli ve AFAD’ın büyüklüğünü 4,8 olarak açıkladıkları bir deprem oldu. İl merkezinde de yine şiddetle hissedilen ve korku yaratan bu deprem, yaklaşık 5 saniye sürdü.

DIŞARIDA GECELEYENLER..

Pütürge’de meydana gelen 5,2’lik sarsıntının ardından akşam saatlerinde yaşanan 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrası kentte bazı vatandaşlar evlerinin dışında bekliyor.

Bazı vatandaşların park ve bahçelere görülürken, bazılarının ise yürüyüş yapmayı tercih ediyor. Vatandaşlardan Celal Artan,” Bugün Pütürge merkezli peş peşe depremler yaşandı. Çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Mahalle sakinleri ile birlikte tedirginlikten dolayı parkta oturuyoruz başkada taktir Allah’ın” dedi

Bir başka vatandaş ise,” Bugünkü depremden dolayı herkes tedirgin. Artçı depremler devam ediyor. Şuan da parkta oturuyoruz. Allah esirgesin, Allah’tan gelene hamd olsun yapacağımız tek şey duadır.” diye konuştu

“KENDİMİZİ ZOR DIŞARI ATTIK”

Bu arada, Malatya‘nın Pütürge ilçesi merkez üslü 5,2 büyüklüğündeki depremle sarsılan ilçe sakinleri, yaşadıkları panik havasını üzerlerinden atmaya çalışıyor.

Bölgedeki birçok binada çatlağa neden olan depremde, Taşmış Mahallesi Beyaztut mezrasındaki iki ailenin yaşadığı evin çatısı çöktü, odalardaki eşyalar etrafa saçıldı.

Depremden yara almadan kurtulan evin sakinlerinden Ramazan Tezgider, AA muhabirine yaptığı açıklamada, torunlarıyla beraber otururlarken sarsıntının meydana geldiğini ve duvardaki eşyaların döküldüğünü belirtti.

Herkesin çok korktuğunu aktaran Tezgider, “Büfeler devrildi, çocuklar sağa sola devrildiler ve ağladılar. Ben ellerinden tuttum dışarıya çıkmak için. Ben kapıya zor gittim, kendimizi çok zor dışarı attık. ‘Güm’ diye bir ses geldi, ben komple ev gitti sandım ama çatı yıkılmış.” dedi.

Türkan Tezgider (fotoğraftaki) ise yemek için hazırlık yaparken deprem olduğunu ve çok korktuklarını ifade etti. Tezgider, “İçeride ayaklarım kilitlendi, sanki yere düştüm. Oğlum beni dışarı çıkardı sonrasında da çatı çöktü. Vücudum kilitlendi neye uğradığımı şaşırdım. Allah’tan gelen bir şey yapacak bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

İLK DEPREMİN ARDINDAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 12.37’de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok. Taramalara AFAD ekipleri ve jandarmamız tarafından devam ediliyor.” açıklaması yaptı.

VALİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ AÇIKLAMALARI

Malatya Valisi Aydın Baruş, AA muhabirine, Pütürge merkezli yaşanan depremin kent genelinde hissedildiğini söyledi.

Geçmiş olsun dileklerini ileten Baruş, “Jandarma ve AFAD ekipleri mahallelerle iletişim kuruyor. Şu ana kadar yansıyan olumsuzluk yok. Çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da tüm Malatyalılara geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Bölgeden aldığımız ilk bilgilere göre can ve mal kaybı olmadığını öğrendik. İlçede geçmiş dönemdeki depremlerde hasar gören binaların biraz daha ağırlaştığı şeklinde bilgiler aldık.” dedi.

Gürkan, ekiplerin bölgede tarama çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Tepehan Mahallesi Muhtarı Ekrem Şenadlı ise, depremi şiddetli bir şekilde hissettiklerini kaydederek, “Deprem sonrası şuanda Jandarma ekipleri ve korucular sahaya indi. 3 evde hasar oluştuğu bilgisi geldi. Bu evlerden 1’i kerpiç, 2’si taş betonlu. Tabi dağınık bir mahalleyiz. Şuanda jandarma ekipleri sahada çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA..

Malatya Valiliği, saat 15.00’te depreme ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“İlimiz Pütürge İlçesi’nde 04.08.2020 tarihinde saat 12.37’de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde, mahalle muhtarlıklarından alınan bilgiler ile AFAD, Emniyet ve Jandarma ekiplerince yapılan saha araştırmaları neticesinde herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayı meydana gelmediği tespit edilmiş olup depremin hemen ardından bölgeye sevk edilen İl AFAD Müdürlüğü ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlilerince binalarda hasar tespitine yönelik çalışmalara başlanmıştır.

Pütürge İlçesi Taşmış Mahallesi’nde 4-5 toprak evin yıkıldığı yönünde mahalle muhtarı tarafından yapılan açıklamalara ilişkin olarak yerinde yapılan araştırmalarda, Taşmış Mahallesi’nde yıkılan konut olmadığı, bir evin çatısında çökme ve daha önceki depremlerde zarar gören bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğu anlaşılmıştır.

5.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle oturduğu konutu hasar gören vatandaşlarımızın görevli ekipler tarafından hasar tespiti çalışmaları yapılana kadar evlerine girmemeleri can güvenliği bakımından büyük önem arz etmektedir.

Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.”

KILIÇDAROĞLU’NUN PAYLAŞIMI..

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Malatya’nın Pütürge ilçesinde 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin paylaşımında, şunları kaydetti:

“Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen, çevre illerde de hissedilen deprem nedeniyle bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız, can kaybının olmaması için.”

“GEÇMİŞ OLSUN MALATYA”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Rabbim aziz milletimizi her türlü doğal Afet’ten kötülükten, şer’den koruyup, muhafaza etsin” dedi.

Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen 5.2’lik deprem ile ilgili sosyal paylaşım sitesinden açıklama yapan Destici, “Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen, çevre illerde de hissedilen depremin can ve mal kaybına sebep olmamasını diliyorum. Sarsıntıdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Rabbim aziz milletimizi her türlü doğal Afet’ten kötülükten, şer’den koruyup, muhafaza etsin” ifadelerini kullandı.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- iha- AA

Saat 21.40’daki 4.8’lik depremin ardından vatandaşlar kendilerini dışarı attılar

Etiketler: /

Yorumlar
 1. tengiz dedi ki:

  buradan sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza sesleniyorum 1. derece deprem bölgesinde olan ve sürekli depremi yaşayan bir şehirde yaşamamıza rağmen neden hala Büyükşehir Belediyemizde bu konuları ciddi manda takip edecek Bir daire başkanlığı ihdas edilmiyor izmir büyükşehirde olduğu gibi Deprem Risk yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire başkanlığı kurularak alt şube müdürlükleri ile bu konuya daha ciddi olarak baktığımızı vatandaşımıza göstermiyoruz

 2. TÜTÜNCÜ dedi ki:

  yani şöyle yorumlara baktımda neredeyse diyeceksinizki bu depremleri hükümet yaptırıyor diyeceksiniz yav arkadaş depremin kaç şiddet,nde olmasının ne önemi var yani sizi şiddetmi ilgilendiriyor yani 8 veya 9 olmazsa depremden saymammı demek istiyorsunuz velhasıl kelam burda bile ne istediğinizi bilmiyorsunuz az kalsın devlet yaptırıyor diyeceksiniz yazıklar olsun

 3. Ahmet dedi ki:

  AFAD Yandaş kuruluş olduğu için tüik nasıl enflasyon rakamlarını düşük gösteriyorsa, onlarda depremin şiddetini daha düşük gösteriyorlar. 😁

  1. Mert MALATYALI dedi ki:

   AFAD, bir kamu kurumudur.Yandaş mandaş kuruluş değildir, bilginize.

 4. KOVID44 dedi ki:

  Malatyahaber sitesi 5.8 e dayanmiyor..bina ne yapsin

 5. Mehmet dedi ki:

  Bir Malatyaspor haberi için 60-70 yorum, 5.7 büyüklüğünde bütün Malatya’yı tehdit eden deprem için 8 yorum… YORUM YOK…

 6. Yıkamacı dedi ki:

  Devletimiz o kadar güçlü ki maşaallah bir depremin dahi şiddetinin kaç olduğundan mutabık kalamiyorlar biri 5 diyor diğeri 5.2 oteki 5.5 beriki 5.7

 7. Caner dedi ki:

  Elazığ depremini önceden tahmin eden Dr. Naci görür Israrla Malatya hakkinda bağırıyor Erkenek Çelikhan veya Erkenek Maras arası 7.4 deprem bekliyoruz diyor 7.4 lük bir depremde Malatyada binlerce vefat olur bunlar acı gercekler herkes kendini her an herseye hazırlasın

 8. Emre dedi ki:

  bölgemizde 7 üstü deprem bekleniyor . Özellikle çevreyolunun altındaki mahallelere bir bakın bakalım hangisi 7 üstü depremi kaldırabilecek sağlamlıkta ? Devlet de hiçbir şey yapmıyor . Allah ‘ a emanet yaşıyoruz iki gün sonra bu deprem gerçekleşirse de sayıları kurcalarlar olur biter …

  1. Mehmet dedi ki:

   Hepimiz, zaten Allah’a emanet yaşamıyor muyuz?Devlet elinden geldiğince, içimizdeki hainlere rağmen uğraşıyor.Bundan önceki hükümetler ne yaptı?Asıl bunu sorgulaman gerek hemşerim..

   1. Has Malatyalı dedi ki:

    Hadi oradan, sen de! Atatürk’ten daha uzun süre, 18 yıldır iktidardakiler ne yapmış ki öncekilere getiriyorsun lafı. Ne alaka!? Onlar mı yönetiyor?

    1. Hasan Elbistan dedi ki:

     79 senenin 70 senesini sol hükümetler yönetti kimse birşey demiyor ta Atalarına dayandiriyorlar. devlet yapsın devlet yapsın şimdiye kadar devlet yapmadı bu devlet mi yapsın!!! benim vergimle sana ev mi yapsin adamlar !!! Devlet zorunlu dask diyor onu yaptirmiyorlar bide ev yıkılınca kendisi 200 lira daska vermemiş 200.000 istiyor devletten bı ötede durun ya

     1. Talip dedi ki:

      79 senenin 70 senesini sol hükümetler yönetti diyorsun. Sen hangi ülkede yaşıyorsun?Türkiye’yi başka ülke ile karıştırmış olmayasın?
      70 sene ülkeyi idare eden sol hükümetlerin; adlarını, tarihlerini, partilerini, Başbakanlarının adlarını, kısaca icraatlarını yazar mısın? Sayende biz de öğrenmiş oluruz.
      Bence sen kafadan değil işkembeden sallıyorsun.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun.Sanki tarihi merdiven altında veya Fesli den öğrenmişsin. Eğer öyle değişe 70 yıllık sol hükümetleri yaz da öğrenmiş olalım.

   2. hasan dedi ki:

    Karar ver, savundugun hükümet mi devlet mi? Senin kafandaki devlet sadece polisiye önlemler alan devlet sosyal devlet hakkında nda bir bilgin yok,

   3. üstat dedi ki:

    sana beyin alacam

 9. Talip dedi ki:

  Depremin büyüklüğü için, devletin farklı iki kurumu farklı iki değer veriyor. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğü için 5,7, AFAD 5,2 diyor. Hangisi doğru? Aklıma enflasyon rakamlarının TUİK tarafından düşük gösterilmesi iddiası geldi.İnsan ister istemez AFAD da mı deprem büyüklüğünü düşük gösteriyor şeklinde düşünüyor.
  Depremin büyüklüğü açısından 5,7 ile 5,2 arasındaki fark matematiksel olarak düşündüğümüz gibi 0,5 değildir.Matematiksel olarak 0,5 olan fark, deprem büyüklüğü açısından onlarca kat fark denektir.Bu ciddi bir farktır.Bunu deprem bilimciler sürekli ifade ediyorlar.Örnek vereyim.24 Ocak 2020 de Sivrice’de olan ve şehrimizde de hasara neden olan deprem 6,8 büyüklüğünde idi.Bunun üzerine 0,5 farkı eklediğimizde 7,3 eder.Eğer 7,3 büyüklüğünden bir deprem Sivrice’de olsaydı Elazığ ve Malatya’da sağlam bina kalmaz ve her iki şehir yerle bir olurdu.
  İki farklı kurumun böyle farklı sonuçlar ilan etmesi ( hem de az buz değil 0,5 gibi bir büyüklükten bahs ediyorum) ciddi bir sorundur.İlgililer bu konuyu bir araya gelerek çözmelidirler.Depremlerle ilgili verileri tek bir kurum paylaşmalı ve açıklamalıdır.Bu devlet kurumlarının inandırıcılığı için de gereklidir.

  1. DELİDİR dedi ki:

   Dünyanın diğer deprem ölçüm yerleri 5,7 diyor demek ki afat yanlış beyan veriyor .

  2. Has Malatyalı dedi ki:

   Kandilli mi AFAD mı hükümete daha yakın? AFAD daha yakın. Demek ki AFAD yalan söylüyor, bu kadar basit, öğrenin artık bunları, Yalan Rüzgârları bunlar. Covid vaka sayısı örneğine, enflasyon örneğine falan bakın…

 10. Hasan dedi ki:

  Allah beterinden korusun..

 11. Kernekli dedi ki:

  2020 Türkiyesinde hala en ufak sallantıdan korkuyoruz hiçbir kent ve dahi şehrimiz depreme hazır değil millet uzaya gidiyor biz nelerle uğraşıyoruz gerçek sorunlarımızdan hep uzağız! Artık acil tüm il genelinde tek bir zayıf bina bırakılmamalı bu fay bilimin ifadesine göre daha büyük depremlere gebe! Hiçbir yetkilide çıkıp Allah esirgesin felan demesin biz vatandaş olarak bu duayı bol bol ediyoruz sizlerin görevi biran evvel tedbirleri almak en kötü senaryoyu atlatacak şekilde Malatyayı ve tüm deprem bölgelerini derhal depreme hazır hale getirmek!

 12. hasan kaçan dedi ki:

  ne zaman önemli bir olay olsa haber almak için siteyi açmak istiyoruz fakat malatyahaber.com a ulaşamıyoruz. site açılmıyor. artık sanırım malatyanın en çok okunan haber sitesi burasıdır. ama böyle aksaklıklar olmamalı. webmaster ınızımı değiştiriyorsunuz, serverlarınızı mı değiştiriyorsunuz nasıl yaparsınız bilmem ama, biran önce bu aksaklıkları düzeltmezseniz insanları sitenizden soğutursunuz, ve okuyucularınızdan olursunuz. malatyahaber e ulaşamayınca başka sitelerden okuyoruz haberleri. nacizane bir tavsiye

  1. cirmiktili dedi ki:

   Hasan bey, anladığım kadarıyla sıkıntı site de değil, internet alt yapısında depremden sonra internette herşey geç açıyor yada açmıyor…

   1. Mehmet.44 dedi ki:

    Hasam bey haklı, malatyahaberin altyapısı çok iyi olmasa gerek. Aşırı yüklenmede erişilemiyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."