SON DAKİKA

'Su Kaynağı, Rezerv Olarak Bekletilecek'

'Su Kaynağı, Rezerv Olarak Bekletilecek'

Malatya için alternatif 3. kaptaj olacağı belirtilen Beylerderesi Havzası'ndaki su kaynağı ile ilgili bu sudan yararlanan Şahnahan çevresindeki vatandaşların tepkisi üzerine MASKİ tarafından yapılan açıklamada, bu suyun rezerv kaynak olarak bekletileceği, bu sudan yararlanan çiftçilerin suyu kullanmaya devam edecekleri belirtildi.

Konuyla ilgili olarak MASKİ'den yapılan açıklama şöyle:

"Bilindiği üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü olarak, ilimizin içme suyu ihtiyacının kesintisiz sağlanması maksadıyla alternatif kaynak araştırma çalışmaları yapmaktayız.

Bu kapsamda; 2020 yılından başlayarak İlimiz Yeşilyurt İlçesi, Beylerderesi Havzasında, Tapunun, Yakınca Mahallesi, 0 Ada, 734 ve 762 Numaralı parselleri üzerinde bir su kaynağı tespit edilmiştir.

Söz konusu kaynak üzerinde gerekli incelemeler yapılmış, suyun fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. Kaynağın çıktığı alan için mülkiyet tespiti yapılmış ve “Kamu Yararı Kararı” da alınmıştır. Söz konusu kaynağın çıktığı parseller üzerindeki mülkiyet haklarına ilişkin hukuki süreç tamamlanmıştır. Hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip kurumumuzca kaynak iyileştirme ve debi tespitine ilişkin çalışma başlatılmıştır.

Yapılan çalışma; ilimizin tek ve alternatifi olmayan Gündüzbey-Kozluk Mevkiindeki içme suyu kaynağında olası bir afet (deprem vs.) veya ana şebeke üzerinde oluşması muhtemel büyük çaplı bir arızada ilin geçici süreyle de olsa içme suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik bir çalışmadır. Gündüzbey kaptajımızın su kapasitesi ilimizin uzun yıllar ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğu görülmektedir.

Ayrıca Beylerderesi Havzasında tespit edilen yeni kaynak ile ilgili yapılan proje çalışmasında şehir şebekesine terfili sistem (Elektrik motoru) ile bağlanacağından işletme maliyeti bakımından acil durumlar için planlanmaktadır.

Sonuç olarak, Genel Müdürlüğümüzce kamulaştırılan bu alanın çevre düzenlemesi, göze iyileştirilmesi ve alanın temizlenmesi çalışması yapılmaktadır. Kaynak; rezerv olarak bekletilecektir. 30-40 yıl buraya ihtiyaç duyulmayacağı gözlemlenmektedir. İyileştirme neticesinde suyun daha da artacağı öngörülmektedir. Bölgede yaşayan ve bu sudan faydalanan çiftçilerimiz, suyun tamamını kullanmaya devam edecektir."

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

6 yorum yapılmış

 • Mahmut (3 hafta önce)
  Beylerderesi'nde ki su Kaynarca mevkiinde bulunmaktadır. Su miktarı doğru telaffuz edilmiştir. Ancak bahçe sahiplerine üç kuruş verilerek kamulaştırılmıştır. Lütfen kamulaştırma yapılırken elinizi vicdanınıza koyun.
  0
  0
  Yanıtla
 • Orduzulu (3 hafta önce)
  Orduzu su zorunu sorun çok büyük ilgilenen yok
  0
  0
  Yanıtla
 • ali osman (3 hafta önce)Orduzulu isimli kullanıcı yorumuna
  kimse ilgilenmez kenar mahalle olduğu için. senin yapacağın en güzel şey yeşilyurda taşınmak olur kendin için :)
  0
  0
  Yanıtla
 • Nuri (3 hafta önce)
  İnşallah bulunan rezervi kaybetmeyiz.
  0
  0
  Yanıtla
 • ahmet (3 hafta önce)
  yanına da taş ocağı yakışır !!!!!!!! onun ihalesi ne zaman???
  0
  0
  Yanıtla
 • Hasan Adaş (3 hafta önce)
  Suya ihtiyaç her gün artmakta olup artan kuraklık ve küresel ısınma nedeniyle sular azalmaktadır.Bu nedenle kaynaklar ile alternatif kaynakları çok iyi korumalıyız..Su kültürü olmalı suyu tasarruflu kullanmalıyız.Yeni yapılan binalar ile eski binalar hızla fotoselli musluk sistemine geçmelidir..
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 07:45:23